Babadook (festivalový název)

The Babadook

Drama / Horor / Thriller

Austrálie / Kanada, 2014, 93 min

• Avalon820

Neskutečně únavný horor, u kterého délka absolutně nekoresponduje s obsahem. Kratkometrážní střih by tomuhle dílku slušel mnohem více, přinejmenším by odpadla nutnost čekat na nějaké strašení (navíc neúčinné) skoro dvě třetiny stopáže. Za s přehledem největší zápor však považuji hlavní postavy - možná byly dobře zahrané, ale fakt, že matka i syn byli už po pěti minutách zralí na pár facek, a tudíž mi bylo absolutně jedno, co se s nimi nakonec stane, to nezmění. Korunu celé anabázi nasadilo k uzoufání hloupé a laciné finále, které mě jen utvrdilo v tom, že se na australské horory budu koukat skrz prsty. A rozhodně ne proto, že bych se bál.(3.4.2016)

Bubák je v tomto hororu jen vsuvka, neleze z něj strach a ani nic nepředvede. Jako zápor to nevidím, protože koukat na Samuela ze začátku stálo za to. Jenže místy bych ho chytil za hlavu a omlátil mu jí o zeď já, protože tak dementně křiklavě provokativní hlas jsem už dlouho neslyšel. V polovině se to obrátí a matce ze všeho začne jebat místo něj a teprve potom Babadook chytí nějaký náboj. Čekal jsem trochu něco jiného, ale i tak docela slušný horor, u kterého si své klady najdete .. 6/10 = 63%(17.11.2014)

The more you deny me, the stronger I get. "Je to metafora, volové." Kdyby byl tenhle zdánlivý truismus rozšířenější, možná jsme wanovskou dobu temna bývali vůbec nemuseli absolvovat. Takhle holt žijeme v době, kde z dějového Hereditary všichni uchcávají, zatímco tenhle skvost živoří v modři. Že mě to ještě překvapuje.(30.9.2018)

Baba-dook-dook-dook! Mrazivé. Nepríjemný psychologický horror, ktorý okrem zimomriavok a pocitu strachu zaťaží aj divácku myseľ. Rozhodne si nezaslúži dvoj- a menej hviezdičkové hodnotenia, už len z pohľadu vynikajúcich hereckých výkonov (v krajných scénach mi Essie Davis pripomenula Jacka Nicholsona v 'The Shining'), perfektnej práce kamery (hranie sa s tieňmi a bezútešné šedé filtre robia svoje) a dobrého nápadu. Rozhodne nečakajte početné ľakačky, duchov, či vrahov vyskakujúcich spoza každého rohu, vŕzgajúce dvere a podlahu. Toto je horror s príbehom. Horror, ktorý nemá za cieľ vystrašiť, či vydesiť, ale postupne naháňať strach, budovať atmosféru, hrať sa s divákom a jeho zmyšľaním. 80%.(27.11.2014)

Zajímavý a celkem netradiční kousek. V prvopočátku celého snímku vám stačí par minut, abyste jasně pochopili, že v téhle neúplné rodině je něco špatně. Hyperaktivní zlobivej klučina, nevychrápaná, duševně polámaná matka, zátiší starého strašidelného domu, strašidelná kniha, strašák ve skříni..Základ a spojení pro dobrý koncept. Film se drží poctivé depresivní atmosféry, sází hlavně na tu dramatickou stránku děje, která převládá a ty hororové strašidelné vsuvky jsou jen příjemné zpestření...tedy až do poslední dvaceti minutovky, kdy se celý děj převrátí pouze na jednu stranu a to je celkem škoda...Respektive by byla ( alespoň podle mě ) lepší varianta, kdyby film skončil tak jako začal - jako temné psychologické drama, ne jako duchařská bubárna. No, každopádně, jak jsem psal, Babadook má atmosféru, strašidelné vsuvky fungují na jedničku, samotnej ,,bubák" má kule a je fakt děsivej a oba hlavní protagonisté hrají jako o závod. Jsem více než mile překvapený a nebýt toho konce a celkového ,,rozuzlení ", nebál bych se i plného hodnocení. Takhle , za mne 4*(1.12.2014)

• - William Friedkin, režisér filmu Vymítač ďábla (1973), prohlásil, že nikdy neviděl děsivější film, než je Babadook.  (Spidey3)

• - Postava Babadooka sa v roku 2017 stala významným symbolom LGBT (lesbický, gay, bisexuálny a transrodový) komunity. Pomohol tomu aj fakt, že ho Netflix zaradil medzi tieto tipy filmov. (Marceloo)