Reklama

Reklama

Až na dno

(festivalový název)
  • USA Low Down
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Dospívání v podivně letargickém prostředí losangeleské bohémské komunity v sedmdesátých letech po boku otce, respektovaného jazzového pianisty, potýkajícího se s dlouholetou závislostí na heroinu, popsala Amy-Jo Albanyová v memoárech, které inspirovaly celovečerní hraný debut Jeffa Preisse. Ve velmi komplexně vystižené atmosféře se mísí snovost dávných vzpomínek na radostné chvilky s otcem i na bolest při pohledu na jeho sebezničující závislost. Melancholické drama o nelehkém přechodu do dospělosti má skrze postavu Joa Albanyho podmanivé hudební ladění, založené jak na precizní řemeslnosti, tak na nepředvídatelných improvizacích. Na výsledném, zvláštně unikavém tvaru filmu mají zásadní podíl kamera Christophera Blauvelta, který spolupracoval na nových filmech Sofie Coppolové a Kelly Reichardtové, výprava Elliotta Hostettera (Spring Breakers) a především intenzivní herecké výkony Elle Fanningové, Johna Hawkese a Glenn Closeové. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (23)

Lima 

všechny recenze uživatele

Krátká výseč ze života skutečného jazzového pianisty Joe Albanyho, skvělého muzikanta, který se celý život potácel ve spáru heroinové závislosti. Je to hodně indie a pouze pro ty, kteří mají rádi pomalu plynoucí filmy, jakoby v rytmu zklidněné jazzové skladby, piánka, saxofonu a všeobjímajícího klídku. Na vyhrocené emoce se zde nehraje, jenom si budete užívat ty skvělé herce (boží John Hawkes je až nápadně podobný Albanymu, všechno jsem věřil i Elle Fanning), zvuky piána, atmosféru osamění a zatleskáte Kiedisovi a Fleovi (jenž tu má menší, ale zapamatováníhodnou roličku) z ´Red Hot Chilli Peppers´, kteří tenhle film zafinancovali a zprodukovali. Neměl jsem pocit, že by se mnou tvůrci hráli nefér hru a tak to má být. Pouze cameo Petera Dinklage je tu úplně zbytečné, rozsahem i významem v ději. ()

Streeper 

všechny recenze uživatele

Miluji příběhy podle skutečnosti, je to hlavně také proto, že je dost těžké takový film natočit, aby jste uspokojili diváky s tím, co jste vytvořili. V tomhle filmu je skvěle vyobrazená silná láska mezi otcem a dcerou, to je na filmu ta nejpozoruhodnější věc. Ale za zmínku stojí i většina obsazení, kteří film docela drží. ()

Reklama

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Dle mého názoru je principiálně špatně natáčet film s postavami, které jsou nesympatické a není na nich vůbec nic, díky čemu by s nimi divák mohl soucítit, sžít se s nimi, chápat jejich motivace a fandit jim. Jakmile totiž nepřirostou divákovi k srdci, tak jsou mu ukradeny jejich osudy a vůbec je v tahu zájem o celý film, bez ohledu na jeho řemeslnou kvalitu a herecké výkony (ani jedno z toho není špatné, avšak ani nijak oslnivé). Hrdinové v Až na dno se po krk topí v hovnech a můžou si za to výhradně sami (hlavní hrdinka je ke svému okolí a ke své situaci apatická a pasivní, její otec je závislý na heroinu, matka pro změnu na alkoholu) a ani se to moc nesnaží změnit. Co je na tom proboha atraktivního, kromě toho, že jde o adaptaci knihy podle skutečných událostí? Navíc je to utahané a řada vedlejších zápletek je zbytečná (viz. všechny pasáže, ve kterých se objevuje Peter Dinklage). Drogy jsou špatné, to ano, ale to jsem se dozvěděl už z řady lepších filmů... ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Komorní drama s jednoduchým, ale chytlavým a emotivním dějem a silnými hereckými výkony andělskou Elle Fanning počínaje, věčně vyfetlým Johnem Hawkesem konče. Kromě Cersei se tam mihne i Tyrion fucking Lannister, který opět dokazuje, že mu titul "god of tits and wine" právem patří. Ne, vážně. Low Down je poměrně náročné dobové drama z prostředí bohémů (rozuměj feťáků), které se odehrává v místech s mimimem slunečního svitu. Celkové nasvícení má nejspíše evokovat bezvýchodnost situace a opakující se zklamání mají nejspíš za cíl diváka zničit tak, jako byla zničena hlavní hrdinka. V rámci životopisných filmů se nejedná o snímek mapující život nějakých známých osobností, ale naopak je to drama ze života obyčejných lidí natočené na motivy autobiografické knihy od Amy Albany (jež hraje právě Elle Fanning), která se i podílela na filmovém scénáři. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Fajn dobovka s místy fakt šíleným svícením, jako obvykle stoprocentně cute Elle a smutně povrchním sdělením, k němuž se dochází skrze opakování tří situací pořád dokola. Ale když člověk přistoupí na to, že pomalé tempo a právě ta kolovrátkovost mají za cíl vydeptat a unavit podobně jako hrdinku Amy-Jo v reálu, odstřelit to úplně nejde. Byť rozhodně nejde o nějakou zážitkovou kinematografii. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Film měl soutěžní premiéru 19. ledna 2014 na filmovém festivalu Sundance, kde získal cenu Cinematography Award: U.S. Dramatic at the festival. (Terva)

Související novinky

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (více)

Reklama

Reklama