God's Not Dead

USA, 2014, 113 min

• JamesSi

Životopisný snímek o vysokoškolském životě Joshe Whedona, režiséra Avengers, který se rozhodne bojovat proti atheistickému Herkulovi. Mezitím však sledujeme dalších pět příběhů o rakovině, zlých muslimech a křesťanských pop skupinách. Strašně jednostranné - proč nutit studenty filozofie, že bůh neexistuje, když filozofie se vyznačuje tím, že žádný názor ani tvrzení nemůže přijmout jako nepochybný a musí se vždycky ptát na všechny otázky. Argumenty a chování postav je nelogické a některé scény jsou nechtěně vtipné (scéna s rakovinou, smrt profesora Sorba). Těch je bohužel málo. Vizuálně je to natočené lépe než většina českých filmů, takže 1* za vizuál a druhá za zábavu. Pořekadlo: Allah je veliký.(11.11.2015)

• cashflower

Po druhom zhliadnutí: pohľad do univerzitných lavíc, kde sa naskytá zápočtová otázka o existencii Boha. V úlohe profesora, ktorý si stojí za svojim ateizmom je Kevin Sorbo, ktorý na moje prekvapenie je celkom prívetivým (z hereckého poňatia) prínosom do filmu. Máme tu možno vidieť aj "supermana" v podaní Deana Caina, ktorý dostal ešte menej priestoru, ale za to by si už supermanský kostým neobliekol (to len tak na okraj - ma celkom prekvapil, keďže som ho už dlho nevidel). Teraz by som sem napísal pár otázok na uváhu.. Existuje len jedna cesta ktorá je správna? Čo je to pravda a je pravda cestou po ktorej kráčame v danom momente, alebo cesta ktorú nám niekto predurčil? Čo sa stane ak sa postavia dve pravdy proti sebe? Film poukazuje na jedinú jednú možnosť, ktorou ísť a tým sa nám rúca celkom sľubný potenciál z úvodných minút. SPOILER: ...nezabudnuteľná scéna smrti profesora je pre mňa jednou z najvýstižnejších a najvýraznejších spojitostí v hlbšej podstate (v tzv. podprahovom vnímaní a vstrebávaní informácii, ktoré sa k nám dostávajú), ktorú mnoho odporcov či zástancov buď letmo preletí, alebo si ju tak či tak vyložia po svojom... KONIEC SPOILERU. Ak nezarátam iba očividne prvoplánové posolstvo filmu, ale aj celkové filmárske umenie: kde len chovanie, mimika-vyžarovanie a reakcie postáv (na úkor celého deja a v konfrontácii s niektorými situáciami) bolo niekedy až moc nereálne, tak pôjdem vyššie ako 20%. Na záver si "nahlas" položím otázky: Kto alebo čo je Boh? Je film o otázke existencie Boha (už len keď zoberieme názov filmu), alebo o otázke existencie Boha v kresťanskom ponímaní [v dnešnej podobe]???(23.7.2015)

• xxmartinxx

Propaganda, která je moc neschopná a vylhaná, aby se s ní mělo smysl pouštět do diskuze, ale ne dost zábavná, aby se u ní dalo smát. Zvlášť zasazen do kontextu je tenhle film ryzím zlem. Je skutečně těžko snesitelné sledovat film ze země, kde přiznaný ateista nemůže doufat, že by byl zvolen do nějaké politické funkce, v němž se křesťané staví do pozice utlačovaných a ublížených - a to formou tvorby naprosto nerealistické modelové situace. Na opravdové univerzitě a na opravdovém semináři může být tenhle film skvěle využíván jako ukázka tendenční propagandy, kde se privilegovaná skupina staví do pozice obětí vnějšího nepřítele, jakési zapšklé zdegenerované skupiny sápající se po moci. Co mi to jen připomíná?(1.1.2019)

V principu dobrý, i když ve sledovanosti a popularitě druhořadý film, který jsem zhlédl po filmu, který je na 1. místě v žebříčku hodnocení (Vykoupení z věznice Shawshank). Paradoxně jsem tu našel více hlubších myšlenek než v tom oskarově oslavovaném. Velmi pěkný je souboj "Davida s Goliášem", resp. disputace mezi studentem-nováčkem a profesorem, specializovaným na ateismus. Dílo sice nezapře protestantský původ (scéna, kdy student přichází rozjímat do kostela /luteránského?/ by ještě mohla být i katolická), jehož kýčovitý evangelikální akcent v závěru působí nepříjemně, ale v bažinách současné bezbožecké kinematografie je přesto vzácným praménkem vody, která se dá pít. Rád jsem se podíval a doporučil bych i mladým lidem, ovšem s varováním před "rockovým křesťanstvím", objevujícím se ve finále jako otevřená náruč, do níž hledající našli cestu... A ještě poznámka: žánr komedie, uváděný v profilu filmu, to není ani trošičku.(8.11.2015)

Premisa snímku není vůbec špatná, ostatně vychází z řady skutečných právních sporů, kdy došlo na půdě amerických univerzit k rozporování víry (zejména) studentů, což nakonec vyústilo v konfrontací u soudu (v tom se snímek odlišuje). Kdyby se tvůrci drželi relativně přijatelné optiky hlavního hrdiny, že ústředním problémem je svoboda volby, respektive její absence, pak by bylo vše v pořádku. Pořád by sice šlo v důsledku o binární kategorii "věříš - nevěříš", nicméně hodnotové znamínko by zůstalo ponecháno v pozadí - ostatně kdo může takto suverénně olejblovat tu či onu perspektivu (odpověď: jen ignorant). Bohužel, zejména v druhé polovině God's Not Dead selhává právě v aspektech volby a hodnocení, kdy jedna strana (navíc reprezentována spíše "tradičním a neoriginílním" odpadlíkem) je, zřejmě kvůli oné neschopnosti pochopit základní principy morálky a společenské etiky, stavěna do role zaslepených outsiderů a padouchů, zatímco ti, co dokázali zřít tu nezpochybnitelnou pravdu, mají jeden jako druhý nad hlavami svatozář (a to z nich takřka nevyhnutelně činí lepší a solidnější lidské tvory, teda pokud samozřejmě nevyznáváš jiného boha [ano, úmyslně s malým "b"]). Škoda, kdyby se scenárista neodhodlal onálepkovat hodnotovými znaménky jednotlivé strany, pak by mohl vzniknout mnohem zajímavější film. Takhle jsou některé scény, explicitně ta s autonehodou, výrazně rušivé, nevěrohodné a banálně manipulativní. I tak jsem se 2/3 stopáže solidně bavil. 4-5/10!(3.3.2015)

• - Väčšina filmu bola točená v Louisiane, avšak scéna koncertu v Houstone sa nakrúcala v Texase. Celý film bol natočený v priebehu 20 dní. (Martyska)