Le orme

Footprints

Primal Impulse

Mysteriózní / Thriller / Horor

Itálie, 1975, 96 min

Alice, hlavní hrdinka tohoto příběhu viděla jednoho dne děsivý film, který měl ale její život ovlivnit ještě daleko více, než si zpočátku mohla myslet. Jednoho rána zjišťuje, že nemá ponětí, co se dělo poslední dva dny. Jakoby tento čas prospala nebo jakoby tyto dny vůbec ani neexistovaly. Náhle však nabude dojmu, že si z této doby odnesla nějaké skryté vzpomínky a ví, že musí nutně rozplést tajuplné klubko pravdy a lží. Film, který natočil italský režisér Luigi Bazzoni je sice zapomenutý, ale neuvěřitelně výborný a propracovaný mysteriózní psychologický thriller. [SPOILER] Tento film pojednává o ženě, která psychicky onemocní, díky čemuž se dá snadno vysvětlit ta neodůvodnitelná ztráta paměti, a nakonec je dovedena k absolutnímu šílenství kvůli dalšímu vývoji událostí. Ostatně vše je objasněno ke konci snímku, až do sebemenších detailů. V tom případě se určitě nehodí označovat tento film jako sci-fi, přičemž nálepky jako horor nebo surrealistický film jsou naprosto zcestné. I přes složitější strukturu vše vyplouvá na povrch a vše vyjde nakonec najevo.(5.8.2012)

• JohnnyD

Kto to tu taguje? Netuším, čo má toto spoločné s giallom. Teda okrem toho, že je to talianske a má to skvelú kameru. Iba tá a ešte výborná hudba sú na Orme zapamätania hodné. Zvyšok je len hrozne uťahaný a nudný mysteriózny/psychologický film, ktorý stojí na prepletenom tajomstve, ktorého odhalenie je predvídateľná rutina najhrubšieho zrna. Strata času.(14.9.2016)

SPOILERY. Hlavní hrdinka Alice si nepamatuje události posledních několika dní v zaměstnání, což jí na rozdíl ode mne připadá divné. Po řídké šňůře indicií přichází na místo jménem Garma, o něhož si slibuje prosvětlení temného tajemství. Le Orme patří k těm filmům, na které se zlobíte proto, že vás po opojné lázni snových příslibů podarují rozuzlením z těch, která vám připadají přízemní a banální. Budete-li poctiví, zjistíte, že se můžete zlobit nanejvýš na sebe, doufali-li jste (a doufáte-li) ve víc: c'est la vie, jste blázen. Film ale nabízí víc, než příležitost být na sebe divácky přísný, především na úrovni čistě filmových požitků. Formálně vedou stopy od tradice giallo bez krve kamsi k radikálně tajemným filmům australského období Petera Weira. Osudově vyhlížející představitelka Florinda Bolkan provozuje narkoleptickou turistiku po mámivých obrazech návštěvníky opuštěného letoviska a její cesta má blíže k čemusi čistěji kinematografickému, než je prosté hororové vypravěčství. Po většinu času intenzivně opájí a sugeruje, vtahuje do hlavní postavy, tajemství likviduje a prohlubuje zároveň. Podvod nakonec. Film podle mého gusta.(28.3.2019)

Film začíná krásnou snovou scénou odehrávající se na Měsíci: přistává vesmírný modul, v němž jsou dva kosmonauti, jeden je v bezvědomí a ten druhý jej vytáhne ven a nechá ho ležet na povrchu měsíce a poté odlétá pryč. Ten druhý se probouzí právě ve chvíli, kdy modul startuje směrem k planetě Zemi… Sen se zdá Alici, ženě středního věku, která se živí jako překladatelka. Po příchodu do práce ji zaměstnavatelka sděluje, že dostala výpověď vzhledem k tomu, že již nebyla tři dny v práci aniž by dala o sobě cokoliv vědět. Překvapená Alice tak zjišťuje, že si nepamatuje poslední tři dny svého života a má jen několik málo indicií, které ji mohou pomoci zjistit proč si nic nepamatuje a co v ty dny vlastně dělala… pátrání Alice je občas přerušováno několika snovými scénami (a zde je označení „sci-fi“ v popisu filmu skutečně na místě), které mne docela zneklidňovaly a udržovaly v napětí, jak se film bude vyvíjet. Luigi Bazzoni mne i na potřetí (La donna del lago a Giornata nera per l'ariete) dokázal zaujmout především skvělou atmosférou a definitivně tak jej mohu zařadit mezi mé nejoblíbenější režiséry filmů, které nesou, ať již více či méně právem označení giallo.(6.9.2008)

Velice netypický film, který bych popsal jako mix surrealistického psychologického dramatu s prvky thrilleru a gialla. Děj snímku sleduje portugalskou překladatelku Alice, jenž má noční můry a trpí ztrátou paměti. Tyto věci jí velice zneklidňují a rozhodne se, že jim přijde na kloub, protože díky nim ztratila práci. Odcestuje tedy do odlehlé rekreační oblasti Garmy na popud pohledu, který nachází doma. V Garmě se setkává s mnoha lidmi, kteří se jí zdají velice povědomí, ale zároveň se jí straní a nechtějí ji pomoci..... Film se vyznačuje bezútěšnou atmosférou, kdy hlavní hrdinka pátrá oč běží a všichni vědí více než ona a nikdo jí moc nechce pomoci. K tomu jeden tajemný dům s pávi a vše to připomíná jiné velice povedené atmosferické giallo The house with laughing windows. Docela mě mrzí, že musím dát nižší hodnocení, ale snímek se rozjíždí a je napínavý až po druhé půli. Škoda, trochu přepsat scénář nebo zkrátit stopáž a hned by z toho byl klenot italské kinematografie.(17.1.2010)