poster

O panně Mahuleně (TV film)

 • Německo

  Prinzessin Maleen

 • Slovensko

  Rozprávky bratov Grimmovcov: Princezna Mahuliena

Rodinný / Pohádka / Fantasy

Německo, 2015, 60 min

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Klasický začátek, kdy zamilované dvojici ve sňatku brání rodič, pokračuje netradičně, a to zazděním neposlušné dcery - princezny do věže, což jí má z hlavy vyhnat veškerý vzdor. Její drahý chodí jak lev v kleci, ovšem ne pod zmíněnou věží, ale ve svém chlapeckém pokojíčku. Jak zazdění tak přecházení se odehrává v době sedmi let. Sedm let, kdy Mahulena sedí ve věži a ač jí tam svíčky hoří, zůstane tam po jejím odchodu jedna nevypálená. Sedm let, kdy Mahuleně nikdo nenosí do věže zásoby a ona přesto žije. Sedm let, kdy sedí na zadku, kreslí si a svaly jí neatrofují, naopak, je posléze v kondici na to urazit pěšky několik kilometrů, přičemž ovšem hlady a vyčerpáním omdlévá. Sedm let, kdy ve válce padne knížecí zámek, ovšem zbytku země se válka evidentně nijak nedotkne. Samozřejmě, skutečnost, že nedostávala žádné zásoby a zprávy vysvětluje její překvapení z opuštění hradu a náhlé existence hrobu jejího otce, nevysvětluje to už to, jak k čertu přežila těch sedm let. Pokud přejdu tato mystéria, dostávám se do sídla pana hraběte, který zrovna chystá svatbu. Jeho nastávající je postižena ohněm ve tváři, z čehož má těžký mindrák. Právě to způsobí další logické kotrmelce v otázce svatby - nechá za sebe zaskočit Mahulenu, protože má strach, že by ženich uprchl (jedinci uzavírající sňatek z rozumu od oltáře neprchají, ani když zjistí, že jejich partner po nocích utíká do sklepa a tam trénuje bleší cirkus), přičemž jí pod pohrůžkou závažné újmy zakáže sundat závoj a ukázat tvář. Za těchto okolností však mohla doskákat do kostela sama. Pravda, pak už by v pohádce nebylo o čem. Mahulena po cestě, podle dřívějšího zvyku, trousí špatné verše k předmětům, což nevede k její vraždě za násilí v oblasti poezie, ale ke šťastnému konci. Pohádky si velmi často na logiku nehrají, takže sympatičtí, nebo správně nesympatičtí hrdinové a padouši z Panny Mahuleny dělají velmi příjemný kousek k žehlení. Můj osobní názor je, to už však nemám podloženo zkušeností, že by se u toho i dobře štupovalo či pletlo.(4.1.2017)

 • Belsazar
  odpad!

  Někteří "filmaři" používají pro své výpotky různé popisky, např. "pohádka". Tohle je klasický případ zneužití filmařiny. Odporné.(12.8.2018)

 • - Film byl natáčen na hradech Lebenberg, Moos-Schulthaus, Englar a v přírodní rezercavi Castelfeder. (Janek2002)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace