Flákač

(festivalový název)
  • USA Slacker

"Tragédia života spočíva v tom, že človek nie je nikdy slobodný." Slacker, jeden z kľúčových snímkov amerického nezávislého filmu 90. rokov minulého storočia, sprevádza diváka obyčajným dňom v texaskom Austine. Hlavnými postavami pozvoľne plynúceho deja sú mladí ľudia z okraja spoločnosti a miestni podivíni. A ako sa ich cesty vo filme náhodne prelínajú, odvíja sa aj spletité klbko ich viac či menej intelektuálnych myšlienok, kontemplácií a konšpiračných teórií. Nech budú na obzore myšlienky o medziľudských vzťahoch alebo teórie o UFO, úvahy o tom, že USA pristáli na mesiaci už v 50. rokoch, o Elvisovi, či o vtedajšom prezidentovi Georgeovi H.W. Bushovi, spolu vytvoria vtipný kaleidoskop reflektujúci svoju dobu. (ZOUi)

kaylin

Richard Linklater je prostě jedinečný v tom, jak dokáže vyprávět. Ono je v jeho podání celkem jedno, co vypráví, ale postupy, které ve filmovém médiu nachází... To je prostě jedinečné. Je neskutečně novátorský, a přitom je pořád svůj. Je jedno, jestli natáčí dvě postavy po deseti letech, nebo natáčí film několik dlouhých let, aby zachytil stárnutí, anebo jako v tomhle případě nechává lidi procházet a odehrávat krátké scénky jen proto, že se to takto mohlo stát. V jeho podání to vždy funguje a většinou ani nenudí. ()

Hamaradža

Jeden deň. Pár desiatok ľudí, pár desiatok rozhovorov a krátka prechádzka v zhulenom, políciu neznášajúcom, priateľskom, uvoľnenom období 80 rokov. Vizuálne podobné Korineho Gummu, náladovo úplne opačné, náladu zlepšujúce, potľapkanie po pleci. Malé, trošku bezvýznamné ale nadmieru sympatické dielko z časov, keď nebol svet tak strašne uponáhlaný. "Do you want to buy Madonna´s pap smear?!" Linklaterove konverzačky mi skrátka chutia, 3 a pol hviezdy :) ()

honajz2

Austin, Texas. Město plné "Flákačů" - lidé více čí méně podivných, kteří vědomě či nevědomě individuálně rebelují proti systému, ale dopad na svět to nemá žádný. Taktéž to je jakási zvláštní generační výpověď, složená z mikropříběhů různých lidí, které na sebe plynule navazují. A mě to neskutečně sedlo. Tenhle typ filmu, který nemá děj, jen sleduje část osudu jednoho člověka, okolo kterého v určitou chvíli někdo projde a začne se to věnovat jen jemu, jsem chtěl vidět už dlouho. A tady se mi tohle přání konečně splnilo a navíc se to Linklaterovi podařilo natočit tak podmanivým způsobem, že jsem se těšil, co na mě vypadne z další scény. V některých je mnoho zajímavých myšlenek, jiné jsou wtf a jiné jsou zase vtipné. Ačkoli se to nemusí zdát, je Flákač filozoficky dost hutný film a abych ho přesně vystihl, musel bych zde popisovat a rozebírat scénu po scéně, což by mi trvalo dost dlouho a ani nevím, jestli by to někdo četl, jelikož by z toho mohla být i práce na minimálně 5 stránek. Je to teoreticky taková předehra k Waking Life, až na to, že u Flákače mi chybělo nějaké pevnější vedení, jelikož závěr je tu takový... nijaký. Waking Life se mi líbilo krapet víc, jelikož zachází filozoficky ještě dál, nicméně i Flákač se mi dost líbil a čisté čtyři hvězdy mu dám rád. Akorát mě překvapuje, že to zde je v červených číslech, tohle je přesně ten typ filmů, u kterého bych čekal, že sedne skutečně málokomu. Je to echt nezávislé, je to experimentální a na první pohled totálně o ničem, navíc všem to doporučit skutečně nemůžu, takže bych se ani nedivil, kdyby se u toho někdo unudil. Ale to naštěstí není můj případ. 4* ()

Martin741

Linklater teda zacinal fakt zaujimavo, film ani nema poríadny dej, je to len splet flakania sa, siet a mix ludi na okraji spolocnosti a ich problemov. Fascinujuca je atmosfera texaskeho Austinu, dialogy na urovni, ale hlavne filmu vladne perfektna rezia, skoda ze potom Linklater sa nechal prilis uniest tymto a natocil nudny a nezazivny Boyhood : 89 % ()

zette

Linklateruv rukopis je citelny uz v jeho rane tvorbe. Na me to ale moc nezabira, miji me nazory a nicota americke dospivajici mladeze 90. let. Nektere postavy ci dialogy dobre, jinak nuda. ()

trojúhelník

"Man, I just had the weirdest dream back on the bus there. Do you ever have those dreams that are just completely real?" Linklater opět exceluje. Jak v první scéně před kamerou, tak ve zbytku filmu za ní. Dlouhými niternými zapálenými rozhovory, zajímavými postavy a netradičním způsobem vyprávění. Jako je mu to vlastní. Občas jsem přemýšlel, nebral-li to Linklater jako jakési scénáristické cvičení, které mělo za cíl vykreslení postav v co nejkratším čase a vymyšlení co nejroztodivnějších přechodů a příběhů. Nicméně nápad skvělý a jednoznačně cením. ()

Rozjimatel

Veľmi zvláštnym spôsobom nakrútený nezávislý, nízkorozpočtový film. Tá zvláštnosť spočíva v tom, že jednotlivé kratučké scénky so sebou navzájom nesúvisia a spojené sú len na základe blízkosti v čase a priestore. Tento nápad si režisér vypožičal z Buñuelovho Prízraku slobody (ten mi ale prišiel ešte bizarnejší a o niečo zábavnejší). Spočiatku mi z toho celého vytŕčala predovšetkým snaha odlíšiť sa, ale postupne bolo pre mňa čoraz osviežujúcejšie sledovať jednotlivé výjavy zo života Texasanov, ktoré tak nejak vystihujú ducha doby, vnímanie vtedajšej generácie. Postavy neustále medzi sebou vedú dialógy (často ide skôr o monológy) vo forme vodopádu slov, niekedy filozofického charakteru, inokedy totálne banálne, alebo poriadne strelené (šialené konšpiračné teórie). Aj samotné postavy tvoria veľmi pestrú vzorku. Niektoré síce pôsobia celkom normálnym dojmom, ale väčšinou ide veľmi bizarné postavičky z kategórií paranoici, sektári, teoretici vytrhnutí z reality, zlodeji a hlavne povaľači všetkých možných typov. ()

matmanX

Slacker je nahlédnutím do života mnoha podivných obyvatel texaského Austinu. Problém je, že každý takový náhled je spíš mrknutí, které trvá zhruba 2-5 minut, během kterých v mnoha případech dostaneme jen nikam nevedoucí pseudo-intelektuální světonázory postav a rozloučíme se s nimi, aniž bychom se o nich něco pořádného dozvěděli nebo jejich příběh vedl k zajímavému vyústění. Kamera prostě přerámuje na další kolemjdoucí postavu, jako by ztratila zájem, stejně jako já. Je tu i pár zajímavých částí (úvodní vražda, jídelna, starý anarchista, TV maniak), ale na vyvážení těch nudných a repetitivních epizod to bohužel nestačí. Nastěstí film sloužil jako odrazový můstek pro Linklaterovu kariéru, který udělal moudré rozhodnutí a v dalších filmech se více zaměřil na menší počet postav, a zároveň inspiroval Kevina Smithe k natočení Clerks, kde použil podobný koncept, ale dodal mu vtip, zábavné postavy a energii, které tady vážně chyběly. ()

Oralfabet

Film to je unikátní, za což má u mě automaticky plusové body, jenže nejsem si moc jistý, jestli ten nápad funguje. Obávám se, že spíš ne. Délka tady bude asi hlavním problémem. Má to svoje momenty, ale co z toho, když je to celé tak banální a už z podstaty mi to je totálně ukradené. Znova už asi fakt ne. Jo a název mi teda taky nějak nesedí. 5/10 ()

GOREGASM

Ukecaná prvotina Richarda Linklatera, někdy o ničem, někdy o ničem, ale rozhodně převažuje to zajímavé. Minimálně narativní uchopení stojí za hřích, ale především jde už od jeho prvotiny cítit, že jeho budoucí filmy bude sakra zajímavé poslouchat. 55% ()

kersten odpad!

Odomňa si nezaslúži ani jednu hviezdičku. To sa fakt ani nedalo dopozerať, tie sprosté kecy o ničom mi neskutočne liezli na nervy. Pri zlom filme aspoň zaspím bez problémov, ale tento ma dokonca nenechal ani poriadne vyspať, do polospánku mi šepkal: vypni to vypni to, lebo sa ti zníži IQ. ()

Dzvandzi

Originalutou tento kousek rozhodně nešetří, to bych bral asi jako jeho největší pozitivum, protože podobného filmu se mi ještě nedostalo. O to pěknější bylo, že mi ho uvedl sám režisér na 53. KVIFF. Se slovy, že tento film byl natočen prakticky zadarmo a ať od postav nečekáme žádný jejich vývoj, protože se budou střídat jak na běžícím páse. A tak se skutečně stalo v průběhu stopáže se vám dostane několik scén, někdy vtipných, někdy trochu slabších, mnohdy na něco narážajících. Celkově mě ale tento film nějak zvlášt nenadchnul a i přes jeho originalitu byl můj zážitek spíše průměrný, ale zase nemohu říct, že to za zhlédnutí nestálo. ()

Scorn_

''Hmm, same old, same old. Still unemployed. I'm in this band. The one I was before but we've changed our name. Ta-da. We're The Ultimate Losers right now. The singer is still jerk.''... Další Linklaterova minimalistická výpověď o jedné generaci. To kouzlo spočívá v těch sálodlouhých občas pseudo filozofických debat a konspiračních teorií, které jste taky určitě někdy vymýšleli a přišlo vám to geniální. Jednoduše nejde se ubránit pocitu, že postavy, který vám Linklater servíruje, buď samy znáte nebo jste to vy. Když se o něco podobnýho snaží Kevin Smith, většinou z toho cejtím nějaký sebe obscesivní masturbace. Ve zkratce, tenhle film je jako procházet se neviditelnej po ulici a poslouchat cizí rozhovory. A užívat si to. ()

Voyer

Už raný Slacker dokazuje, že Linklater je kurevsky chytrý a ve své doméně bůh. Stejná low-key všednost postav i dialogů jako u Dazed & Confused avšak zatím bez konkrétního narativního tvaru. Úhel pohledu se předává stejně nenuceně jako špek na lavičce v parku, a všechno plyne, přestože se nic neděje. V úvodu jsme svědky bizarní vraždy, ta však odplouvá stejnou rychlostí jako všechny následující příběhy znovu se již nevynoří. Postavy jsou uvěřitelné ve své karikatuře i ve své nemotivovanosti a nad vším visí duch doby jako bouřkový mrak. Bravurní řemeslo. ()

Trumper

Po zhlédnutí verze s Linklaterovým komentářem (viz zde) musím zvýšit hodnocení na plný počet.___ Okolnosti kolem natáčení a způsob, jakým film vznikal, nemají v současném filmovém světě obdoby. V podstatě každá z Linklaterových postav (a že jich ve filmu je!) je inspirována někým skutečným a jejich představitelé (často neherci) je dokázali ztvárnit s takovou přesvědčivostí, jakou často postrádám i u „áčkových“ herců.___ Jak sám Linklater poznamenal, v momentě, kdy filmová veřejnost začala Slackera brát vážně, přišila mu značku jakéhosi „generačního manifestu“, avšak pro Linklatera šlo spíše o filmový experiment, který shodou okolností vyšel a který určil Linklaterův styl na příštích deset let. /90+% ()

wick

Richard. L. prokazuje v debutu talent..v tomto nezávisláku, natočeném na koleně, se skvělými dialogy. ()