Tenshi no tamago

Animovaný / Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi
Japonsko, 1985, 71 min

Tento animovaný film je o dívce, která prochází zcela prázdnou zemí. Nese sebou vejce, které se snaží chránit. Když dorazí do prázdného města potká ji poutník, který by rád věděl co obsah vejce skrývá.

Velmi nejednoznačné dílko, plné symbolů a náznaků. Nechává naplno pracovat dívakovu fantazii, protože otázky, které vám vyvstanou film v žádném případě nezodpoví. Naopak, čím déle se na film díváte, tím více nezodpovězených otázek nám zůstává. Vše podrthuje depresivní a mysteriózní atmosféra, která jde ruku v ruce se skvělou kresbou. (limited)

Naslund

Přestože mám rád, když filmy dávají mnoho prostoru pro představivost, tak mi tento film vůbec nesednul. Možná potřebuji stavět na něčem pevně daném, nebo mě nezaujal natolik, abych nad ním po skončení popřemýšlel. I tak bych se docela rád dozvěděl, co bylo smyslem toho všeho. Během nekonečných pasáží jsem sice něco dohromady dal, ale závěr všechny mé úvahy rozcupoval na kousky. Snad nešlo jen o pokus zamotat hlavu divákovi, který doposud neusnul. Co se mi naopak na filmu líbilo byla pěkná atmosféra, která by se dala přirovnat k Vampire Hunterovi D. Bohužel i ta má uspávací efekt a tak film rozhodně nedoporučuji pouštět po jedenácté večer a už vůbec ne těm lidem, co vyhledávají lehké a svižné filmy. ()

K.I.N.G.

Na film jsem se díval unavený a roztěkaný po náročném dni, což byl přesný opak toho, co bylo potřeba k vychutnání si tohoto díla. Tenshi no tamago je poměrně náročný film, vyžadující koncentraci, uvolněnost a klid. Snad se ke snímku ještě dostanu někdy znovu, protože pro tentokrát, napoprvé, je to spíš jen nadprůměr a po skončení sem nabyl pocitu, že by film mohl být třeba mnohem víc. ()

Tyckin

Po umělecké stránce opravdu působivé a luxusně depresivní, ovšem po té obsahové poněkud nezajímavé a nudné, a samozřejmě, jako hromada jiných jsem zcela nepochopil o co tu vlastně šlo, ale nevadí :-) ()

honajz2

Podle mě není tak těžké to dešifrovat - SPOILERY Ona je anděl, už od pohledu (malá holčička, dlouhé bílé vlasy) a on je jedním z posledních přeživších (s vizáží nějakého hrdiny z mangy, nebo jak se těm japonským komiksům říká) vzdálené budoucnosti, ve které postupně začali lidé ztrácet víru v Boha a naději na spasení, až o ni přišli úplně a k Bohu se obrátili zády (s čímž souvisí připomínka velké potopy z Bible). Ona s sebou neustále nosí vejce a on se neustále ptá, co v něm je, což mu ona nechce říct. Jedné noci však on jí vejce sebere a rozbije ho, což byla fatální chyba. Uvnitř vejce se totiž skrývala naděje, která by mohla zachránit lidskou populaci (s tím zase souvisí odkaz na Noemovu archu), jenže on ji zničil, tím pádem odsoudil i ten poslední zbytek lidstva k záhubě. A ona se šla "zabít" - čímž vytvořila vejce, ze kterých se později vylíhnou ptáci - nový obyvatelé a "vládci" Země. A on si jen mlčky uvědomuje, jaký průser (pro něj) jeho zvědavost způsobila... KONEC SPOILERŮ. Čímž z toho vyplývá, že to je pěkná depka a odpovídá tomu i atmosféra filmu, která nabídne pár zajímavých scén. Ale i když to má poměrně dobře vymyšlený příběh, do jisté míry slušnou animaci (na rok vzniku) a pár atmosférických scén (btw, tyhle divné filmy mám jinak strašně rád), jenže celý ten film se strašně opájí svojí animací a vytvářením atmosféry, že se kvůli tomu neskutečně a naprosto bezdůvodně vleče a kdyby se to prostříhalo na 25 minut, vůbec nic by se nestalo a snad by to i líp fungovalo. Schválně si zkuste dát rychlost přehrávání na trojku a bude to vypadat, jako by celý film jel normální rychlostí. 3* ()

Mefistofelle

Nejvíc na tomto roztomile smutném animáči potěší řemeslná propracovanost animace, která působí jako neustále se měnící surrealistický obraz. Klidné vodní hladiny, ponuré město, bizarní budovy a naprosté minimum postav a dialogů vytvářejí pro tento film zcela typickou atmosféru. Celý příběh vás provází zvědavost a chcete zjistit, co obsahuje vajíčko, o které se tak obezřetně stará malá holčička, či kdo jsou rybáři snažící se marně ulovit stínové ryby. Pokud ovšem očekáváte, že se dočkáte konkrétních odpovědí... nedočkáte se. Celkový dojem a pointu si musíte vytvořit sami. ()

MrPierc

Vizuálně nádherné, ale jinak to je bída. Film utíká tak pomalu a jednotlivé záběry trvají tak dlouho, že jsem si někdy myslel, že se přehrávač zasekl nebo moje oči zamrzly. Příběh je nejasný - ze začátku mě ještě bavilo se namáhat, ale po únavném a zdlouhavém soustředění jsem to vzdal. Dokoukal jsem to, ale se zatnutými zuby a uschlou slinou v koutku. Oči naběhlé soustředěním, ale je to utrpení. Jako meditační klip na 10 minut by to bylo nádherné, ale sledovat 71 minut nudu, se nedá. ()

kopfa

Nutkání, kouzlo imaginace a naděje....i těch pár vět působilo skoro až nepatřičně. Ticho, které mi bude ještě dlouho lomozit v hlavě. ()

eye candy

Slovem těžko uchopitelná 70ti minutová metafora, těžící z neuvěřitelně "vodní" hudby a (na rok 85) krásné animace. Každý toto anime o vajíčku pochopí asi jinak:)). Prostě Oshîho láska k temné neutěšené atmosféře, pocit podchlazení a existenciální snová onanie "Am I dreaming of a butterfly or am I the butterfly's dream?" ()

khamull

Mystická a magická pouť světem, jenž přestává existovat, avšak možná pro něj existuje šance, lék na jeho chorobu. Chorobu, která pořád přetrvává - úporná a nekonečná snaha přízračných rybářů honících se za stíny ryb, které už dávno neexistují. Je to přece jejich posláním. Stejnak jako je posláním dívky péče o onu poslední možnou cestu k vykoupení. Má i poutník nějaký úkol, nebo je jen náhodným prvkem ve spleti osudu? Celým dílem se proplétá fascinace vodou, která je schopna měnit podobu světa. Ať svou životodárnou silou, či jen optickým klamem. Nestačí pouze sledovat, ale také naslouchat, cítit a možná i věřit. ()

Spock

Brilantní vizuální stránka dává filmu spolu s poněkud depresivní, ale velmi vkusnou hudbou, nečekaný rozměr. Díky minimální dějové lince je divákovi předkládán podivný derivát, který ho naplní mnohostí pocitů. Nabízí se otázka jestli mám opravdu odhodit při sledování tohoto anime racionalitu, která se může zdát pro sledování tohoto filmu jaksi navíc a „ponořit“ se do příběhu bez racionálních schůdků, skočit do něj po hlavě. Moje odpověď je ne, ale někdo jiný na to může mít jiný názor. :-) ()

Kalidor_

Sice jsem to moc nepochopil, ale jsem fascinován. O jasné pochopení tu však asi ani tak nešlo jako o prožitek a toho se mi dostalo vrchovatě. Takhle si představuji sny převedené do animované podoby - nekonečná fantazie tajemných míst, osob, hledání čehosi a tajuplnost všeho okolo sebe. Naděje umírá poslední, ale taky na ni dojde ;-) Opravdu mistrovský kousek. ()

Luksa

Dokonalá fascinace surrealistickými obrazy, imaginace bez hranic. Vůbec nic jsem nepochopil a ani jsem se o to nesnažil. Dílo tak neskutečně snové, že jej musím zařadit po bok těch nejlepších anime jaké jsem viděl. 100% ()

Composter

Překrásný animovaný sen. Nádherná, jemná a procítěná animace a hudba dávají tomuto snímku neopakovatelnou atmosféru. A také svět, který se povedlo Oshiimu vytvořit. Místa, která jsou pro malou osamělou holčičku, pečující o stejně osamělé vejce, domovem, jako bych znal ze svých snů. Je to krásný pocit, procházet se prázdným, zchátralým městem, na kterém jde vidět jeho zašlá monumentální sláva. Nechápu japonskou schopnost vnést do animovaných filmů tu správnou atmosféru, jak dokáží vytvořit ta úžasná města a prapodivná místa, která si sám v hlavě ostře nevybavím, avšak díky těmto filmům je mohu navštěvovat i během bdění. Film sám nemá žádný zásadní děj, jde spíše o sled snových momentů, které však trpělivého diváka vtáhnou a nepustí. Tenshi no tamago zavede do světa, na který se nezapomíná. ()

Borec3

"Drahocenné věci drž uvnitř sebe nebo je ztratíš." ......... "Vejce však musíš rozbít, aby ti vyjevilo své nitro." .... Ano, či Ne ? ()

masr

Fa......chrrrrr, chrrrrrr. Fascinu.......chrrrrr, chóóó pšššššš. Fascinujícííííí chrrrrrrrrr. Fascinující uspávááááduo, chrrrrrrrr. Ale vážně - tento film je nejspolehlivější preparát pro spaní na světě. Důkaz: po šesti jeho spuštěních jsem stále nedošel dál než do pětadvacáté minuty - a navíc pořád ještě netuším, co se vůbec v tom filmu začalo dít. Jednoduše geniální uspávadlo! ()

Torako.chan

Tak tohle bylo opravdu parádní. Neskutečně zajímavé, umělecká bašta. Není to standartní anime a věřím, že hodně lidem se to asi nepozdává. Žádní velcí hrdinové ani epické bitvy, jen malá holka s vejcem a její podivný společník. Celé to má takový zvláštní nádech něčeho cizího, jiného, nepochopitelného. A asi právě ta mysterióznost tohoto snímku bylo asi to co mě tolik uchvátilo. ()

Arogant

Je to jeden z nejatmosféričtějších filmů, co jsem kdy viděl. Ze začátku se ve filmu vůbec nemluví a depresivní atmosféra tohoto animáku je jakoby zrcadlem zkažené doby nebo šílenství dneštní společnosti. Touhle bizarní krajinou prochází dívka, které nese andělské vejce jako by přicházela s poslední jiskřičkou naděje. Pro mě osobně to byl hodně duchovní zážitek, když jsem si dokresloval a vykládal jednotlivé scény a snažil se přijít na to, co je tím vlastně myšleno. Poté, když se ve filmu začalo trochu víc mluvit mi to dokonce ten dojem kapičku zkazilo, protože už mi byl výklad těch událostí nějak předkládán, takže jsem si nemohl pokračovat ve svém bádání. No, ale konec je opět naprosto fantastický. Nemluví se při něm. ()

Ixbalanke

Proč Japonci do tolika filmů tlačí křesťanství? To mi úplně zkazilo dojem z celého filmu. Ale po výtvarné a scénáristické stránce je to velmi velmi působivé a krásné. Jen by mě zajímalo, co je ta věc úplně na konci, připomnělo mi to myšlenku, že naše země je jen kouskem prachu v rámci jiné planety. ()

Emo-haunter

Originální snímek. Je vidět, jak zde autor pracoval s detaily, kde na mnoha místech vidíte tváře, či jiné objekty, také zde vidíte jeho smysl pro detail vody v lahvi nebo zurčící vody bez ryb. Film doplňuje velice působivá atmosféra díky novogotickému městu a temné obrazy podtržené velice pěknou hudbou. Nemesis v japonském podání. Smysl pro expresi, surrealismus i symbolismus, procítěná animace, to z tohoto snímku činní duchovní prožitek, které není pro každého. Holčička strážící vejce, z kterého ani neví, zda se vůbec něco vylíhne je autorova pochybnost nad vírou v Boha, kterou zde záměrně promítl. Hodnocení okolo 80% odpovídá - a jelikož od 76% nahoru dávám čtyři hvězdičky, tento snímek si je zaslouží i přes chabější dějovou linii, která je zde právě nahrazena tím, o čem v tomto komentáři píši. ()