Český žurnál - Série 5 (2017) (série)

Hranice práce (S05E04)

(epizoda)
  • angličtina The Limits of Work (festivalový název) (více)

Pracovní podmínky v nejhůře placených zaměstnáních v Čechách během půl roku zkoumala publicistka Saša Uhlová. Strávila několik týdnů v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za pokladnou nebo v třídírně odpadu. Její zkušenost se stala podkladem prožité a velmi osobní zprávy o neviditelných zaměstnancích pracujících v otřesných podmínkách. Uhlová ke svému projektu napsala sérii reportáží, které vyšly na webu Alarm. Apolena Rychlíková je upravila do dokumentárního filmu složeného ze scén natočených u Uhlové doma a z videozáznamů pořízených během její práce. Uhlová doprovází obraz čteným komentářem. (Česká televize)

Colleague

Ne, nebylo to zajímavé. Nic překvapivého jsem se nedozvěděl. To že je práce někde velmi špatná a že někde porušují zákoník práce jsem již věděl. Proč ale dávali do dokumentu i žiletkárnu z Krupky Edgewell, když nakonec všechny zákony dodržuje a i manažerka byla v pohodě? To má být tak zajímavé, že se tam dělá monotónní práce? Špatné, špatné, špatné. ()

Stíba

V podstatě asi nic nového pod sluncem ale i tak je fajn vidět vše z pohledu skryté kamery. Diskuze s režisérkou po projekci byla dobrým doplňkem, který obsahově dobře doplnil to co ve filmu nepadlo. (Jeden svět Benešov - 13. 4. 2018) ()

m4xp4yn3

Pokud se díky tomuto dílu ČŽ podařilo rozšířit dosah investigativní série, publikované původně v okrajovém a2larmu, stačí mi to coby obhajoba jeho existence. Kritiku, že celý projekt nepřináší nic nového (přeci každý ví, že lidi pracují na debilních pozicích, za směšné peníze a hrozných podmínek) lze neutralizovat tím, že trpící pracovníky staví pod zvětšovací sklo a odhaluje oponu jejich němého strádání. Pokud si část publika uvědomí, co stojí za tím, aby si oni mohli koupit rohlíky za dvě koruny a balení žiletek v akci, třeba jim dokumenty jako tento zasejou do mysli semínko etické roviny spotřebitelského chování, které vyklíčí v žádoucí společenské změny. Hranice práce nám navíc představuje nepravděpodobný sex-symbol - údernici Sašu Uhlovou, kterak se v zaříznutých kalhotkách před snídajícím synkem drápe na okno do dvora, aby si zakouřila. "A zkus nemlaskat, jo?" ()

caba

Děsná sonda do životů lidí,kteří si musí takto vydělávat peníze.Každá práce je potřebná,ale má být náležitě ohodnocená.Tento dokument by měli povinně promítat v parlamentě a v senátě. ()

Matthew013

Dokument zobrazující tvrdou realitu o nejhorších pracovích podmínkách v Česku. Žijeme v systému který musíme změnit.. ()

Detak

A takhle mi si tady žijeme :-) Škoda, že nejsem nácek, že bych hajloval pro naši super republiku, za Zemana, za to, že máme práci - hlavně nikdy neměnit. Pěkný dokument (chválím i za erotické scény :-P ), bohužel pro někoho denní realita Českého pekla. ()

Neklan006 odpad!

Celý dokument je evidentně jen laciná nadsázka, takže ve stejném duchu i komentář: Sašu Uhlovou vykopli z putovního obludária a tak si poprvé v životě musí vyzkoušet pracovat. No, milé děti, (pozor spoiler) nedopadne to dobře... ()

v3s

Tady je v těch komentářích tolik frustrace a skepse, že můj dojem, že jsem v komentářích článku na novinkách.cz, ruší jen výrazně menší množství gramatických chyb. Online reportáž jsem nezaregistroval, takže jsem k filmu přišel jak slepý k houslím a musím říct, že mě slušně usadil. Neustále mám potřebu o něm někomu vyprávět a doporučit shlédnutí. Takové počiny jsou sakra potřeba. Mluvit o tom je potřeba. A ty kolovrátky, co tu říkaj, že se stejně nic nezmění, si zas můžou strčit hlavu tam, kam slunce nesvítí. Pro vás se opravdu nikdy nic nezmění. ()

Fajolo

Tak ako skoro všade, aj tu platí, že film nemôže nahradiť textovú predlohu. Na druhej strane - raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. Je to veľmi osobný film. Ranný bordel v kuchyni a Saša lezúca do okna, aby si tam dala rannú cigaretku, to bol len jeden z mnohých vrcholov filmu. Ale chápem, že niektorým ľuďom sa taký film nemôže páčiť. To je v poriadku. To nie je film, ktorý by sa mal páčiť. ()

Tucinka

...děkuji tvůrcům projektu, kteří nám ukázali realitu některých "zaměstnanců" ... chvílemi jsem zapomínala snad i dýchat jak jsem koukala za jakých podmínek lidi pracují...ale změní se něco???? Sašo jako hustý ...taky jste si zkusila svoje ()

ztracenyDen odpad!

Zdá se, že žiju v jiné bublině než ostatní hodnotící. Z dokumentu nevyplynulo nic nového. Často použité slovo je tu „investigativní“ což tedy vůbec nechápu. Téma není důkladně zkoumáno, je jen povrchně prezentováno s důrazem na „osobní oběť“ paní publicistky. Ale zjevně si to své diváky najde. Patrně ty odtržené od reality, kteří až nyní prozřou, jaký je kapitalismus doopravdy zač a jak bylo dřív líp, když se na směny nevstávalo v pět... vlastně počkat... ()

PoprockCZ

Podmínky drsné, stejně jako uvědomnění, že lidé se bojí vzepřít a některým to vše dokonce přijde v pořádku. Trochu mě překvapila sama Saša, která svým životním stylem i trochu do tamější společnosti zapadá (cigarety, depresivní výraz). Každopádně když člověk vidí úroveň např. zpracování masa... začínám vážně uvažovat o jeho omezení, stejně jako dalších průmyslových umělotin. ()

OtokPag

Saša je dobrá herečka, kvalitní scénáristka, dost pošahaná levicová novinářka a neskutečná bordelářka! Takovej humus, co má doma se vidí leda v té třídírně odpadu. Jinak tohle dílo - všechna čest. Smekám před tvůrci, ten nápad a provedení dotažení do detailu... Dost lidí dokáže leda remcat u piva, ale tady se povedla velmi slušná akce, majitelé natočených provozů by se měli chytit za rypák. Dávám jasnejch 100% 👍 ()

cpt.obvious

Levicová sonda do života těch, kterým maminka říkala, že by se měli lépe učit. Kupodivu na dělnické profesi, kde je jediným kvalifikačním požadavkem základním škola nelze očekávat práci ohodnocenou na úrovni manažerských platů. Jde vidět, že autorka je těžce levicově smýšlející s ideou rovné společnosti a toho, že se všichni budeme mít dobře, když budeme rovni. Nejvtipnější mi přišlo to, že chce bojovat za zrušení nočních směn což padlo u dokumentu na Ostravsku, kde jsou lidé za noční práci vděční a kupodivu třísměnný provoz umožní zaměstnat více lidí než jednosměnný. Je krásně vidět, že jak režisérka tak autorka jsou políbení studiem FHS a levicovým extremismem. Podle toho také vypadá směřování dokumentu, který promrhal dobrou příležitost, protože v psané verzi to bylo vypisováno v jiných a daleko tragičtějších barvách než byla skutečnost. Dvě hvezdy za sociální sondu do myšlení levicových extrémistek, kterým by neškodilo sestoupit z obláčku rovnosti a zkusit se zapojit do opravdového pracovního procesu. ()

Je tu pátý ročník My Street Films

Je tu pátý ročník My Street Films

13.04.2018

Již popáté vyzývá projekt My Street Films všechny aspirující filmaře, aby do 22. dubna odevzdali svůj námět na krátký dokument. Autoři osmi nejlepších námětů získají možnost zúčastnit se zdarma… (více)

Famufest otevře brány do pekla

Famufest otevře brány do pekla

13.11.2017

Film o vyrůstání ve vietnamské komunitě, cesta dvou ukrajinských uprchlíků za svobodou nebo experimentální pohled na socialistickou architekturu, to vše a dalších více než 120 filmů nabídne 34.… (více)