Babadook (festivalový název)

The Babadook

Drama / Horor / Thriller

Austrálie / Kanada, 2014, 93 min

• Bachy

Nesnáším, když se bojím a nudím zároveň. Přijde mi to, že si pak sám nerozumím, co teda jako dělám. Jenže ony se ty pocity nevylučujou. Abych se nebál, když mi je stokrát naznačeno, že na mě teď něco vyletí ze skříně a zařve to tak, že nadskočí i kočka ve vedlejší místnosti...a abych se nenudil, když i ta kočka věděla od přečtení knihy, jak to bude dál. Babadook, ale není průšvih. Stojí na dvou velkých hereckých výkonech. I mrňouse i Essie Davis bych rád ve filmu viděl častějc - Babadooka ne. A ta citovaná pasáž s čtením knihy je dostatečně creepy, ale hele, to je asi málo.(15.3.2016)

"Kdo šetří metlu svou, nenávidí syna svého. Kdo však zavčasu jej tresce, svého syna miluje." Sám jsem dostal tu a tam naloženo co se do mě vešlo a nemám z toho psychické trauma. Ba naopak mám dojem, že pokud jsem aspoň trochu použitelný člověk, je to mimo jiné i zásluhou zřídkavého, avšak důvodného, jasného a neoddiskutovatelného vymezení "tohle se nedělá, ty harante". Dnešní feminizovaná výchova toto nezvládá, takže buď dělá z kluků holky nebo nezvladatelná stvoření, kterým byste rádi pár těch dobře mířených facek chybějících do správné výchovy vrazili sami. Jenže ona je potřebuje i matka, které chybí orgasmus a nějaká ta opora v domě i soukromí. A tak místo aby pořádně usměrnila synka, něco udělala s prací, občas se synem vyrazila do přírody a nechala ho vyblbnout, aby ho přešly ty jeho pitomý nápady, a taky ho občas donutila helfnout v domácnosti (já v jeho věku normálně s mámou myl nádobí a luxoval), tak si vymyslí bubáka, kterého se nezbaví. Na jednu stranu je to vlastně psychologicky docela dobře propracované, na druhou stranu ale tak strašně nesympatické, že ještě čtvrt hodiny po skončení filmu nevím, jak ho vlastně ohodnotit. Původně jsem chtěl dát dvě, na druhou stranu donutilo mě to se nad pár věcmi zamyslet, takže jednu přidám. Nicméně myslím, že kdyby autorka zůstala čistě v rovině psychodramatu, byl by to mnohem silnější film.(19.11.2016)

Schizofrenicko-psychologická two characters show, která rozhodně nevyniká z pohádky vycházejícími pokusy o strašení, ale daleko více zpracováním, hereckými výkony a stísněnou atmosférou. Ta má oporu v charakterovém guláši, kdy se film tváří prvně jako Kevin, no nakonec málem dopadne všecko trochu jinak, ale to bych zbytečně spoileroval. Klučina a jeho hraní mi sem pásli jako prdel na hrnec, navíc mě odrovnala originální anime scénka s knížkou, takže za mě rozhodně palec nahoru. Dá se doporučit, a tento kousek, i když na plnej to není, se asi objeví v mojí letošní nej desítce. 80%(31.10.2014)

Psychologická, atmosférická pecka. Áno, toto bol pre mňa horor, ktorý by som tou peckou pokojne mohol nazvať. Pre mňa to práveže klišé nebolo, práve naopak. Ono totiž väčšinou keď nakrúcajú horory o duchoch, bubákoch a neviem akých príšerkách, tak sa snažia docieliť to, aby sa divák zľakol práve nich. V tomto prípade ma však zvervózňovalo všetko ostatné, len ten bubák nie. A to sa teda často nestáva. Decko drbnuté na hlavu, matke z toho začne drbať taktiež, a už je z toho pekné peklo. Bubáka tu vlastne ani nebolo treba. Ale keď režisérka pridá niečo navyše, prečo nie. Nebolo sa tu veľmi čoho zľaknúť, skôr to na mňa zapôsobilo tým, ako precízne ten horor dokázal zapôsobiť na psychiku diváka. Aspoň teda na moju, hovorím sám za seba, ale chvíľami sa mi na to nepríjemne pozeralo, a myslím to v pozitívnom zmysle slova. Pre mňa dosť depresívny film, ktorý sa pekne stupňoval každou minútou, hudba a zvuky vynikajúce a herci to zahrali naozaj uveriteľne. Dokonca ma napadlo, že ten škaredý fagan bol naozaj praštený jabloňou a akurát ho vypustili z kazajky. Toto bude v mojej tohtoročnej topke veľmi vysoko. V posledných rokoch ma totiž v podobných aspektoch zaujali asi len Baby Blues či Grace. Takýchto hororov žiaľ veľa nenájdeme. (Celkom podarený Don't Be Afraid of the Dark, ktorému som dal relatívne vysoké hodnotenie, tomuto filmu nesiaha ani po členky!)(31.10.2014)

• Lucasion

Ač mi bylo řečeno, že se jedná o skvělý a především děsivý horor. Tak já si z filmu upřímně odnesl něco zcela jiného. Tudíž ne, trenýrky jsem si měnit nemusel. Ona vlastně první "hororová" scéna přichází až na polovinou snímku a i přesto, že jsem koukal potmě v noci, tak mě scény s téměř neviditelným panem Babadookem nevyděsily. Matka je nevyspalá, vystresovaná a slušně řečeno má nervy v kýblu. Zkrátka jí šplouchá na maják. Není divu, syn Samuel je neuřvanější dítě, co jsem kdy ve filmu snad viděl. Proto mě vztah matka-syn-děsivá potvora ve skříni nijak nezaujmul. Ovládání k televizi jsem taky nedržel ze strachu, nýbrž z obavy, že synáček se opět rozezní jako požární siréna. Nápad s knihou je zajímavý, ale to je upřímně asi tak vše. Konec filmu je taky divný. Ono abych byl upřímný. Celý film mi přišel až děsivě divný. (24 %)(3.3.2016)

• - William Friedkin, režisér filmu Vymítač ďábla (1973), prohlásil, že nikdy neviděl děsivější film, než je Babadook.  (Spidey3)

• - Postava Babadooka sa v roku 2017 stala významným symbolom LGBT (lesbický, gay, bisexuálny a transrodový) komunity. Pomohol tomu aj fakt, že ho Netflix zaradil medzi tieto tipy filmov. (Marceloo)