Armstrongova lež

• USA The Armstrong Lie (více)

Jedni ho milujú, druhí nenávidia. Dôvodov na to majú tí aj tí viac než dosť. Niekdajšia cyklistická superstar Lance Armstrong, ktorá v dôsledku dopingového škandálu, aký v histórii (nielen) tohto športu nemá obdoby, prišla o všetky svoje najcennejšie tituly i priazeň drvivej väčšiny fanúšikov, dodnes polarizuje verejnosť. Muž, ktorý miloval víťazenie a viac než čokoľvek na svete neznášal prehry, pretože v jeho očiach prehra znamenala smrť, paradoxne smrť (v podobe agresívnej rakoviny semenníkov s metastázami v brušnej dutine, pľúcach a mozgu) porazil, no krátko nato vlastnou vinou i tak temer úplne všetko, na čom mu kedy záležalo, stratil. No verte tomu alebo nie, slovo rezignácia by ste napriek všetkému v jeho slovníku hľadali márne... (TV Markíza)

marek29

Zajímavé dokument o fenomenálním kecalovi. Jsou 2 způsoby jak se postavit k jeho kauze: úžas a nenávist. Ja jsem někde na pomezí , pokud bych si měl vybrat, tak ho odsuzuju. Věděl, že dělá něco zakázaného, no nic ho nedonutilo toho nechat.. Tak teď to má :) dokument stojí za to ! ()

subic

Alex Gibney začal točit tento dokument v roce 2009 při Armstrongově návratu na Tour de France, kdy Armstrong tvrdil, že je čistý. Erythropoetin (zkráceně EPO) už nebral, ale krevní transfuze vlastní krve ano. V letech 1999-2005 byl jeho doping "krytý" šéfem federace UCI. Ale v roce 2009 už ne a zde je ukázáno, jak ho jeho bývalí kolegové, co také dopovali, shodili, protože oni byli přistižení a odsouzení a on byl pořád "čistý". Svým způsobem Armstronga obdivuju dodnes. Kdyby se v roce 2009 ješitně nevracel, tituly by měl dodnes. Jenže on se vrátil a to už se blížil ke čtyřicítce. Bez dopingu by TdF dojel určitě taky, ale "jen" jako průměrný závodník někde v poli, ale takových jsou desítky... No a ta jeho nadace, no dobře, někdo to bere jako zástěrku, ale údajně se vybralo 300 mil. dolarů na léčbu rakoviny u dětí a to sakra není málo. Armstrong mi do roku 2012, než se to všechno definitivně provalilo, připomínal atlety hlavně z východního bloku z osmdesátých let. My nic nebrali a nevíme, co nám trenéři nebo lékaři dávali. Jenže Armstrong se nebál nebo nestyděl si to šlehnout před kolegy a v podstatě před kýmkoliv a tak nějak furt čekal, že se to nikdy neprovalí... a provalilo. ()

DanielP.

pro cyklistiku a fanousky Armstronga facka, pro cyklisty a svet kolem nej otevreni oci. Jinak velmi kvalitne zpracovany dokument! ()

papuchalk

Těžko se někdy objeví dokument, který půjde Lancovi více na tělo, nebo dokonce pod kůži. Gibney byl zřejmě jediný kdo měl to privilegium být tak blízko a dostat na kameru některé upřimné odpovědi, za které je vám snad více trapně, než samotnému Armstrongovi. Bohužel (ale zcela pochopitelně) jediný kdo dostal tu šanci jít tak blízko, byl Armstrongův fanoušek, takže je to na polovině dokumentu tuze znát.. Naštěstí po "odhalení" se k tomu Gibney postavil čelem a pokusil se dokument dotočit tak, aby se dal vůbec zveřejnit, jinak by zahodil několik let práce. To se nakonec povedlo a ten odhalující materiál zkušeně nastříhali hned odzačátku dokumentu, takže film působí vyváženě. S padouchem Armstrognem hned naplno od začátku :::::::: Skvělý dokument nejen o LA ale o celé vrcholové cyklistice. V první části vidíme pořád Lance na čele pelotonu, vítězit. Ve druhé části jede s viditelně útrpným výrazem ve tváři, a kolem něj sviští Schleckové, Contador, dávají mu nafrak, a dávají mu svá poslední "fuck you sbohem", která si plně zasloužil. Ale co měli v sobě oni? A co ti daleko za nimi? Dále je poměrně překvapivé odhalení vztahu Bruyneela, Amrstronga a Contadora při TDF 2009, lidem z jednoho týmu, kteří bojují spolu, ale přesto proti sobě. Nicméně ještě nechutnější věc z dokumentu jasně vyplývá, že Armstrong nelituje toho, že celý ty roky dopoval a lhal, ale že se nechal "hloupě" chytit při pokusu o nic neřešící návrat do TDF 2009. Což je snad horší než samotný dopování. Ale bohužel, takových lidí kolem nás je strašně moc všude kolem, každý den. Je to prakticky norma. K dokreslení dokumentu doporučuji celý rozhovor s Oprah. ()

yatan

Lance Armstrong je vlastne dokonala perzonifikacia Ameriky a jej sna. Slava, peniaze, moc, imige, nike = live strong, boj s rakovinou, epicky comeback, vsetko prvotriedne krmivo, ktore tak genialne dokaze predavat len amerika. Bublina, na ktorej sa super zaraba kym rastie aj ked praskne. Loz je stale len loz, no v amerike je na najsofistikovanejsej urovni. Dalsi na rade je podla mna Nadal. ()

DonBraso

Dostal jsem naprosto všechno a ještě dost záběrů navíc.Je vidět,že tady péče o tohle dílo bylo velké,když se natáčelo či spíše začalo o dost let předtím.Lance a jeho čin je jako duch,který je vždycky vidět,jen on měl tu moc zamaskovat čin za nemocí,která postihne tisíce lidí.Záběry ze zákulísí,z etap,rozhovory lidí,který byly u Lanceho po jeho boku jeho kariéry a samotný fakt,že jednou na nemocničním zařízení to začalo.Kodex cyklisty byl zfouknut jak svíčka,protože teďka víme,že musí brát všichni ti,kteří chtějí vyhrávat. ()

el_chorro

Výborný dokument od nějž jsem čekal, že omluví jednání Lance Armstronga, avšak po jeho shlédnutí jsem nabyl opačného dojmu. Závěr skvěle graduje slavnou Tour 2009, přičemž v některých momentech si říkáte- kdy se jedná ještě o sport a kdy o absurdní šílenství (a to často i z hlediska fanoušků). Závěrem uděluji bohužel "jen" 4*, jelikož dokument obsahuje jisté chvíle, kdy se neorientujete v situacích "kdo co proč komu udělal a co to mělo znamenat" a ztrácí tak na tempu. Jinak ale SUPER! ()

Mezonito

Dalsi naprosto zbytecny dokument, aby inkvizice a rozliceny dav dostali co chteli. Ve vsech profesionalnich sportech se vzdycky sypalo, sype a sypat bude. Je mi lito vsech, kteri jsou tak "uprimne" zdrceni a rozliceni ale to je bohuzel fakt. Uz se tesim na reakce, az (i kdyz na to je v tom az moc penez) bude podobny dokument na tema Ronaldo, Jagr, Djokovic, Karpov, Rodriguez... ()

kolly13

Mě to zas tak komplikované nepřijde: Business je business a vrcholoví sportovci dopujou, aby průměrní měli cirkus. Uvědomit si velikost tohoto trapasu a pozici Armstronga je dost komplikované. Cením si víc odvahy s tímhle přijít než jen odsoudit bizarnost a vylhanost pedálového hrdiny. Pořád tam vidím spoustu dřiny, která se ztrácí za oparem lži. ()

tomino28

Příběh "legendy", který byl příliš neuvěřitelný na to, aby to byla pravda. Po onom známém interview s Oprah, kde Armstrong veřejně konečně přiznal léta dopingu, změnilo směrování tohoto dokumentu radikálně svůj kurz. Od mapování velkého návratu jednoho ze sportovních hrdinů k rozkrývání a postupnému odhalování obrovského sportovního podvodu. K mému velkému šoku jsem po tom všem měl z Armstronga pocit, že nelituje toho, že dopoval, ale toho, že byl odhalen. Nakonec v tomto duchu vyznívá i konec filmu, který Armstrong uzavírá sobeckým komentářem, který je mu vlastní po celou dvouhodinovou stopáž. Pro fanoušky cyklistiky nebo Lance samotného povinnost. ()

Thailon

Najvacsi a najlepsi profesional svojho remesla so vsetkym, co k tomu v tych casoch patrilo. Od profesionalne ponateho dopingu, cez vyborne zvladnuty obchod az po jeho vrodenu aroganciu a neschopnost vediet prehravat. Dokument, ktory iba trochu otvara dvere do zakulisia tej doby. Prevratne informacie necakajte, reziser nejde na telo, aj ked tu moznost mozno mal. Silnu vypovednu hodnotu dostava dokument prave tym, ze Armstrongove klamstvo o jeho cistom navrate vyslo najavo prave pocas jeho pripravy. Prave to ukaze dovod, preco prave tohoto klamara nemaju ludia radi, hoci usvedcenych hrdinov cyklistiky je viacero. ()

nudlis

Dokument o chlapovi, kterej se na jednu stranu stal vzorem pro spoustu lidí jak vyjebal se smrtí a pomohl mu k tomu sport. Na druhou stranu si nedovedu představit zklamání těch samejch lidí, když se profláklo, že je ten chlap vlastně podvodník. Ale aspoň je vidět, že spousta sportovních odvětví už má ze samotnýho "sportu" jen název a zbytek je jen o penězích. Peníze se vydělávaly na tom, když chlap jezdil na kole, peníze se teď vydělávaj na tom, když chlap přizná podvod. Peníze, peníze, peníze. Fujtajbl. ()

trx2010

Dokument o tom jak se partička feťáků požívající vysoký morální kredit společnosti, jež je dává za vzor svým dětem, rozhádá kdo z nich že fetuje v normálu a kdo už si do buchny dává trochu moc. ()

leonskennedy

Hodně povedený dokument v kterém dostal šanci se vyjádřit i samotný Lance Armstrong!Lepší než "The Program Pád Legendy " kde byla jen snaha Armstronga co nejvíce pošpinit.Takhle vydíme proč bral v době kdy stejně brali všichni.Ale odebrány tituli byli jen jemu i když odhalených bylo daleko víc!U mě zůstavá 7x vítěz TDF! ()

Alvin

Až moc smířlivý dokument. Mohlo tam být daleko víc přímých otázek. I Oprah dokázala na úvodu interview vymáčknout z Lance větší doznání (pravda asi to tak měli domluvené) než celý tenhle dokument. Je znát, že natáčení začalo ještě v době kdy sice existovali jisté pochybnosti, ale značka Armstrong byla pořád ještě nedotknutelná. ()

pichta

Zaujímavý dokument. Myslím, že nebolo ukazane všetko, určite toho bolo omnoho viac. Ale aj tak bol to športovec ()