Reklama

Reklama

Bohové musí být šílení

  • Česko Bohové musejí být šílení (více)
Komedie / Dobrodružný / Akční
Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

VOD (1)

Obsahy(1)

V nejvyprahlejší poušti světa Kalahari žijí Křováci. Nic nemají, po ničem netouží, vystačí si s tím, co jim nadělí příroda. Jednoho dne ale pilot letadla, které považují za boha, vyhodí z okénka láhev Coca-Coly, která spadne nedaleko jejich obydlí. Kulatá láhev se hodí na plno věcí, a tak se o ni brzy všichni začnou hádat. Vnese do jejich řad nesnesitelné napětí. Chtějí ji vrátit nebesům, ale nedaří se jim to. A tak se Xi rozhodne, že ji odnese na konec světa… V téže době se ve velkém, 600 mil vzdáleném městě, rozhoduje novinářka Kate Thompsonová, s jejímiž články není nadřízený stále spokojen, že odjede do Afriky vypomáhat jako učitelka. A právě do Botswany. Místní farář jí pošle naproti mladého mikrobiologa Andrewa Steyna, který je velice stydlivý a ženy ho zcela vyvádějí z míry, takže před nimi nakonec vždy vypadá jako pitomec. Jejich cesta starým, nebrzdícím džípem je velmi dobrodružná, a tak je Kate ráda, když se objeví místní švihák Jack Hind, který doprovází turisty, a nabídne jí svezení ve svém autobusu. Mezitím ve vedlejší zemi zaútočí komunistická banda vedená Samem Bogou a zdecimuje část vlády. Boga prchá před policií a potřebuje přejít přes území Botswany. Všude, kam Bogova banda přijede, za sebou zanechá hotovou spoušť… Kate začíná učit a nesmělý mikrobiolog jí jednoho dne přiveze boty, které při jejich dobrodružné cestě buší málem utopila v řece. Oblékne se na to do nedělního a je odhodlán tentokrát nic nezkazit. Stačí ale jediný pohled na půvabnou blondýnku a už k pobavení malých žáčků začne zakopávat, shazovat věci ze stolu, koktat a všelijak jinak se „předvádět“... (TV Prima)

(více)

Recenze (335)

RHK 

všechny recenze uživatele

Není mnoho komedií ze života Křováků. A právě kontrast mezi primitivní pohodou života na poušti Kalahari a stresujícím civilizovaným světem dal vzniknout svéráznému humoru. "Viděls někdy kytičkované kalhotky?" - "Tak se dostal na strom?" (o pověšeném automobilu). "Ajajajajajaj!" Trailer: http://www.sms.cz/film/bohove_musi_byt_sileni/ukazka ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Nechcem o tom hovoriť.“ Panebože, ako hodnotiť? Dobré? Zlé? BOHOVIA SA MUSELI ZBLÁZNIŤ patria k filmom, ktoré milujete alebo nenávidíte. Ja osobne nenávidím všetky trápne hysterické bláznivé komédie z africkej produkcie, ale toto je nostalgická výnimka, pri ktorej som v detstve strávil nejednu reprízu a chechtal sa na crazy blafoch typu „džíp, ktorý nesmie zastaviť“ alebo „ajajajajajaj.“ N!xau patrí zrejme k najbizarnejším hercom svetovej kinematografie, oproti ktorého životnému príbehu blednú i takí borci, ako Howard Hughes a Marlon Brando. Drobný „krovák“ N!xau a jeho "kolová fľaša na konci sveta“ sa v nasledujúcich rokoch vrátili ešte trikrát, ale to už bolo hrozné (obzvlášť posledný diel, BOHOVIA SA ZBLÁZNILI AJ V ČÍNE, ktorý N!xau nakrútil 10 rokov pred svojou smrťou). ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

nejde o to, jak často to dávaj, ale jak často jsme ochotni se na to dívat, ne? k tomu nás nikdo nenutí. když jsem to viděl moc často, tak se na to teď dívat nebudu, ne? nebo jestli patříte k těm typům lidí, kteří koukaj na televizi, ať je tam cokoliv? a když tam nic není, tak na to čuměj taky? to bych vám poradil, ať si koupíte knížku. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Civilizovaný člověk se odmítl přizpůsobit svému okolí. Místo toho přizpůsobil své okolí sobě." S tím mlaskající Křováci problémy nemají, takže se v 8:00 nemusí tvářit zaměstnaně. A Xixaův střet s civilizací tím dává prostor ke smíchu i k zamyšlení a já se obávám, že z této konfrontace civilizace snad ani nemůže vyjít vítězně. Takže 1:0 pro Křováky, ale za skvěle propracované vracení láhve Bohům hodem kolmo vzhůru přidávám další plus a soubojům doktora Steyna s nebrzdícím bourákem jsem se smál ještě dlouho poté, co jsem zapomněl, že v tomto snímku figurují taky nějací černí gangsteři. Ti mě totiž nebavili, ale v tomto směru zůstali osamoceni. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Humoru je ve filmu je víc než úředníků v Evrospký unii. Například při veškerých společných scénách Andrewa a Kate jsem byl vysmátej jak zkouřená hyena. On je to takovej blázinec v neustálým pohybu, pořád tam totiž někdo někam jezdí nebo běhá, až člověka napadne, že bohové jsou tady s tím šílenstvím na tom ještě nejlíp. Dokonale využití africké fauny a flory ve prospěch grande legrande. Nemám co bych vytknul, přál bych si, aby se točilo víc takovýhle zábavných filmů ošoustaných fešáckým dobrodružstvím. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (23)

  • Keď hyena dobehne malého Xiho (N!xau), tesne po tom, čo ho takmer zrazí auto, je medzi ním a hyenou jasne vidieť, že sú oddelení sklom. Jeho rám vidieť na zemi i na skalách po bokoch. (ČSFD)
  • N!xau, představitel Xia, se nikdy s kamerou nesetkal, takže pro něj bylo natáčení činností novátorskou, úsměvnou ale hlavně velmi obtížnou. (Karlos80)
  • Keď Jack (Nic de Jager) priletí za Stephenom (Hans Strydom), dá si dole slnečné okuliare. Behom celého ich rozhovoru ich má dole, no v jednom zábere uprostred tohto rozhovoru ich má nasadené. (ČSFD)

Reklama

Reklama