Události v kultuře (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2013, 20 min

Musím s předchozích komentářem, který tady zazněl, nesouhlasit. Moderátoři (respektive většinou moderátorka) nijak nešaškují (šaškování máte na televizní stanici Nova), ale podávají zcela seriózním způsobem zprávy ze světa kultury ve formě obdobné událostem, což jim u mě dává plus. Navíc se zaobírají nejen domácím aktuálním zpravodajstvím v pestré škále (od divadel, výstav, až po premiérová promítání), ale i tím zahraničním (předávání oskarů, zlatý medvěd, výstava obrazů uznávaných malířů). Jediným důvodem, proč dávám pouhé čtyři hvězdičky je ten, že pořad je až neskutečně krátký. V pouhých dvaceti minutách není prostě možné sdělit vše podstatné, vše nového, co se událo a už vůbec ne blíže přiblížit danou věc tak, aby ji člověk lépe porozuměl (byť se o to snaží, ne zrovna často to vyjde).(8.3.2014)

Velmi dobré zpravodajství - díkybohu, že alespoň veřejnoprávní televize nabízí takový pořad, který v obdobné formě na žádné komerční televizi neexistuje (nebo o tom alespoň nevím). Pamatuji ještě časy, kdy události z kultury byly několikaminutovým přílepkem na konci hlavní zpravodajské relace UDÁLOSTI, a jejich pozdější emancipace do samostatného vysílacího času byla asi ku prospěchu věci. Snad jedinou výtku, kterou bych k tomuto pořadu měl, je skutečnost, že na kulturu v České televizi má už dlouhá léta "monopol" Jiří Svoboda. Ne, že bych proti tomu člověku něco měl, ale už je prostě okoukaný, a i kdyby sebevíc tvrdil opak, v dramaturgii pořadu se jeho osobní vkus prostě musí projevit. V televizi by podle mě měli dávat co nejvíc prostor novým neokoukaným tvářím - koukat po léta na ty samé lidi mě prostě nebaví. Mimochodem výtku ke "krátké stopáži", která zde zazněla, považuji za úsměvnou - já naopak 20 minut na zprávy z kultury považuji za přestřelených, a velkorysý prostor, který je tomuto zpravodajství věnován, si vysvětluji v první řadě snahou ČT Artu zaplácnout nějak prime time do doby, než komerční televize začnou vysílat svoje seriály a reality show, kdy začíná hlavní boj o diváky. Pár minut, které musely Svobodovi stačit dřív, mi přijde až až.(14.4.2015)

Dávám 4 * protože mě zájímá, co se událo ve světě kultury, ale pravda je, že forma těhle Událostí v kultuře (šaškování reportérů apod.) nekoresponduje s obsahem - sice chápu, že chtějí koncept pořadů o kultuře zmodernizovat, tohle se mi ale zdá vážně trochu trapný... snad to časem vychytaj..(9.11.2013)