Houslový klíč

• Nizozemsko

(festivalový název)

Rodinný

Nizozemsko, 2013, 90 min

Lehce sentimentální, poetický a citlivý film o ztrátě, touze, lásce a hledání. Ústřední melodie mi bude v hlavě znít dlouho. Hlavní hrdina je přesně ten typ dítěte, u kterého si člověk řekne: "Bože, to je krásnej kluk." Brečela jsem u toho jako želva.(6.1.2017)

Je to smutný, ale pekný počin. Akurát krkolomne nevydarené spojenie reálnej a fantazijnej linky, robí film prakticky úplne nevierohodným.(24.5.2016)

Viděno zcela náhodou a musím říct, že se jedná o překvapivě dobrý film, ať už z pohledu hereckých výkonů, tak i celkem propracovaného děje. Člověk si musí na dějové posuny přicházet průběžně s malým hrdinou a co více, tak vlastně velmi dobře pracuje (jiný komentující to kritizoval, ale je to zjevně věc názoru) s tím, jak dokáže pracovat dětská fantazie. Nebo je to tím, že klučík dostal na začátku kopačákem do hlavy? Nebo je to vážně kouzlo? Tak přesně tyto otázky mě celý film až do konce držely u obrazovky jak přibitého. A budou i vás ostatní. Vidět to v době Vánoc, pak bych se neubránil sentimentální plné palbě 5*, ale v únoru aspoň můžu zůstat u objektivnějšího hodnocení. Rozhodně však větší nadprůměr, jako celek.(20.2.2018)

dojemný jednoduchý příběh kluka který šel za svým snem.Závěrečná scéna mě dostala kolik z nás by si přálo prožít takhle Štědrý den?Nádherná scéna s překrásnými tóny houslí.Chlapec v roli Finna by strčil do kapsy i oscarové hvězdy.Já jsem si film náležitě užila.(18.2.2018)