Až na dno (festivalový název)

Low Down

Životopisný / Drama / Rodinný

USA, 2014, 120 min

Fajn dobovka s místy fakt šíleným svícením, jako obvykle stoprocentně cute Elle a smutně povrchním sdělením, k němuž se dochází skrze opakování tří situací pořád dokola. Ale když člověk přistoupí na to, že pomalé tempo a právě ta kolovrátkovost mají za cíl vydeptat a unavit podobně jako hrdinku Amy-Jo v reálu, odstřelit to úplně nejde. Byť rozhodně nejde o nějakou zážitkovou kinematografii.(6.7.2014)

Krátká výseč ze života skutečného jazzového pianisty Joe Albanyho, skvělého muzikanta, který se celý život potácel ve spáru heroinové závislosti. Je to hodně indie a pouze pro ty, kteří mají rádi pomalu plynoucí filmy, jakoby v rytmu zklidněné jazzové skladby, piánka, saxofonu a všeobjímajícího klídku. Na vyhrocené emoce se zde nehraje, jenom si budete užívat ty skvělé herce (boží John Hawkes je až nápadně podobný Albanymu, všechno jsem věřil i Elle Fanning), zvuky piána, atmosféru osamění a zatleskáte Kiedisovi a Fleovi (jenž tu má menší, ale zapamatováníhodnou roličku) z ´Red Hot Chilli Peppers´, kteří tenhle film zafinancovali a zprodukovali. Neměl jsem pocit, že by se mnou tvůrci hráli nefér hru a tak to má být. Pouze cameo Petera Dinklage je tu úplně zbytečné, rozsahem i významem v ději.(16.6.2016)

Komorní drama s jednoduchým, ale chytlavým a emotivním dějem a silnými hereckými výkony andělskou Elle Fanning počínaje, věčně vyfetlým Johnem Hawkesem konče. Kromě Cersei se tam mihne i Tyrion fucking Lannister, který opět dokazuje, že mu titul "god of tits and wine" právem patří. Ne, vážně. Low Down je poměrně náročné dobové drama z prostředí bohémů (rozuměj feťáků), které se odehrává v místech s mimimem slunečního svitu. Celkové nasvícení má nejspíše evokovat bezvýchodnost situace a opakující se zklamání mají nejspíš za cíl diváka zničit tak, jako byla zničena hlavní hrdinka. V rámci životopisných filmů se nejedná o snímek mapující život nějakých známých osobností, ale naopak je to drama ze života obyčejných lidí natočené na motivy autobiografické knihy od Amy Albany (jež hraje právě Elle Fanning), která se i podílela na filmovém scénáři.(6.3.2016)

Hned na začátek zdůrazňuji, že film by mě bavil asi podstatně méně bez přítomnosti Petera Dinklage. Přestože se stává modrokožcem živícím se účinkováním v pornofilmech, zachovává si svůj jedinečný sex-appeal známý už ze Hry o trůny. Dokonce i vztah k hlavní hrdince a situace, do kterých dostávají, mi připadaly asi nejpozoruhodnější z celého filmu a následující stopáž tím pádem spíše oslabují. Celkově je film ale výjimečný svým obsazením. Glenn Close zde ztvárňuje pro ni docela atypickou postavu starostlivé matky/babičky. Elle Faning je stejně éterická a čistá jako ve videoklipu Leaning Towards Solace od nejznámější islandské kapely Sigur Rós (známých svou loňskou sérií atmosférických filmových videoklipů nazvaných Valtari film experiment), kde se už v roce 2011 setkala se svým filmovým otcem Johnem Hawkesem. Když se to tak vezme, klip by skoro mohl být delším teaserem k filmu. Rodinný svazek doplňuje Lena Headey, zde stejně prohnilá, jako právě ve Hře o trůny (zase?). Dohromady to funguje. Stejně jako hudební dokres, který je natolik přirozený, že obraz neruší, ale podporuje. Všudypřítomné zvuky pulzujícího života vytvářejí melodii vlastně samy.(6.7.2014)

Celkově se mi film líbil, herci to skvěle zahráli. Jeff Preiss sám na začátku řekl, že ten film jsou v zpomínky, takže tak i vypadá. je to lehce nepřehledné vyprávění, které skáče z jednoho příběhu do druhého. Lena Headey zde zřejmě trénovala na další sérii GoT (čtenáři ví) a Peter Dinklage mě potěší všude, i když je natřený na modro :D [49. KVIFF](24.7.2014)

• - Film měl soutěžní premiéru 19. ledna 2014 na filmovém festivalu Sundance, kde získal cenu Cinematography Award: U.S. Dramatic at the festival. (Terva)

• - Do role Joa Albany byl původně obsazen Mark Ruffalo. (Terva)