Kámoši až na dno lahve

Drinking Buddies

Drinking Buddies

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2013, 95 min

Já skoro nevím, co k tomu napsat. On to vlastně ani není vztahový film, jak se na první pohled zdá. Je to spíše o tom, že i když se zdá něco sebezjevnější, ve skutečném životě to tak být nemusí. To se mi na filmu hrozně líbilo. Postavy byly dobře napsané i odehrané (samozřejmě Wilde, na níž celý film stojí a tradičně skvělá Kendrick), nemlely takové sračky jako v jiném Swanbergově filmu, co jsem viděl nedávno. Jen ten Jake Johnson je mi zase o něco nesympatičtější. 3.5*(17.10.2016)

• becki_tu

Příběh o tom, že skvělý kamarádský vztah na pracovišti neznamená automaticky výhru v partnerském životě, je fajn. Bohužel mi ale nesedla ona "indie forma" celého filmu, která místy silně nudí a je plná improvizačních dialogů, které nemají opodstatnění. Olivia je skvělá, Jake je fajn, ale zbytek osazenstva je překvapivě nevýrazný. 50%(13.12.2013)

Jsem sám překvapen jak nakonec kladně hodnotím. Dlouho jsem byl rozhodnut, že tento film odsoudím, protože mi přišlo, že sleduji nejnudnější film roku. Ale v půlce se něco změnilo a začalo mě to docela bavit a pochopil jsem smysl filmu. Jen nám je podán trošku jinak, než jsme zvyklý. Určitě mě potěšila Olivia Wilde, která se mi tady líbila opravdu hodně a dá se říct, že film hodně stojí na ní. Anna Kendrick taky fajn, ale její postava značně nevyužita. Hold není to sice žádný zázrak, ale ke konci Vám film dokáže vytvořit úsměv na tváři stejně jako herecké dvojici. 6/10.(6.12.2013)

Hned na začátek asi řeknu, že dávám pátou hvězdu jaksi navíc, a to spíš natruc. A hned potom dodám, že celej ten obsah od drtickyy je špatně. A teď k tomu proč. Bylo nebylo, na severoamerickým kontinentu se rozmohla nezávislá scéna, jejímž cílem bylo točit vlastní filmy za malej peníz, a přitom se snažit o co největší autenticitu a každodennost. Začalo se jí z bůhvíjakýho důvodu říkat mumblecore. V Česku je tohle subžánr totálně neznámý, pokud náhodou někdo zkoukl například V/H/S, ani netuší, že na mumblecore koukal. Jenže mumblecore není jen o autenticitě, za účelem dosáhnutí co nejmenšího rozpočtu se často pracuje s neherci a improvizací, jenže ani to nemusí prej bejt pravidlem. Drinking Buddies jsou improvizační, absolutně nejvíc to poznáte na Anně Kendrick, která absolutně netuší, co má dělat, a proto se jeví z hereckýho ansámblu jako nejslabší. Drinking Buddies však pracují s velkými hollywoodskými jmény, ať už zmíněnou Annou Kendrick, nebo hlavně stále populárnější Olivií Wilde. Ron Livingston už je možná trochu za zenitem, ale i on má jméno. Je tudíž celkem zábava sledovat Olivii Wilde, která hraje spontánně, a padne jí to snad nejvíc, co jsem zatím u ní viděl. Jenže, kdyby tohle bylo základem mýho celkem vysokýho hodnocení, asi bych byl padlej na hlavu. Co je podle mě na Drinking Buddies čtyř-až-pětihvězdičkové, to je režie a práce s emocemi. On totiž Joe Swanberg vůbec netlačí na pilu, a hlavně absolutně nic nevysvětluje a absolutně nic neříká, co si má divák myslet. On totiž míň pozornější divák nabude dojmu, že ve filmu se vůbec nic neděje, a jedinou závažnější scénu postřehne při výletu na pláž. Ale to, co je mistrovské, je balancování na hraně mezi vztahy a postavami, a to samozřejmě hlavně u ústřední dvojice Kate - Luke. Jenže, a tady je to, co je na obsahu drtickyy špatně - Kate v jisté pasáži dává najevo, že k Lukovi cosi cítí, a i na Lukovi je vidět, že ke Kate má jisté city, přesto tohle jiskření nikdy nepřekročí do fáze (okatého) flirtování. Veškerý jejich vztah totiž nejenže vysvětluje samotný název filmu, ale hlavně Lukův přístup ke Kate, kterou bere jako opravdového kámoše (a proto s ní nejde plavat, a proto jí říká stále "my friend" a hlavně proto může balancovat na hraně jistý intimity a lásky, a přesto nikdy nesklouznout do flirtu a případně nevěry. Drinking Buddies je film veskrze divnej, protože divákovi fakticky nic přímo neříká, a vyžaduje trochu pozornější obecenstvo, aby mu sdělil jistou ideu, která za filmem stojí. Nejlepší na tom totiž je, že takhle se indie film posouvá ještě trochu jinam, už to není "obyčejné" mumblecore, stává se ale jistým off-streamovým filmem a nadnáší otázky, které se žánru každodenní filmařiny dotýkají, ale vždy jen povrchně. Drinking Buddies nebuduje žádný vztah mezi postavami, a to je to, co divák nechápe, on film chápe jako nějakou příběhovou linku, jenže příběh v DB téměř není a všechno je to o filmové řeči, která vysvětluje, co mezi oběma hlavními postavami skutečně je. A pokud to NIKDO nepochopil za celých 90 minut, musí se nutně podívat opakovaně na závěrečnou scénu, která nejenže je imho nejlepší z celého filmu, ale zároveň jej i celý vystihuje, a to jak po stránce "příběhové", tak po stránce řemeslné. Bezeslovný jednostopý záběr bez detailu prodává postavy v prostředí, a nikoliv jejich dialogy nebo charaktery. A o tom tak nějak částečně ten mumblecore je, a proto ostatně dávám o tu hvězdu navíc. Páč je to milý, je to příjemný, kdo to zažil či zažívá, se usmívá od začátku do konce. Není to upjatý, netlačí to na pilu, a ke všemu je to ještě příjemně jiný film.(20.11.2013)

Kdo by nechtěl vidět překrásnou a jednu z mých nejoblíbenějších hereček současnosti Olivii Wilde, jak do sebe hází jedno pivo za druhým, chce píchat a celý film se chová jako chlap? Navíc ten její kolega z práce, kterej mi vyzáží připomínal Zacha Galif... (nikdy si to příjmení nezapamatuju) byl také super. Toho herce vůbec neznám, ale budu si na něj od teď muset dávat bacha. Opravdu hodně netradiční komedia/romantika, ale o to lepší. Určitě doporučuju.(23.8.2013)

• - Ve scéně "chlastací hry" byla Anna Kendrick doopravdy opilá. Protože to byla poslední scéna, která se ten den točila, tak se Anna Kendrick a Jake Johnson rozhodli použít opravdický alkohol, aby vše vypadalo realističtěji. (Cheeker)

• - Režisér i herci řekli, že jejich nejoblíbenější část filmu je výlet a piknik v lese. (Cheeker)

• - Natáčelo se v Chicagu (Illinois, USA). (BMW12)