Lady a Tramp

• slovenský

Lady a Tramp

Animovaný / Rodinný / Romantický / Hudební

USA, 1955, 75 min

Příběh Romea a Julie ve psím provedení se šťastným koncem a určený pro děti. A nejen pro ně. Film jsem viděl jako malý kluk asi před třiceti lety v kině, v té době se hrálo hodně dysneyovek, ale oproti jiným, si tento film pamatuji nelépe. Což samozřejmě nebyla pravda, neboť po včerejším shlédnutí jsem zjistil, že z příběhu už jsem hodně zapomněl, ale zůstaly chutě a pocity. Vím, že v dětství na mne silně působily vztahy mezi oběma hrdiny, nechápal jsem, proč náhle Lady Trampa nechce, když se ve psím útulku dozvěděla některé intimnosti z jeho života. Vůbec všechny zmínky o antouškovi, jeho povoz, psí útulek a možnost, že psa někdo utratí, ve mně vzbuzovaly ohromný pocit nebezpečí a strachu o hlavní hrdiny. Scéna, kdy Baryk skončí pod převráceným povozem a vy máte za to, že zemřel, je tak silná, přestože velmi jemně pojednaná, že i dnes mne vzala u srdce a byl jsem moc rád, když jsem v závěrečném happy endu zjistil, že Baryk žije. Nedalo mi to, abych při sledování filmu nesrovnával dřívější dysneyovky se současnými animáky. Lady a Tramp je zvláštní film, není to pohádka, pokud jako pohádku nechápete to, že zvířata spolu mluví, ale mluví jenom mezi sebou a nikoliv s lidmi. A když už jsme u toho mluvení, nikdo nepronáší hlášky, ale smysluplné věty, které slouží příběhu. Jako v každé správné klasické dysneyovce se i tady zpívá, ale opět nikoliv samoúčelně, jak tomu bývá dnes. Jo to byla doba, kdy se ještě točily krásné animáky a kdy byl obsah příběhu důležitější, než forma jeho vyprávění. P.S.: Moje dvě kočky mne donutily, pod hrozbou poškrábání, dopsat tuto doušku: Tento sentimentální film vyzdvihuje neexistující city u psí rasy a naprosto politicky nekorektně vyobrazuje členy nejušlechtilejšího živočišného druhu, to jest kočky.(14.12.2005)

Lehce přeslazená romanťárna od Disneyho, což nevadí, já si sladké občas dám taky rád. elmi pěkná animace, krásná hudba, skvělá anikamera a celkově příběhově i vizuálem krásný filmeček. Kdo by řekl, že se jedná o více než šedesátiletý film ? Já tedy rozhodně ne. Avšak, nevím zda si to zaslouží být na 223. místě v TOP 300, hodnocení IMDb je ale také nízké (7.3/10), kompromis mezi 85% a 73% je 79% které filmy sednou jako facka(5.7.2017)

Jednoznačně vynikající klasika Disney studia z dob, kdy měly s každým snímkem nemalý úspěch. Romantický animovaný snímek o pejscích s písničkami pohladí duši nejen děckému divákovi, ale i tomu dospělému. Jeho obliba je neoddiskutovatelná a rozhodně potěší každou generaci. Silný milostný příběh povznáší i velkolepá animace, kde se přísnost zcela vyplatila. Veškeré pohyby pejsků jsou věrné realitě, ať se jedná o cokoliv. Dnes je to již samozřejmost, ale tehdy? Tento počin se stal vyhledávanou klasikou a právem.(28.3.2014)

Parádní romantická rozprávka, která zaměňuje lidské hrdiny za zvířecí tak obratně a roztomile, jak to dokázali opravdu jen géniové od Disneyho. Načančaná Lady a tulácký Tramp jsou dokonalá partie a jejich pojídání špaget nenávratně vstoupilo do historie (částečně i díky řadě parodií), zápletka s dítětem je kouzelně podaná a vedlejší postavy jsou nesmírně sympatické a různorodé (návštěvu útulku jsem si docela užil). Škoda že se více netlačilo na pilu i co se týče humoru, protože v tomto ohledu Lady a Tramp za konkurencí přeci jen trochu zaostávají. Vše ostatní naštěstí funguje naprosto výborně :-D 80%(6.8.2013)

Kvalitný animovaný film, ktorý ani po viac ako 60-tich rokoch nestratil svoje kúzlo a aj dnes je schopný osloviť divákov bez rozdielu veku. Zamrzí absencia silnejších momentov a vhodnejšej hudby, lebo inak by bol výsledok ešte /lepší. Viac tu(16.8.2017)

• - Film byl složen ze dvou příběhů. První pojednával o fence Joea Granta a příchodu dítěte do rodiny. Teto verzi ale Walty Disney  neschválil. O několik let později četl v časopisu Cosmopolitan příběh Happy Dan the Whistling Dog, koupil práva a příběhy spojil. (Bau.Baushka)

• - Historicky prvý celovečerný animovaný film natočený v širokouhlom formáte CinemaScope. (BlueNeon81)

• - Film začali tvorcovia snímať v roku 1953 v štandardnom akademickom formáte (1,37:1), avšak uprostred produkcie rozhodli, že prejdú na širokouhlý formát CinemaScope. Nakoniec vyrobili obe verzie, ale na projekciu uprednostnili širokouhlú pred akademickou, ktorú po premiére už nikdy neuverejnili. (BlueNeon81)