poster

Giovanniho ostrov (festivalový název)

 • Japonsko

  Giovanni no Shima

 • Japonsko

  ジョバンニの島

 • anglický

  Giovanni's Island

 • japonský

  Jobanni no shima

Animovaný / Drama / Historický

Japonsko, 2014, 102 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ledzepfan
  ***

  No nevím, asi jsem čekal něco jiného. Dokud děti svou bezprostředností boří bariéry mezi národy je to ještě fajn. Pak ale ostrov opouštíme, je nám naturalisticky předhazována nemilosrdná realita válečných dozvuků a rázem tu máme pokus o další “Hrob Světlušek“ ..Fakt nevím.. Osobně myslím, že celý film v duchu první půlky by byl údernější a ve výsledku přínosnější než tohle zbytečné tlačení na pilu...(16.12.2015)

 • JFL
  *****

  Naprosto odzbrojující anime před diváky rozvíjí jímavý příběh začínající koncem války a ruskou okupací malého ostrova dříve náležícího k Japonsku. Celá situace je pojatá pohledem dvou malých brášků. Ti jednak navazují přátelství s dcerkou ruského důstojníka, ale také zprostředkovaně vnímají stinné stránky okupace prostřednictvím otce, který obyvatelům dodává potraviny ze skrytých rezerv po odvedených japonských vojácích, a strýce, který na ostrov pašuje nedostatkové zboží. Film je zároveň velkou poctou klasické dětské knize Kendžiho Mijazawy "Night on the Galactic Railroad", kterou oba bráškové zbožňují a představuje pro ně ve veškerém chaosu jediný pevný bod jejich životů. Snímek pak fantazii dětí stimulovanou knihou ukazuje nikoli kýčovitě, ale právě jako zásadní součást dětství, která nám umožňuje přijímat těžkou realitu.(20.3.2014)

 • Zíza
  ****

  Musím uznat, že to má určitě něco do sebe. Popisuje to poválečné události, které nejsou lidem moc známé - v podstatě okupaci japonského (?) území Rusi. Příběh je sice jasný a snadno čitelný, takže absolutně víte, co vás čeká, ale i tak má své silné momenty. Líbí se mi, jak je ve filmu vyobrazeno dětské vyrovnávání se s budou a utrpením, především jak je využit motiv pohádkové knihy Mizoguči Kendžiho - tyto scény byly i velmi zdařile zanimované. Chvílemi jsem měla pocit, že je film nekonečný a pořád jsem čekala na něco "hurr durr", ale přece jenom je to poskládáno ze všedních chvil, ať již vtipných nebo dramatických (ačkoliv s ohledem na dobu, ve které se to odehrává, jsem čekala víc střílení a "akce"). Smutné, ale na Hrob světlušek to nemá. Slabší 4*.(7.11.2014)

 • Aljak
  ***

  Anime ma nikdy neočarilo, a to je možno hlavný dôvod, prečo nezdieľam nadšenie väčšiny. A musím povedať, že takýto úžasný a fascinujúci príbeh by som si 100 krát radšej pozrel ako normálny hraný film, ktorý by svojim dejom založeným na skutočných historických udalostiach dokázal určite upútať oveľa viac ako toto anime spracovanie. Ale to je možno len môj pocit. Čo však musím vyzdvihnúť, je samozrejme úchvatný príbeh, ktorý určite nenechal nikoho chladného. Pokojný ostrovček sa po 2. sv. vojne zrazu ocitol pod sovietskou nadvládou a tamojší ľudia sa zrazu stali menejcennými "otrokmi" vo vlastných domoch. Naozaj vynikajúca atmosféra, takmer počas celého filmu. Ale s tým motívom mliečnej dráhy sa mohli trochu krotiť...(5.10.2014)

 • xpaja
  ****

  Film pojednává o okupaci a odsunu obyvatel z ostrova Šikotan. Přičemž vše je podáváno pohledem dětských hrdinů, kteří se s prožitými nesnázemi vyrovnávají uniky do fantazie. Přesněji na galaktickou železnici z knihy v Japonsku velmi oblíbeného K. Mijazawy. Oba malí hrdinové z počátku okupaci nevnímají zdaleka tak negativním způsobem jako dospělí a spřátelí se s dcerou velitele okupačních sil. Později, především v průběhu odsunu, pak tíha situace tvrdě dopadá i na ně. Příběh je podán velmi milým způsobem. Animace, která si místy hraje s propracovaností, zjednodušením a perspektivou je velmi pěkná. Dávám --- == 78 % == --- .(4.1.2015)