Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

Hapretor

Co začalo jako total depkoidní a nekompromisní psychodrama, při kterém mi bylo opravdu nevolno, skončilo jako trapná a divná a závěrem nepochopitelná fraška na vymítání ďábla nebo v zajetí démonů. Herecké výkony matky a dítěte skvělé. Konec ovšem nelíbivý. ()

MikeeTheory

Babadook působí letos v té záplavě nudných a nepovedených hororů (Anabelle, Podzemí, Ouija, ...) docela pozitivně. Příběhově je totiž poměrně odlišný a i jeho hororové zaměření je netradiční (nejblíže má asi ke španělské Mama). O to větší je škoda, že tvůrci tento potenciál nedokázali dotáhnout do konce. Velký problém vidím ve výběru hlavních postav, resp. v jejich "psychologickém" pojetí. Na diváka totiž působí tak otravně a nepříjemně, že vcítit se do nich je naprosto nemožné. Od polovinu filmu se tak hlavní hrdinou stane sám Babadook. Alespoň teda pro mě, protože já mu fandil! ()

fixaman

Kdo někdy zažil solidní spánkovou deprivaci, bude tenhle film vnímat úplně jinak. Pro mě to byla hodně zajímavá podívaná, co se psychologie týče. Jako horor ovšem nuda. ()

BazzoxCZ

SPOILERY No ty vole .... mít takového hajzlíka který mi po ránu rozbíjí barák a balonky prohazuje oknem zřejmě bych ho v tom sklepě zamkl a čekal, na co žrát žížaly vždyť tam měl fajnovýho klučinu nadopovaného práškama :D To sociálka čuměla když tam došla na obhlídku, matka pod zapalem geniality uklízela,však baby to mají celkově v oblibě uklízet v tu nejméně vhodnou chvíli... Nejvetší strach ze začátku filmu jsme mě že to skončí tak ja to u těchto filmu bývá... A ono to fakt tak skončilo ale díky posledním pasážím filmu mi to bylo jedno atmosféra se dala krájet tak těžko jako steak konzistenčně připomínající podrážku od bot. Co dodat tak to má být :D :3 ()

Ben Nevis

Super horor hlavně proto, že největší strašidlo tam bylo to děcko a člověk nemusí být nadpřirozená bytost, aby ho měl chuť zavraždit. První plíživá polovina se mi líbila víc než druhá polovina, kde se digitální strašidlo povinně prohání po baráku. Dokonce dojde i na klasiku žánru - vymítání - a od té doby to jde s filmem z kopce. Hodně filmu pomohly herecké výkony matky a inteligentní scénář, který maskoval herecké slabiny u spratka. ()

Naushika.

C. G. Jung meets horror! Yes! Mě se to fakt líbilo. Výborně vylíčené a ztvárněné charaktery postav, které jsou na pokraji sil a duševního zdraví a přitom se chovají opravdu autenticky - ačkoli ta autenticita v tomto případě znamená nesnesitelnost a vyhrocenost. Žádná scéna, motiv a detail není do počtu, všechno má svůj význam a dohromady to dává smysl a něco sděluje. A některé ty věci, které to sděluje, jsou fakt děsivé. Mnohem víc děsivé než nějaké strašidlo ve stínu. (*SPOILER* Třeba to, když si uvědomíte, že kluk agresi a týráni ze strany matky tak nějak zvládá zpracovat... protože je na něj za ty roky zvyklý. Třeba to, když si uvědomíte, že chlapcovo opakování naučené fráze o tom, že "tatínek se zabil, když vezl maminku do porodnice se mnou" má patrně původ v tom, že to musí od malička pořád poslouchat. Třeba to, že chrchlavý hlas monstra má dost možná evokovat hlas někoho... koho někdo škrtí.*/SPOILER*). Jediné, co bych filmu vytkla, je zbytečná explicitnost ve vyobrazení fyzické podoby "strašidla" - lépe by možná fungovalo ho vůbec neukazovat (a odpustit si to naznačení "posednutí", které navíc nedává smysl - odehrálo se totiž už dávno), koneckonců mráz běhá po zádech nejvíc z těch scén, kde babadook vystupuje pouze v knížce. Ale celkově jsem nadšená (a otřesená). Je prostě geniální, že vznikl film, v němž je bubákem jungovský Stín hlavní postavy a který končí nikoli jeho poražením a zničením, nýbrž zavřením do sklepa, kam je potřeba ho chodit denně navštěvovat, konfrontovat, krmit a přijímat. ()

GilanCZ

Film má velmi nadějný začátek, postavy jsou zajímavě vytvořené a filmu se vcelku daří divákovi ukázat jejich psychickou stránku, což je nejsilnější prvek filmu. U filmů tohoto typu ale velmi záleží na rozuzlení a závěru. První část by mohla mít klidně i 4 hvězdy. Z mého pohledu nevydařený, možná až směšný konec film ale srazil níž. ()

fablefavorit

Příjemné osvěžení v žánru nyní tak zaprděným lacinými lekačkami. Babadook se rozhodl ukázat všem svým bratříčkům velkého fakáče a vydal se vlastní, mnohem znepokojivější (a zajímavější) cestou. Zvláštním způsobem atraktivní Essie Davis a její retardovaný synátor v 90+ minutách zažijí neskutečné psycho a jsou více než odhodláni se o své dobrodružství podělit i s námi. Nebude se to ale líbit každému a ti, co očekávají bafnutí každé dvě minuty budou s největší pravděpodobností nadmíru zklamání. ()

Faila

Dokud se nedalo zcela najevo, že matka je psychicky relativně v pohodě a že její divné chování způsobuje příšera, nikoliv stres, bavilo mě to - a moc. Posledních deset dvacet minut už jsem ale jen zírala s otevřenou pusou a nevěděla jsem, jestli se smát nebo brečet. Ale to dítě bylo fakt neskutečné a Essie Davis dokonalá, takže konec s čistým svědomím odpouštím. ()

Rockerman

Poslední půlhodina velmi vylepšuje celkově nudný dojem. Nedivím se, že se Amélie zbláznila. Z takového nezvladatelného spratka by se zbláznil každý. Essie Davis hraje tu bláznivku výborně, opravdu z ní jde strach. Je to dívatelné, ale brzy na to zapomenu. ()

Rathalos

Tak toto je poriadne psycho-peklo,vynikajuci horor,v ktorom som sa nezlakol samotneho Babadooka,ale sialeneho syna a jeho matky,z ktorych siel fakt strach,herecke vykony oboch su perfektne,klobuk dole,atmosfera,ktora sa postupne gradovala bola mega-husta,jedine,co ma trosku sklamalo bol koniec,ale nevadi,aj tak spokojnost nadovsetko...:-) ()

domirovec

Babadook je absolutně šílená, depresivní psycho záležitost. Je to pěkně natočený, ozvučený a dokonce to i částečně splňuje mé očekávání - matka, která je psychicky ve velkém nepořádku, její hyperaktivní syn, ze kterého mi šel upřímně z celého filmu mráz po zádech nejvíce a pochmurné prostředí, založené většinou ve tmě. Děsivost je však, alespoň podle mě, na bodu mrazu. Většina hororových scén je sice velmi pěkně natočena, to bez debat, avšak když už čekáte, že pan Babaduk vyskočí zpod postele a ukáže svůj duchařskej ksichtík, nic se nestane. A nebo se něco stane, ale působí to po většinu času spíše nepříjemně, než děsivě. Nechci se tady tedy pokoušet naznačit, že se jedná o špatný film, ale podle mě Babadook není prostě něco extrémně, či alespoň trošku děsivého. Pokud se však bojíte doopravdy nevychovaných děcek, budete se rozhodně bavit. 3/5 ()

KUFI

Uz z traileru bylo zrejmy, ze budu spokojenej a tak se i stalo. Herecka byla dobra, spratek spravne spratkovitej a melo to solidni atmosferu. Mohlo to bejt ale klidne o fous strasidelnejsi a slabsim momentum se film taky nevyhnul a to zejmena pri hlavni konfrontaci s bubakem, diky cemuz jsem malem skoncil na trech hvezdach. Filmy kde je hlavni hrdina tezce nevyspalej, nebo trpi halucinacema a stira se hranice mezi realem a snem, mam rad, takze nakonec prece jenom ty ctyri. ()

Rratinadress

Ba-Ba-DOOK-DOOK-DOOK... Trocha toho napětí a víc ani ťuk. Na Babadooka jsem se upřímně těšila, bohužel mne zklamal. Snímku nemohu upřít perfektní herecké výkony, Essie Davis v roli insomnické a traumatizované matky zaválela a Noah Wiseman zahrál problémovýho spratka tak přesvědčivě, že jsem chvílema měla chuť skočit do obrazovky a zakroutit mu krkem. Za zmínku rozhodně stojí i tíživá atmosféra filmu, perfektně budovaná barevným laděním scén. Ale to je asi tak bohužel všechno. Osobně bych vůbec nehovořila o hororu, jakožto strašpytel, co se v noci děsí i vlastního stínu, jsem se u Babadooka nelekla ani jednou (a to už je co říct). Jako psychologické drama o matince, kterou složí prožitá osobní tragédie a jednoho dne jí prostě hrábne a tak, přemožena vlastními bludy, terorizuje svého synátora, by to fungovalo skvěle. Ale všechno ostatní, včetně pana příšeráka, působí zbytečně nuceně a jako celek to prostě nefunguje. Neurazí, nenadchne. ()

darkreider

Dajme tomu, že prvá polovica vcelku funguje a stavia psychoatmosféru. No čakal som, že druhá polovica už začne utvárať dej, a roztočí príbeh na max. To sa mi ale nedostalo, groteskný bubák sa proste raz, či dva krát zjaví a potom už to tam len škrípe, všetci sú na prášky a nič nedáva poriadne zmysel. Zaklincuje to záver, ktorý je čistou esenciu pojmu "celé zle". ()

CharlieSs

Panebože, no to snad ne. Praštěná vypatlaná kráva a dítě s ADHD... Dítě bylo roztomilé, pěkné, ale ta matka, ten děj, ten scénář, smrt psa... Celé to bylo úplně o hovně. ()

Katcat

Já tyhle horory s příšerkama moc nemusím, zato je mou vášní exorcismus. První polovina filmu mě dostala, protože to příjemne uvádělo diváka do děje, pak jsem měla chvilku strach, že druhá půlka bude podobná chujovina jako Jeepers Creepers. Ale světě div se! Je to kombinace Jeepers a posedlosti, kterou jsem ve filmu v podobném podání ještě neviděla. Musím se i přiznat, že hlas babadooka mě dostával psychicky do mých 7mi let (ano, párkrát jsem se přistihla, jak mám tendenci zalezt pod postel) a v poslední řadě dokonale herecké obsazení. No kdo by to byl řekl, že propadnu potvůrce. Sbírám jednu hvězdu za klasické chování debilní blondýny. "Když mám v domě bubáka a zároveň svého milovaného syna, je velmi důležité neopouštět dum...!" ()

snoodles

Na začátku skvělý antikoncepční snímek, atmosféra vygradovaná... Prvoplánovitě naservírují divákovi spratka, kterýho by člověk řezal od soumraku do úsvitu, a pak vás přimějí mu fandit. Některé nelogičnosti strhují jednu hvězdu, každopádně dívat se doma sama po tmě - tak skvěle jsem se dlouho nebavila. ()