Ďáblův houslista

Der Teufelsgeiger

• italský

Il violinista del Diavolo

Životopisný / Drama / Hudební

Německo / Itálie, 2013, 122 min (Alternativní: 118 min)

Na životopisný film trochu romanticky ladené, ale to nevadí, nejde o prepis života temného a jedného z najväčších hudobníkov všetkých čias. Nesedí samozrejme ani výzorom (okrem dlhých vlasov), ale sedí tým životom, tou slávou. Paganini bol doslova celebrita ako dnes nejaký Bieber, len na rozdiel od neho robil aj hudbu.(18.9.2018)

• kocik1

Mít talent jako Paganini…. bych čekala především od režiséra a scénáristy, protože pak by těžko vzniklo něco tak povrchního a bezpointového. Myslím, že Paganiniho životopis v sobě skrýval možnost natočit zajímavý film a bez mučení se přiznám, že jsem se na tenhle příběh těšila. Byla jsem ale zklamaná. Ne, film neurazí a dodívat se dá bez újmy. Ale nic člověku nedá. Něco naťukne a už nedopoví, přičemž o otevřeném konci se v tomhle případě hovořit nedá. Takže pokud jsem chtěla zjistit, jak to opravdu bylo s prohranými housličkami nebo jestli za Mistrův brzký konec může nějaká nemoc z oblasti venerologie, nezbývalo než použít google.(25.5.2015)

Najväčším lákadlom film bol pochopiteľne David Garrett, ale aj životopisná story husľového veľmajstra Niccola Paganiniho. Jeho životný príbeh nijako zvlášť nepoznám, takže neviem posúdiť ako veľmi sa film zakladal na reálnych podkladoch, no musím uznať že celý Paganiniho excentrizmus ma poriadne iritoval. Čo sa týka spracovania, tak to malo naozaj príjemnú atmosféru, hoci som očakával niečo oveľa lepšie a zaujímavejšie. Áno, husľové variácie v podaní Garretta boli úchvatné, ale dejová línia a taktiež dialógy mi prišli dosť chabé. Potenciál bol isto vyšší, takže za mňa 3*.(3.5.2015)

Všem škarohlídům a rýpálkům navzdory , nemohu hodnotit jinak nežli 5 hvězdiček. Jste li milovníkem klacické hudby a fanouškem Davida Garretta , pak ani jinak hodnotit nelze. Ano děj se v první polovině opravdu nese v dosti neuceleném tempu. A působí dosti zmateně, nutno podotknout , že životopisná hodnota filmu není rozhodně 100 %. Tohle vše smete fakt , že ve filmu vystupují skuteční muzikanti , což mu přidává na věruhodnosti a opravdovosti. Za mě vynikající .(2.5.2018)

David Garrett je pohledný muž, umí dobře hrát na housle a hlavně propaguje Paganiniho hudbu, což je pro mě důvodem dát filmu tři hvězdičky. Jako herec je opravdu slabý jak vlažný čaj. Fyzická "podoba" se zestárlým Paganinim několik málo let (neřkuli dní) před smrtí mi přišla až směšná. Nevím, proč Bernard Rose vybral pro zfilmování právě vztah (nebo spíš zápletku) s Charlotte Watsonovou, když v životě Paganiniho patří k těm nejméně významným. 10 % pravdy, zbytek kompilace různých příhod z různých časových období života NP a souvisejících s jinými osobami, plus fabulace a nesmysly. Hezká pohádka s úryvky Paganiniho skladeb, nic víc. Ovšem ty lži, pomluvy a zcela zkreslené vybrazení jeho osobnosti v soukromí mě po celý film vytáčelo a zvedalo ze židle :-) Ale účel světí prostředky a připomenutí Paganiniho umění je jistě chvályhodný počin, takže díky za něj. A ještě připomínka pro český dabing: Niccolo - 2. pád Niccola, ne Niccoly (nejmenoval se Nikola). Stejně tak jméno syna se vyslovuje "Akile", nikoliv Achil.(2.1.2019)