Kámoši až na dno lahve

Drinking Buddies

Drinking Buddies

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2013, 95 min

názvem poutavá nezávislárna, do níž jsem se pustil jen kvůli Olivii Wilde, která je zde hodně příjemná a sympaticky přirozená, a Anně Kendrick, která byla naopak nezvykle nudná a nevýrazná.. film jako takový vlastně nemá moc co nabídnout či sdělit, a tak jediným důvodem, proč dávám více než dvě hvězdy, je právě zmíněná Olivia Wilde s bonusem v podobě na chvíli odhaleného poprsí.. slaboučké 3*(20.3.2014)

Na hrdinech je bizarní, že se zdá, že během svého života nedělají nic, co by bylo jen náznakem zajímavé, zábavné nebo smysluplné. Až po zhlédnutí jsem se dozvěděl, že film je z většiny dílem improvizace herců, což mnohé vysvětluje. Rozhodně tu autentickou bezcílnost. Svým způsobem je to velmi zajímavé. Swanberga jsem měl doposud spojeného s horory, ale tahle poloha mu jde také.(24.11.2013)

Hned na začátek asi řeknu, že dávám pátou hvězdu jaksi navíc, a to spíš natruc. A hned potom dodám, že celej ten obsah od drtickyy je špatně. A teď k tomu proč. Bylo nebylo, na severoamerickým kontinentu se rozmohla nezávislá scéna, jejímž cílem bylo točit vlastní filmy za malej peníz, a přitom se snažit o co největší autenticitu a každodennost. Začalo se jí z bůhvíjakýho důvodu říkat mumblecore. V Česku je tohle subžánr totálně neznámý, pokud náhodou někdo zkoukl například V/H/S, ani netuší, že na mumblecore koukal. Jenže mumblecore není jen o autenticitě, za účelem dosáhnutí co nejmenšího rozpočtu se často pracuje s neherci a improvizací, jenže ani to nemusí prej bejt pravidlem. Drinking Buddies jsou improvizační, absolutně nejvíc to poznáte na Anně Kendrick, která absolutně netuší, co má dělat, a proto se jeví z hereckýho ansámblu jako nejslabší. Drinking Buddies však pracují s velkými hollywoodskými jmény, ať už zmíněnou Annou Kendrick, nebo hlavně stále populárnější Olivií Wilde. Ron Livingston už je možná trochu za zenitem, ale i on má jméno. Je tudíž celkem zábava sledovat Olivii Wilde, která hraje spontánně, a padne jí to snad nejvíc, co jsem zatím u ní viděl. Jenže, kdyby tohle bylo základem mýho celkem vysokýho hodnocení, asi bych byl padlej na hlavu. Co je podle mě na Drinking Buddies čtyř-až-pětihvězdičkové, to je režie a práce s emocemi. On totiž Joe Swanberg vůbec netlačí na pilu, a hlavně absolutně nic nevysvětluje a absolutně nic neříká, co si má divák myslet. On totiž míň pozornější divák nabude dojmu, že ve filmu se vůbec nic neděje, a jedinou závažnější scénu postřehne při výletu na pláž. Ale to, co je mistrovské, je balancování na hraně mezi vztahy a postavami, a to samozřejmě hlavně u ústřední dvojice Kate - Luke. Jenže, a tady je to, co je na obsahu drtickyy špatně - Kate v jisté pasáži dává najevo, že k Lukovi cosi cítí, a i na Lukovi je vidět, že ke Kate má jisté city, přesto tohle jiskření nikdy nepřekročí do fáze (okatého) flirtování. Veškerý jejich vztah totiž nejenže vysvětluje samotný název filmu, ale hlavně Lukův přístup ke Kate, kterou bere jako opravdového kámoše (a proto s ní nejde plavat, a proto jí říká stále "my friend" a hlavně proto může balancovat na hraně jistý intimity a lásky, a přesto nikdy nesklouznout do flirtu a případně nevěry. Drinking Buddies je film veskrze divnej, protože divákovi fakticky nic přímo neříká, a vyžaduje trochu pozornější obecenstvo, aby mu sdělil jistou ideu, která za filmem stojí. Nejlepší na tom totiž je, že takhle se indie film posouvá ještě trochu jinam, už to není "obyčejné" mumblecore, stává se ale jistým off-streamovým filmem a nadnáší otázky, které se žánru každodenní filmařiny dotýkají, ale vždy jen povrchně. Drinking Buddies nebuduje žádný vztah mezi postavami, a to je to, co divák nechápe, on film chápe jako nějakou příběhovou linku, jenže příběh v DB téměř není a všechno je to o filmové řeči, která vysvětluje, co mezi oběma hlavními postavami skutečně je. A pokud to NIKDO nepochopil za celých 90 minut, musí se nutně podívat opakovaně na závěrečnou scénu, která nejenže je imho nejlepší z celého filmu, ale zároveň jej i celý vystihuje, a to jak po stránce "příběhové", tak po stránce řemeslné. Bezeslovný jednostopý záběr bez detailu prodává postavy v prostředí, a nikoliv jejich dialogy nebo charaktery. A o tom tak nějak částečně ten mumblecore je, a proto ostatně dávám o tu hvězdu navíc. Páč je to milý, je to příjemný, kdo to zažil či zažívá, se usmívá od začátku do konce. Není to upjatý, netlačí to na pilu, a ke všemu je to ještě příjemně jiný film.(20.11.2013)

Pracují spolu v pivovaru, popíjejí, kecají, flirtují, zvou se na večeře, flámují. Každý má přesto doma někoho jiného, zatímco v jednom vztahu se i po několika měsících spíš poznávají, překvapují i oťukávají, v tom druhém se už objevují slova jako budoucnost nebo svatba. U nás prakticky neznámý režisér a scénárista Joe Swanberg prozkoumává tenkou hranici mezi intimním vztahem a kamarádstvím, nějaké zásadní emoce nezanechává, přesto na půl druhou hodinku slušně zabaví. Na dialozích založené romantické drama s typicky nezávisláckým vizuálem není nikterak originální a rozhodně ani komplikované, prostě jen představuje úryvek ze života několika třicátníků, kteří se nesnaží být přespříliš chytří, nechtějí rozesmát diváky za každou cenu ani netlačí na emoce víc, než je v danou chvíli potřeba. A to se, myslím, docela počítá!! Herci jsou do jednoho výborní, Anna Kendrick lehce upozaděná, Jake M. Johnson ve vážnějších polohách mile překvapil, Olivia Wilde spolehlivě baví už poněkolikáté. Lehce nadhodnocené čtyři hvězdy!!(9.10.2013)

• Aljak

Veľmi chabý dojem to vo mne zanechalo. Hneď od začiatku sa sformoval klasický (ne)milostný štvoruholník. Aj keď klišé sa nekonalo, z čoho som celkom prekvapený, ale aj tak sa ten film vliekol neskutočne slabou dejovou líniou, o nevýrazných dialógoch ani nevravím. Rozhodne som očakával niečo viac, oveľa viac. Škoda toho, nezaujalo ma to. Aspoň že na Annu Kendrick a Oliviu Wilde sa dobre pozeralo, aj keď tej Anny tam mohlo byť určite aj oveľa viacej.(16.11.2013)

• - Ve filmu se jedná čistě jen o improvizaci. Není k němu žádný scénář a jedinou věc, kterou měli herci k dispozici, byl neurčitý koncept dějové linie a uspořádání, v jakém dané události mají následovat. (Mrs.Blue)

• - Všichni herci si sami vybrali jméno své postavy. (Cheeker)

• - Ve scéně "chlastací hry" byla Anna Kendrick doopravdy opilá. Protože to byla poslední scéna, která se ten den točila, tak se Anna Kendrick a Jake Johnson rozhodli použít opravdický alkohol, aby vše vypadalo realističtěji. (Cheeker)