Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

rt12

Z nesympatickýho vyžranýho spratka Novotného se mi chce vždy blít. Plete si upřímnost s neomaleností, je mu jedno do koho se strefí, hlavně když zasáhne. A pří tom jim kolikrát nesahá ani po kotníky, nebo je na stejné neúrovni. Nehodnotím, nedívala jsem se, škoda času. ()

Mikita

Téma dobré a odpovědi burcující ... ale kde jsou otázky, kde je nestranný prostor pro obě strany, kde je dokument, co jde za nějakým smyslem, vyšším dobrem. Sám autor dokumentu se chová jako bezcharakterní vůl a jeho styl mi prostě není příjemný. ()

L_O_U_S

Podobně jako u Českého snu nebo Dymákové Šmejdů, ani tady nehraje velkou roli zpracování dokumentu, jako spíš samotné téma. V případě Pavla Novotného divák neví, jestli ho vnímat jako v zásadě nevinného dělňase, který jen dává lidem to, co chtějí (není nabídky bez poptávky), nebo jako vysraného hajzla, který rezignoval na jakékoliv zásady a vědomě rýžuje na nejnižších lidských pudech. Postupem času u mě převládlo spíš druhé přesvědčení. Pokud jde o Olgu Path Štiplovou, tu si na základě jejího vzhledu a vystupování dokážu představit dělat tisíce různých věcí, ale žurnalistika mezi nimi rozhodně není. No a slečna u pohovoru s tím nejvíc karvinským přízvukem je už jen třešničkou na dortu. Řešení problému bulváru v nedohlednu, ale o řešení tu nejde. Tenhle dokument by měl být povinně promítán čtenářům bulvárních médií, ale jak řekl sám guru české žumpy Pavel Novotný, uvidí ho jen zlomek těch, kteří si s gustem listují v Blesku, Extra a Aha. (1 027., 25. XII. 2014) ()

kajas

Záměr Klusáka dobrý, ale já zkrátka nemůžu oslavovat film, když jeho hlavnímu protagonistovi nerozumím ani slovo. Zatím se nedokážu na tuto tematiku podívat z jiného úhlu pohledu, zatím bulvár pouze odsuzuji... ()

M.i.k.e

mám hodně rád tuhle českou obdobu dokumentů Michaela Moorea,na které se v prvé řadě velmi dobře kouká a v rámci témat jsou celkem solidně nasírací.Nejsem si sice úplně jist kam tím tentokrát Vít Klusák mířil,protože ti co bulvárem žijí jím budou žít nadále a ti co ne se sice naserou,ale pak vše stejně vyšumí do ztracena.Nakonec to tak vlastně působí jako hodinové PR protekční mrdky a koktavého zmrda,kterého je velmi jednouduché nenávidět a na druhou stranu mít k němu alespoň špetku repektu,protože zkrátka dokázal naplno využít to co je dneska tolik žádané...80% ()

DrBuznička

Ať si říká kdo chce co chce, Dělníci nepostrádají silné téma. Není jím ovšem bulvár, ale fascinující postava Pavla Novotného. Takže roumím tomu, že divákům může vadit, že se o bulváru nedozví nic nového a jejich již hotový názor to neobohatí, ale to je pro mě kompenzováno ponorem do soukromí a zároveň fascinující a nechutné mysli hlavní postavy. Problém nastává s vedlejší postavou „novinářky“ Štiplové, která žádným dramatickým obloukem neoplývá a rozbředne se v klasickém klusákovském sporu, kdy se odmítne nadále podílet na natáčení. Autor evidentně považuje za pointu její linky to, že ona sama o celebritách píše, ale na kameře být nechce (opět tradičně klusákovský verbalizováno samotným autorem). Ale přitom její odpověď „Mě nevadí kamera, ale vy“ je zcela pochopitelná, protože Klusák je otravný a odporný člověk a brzo v této republice nezbude nikdo, kdo by si nechal mířit do ksichtu kamerou, za kterou Víteček stojí. Ovšem Štiplová mi film nijak nekazila a její pasáže mě i tak bavily. Vrcholem filmu pak je bravurní debata Klusáka s Novotným - „dokumentární tvorba VS. bulvár“ o tom kdo má a bude vždy mít v naší zemi větší moc. Nadnáší navíc i nepřímo otázku do jaké míry je bulvární sám Klusák (s Remundou), jehož film vlastně nic neodhlauje a pouze divákům přináší atraktivní téma. (Podobná věc nás totiž čeká pravděpodobně i s Remundou, který o Češích v Chorvatsku také nesdělí nic podstatného a akorát se poveze na vlně toho, jak sami vlastním národem opovrhujeme.) Paradoxně bych měl tedy větší strach, že mě s partnerkou na operním galavečeru (samozřejmě v případě, že bych na něco takového chodil) do nepatřičného kontextu zasadí a zneužije spíše Klusák než kdokoli z bulváru. ()

Mikei odpad!

"Viděl jsem Dělníci bulváru a zjistil, že jsou horší věci než bulvární novináři - čeští dokumentární tvůrci. Afektované, bezobsažné a ještě víc manipulující veřejností než by zvládl jakýkoliv text o Ivetě Bartošové. Přiznám se, že jsem se na to díval s tím, že se dozvím něco o tom, jak funguje český bulvár, jaký mají systém a fígle... a místo toho to byly jen záběry na vibrátory a smutná dětská očka. Fór je v tom, že je to úplně to samé, co bulvár - ukazuje lidem, jací jsou ostatní lidé póvl, aby se cítili líp. Jen tohle není pro masy, ale pro intoše. A na rozdíl tady od tvůrců, ti bulvární novináři aspoň vědí, co dělají a nepovažují se za nějaké věrozvěsty. Ale on tenhle pořad dokazuje, že rozdíly mezi bulvárem, normálními zprávami (čili bulvárem ve smokingu) a takovýmihle reportážemi (bulvárem v brýlích a ve svetru) se čím dál více stírají." by Jirka Pavlovský. Lépe nešly pocity z této bezduché dokumentární tragédie popsat. ()

Lanark

Asi jsem divný, ale mě to, že Klusák natočil dokument o bulváru tak, jak by ho bulvár o sobě natočil sám, přijde naprosto správné a v pořádku. Jasně, Novotný na sebe snaží strrnout veškerou pozornost, protože ve své deformaci už ve všem vidí pro sebe PR, ale proč by ne? On je takový, jeho práce je taková, prostředí ve kterém se pohybuje je takové. V čem vězí to neustálé nutkání, které to prosakuje snad každým komentářem, podsouvat bulváru konfrontaci s intelektem. Koho to v bulváru zajímá? Proč by to mělo bulvár zajímat? A zajímá to vůbec někoho z těch 1,5 miliónu lidí, kteří ho denně čtou? Vyčítat v dnešní době všudepřítomných a všudedostupných informací někomu, že píše sračky je něco, čemu nerozumím. Klusák ukazuje dané prostředí, takové jaké je - nahlíží v daném okamžiku na svět pohledem těch 1,5 miliónů lidí (i když si myslím, že to je číslo přehnané). Ale o tom nikdo nepřemýšlí, vše se točí kolem Novotného. Kdo si bez viny, hoď Bleskem. ()

zette

Na dokument jsem se tesil, bohuzel jsem zklamany, protoze mi film z pohledu informaci nic nedal. Vlastne jediny Pavel Novotny neco rekl, zbytek jen kecal a kecal uplne o hovne. Stejne prazdne jako bulvar samotny. Nevim, zda se Stiplova do filmu jen stylizovala jako krava, nebo ji je i ve skutecnosti. ()

campix

Trošku mě mrzí kam se posunula tvorba jednoho z dvojice mých nejoblíbenějších českých dokumentaristů. Popravdě ani nevím, co nám chtěl Vít Klusák Dělníky bulváru ukázat, ale nic přínosného to rozhodně nebylo. Především jde jen o jednoho tzv. dělníka bulváru a to Pavla Novotného jehož ego dalece zastiňuje všechny ostatní aktéry tohoto dokumentu. Pokud chtěl poukázat na na to kolik lidí u nás čte bulvár nebo, že všechno není tak jak vypadá a rádoby celebrity se také podílí na bulvárových story. Tak to už všichni dávno víme. Celkově to na mě působí jako obhajoba bulvárních portálů a deníků a zároveň lidí, kteří je vytváří. Pro mě osobně zklamání. ()

aniabo

Zaprvé nedává moc smysl odhalovat zákulisí bulváru, je to jako dokumentovat Ježíška a nakonec odhalit, že je to máma. Zadruhý, "plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv" (oficiální text distributora) film JE - viz jedna z mála opravdu konfontačních scén P.Novotnýho a Klusáka, kdy je klusoplatónskej dialog veden od začátku na základě principu "Klusák slouží dobru, Novotný vyrábí zlo." Anebo poslední záběr - pět vteřin koukáme na smutný Novotnýho dítě, zatímco táta bulvárista mele hovna v televizi. Citový vydírání, Vítku, really? Nicméně film docela odsejpá a některý scény rozhodně rozsekaj (pokec Pavla se svym tátou nebo report "z kostela"). ()

SeanLSD

Trochu manipulátorský nepochybne, o morálke by sa dalo diskutovať, predsa len mám ten Klusákov štýl hodne rád, vždy spraví svoj film závažný a výpovedný, a pritom zostáva aj veľkou zábavou - i keď pravda potom smiech obvykle zhorkne na perách.. Väčší záber a časový rozsah a hĺbku ale DĚLNÍCI BULVÁRU rozhodne chceli a určite by nebolo od veci, ak by sme sa dočkali toho, čoho u DOBRÉHO ŘIDIČE SMETANY, ktorému predchádzal kratší diel z cyklu ČESKÝ ŽURNÁL. ()

TomStall

Promarněná příležitost, nepřineslo mi to na bulvár žádný nový pohled - nic, co bych doteď nevěděl nebo si nebyl schopen domyslet. Novotnému jsem třetinu času nerozuměl a ve zbytku předváděl svojí obvyklou hru. Záběry na dětská hřiště a rotující umělé penisy doprovázené dramatickými dechy dokumentární kvalitu nepřidaly. ()