Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (125)

SarumanKo 

všechny recenze uživatele

Na obdobie len krátko po vzniku zvukového filmu je Duck Soup vskutku fenomenálna žánrová koláž. Vo svojej nespútanej živelnosti a vtipnosti zahŕňa širokú škálu slapstick humoru, premyslených gagov, muzikálových čísel, geniálnych slovných hračiek a hlášok, ktoré najlepšie vystihuje slangové pomenovanie "odfajč". To všetko však drží pokope skôr tá idea zosmiešňovania (ne)obmedzených vládcov a nezmyselných vojen, než samotná, pomerne bledá, zápletka. Marxovci sú "mŕtvym" dôkazom toho, že absurdný humor bol cool už aj tridsaťšesť rokov pred Monty Pythonmi. A je doteraz. (7/10) ()

anais 

všechny recenze uživatele

Nebýt toho bitevního konce, který působí jak z nějakého úplně jiného filmu (nebo spíš deseti úplně jiných filmů), asi bych byl spokojenější. Bratři Marxové si s kontinuitou a logikou děje starosti hlavu nedělali, a dá se říci, že i to dělá jejich film tak kouzelným. Ten závěr už byl ale moc. A jsem jediný, kdo v tom vidí základ poetiky Monty Pythonů? ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Pokiaľ vám pripadajú filmy Marxovcov stále o tom istom, pozrite si Kačaciu polievku. Politický motív je v ich tvorbe výnimkou. Neuveriteľný gulometný nášup poväčšinou vydarených až geniálnych fórov, čo má za následok, že budete mať problém s čítaním titulkov. Možno by nebol od veci dabing, ale potom by sme boli stratení v preklade pri slovíčkarení u Dallas - dollars, Texas - taxes, čo bolo preložené pri zachovaní pointy vtipu ako Dán - dane. Citát z 1001 filmov: Mestečko Fredonia si sťažovalo na zneužitie svojho názvu vo filme a pridania jedného e, bratia ich vyzývali, aby si zmenili názov mesta, pretože uráža ich film. Duck soup nie je žiadna urážka komediálneho vkusu, ale prvotriedna zábava geniálnych komikov. ()

Webb 

všechny recenze uživatele

VAROVÁNÍ: Absurdní komedie s brilantními dialogy, které se místy až tak navrství, že mohou způsobit ústní svalovou křeč. [8,5/10] (Paramount) (Čb. /// Produkce: Herman J. Mankiewicz /// Scénář: Bert Kalmar, Harry Ruby /// Kamera: Henry Sharp /// Hudba: Bert Kalmar, John Leipold, Harry Ruby) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Trevor 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála vysoko cenených (kritikmi, nie publikom) filmov, ktorý ma vyslovene neupútal. Áno, obsahuje veľa vtipných poznámok o vojne, vládach, diktátoroch natoľko sarkastických, že tento muzikál je svojim spôsobom skvelá satira, ale Firefly...Niečo na jeho artikulácii a celkovom spôsobe vyjadrovania mi vadilo tak, že od polovice filmu som to dopozeral už iba z úcty a povinnosti filmového fajnšmekra pozrieť aj túto legendu. Úprimne, viac som si užil scénky Pinkiho a Chicoliniho, hlavne tú "zrkadlovú" ako tie satirické Fireflyove poznámky...55% ()

Galerie (79)

Zajímavosti (13)

  • Fiktivní země se původně měla jmenovat Amnesia. (Kulmon)
  • Film vydělal 1500 000 dolarů. (M.B)
  • Malé město Fredonia ve státu New York si stěžovalo na zneužití svého názvu i po přidání "e". Odpověď od bratří Marxů zněla: "Změňte si název města, uráží náš film." (Witta)

Reklama

Reklama