Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců

Minuscule: Valley of the Lost Ants

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Francie / Belgie, 2013, 88 min

Philippe Delarue

Bylo tu všechno: Akce, napětí, monumentální epické bitvy, malý létající hrdina, drak a mořská obluda. Takovýhle kabát tomu, ale nikdo nedal, aby se v epické fantasy filmu proháněly tak prosté věci jako beruška, mravenec, mouchy, pavouci a podobně. Navíc tvůrci srší kreativními nápady(pronásledování na řece, petangová koule do katapultu, rachejtle, sprej proti mravencům a sirky, podzemní knihovna pod mraveništěm). Tak jest, jak už to napsal DaViD'82 Beruška: Cesta tam a zase zpátky je výborné skromné dobrodružství, která s přehledem kope do zadnice spoustu mluvených filmů.(20.9.2014)

Bohužel (nebo bohudík) znám Mrňousky, tak jsem byl ochuzen o moment překvapení oproti těm, co tenhle celovečerák .-) viděli jako první věc z Mrňousků. Ono se to samo nabízelo, místo jednotlivých roztomilých epizodek o peripetiích a radostech hmyzáčků, natočit celý film. A kdo jiný by měl být hlavním hrdinou než troubící beruška, neustále se škorpící s masařkami.. Tady jí to ale muchajzny pěkně vrátily hned v úvodu za všechny ty minulé provokačky v seriálu. . Zde jsou to však rezaví mravenci a jejich hordy jako ti největší záporáci. Shodou náhod se beruška dá do party černých mravenců, kterým pomůže bránit mraveniště... Útok na mraveniště opravdu v mnohém připomínal scény z Pána prstenů :-)). Nicméně, i když 88 minut dnes není žádná mega stopáž, přišlo mi to dlouhé. Sice to bylo plné krásných záběrů na přírodu, hmyz byl také animován hezky (ale na to jsme zvyklí), ale těch vtipností tam bylo na tu délku celkem málo. Prostě mně osobně mnohem více vyhovovaly jednotlivé dílečky a jednotlivé epizodky. Takhle se trochu nabízí myšlenka, že se snažili tvůrci ze skvělého seriálu ještě něco vypumpovat...konec konců ta závěrečná akcička beruškyx s masakami byla celá okopčená ze seriálu (byť tedy natočená nově v jiných kulisách). Ale i tak je to u mne za 4 kostky cukru. * * * *(3.9.2014)

Příjemný filmík pro nejmenší diváky - cílovou skupinou jsou bezesporu caparti od 4 do 6 až 7 let. Mrňouskové nabízí přehršel nápadů z hmyzí říše a jednoduché, lehce mravoučné příběhy, které zaujmou i dospělé. Osmdesátiminutová stopáž je tak akorát, mohla být i o fous kratší, ale snímek rozhodně nenudí. Solidní tři hvězdičky.(4.1.2014)

Emóciami nabité dobrodružstvo, ktoré trvá príliš dlho. A to myslím z pohľadu dospeláka. Prvá noc osirelej lienky dostala moju šesťročnú dcéru do takej depresie, že už ju nedokázalo nakopnúť vôbec nič a film poväčšine prefňukala. A to je, podotýkam, veľký fanúšik tejto roztomilej hávede. Krátke epizódky svedčia chrobáčikom predsa len viac. Mimochodom, paralelu z Pána prsteňov neuvidia okrem detí naozaj len neznabohovia.(10.6.2014)

Mrňouskové nezklamali! Poetická kamera zaznamenává krásnou přírodu s citem - lesy, hory, potok, vodopád, měsíční noc, svítání v oparu, rozkvetlá louka, západ slunce..., epická hudba duní rytmy, vojenským maršem, jemně hladí po duši i bere za srdce. A příběh. Setkání černých a červených mravenců vrcholí válkou, kde se umírá ve velkém. A slunéčko. Tedy beruška (jediná malá výtka - nebudou si děti myslet, že se slunéčka líhnou přímo z vajíček, že ne?). A samozřejmě staří známí ze seriálu - hlemýždi, mouchy, šídla, pavouci, píďalky...a připomenutí nejznámějších scének (tedy při pronásledování slunéčka jsem čekal na dopravní značku, ale i tak to bylo fajn). Zuřivá štika, hladová ještěrka a správně zdegenerovaný rudý generál. Škoda, že jsem na tohle nešel do kina...(14.10.2014)

• - Film je věnován in memori Jeanu "Moebiusovi" Giraudovi, francouzskému malíři, umělci a spisovateli. (Terva)