Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců

Minuscule: Valley of the Lost Ants

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Francie / Belgie, 2013, 88 min

Philippe Delarue

Tak to mravenci podpalují lesy, a já si pořád myslel, že za to můžou neukáznění turisti u táboráků, nebo nějaký kuřák, který zahodil vajgl. A co je na tom nejhorší je to, že to páchají ti černý. Od rezavých bych něco tak zákeřného čekal, ale od těch černých :oO, to tedy ne, a ještě ke všemu ve spolupachatelství s vykulenou beruškou. Tak to je fakt síla dozvědět se konečně, jak je to ve skutečnosti.(12.6.2014)

Má rodná kraj spolu se sousedkou Francií, obohatila svět o další majstrštyk! Natočit přírodu a vložit do ni neagresivně zanimované zvířátka? Proč tato originalita nenapadla někoho dřív? Termití válka "Červená X Černá? Zvuky automobilových motorů, při pohybu křídel malého hmyzu? Pavouk žijící v baráku pro panenky? Unikátnost šlehá diváka do ksichtu ať už se jedná o vyhroceného filmového kritika, či malé dítě co sotva chodí.. Nedávám 5 hvězdiček na lehkou váhu, tento film si je však zaslouží. Na co hromadu akčních postav, aut, výbuchů a bůhví čeho? Stačí málo a člověk může být uspokojen pouhou kreativitou a nápaditostí, která byla vtěsnána do 88 minut. Za mě překvapení mezi animáky!!(5.7.2015)

Má to stejný problém jako seriál: technicky je to nádherně udělané, grafika animace, kamera, zvuk naprosto bez chyby. Ale chybí tomu závěrečná pointa, nějaká tečka za dějem. Čekal bych že třeba mravenci na konci na novém mraveništi udělají berušce pomník nebo něco takového, ale prostě děj plyne, pak skončí a očekávání zůstane nenaplněné. Jsou v tom jalové scény (pavouk v domku, druhá beruška a sirky), takže tomu stejně jako seriálnu nemůžu dát pět. Hezké čtyři si to ale zaslouží, viděno v kině.(12.1.2014)

Na to, že je to pro malé diváky (aspoň myslím), tak mi to přišlo dost drsné, násilné, válečné, ponuré... Ačkoliv hlavní hrdinka beruška je celkem symaptická, tak příběh je vystavěný na věcech, které mi spíše vadily, než že by mě bavily. Samozřejmě některé momenty byly úžasné, ale jako celek to pro mě nemá takové kouzlo jako některé epizody seriálu, kterému jsem dal maximální známku. Ale stále je to koukatelné, ale dějově se mi to příliš nelíbilo.(18.6.2015)

Již tradičně hodnotím animáky nadneseně a velkoryse. Ani tady tomu není jinak, byť má jednu nevýhodu. Je příliš dlouhý. Mrňouskové jsou fajn ve svých krátkých epizodkách, kde je děj rychlý, úderný a za pár minut začíná jiný. Hodinu a půl, téměř, už je hodně. Kino už po hodině začalo hučet jako úl a dětičky držely na uzdě jen rodiče, kteří přece neodejdou dříve, když to zaplatily, co? Ale ti co vydržely, mohli alespoň ocenit vtipnou stránku příběhu a bravurní soundtrack, který umocňoval atmosféru.(8.2.2014)

• - Film je věnován in memori Jeanu "Moebiusovi" Giraudovi, francouzskému malíři, umělci a spisovateli. (Terva)