Bohové musí být šílení

• Česko Bohové musejí být šílení (více)
Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

V nejvyprahlejší poušti světa Kalahari žijí Křováci. Nic nemají, po ničem netouží, vystačí si s tím, co jim nadělí příroda. Jednoho dne ale pilot letadla, které považují za boha, vyhodí z okénka láhev Coca-Coly, která spadne nedaleko jejich obydlí. Kulatá láhev se hodí na plno věcí, a tak se o ni brzy všichni začnou hádat. Vnese do jejich řad nesnesitelné napětí. Chtějí ji vrátit nebesům, ale nedaří se jim to. A tak se Xi rozhodne, že ji odnese na konec světa… V téže době se ve velkém, 600 mil vzdáleném městě, rozhoduje novinářka Kate Thompsonová, s jejímiž články není nadřízený stále spokojen, že odjede do Afriky vypomáhat jako učitelka. A právě do Botswany. Místní farář jí pošle naproti mladého mikrobiologa Andrewa Steyna, který je velice stydlivý a ženy ho zcela vyvádějí z míry, takže před nimi nakonec vždy vypadá jako pitomec. Jejich cesta starým, nebrzdícím džípem je velmi dobrodružná, a tak je Kate ráda, když se objeví místní švihák Jack Hind, který doprovází turisty, a nabídne jí svezení ve svém autobusu. Mezitím ve vedlejší zemi zaútočí komunistická banda vedená Samem Bogou a zdecimuje část vlády. Boga prchá před policií a potřebuje přejít přes území Botswany. Všude, kam Bogova banda přijede, za sebou zanechá hotovou spoušť… Kate začíná učit a nesmělý mikrobiolog jí jednoho dne přiveze boty, které při jejich dobrodružné cestě buší málem utopila v řece. Oblékne se na to do nedělního a je odhodlán tentokrát nic nezkazit. Stačí ale jediný pohled na půvabnou blondýnku a už k pobavení malých žáčků začne zakopávat, shazovat věci ze stolu, koktat a všelijak jinak se „předvádět“... (TV Prima)

paber778

Absolutně dokonalé - jeden z filmů, kde se fakt bez jakýchkoliv výhrad od srdce směju (a to nemám ráda Afriku a komedie.....) ()

Santyzul

Pro mě naprosto odzbrojující směs grotesky, dokumentu, vzdělavacího pořadu a v neposlední řadě i společenské satiry (ano i tak se to dá vnímat) která a to je toNEJDŮLEŽITEŠÍ i po letech( což se o mnoha jiných nedá říci) neztrácí nic ze svého kouzla a umění rozesmát. ()

Vonter

Výživná africká komedie namíchaná samotnými stromáky.... vlastně rostliňáky. Taky ne. Chci říct křováky. Ano křováky a inspirovaná pradávnými hrdiny křováckých němých grotesek. Ajajaj. Měli křováci pradávné hrdiny němých grotesek? Kdo ví? Každoprdně se jedná o velice osobitou a zábavnou taškařici a nebýt některých slabších pasáží a pár vyloženě hluchých míst, vysloužil by si Xixao bůra. ()

Krastom

Díky Xi Xaovi si člověk uvědomí, že jsou na světě důležitější věci, než peníze a že nejšťastnější člověk je pravděpodobně ten, kdo nepotřebuje ke štěstí víc, než zdravou rodinu. ()

andykanadan

Asi najšialenejšia komédia, ktorá sa odohráva v mojej dlhé roky obľúbenej krajine - Botswane. Film možno nazvať aj "stretom civilizácií", kedy do džungle z jasného neba padne fľaška Coca-coly... Film je dobrodružný, trochu aj prírodopisný (zvieratá, africká krajina) a neskutočne uletený. ()

andydufrsn

Svého času naprostý hit! A podle mého je to hit do dneška. Afrika zde působí celkem odlehčeně, ale v komedii to tak má být. Střet neposkvrněného domorodce s civilizací je nádhernej a vytváří množství komických až groteskních scén! Nejlepší jsou dva, karbanu propadlí, teroristé! ()

OtokPag

Parádní zábava z časů, kdy byla Afrika ještě "v pořádku". Pominu-li úžasné křováky, tak Landrover a jeho šílený řidič jsou ve filmu prostě super! ()

Oup

Tento zábavný film nesie posolstvo dávne pred tým než sa kdekoľvek zamýšľal nad materializmom. ()

Korpy22

Naprosto nevtipný, rasistický film, který se absolutně ztratil v čase. Příběh o tom, jak domorodým lidem spadne z nebe láhev od Coca-Coly mi nepřijde jako dobrý námět a o to horší je scénář a samotné zpracování. Zřejmě jsme nepochopil humor tehdejší hollywoodské produkce. ()