Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců

Minuscule: Valley of the Lost Ants

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Francie / Belgie, 2013, 88 min

Philippe Delarue

To je tak krásný příběh, tu berušku prostě zbožnuji. To je tak skoro reálný, že věřím tomu, že mravenci umí zapálit rachejtle a beruška unese krabičku zápalek že mravenci umí počítat do patnácti a po kostce cukru mravenčí královna z dovolením vyprdne tucty vajíček. Viděno náhodou, tohle jsem vůbec neznala dříve, ani seriál.(17.4.2017)

Ze života hmyzu po francouzsku. Po pravdě jsem se trochu bála animáku, v němž se nemluví. Zbytečně. Slov netřeba. Respekt před umělci, kteří dokáží namíchat dětský koktejl bez použití konzervantů a umělých barviv a sladidel. Osvěží, zasytí a nebolí z něj bříško. Obsahuje vtip, napětí, akci i romantiku, všechno ve vyváženém poměru. Deštníčkem, který tuhle dobrotu zdobí, je úžasná hudba.(15.3.2015)

Chtěl bych být menší, a ještě menší, až bych byl nejmenší na celém světě. Ne, já nechci být trpaslíkem, ale aspoň na nějakou dobu jsem se stal mrňouskem. A pokud bych se s některým z nich měl ztotožnit, tak bych chtěl být asi tím berušákem, ze začátku vystrašeným ze všeho kolem, ovšem později hrdinou bez bázně a hany. Ale klidně i tím samotářským pavoučkem žijícím v tom svém psycho domečku. Výběr havěti je tu obrovský, takže proč si neužít ta dobrodružství jejich očima ..(8.10.2014)

Do této doby jsem Mrňousky neznala, na rozdíl od mé babičky, která hned věděla o čem mluvím. Trochu jsem se bála, že celý film bude dabovaný Jirkou Lábusem, ale díkybohu pronesl jen dvě tři věty na začátku a pak to všechno stálo na zvucích vykuleného hmyzu. Animace nápaditá, žádné přeslazené nestvůry pro malé děti. Jednoduchou zápletku vyvážilo obrovské množství nápadů - scéna s pavoukem mi připomínala animáky Tima Burtona z dob, kdy se ještě nevykrádal. Jen bych neřekla, že to je film pro malé děti, chybí tam klasické propriety a animace taky nebyla taková, aby to zaujalo děti. Navíc myslím, že kratší stopáž by se vyplatila více. Přesto je to pro mě velké překvapení.(2.1.2014)

• Stružák

Teda natočit devadesátiminutovej animák, ve kterým nepadne ani slovo, to chce koule. Místy je to sice zábava, ale místy taky pekelná nuda. A opět je tu problém, že pro dospělé je to moc infantilní (a často nelogické) a pro děti zase až moc strašidelné. Nápad tu byl, ale bylo s ním naloženo prachbídně.(6.9.2014)

• - Film je věnován in memori Jeanu "Moebiusovi" Giraudovi, francouzskému malíři, umělci a spisovateli. (Terva)