Jing cha gu shi 2013

Hong Kong / Čína, 2013, 108 min

Ding Yu

Zai Lao

Sheng Ding

Vlastně ani nevím, proč jsem Jackiemu Chanovi dal šanci zrovna v nejnovějším díle akční série, ze které jsem ještě neviděl jediný díl, ale ani trochu toho nelituju. Kdovíproč jsem si sice vysnil lidštější a uvěřitelnější příběh, kdežto film se v různých chvílích blíží spíš hi-tech Die Hard se zápletkou jako od Chan-wook Parka, avšak Police Story 2013 má jak spád, tak i napětí, a povedená akce zároveň postrádá akční rozjuchanost Chanovy obvyklé tvorby, takže jsem s tím zběsile a přitom nějakým způsobem přehledně sestříhaným výsledkem naprosto spokojen. A to tak, že rád dám šanci i předchozím dílům série.(12.4.2014)

Hm tak pro mě zklamání. Na film jsem se těšil, ale bohužel nedopadl úplně podle mých představ. Svým pojetím je to spíš takový krimi drama než akčňák, časy Jackieho pitvoření jsou asi definitivně pryč. Tady najel na evidentně vážnější notu, ale to by mi až tak nevadilo. Problém je v tom, že mi moc nesedl ten alternativní styl vyprávění děje kdy nám několikrát ukážou, že tahle postava udělala tohle a tohle a co by se stalo kdyby udělala tohle a tohle. Je to svým způsobem originální, ale mě to moc nechytlo. Jinak souhlas se sniperem ohledně hlavního záporáka. Ne že by neměl charizma, ale je takový vyměklý a respekt z něj moc nejde. I když je zase na druhou stranu zajímavě vysvětleno co dělá a proč. Ze začátku jsem se v tom ději moc nechytal, ale je fakt, že na konci do sebe všechno perfektně zapadlo a i proto bude moje hodnocení nakonec tříhvězdičkové. Jinak dost rozporuplný dílko. Jackie na to pořád má, ale tady moc využitý není i když ta bitka v kleci měla šťávu. Jenom je tam Jackie na moje gusto až moc často na zemi a taky si mohli v soubojích odpustit ty otravný zpomalovačky na který si fakt nepotrpím. Já vím nadávám na to všude kde se to objeví, ale tenhle prvek dneska houfně cpanej do každýho fajtu v každým druhým akčňáku už mi silně leze na nervy. Takže i když jak už jsem uvedl propracovaný konec z dobrou pointou lecos zachrání tak, ale nemění můj celkovej dojem, že je to takovej neslanej nemastnej film zkrátka divnej nevím jak jinak to napsat. Fanoušky pana JC a HK tvorby to určitě neurazí je to prostě čirej průměr po všech stránkách, ale čekal jsem víc. Škoda tak snad příště.50%(3.2.2014)

Police Story patří ve filmografii Jackieho Chana asi tam, kam pro Schwarzeneggera Terminátor. Proto jsem s radostí očekával nový díl. Ten se trošku vymyká svým předchozím, starším bratříčkům a i když jsem s tím měl na začátku dost problém, nakonec se mi scénáristický experiment vlastně líbil, i když nenabídl po New Police Story to, co jsem úplně očekával.(28.7.2014)

Je to mierne nadpriemerná akčná kriminálna dráma s Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho horšie filmy. Má dosť dobrý príbeh o policajnom dôstojníkovi, ktorý ide po svoju dcéru do nočného podniku, kde ju aj nájde, lenže šéf podniku ho uväzní a spolu s ostatnými návštevníkmi sa stane rukojemníkom. Ale čoskoro sa mu podarí zo zajatia dostať a urobí všetko preto, aby zachránil celú situáciu a samozrejme hlavne svoju dcéru. No zároveň si uvedomuje, že šéf s ním má svoje osobné účty. Spracovanie nie je zlé, ale ani ma moc nezaujalo. Zápletka pôsobí na prvý pohľad veľmi dobre a ponúka slušný potenciál až v niekoľkých smeroch, ale toto mi až tak dobre nesadlo. Už od začiatku to má taký zvláštny náboj a aj napriek tomu, že sa tu prakticky stále niečo deje si ma to nedokázalo plnohodnotne získať. A pritom tých dobrých prvkov je tu mnoho, ale prišlo mi to také nevýrazné, hlavný záporák je až príliš jemný, aby sa dalo obávať o postavy a navyše sa to drží v jednej, takej vlažnej vlne. Po hodine sa to síce trochu posunie a napríklad tie dôvody konania hlavného záporáka ma nesklamali, ale stále to nie je to pravé. Síce ani toto nie je rozhodne zlé, pozerať sa na to dá, ale potenciál mi prišiel podstatne väčší, ako sa nakoniec využil. Akcie je tu priemerné množstvo, ale nie som s ňou moc spokojný. Jackie Chan je viditeľne stále vo forme a s pohyblivosťou problém nemá, no tentoraz si tvorcovia vybrali úplne odlišný prístup k akcii, než je pri ňom zvykom, ale nanešťastie len k horšiemu. Mal som pocit, ako by si chcel skúsiť akciu svojich neporovnateľne menej talentovaných žánrových kolegov a tak nielen, že súboje majú len priemernú choreografiu s minimom nápadov, ale sú navyše zámerne príliš rozstrihané a brané z takých uhlov, že ani postavy často nevidno do tváre, nesadli mi ani tie spomaľovačky, škoda. A tak sa mi vlastne viac páčila tá doplnková akcia, ktorej ale tiež moc nie je, keďže tu skutočne nie je ani jeden súboj, ktorý by ma zaujal. Určite treba spomenúť, že humoru je tu úplné minimum, ale to mi rozhodne neprekáža. Herecké obsadenie je celkom slušné, Jackie Chan je mimo akcie úplne ideálny, ale v nej ma aj napriek tomu, že na to stále viditeľne má tentoraz moc nebavil, k tomu hlavný záporák Liu Ye, pri ktorom mám ale zase problém s charakterom jeho postavy, inak charizmou a herecky je úplne v poriadku, A potešili ma aj Yu Rong-Guang v úlohe šéfa polície alebo Jing Tian. Čo sa týka réžie a technickej stránky, objektívne určite nie sú zlé, ale mne to nesadlo práve najideálnejšie, digitálnu kameru, ktorá sa tu občas používa moc nemusím a ani atmosférou si ma to nezískalo. Škoda, Jackie Chan ma svojim výrokom, že už chce točiť len menšie, ale serióznejšie akčné filmy potešil, ale v prípade tohto filmu som skôr sklamaný, čo ma mrzí o to viac, že je súčasťou mojej obľúbenej série. Ale rozhodne z toho nečakám nič dlhodobé a teším sa na jeho ďalšie projekty z hong kongskej produkcie. 57%(1.2.2014)

• Lacike

V prvom rade je dobre zabudnut na nazov Police Story, lebo s pôvodnou trilogiou tento film nema absolutne nic spolocne. Ked uz, tak to mohli nazvat Crime Story 2013. Ale najvystiznejse by bolo Agatha Christie Story. Prva polovica filmu v ktorej sa buduje cely pribeh je dostatocne napinava a kvalitne zrezirovana. Ani nijak nevadi, ze obsahuje aj pre pribeh zbytocne flashbacky v ktorych Jackieho postava absolvuje trochu akcie, aby si trochu uzili aj Jackieho fanusikovia. Tentokrat sa akcne sceny drzia pri zemi, takze Jackie sa v nich zvladne predviest aj bez ocividnych trikov. Dokonca mi je luto, ze akcia nebola este civilnejsia a prizemnejsia. Napriklad jediny velky duel, ktory tu Jackie ma je zbytocne prilis stylizovany spomalovackami. Bohuzial od polovici filmu si zacnete hovorit, ze uz by konecne mohli prichadzat aj odpovede na otazky. Pritom hlavna pointa, preco asi unosca dal celu nesurodu skupinu dokopy je celkom lahko odhadnutelna a otazne su uz len detaily. No a tie sa nasledne zacnu vyjasnovat v nekonecnej vysvetlovacke, ktoru tvori simulovaný sudny proces v ktorom kazda z postav prispeje svojim dielom. Sice to vsetko do seba pekne zaklapne, ale nepôsobi to prirodzene, ale strasne vykonstruovane. A nakoniec ani samotny motiv unoscu nie je natolko silny, aby utiahol cely film. Velku pochvalu si zasluzi Jackie Chan za svoj dramaticky vykon. Ani teatralne neprehrava a ani nie je umierneny natolko, aby cely film odohral s jednym vyrazom. Cely cas hra dokonale prirodzene. Hlavny zaporak je vlastne chudak. Dcera je trochu otravna. A niektori rukojemnici neznesitelni. Najviac ma stvalo niekolkonasobne pouzitie finty v ktorej si postava predstavuje ako vyusti napinava scena. Uz pri druhom pouziti to nefungovalo a bolo hned jasne, ze je to len predstava. Jak keby bol reziser Sheng Ding bezradny a aspon takto sa snazil zdramatizovat celkom trivialnu zapletku. Takze vysledkom je priemerna detektivka s minimom akcie v ktorej nahodou hra Jackie Chan. Ak viete do coho idete, tak za jedno pozretie to kvôli skvelemu Jackieho vykonu stoji. Jackiemu na stare kolena rozhodne viac svedci takyto civilny film ako akcne komedie plne mizerneho CGI. 5/10.(18.8.2014)

• - V původní trilogii Police Story (od r.1985) a ve filmu První rána (1996) měla postava Jackieho Chana jméno Chan Ka Kui. Ve volném pokračování série New Police Story (2004) měla postava Jackieho jméno Chan Kwok-Wing. Ve snímku Police Story 2013 má Jackieho postava opět nové jméno, a to Zhong Wen. (Claude Speed)

• - Zhong Wen (Jackie Chan) používá mobilní telefon Samsung Galaxy S IV. (Claude Speed)

• - Na konci filmu použil Jackie Chan hrubú silu pri rozťahovaní oceľového drôtu, ktorý sa mu zaryl do dlaní a spôsobil mu krvácanie. (jackie88)