Jing cha gu shi 2013

Hong Kong / Čína, 2013, 108 min

Ding Yu

Zai Lao

Sheng Ding

Na rozdiel od ČÍNSKEHO ZVEROKRUHU (Božská relikvia 3), tu dokážem pochopiť, prečo to niektorých Jackieho nefandov sklamalo. Aj ja by som takéto pokračovanie očakával skôr v deväťdesiatych rokoch, keď mal každý správny mlátič svoj film o únose či teroristoch. Šiesta Police Story je tu však teraz a je to vizuálne žrádlo. Perfektné prostredie uzavretého klubu, hutná atmosféra... Jednoduchý ale plne funkčný príbeh je dobre rozprávaný a i keď je bitiek pomenej (v podstate len jeden klasický fight) zaujmú zápasnícke prvky v choreografii. Ide o podobný štúdiový film ako bol DREDD. PS 2013 je skôr triler ako akčniak, ale je veľmi podobne nápadito natočený (lepšie ako NEW POLICE STORY i MESTO ZLOČINU)... Parádný policajný triler, akurát, že v rámci série pôsobí dosť minimalisticky. Keď si však spomeniem na SMRTONOSNÚ PASCU: OPÄŤ V AKCII, môžeme len ďakovať bohom za takúto vyváženú sériu...(10.7.2014)

• JFL

Jackie Chan pokračuje v ochotném prostituování se pro ideologické potřeby pevninské Číny, tentokrát dokonce zaprodal nejen sebe, ale i svou nejslavnější filmovou sérii a jejího ikonického hrdinu. Chan Ka Kui stejně jako jeho představitel prošel vymazáním paměti i identity, přijal mandarínské jméno Zhong Wen a stal se z něj čínský superfízl. "Police Story 2013" je grandiózně směšná nepokrytá agitka čínských pořádkových složek, kde se do kýčovitých výšin vyzdvihuje oddanost policistů chránit každý jeden lidský život a až fanaticky se držet předpisů. Na to je pak naražený nesoudně překombinovaný scénář, jehož autor evidentně pilně nakoukával sérii "Smrtonosných pastí" (hlavně trojku a čtyřku) a zkoušel její půdorys naroubovat na jekýsi pseudo "Rašómon" - výsledek je ještě absurdnější než daná kombinace zní. Přitom druhé spojení Jackieho Chana a Dinga Shenga vzbuzovalo po bravurním "Malém velkém bojovníkovi" nemalé naděje. Jediné, co lze ocenit, je až drzá svobodomyslnost s jakou scénář pomocí soustavy flashbacků zavdává k tomu, aby se do vyprávění primárně zasazeného do jediného interiéru daly navíc nacpat arénové souboje, automobilové honičky a náznak parkourové akce, které ale nemají s hlavním dějem vůbec nic společného.(26.7.2014)

Vlastně ani nevím, proč jsem Jackiemu Chanovi dal šanci zrovna v nejnovějším díle akční série, ze které jsem ještě neviděl jediný díl, ale ani trochu toho nelituju. Kdovíproč jsem si sice vysnil lidštější a uvěřitelnější příběh, kdežto film se v různých chvílích blíží spíš hi-tech Die Hard se zápletkou jako od Chan-wook Parka, avšak Police Story 2013 má jak spád, tak i napětí, a povedená akce zároveň postrádá akční rozjuchanost Chanovy obvyklé tvorby, takže jsem s tím zběsile a přitom nějakým způsobem přehledně sestříhaným výsledkem naprosto spokojen. A to tak, že rád dám šanci i předchozím dílům série.(12.4.2014)

Tak toto bolo sklamanie. Jasné, Jackiemu už je skoro 60 rokov, tak je logické, že kaskadérske kúsky ako za mlada už horko-ťažko od neho uvidíme. Osobne mi nevadí viac dramatické spracovanie, no príbehom ako aj celým spracovaním a postavami mi ale viac sadlo New Police Story. Taktiež, tých akčných scén v tomto dieli bolo na Police Story až strašne málo. Skôr by som to označila za krimi drámu.(3.2.2014)

Zatím poslední přírůstek do rodiny policejních story Jackieho Chana jede opět v duchu nové a již mnohem starší tváře bývalého hongkongského třeštidla. Ve své podstatě levná a až komorní jednohubka nenabízí žádnou šťavnatou akrobatickou jízdu, ale pokouší se jít cestou akčního dramatu s citově vypjatým finále. Zjednodušující a předvídatelný konflikt mezi povinností a vlastním zájmem, tedy středobod veškerého dění, mne nijak nepohoršil. Patří totiž ke klasickému a nezávadnému klišé svého žánru, a to zcela nezávisle na tom, zda jsme v Číně nebo třeba v USA. A i když je tu Jackie Chan už viditelně opravdu starej a evidentně se nechce pouštět do žádných větších akcí, pořád by chtěl všem vzkázat, že ještě není na odpis, už to ale bolí. Jeho zápas v kleci s šampionem MMA byl přesně takovým mile dojemným výkřikem. Důstojné završení celé série trochu kazí jen poněkud zmatené a místy trochu nepatřičné flashbacky, které mají pošmourný příběh zřejmě trochu oživovat. Klidně bych je i oželel a víc si pohrál s akcí v uzavřeném klubu. Přesto však pohodová čtyřka.(11.8.2016)

• Jackie Chan

• - Akční režii dělal Han Gunhua. Kredit kaskadérský choreograf sdílí He Jun a JC Stuntmen. (Rominator)

• - Na konci filmu použil Jackie Chan hrubú silu pri rozťahovaní oceľového drôtu, ktorý sa mu zaryl do dlaní a spôsobil mu krvácanie. (jackie88)

• - Zhong Wen (Jackie Chan) používá mobilní telefon Samsung Galaxy S IV. (Claude Speed)