Reklama

Reklama

Obsahy(1)

"Říkalo se, že lidé jsou zde nemocní, protože jsou chudí. A dále chudnou, protože jsou nemocní. To platilo za dob císaře. Císař zmizel a etiopská revoluce se snaží ze všech sil, aby s ním zmizel i tento začarovaný kruh. A toto je příběh socialistických lékařů, kteří zde, daleko od svých domovů, pamáhají lidem vracet zdraví."

Příběh skupiny lékařů z Československa a Německé demokratické republiky působících v revolucí zmítané Etiopii. Lékaři provádějí výzkum v oblasti tuberkulózy, očkují místní obyvatelstvo proti dětské obrně a občas pomáhají zraněným vládním jednotkám. Potíž v komunitě nastává, když profesor Neuendorf (Otakar Brousek) zjistí, že jeho zasnoubená německá kolegyně Mariana Ehlertová (Eliška Balzerová) má poměr s českým doktorem Zdeňkem Málkem (Jaroslav Satoranský). Do destinace přijíždí americký novinář Ray Crawford (Rudolf Jelínek), který sice ví, že dojde k útoku nepřátelských sil, ale informaci si nechá pro sebe. Velitel Dire Dawa (Jaroslav Kepka) přichází za profesorem a upozorňuje ho na to, že do oblasti se blíží stoupenci císaře a pokud zdravotníci opustí hotel, nemohou jim vládní jednotky zajistit bezpečnost. Zároveň upozorňuje na přítomnost nepřátelského novináře. Teprve krize ukáže skutečné lidské charaktery. (Bart)

(více)

Recenze (2)

Bart 

všechny recenze uživatele

Rudolf Jelínek jako major Hradec zemřel v roce 1978 v Chile. O rok později se vrátil jako americký novinář Crawford a měl tu čest hrát ve stejných kulisách. Paradoxem tohohle interiérového filmu jsou právě kulisy, o kterých měl scénograf představu, že pasují do východoafrické země. Vím, že Miloš Ditrich byl kvalitní rutinér, ale zde asi neměl kdovíjakou možnost studia tamní architektury. Kromě Jana Přeučila, Viktora Maurera a Jaroslava Kepky, které maskéři natřeli na černo, se podařilo tvůrcům sehnat obdivuhodný počet statistů tmavé pleti. Natočit tenhle film o dojemné pomoci zdravotníků socialistického bloku v zemi, kterou ještě donedávna považoval Sovětský svaz za nepřítele, byl hloupý nápad. Tohle nikoho nedojalo, nepoučilo, nepřevychovalo a už vůbec nepobavilo. ()

Elden75 

všechny recenze uživatele

Anotace České televize: Příběh skupiny českých a východoněmeckých lékařů, kteří na pozvání etiopské revoluční vlády provádějí výzkum a zdravotnickou prevenci v pohraniční oblasti země. Inscenace zobrazuje dva odlišné přístupy k odpovědnosti a povinnosti ve chvíli, kdy jde o hodnoty nejcennější - o lidské životy. ()

Reklama

Reklama