Babadook (festivalový název)

Jennifer Kent

Radek Ladczuk

Jed Kurzel
  • 2-Xtreme

Sám doma a Babadook. Ten malý mi liezol na nervy od prvej sekundy, jeho matka je sympatická ako "nová" Renée Zellweger...dejovo opäť nič originálne kde sa do polovičky filmu nič nedeje a nakoniec to skončí.. nijako. Hmm, pekná nuda.(18.11.2014)

Bubák je v tomto hororu jen vsuvka, neleze z něj strach a ani nic nepředvede. Jako zápor to nevidím, protože koukat na Samuela ze začátku stálo za to. Jenže místy bych ho chytil za hlavu a omlátil mu jí o zeď já, protože tak dementně křiklavě provokativní hlas jsem už dlouho neslyšel. V polovině se to obrátí a matce ze všeho začne jebat místo něj a teprve potom Babadook chytí nějaký náboj. Čekal jsem trochu něco jiného, ale i tak docela slušný horor, u kterého si své klady najdete .. 6/10 = 63%(17.11.2014)

Dokud se z toho nevyklubala další variace na Vymítače ďábla, přišlo mi to jako velmi dobré psycho, které by v režii Romana Polanskiho bylo tím pravým utrpením. Takhle bohužel, někde za polovinou jsem o film úplně ztratil zájem.(20.11.2014)

Baba-dook-dook-dook! Mrazivé. Nepríjemný psychologický horror, ktorý okrem zimomriavok a pocitu strachu zaťaží aj divácku myseľ. Rozhodne si nezaslúži dvoj- a menej hviezdičkové hodnotenia, už len z pohľadu vynikajúcich hereckých výkonov (v krajných scénach mi Essie Davis pripomenula Jacka Nicholsona v 'The Shining'), perfektnej práce kamery (hranie sa s tieňmi a bezútešné šedé filtre robia svoje) a dobrého nápadu. Rozhodne nečakajte početné ľakačky, duchov, či vrahov vyskakujúcich spoza každého rohu, vŕzgajúce dvere a podlahu. Toto je horror s príbehom. Horror, ktorý nemá za cieľ vystrašiť, či vydesiť, ale postupne naháňať strach, budovať atmosféru, hrať sa s divákom a jeho zmyšľaním. 80%.(27.11.2014)

po zhlédnutí Babadooka mám konečně jasnější představu o tom, jak přesně se může ženský styl (écrire) manifestovat v případě hororového žánru. ačkoliv námět jako takový není nijak originální, jeho výsledné zpracování se velmi liší od dalších hororů, v nichž se rodič pod vlivem nadpřirozených sil pokouší zabít vlastní dítě (Osvícení, Oculus, Amytiville Horror atd.). dílčím tématem rodičovství a mateřské lásky Babadook rovněž připomene letošní velmi nedoceněnou Annabelle. ovšem obzvláště empatické vykreslení úlohy matky, podpořené vynikajícím hereckým výkonem protagonistky, o ženském vkladu nesvědčí ani zdaleka tolik, jako režisérčina neotřelá práce s monstrem. s tím souvisí i nečekané a pro mě velice potěšující rozuzlení. zděšení a hrůza nejsou hlavním cílem a není proto divu, že se nedostavuje ani kýžený účinek. prioritní je psychologie a tomuto záměru se podřizují i žánrové konvence a kde je třeba, ustupují docela. potlačím proto žánrovou frustraci a nebudu bědovat nad absentující atmosférou děsu, neboť vnímám atmosféru daleko vzácnější - rozdmýchanou díky mistrné psychologické kresbě hlavní hrdinky. především v okamžicích listování děsivou dětskou knížkou ve stylu Tima Burtona a sledování nočních televizních pořadů s nádherou reminiscencí Mélièsových raných "hororů" atmosféra houstne nejvíce.(9.11.2014)