Oko za oko

Return to Sender

Return to Sender

Thriller

USA, 2015, 95 min

Celý film je vystavěn na tom, že (a jak) se v jeho průběhu proměňuje divákovo vnímání hlavní postavy (znamenitá Rosamund Pikeová) a jaká k tomu tvůrce poskytuje vodítka. Není to tedy hloupé ani špatně natočené a závěr nepotřebuje žádné doslovnosti. Ještěže tady ale máme odborníky ("optimální konstruktivnost psychologie postav", proboha), kteří ve svém příspěvku natláskají spoiler na spoiler, že?(7.8.2015)

• silentname

Už vidím pána režiséra Fouada Mikatiho ako príde k Rosamund Pike a pochváli jej výkon v Gone Girl a navrhol jej, že by si mohla zahrať v jeho filme psychopatickú rolu. A nemyslím si, že je to spoiler, lebo určité elementy toho môžete postrehnúť už v traileri. Príbeh je úplne na hlavu, postavy tu absolútne nefungujú, dialógy sú otrasné a okrem toho je film nudný až do miery, kde sú vám ukradnuté osudy všetkých postáv. Dokonca aj psa. Myslím si, že ak chcete film, ktorý sa k podobnej téme postavil správnym smerom, tak si radšej čeknite Hard Candy. Oveľa lepšie tam vytvorili thrillerové elementy a hoci bol miestami film trošku drsný, tak z toho nebola nudná fraška, kde človek skutočne len chce, aby to všetko skončilo. Dúfam, že tento film nepošramotí kariéru Rosamund Pike, lebo by to bola veľká škoda. Filmu sa určite vyhnite. Hodnotenie: F(4.10.2015)

Co k tomu napsat, aby člověk nevyzradil a nezhatil to málo, co film nabízí k napětí a pointě? Faktem je, že jde o vcelku zajímavý pohled na vyrovnávání se se znásilněním, kdy se ukáže, že oběť není ta tradiční nevinná oběť. Faktem je, že největším tahákem pro mě byla Rosamund, ale nalákal mě dost trailer a vlastně i vcelku nelichotivé hodnocení a komentáře. Film je nakonec trošku jiný, než by se z traileru dalo očekávat, je určitě lepší, než tvrdí většina komentářů a nízkých hodnocení. Faktem ale taky je, že Rosamund se snaží seč může, ale film jí trochu hází klacky pod nohy. Scénář mohl být trošku živější a ve střední části pestřejší. Nic to však nemění na tom, že i tak je Return to Sender ucházející podívaná.(12.8.2015)

• verbal

Mongoloidní prcatice paní Štiková dost nelibě nese, když ji někdo neočekávaně ohne o stůl a naboří se jí do dvojky, aniž by k tomuto předem vydala kolkovaný souhlas. Devadesát minut pak kompulzivně opravuje verandu a chová se jako jeblá kráva, aby se v posledních pěti velmi debilně a nezáživně urvala ze řetězu. Evidentně jsme svědky zrození nového subžánru mimořádně otravných srylerů s názvem Rape&Bore.(28.8.2015)

• castor

Blondýnka s dlouhými nohami a velkými bílými zuby navlékla uniformu zdravotní sestry, naznačila, že muži jí dvakrát nechybí a že tak trochu nerada sahá na cizí věci. Jeden vometák na ni ovšem sáhne zatraceně dost. Stěžejní scény (SPOILER) znásilnění a následné (očekávatelné) odplaty jsou natočené tak nějak bez emocí, to nemyslím tak, že bych toužil po nějakých pikantních záběrech, ale jednoduše jim chybí napětí, mrazení v zádech, chcete-li. Nebýt Rosamund Pike, disk by skončil v koši většiny diváků, kteří by po snímku omylem sáhli. Kupříkladu její problém s třesem rukou opravdu není takové drámo, abychom ho sledovali dlouhé minuty. Výsledku chybí dravost, zarputilost, netluče mu srdce, cokoliv o inspirativním přesahu nemůžeme ani naznačit. Prostě je jen nijak zajímavou žánrovkou.(12.8.2015)