Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Bratři Marxové fušují do politiky. Válka je jen otázkou času. Pátý film bratrů Marxových Kachní polévka (1933) patří k vrcholným dílům komediálního žánru. Sourozenecká čtveřice se tentokrát pustila do rozkladu politických kruhů. Groucho Marx představuje Rufuse T. Fireflye, novopečeného diktátora z fiktivního státu Freedonie. Jeho jmenování do funkce si vynutila bohatá vdova paní Teasdaleová (Margaret Dumontová), která na oplátku věnuje do státního rozpočtu dost peněz na to, aby zachránila zemi před krachem. Hned na inaugurační slavnosti urazí Firefly diplomata Trentina (Louis Calhern), velvyslance sousední Sylvanie. Ten zase kuje pikle, aby se Fireflye zbavil a ovládl Freedonii. Mimo jiné najme svůdnou zpěvačku Veru Marcalovou (Raquel Torresová), aby prezidenta oblouznila, a především svérázné kumpány Chicoliniho (Chico Marx) a Pinkyho (Harpo Marx), aby Fireflye špehovali. A jelikož pro diktátora ani pro oba povedené špiony není nic svaté, situace nutně vede k válce…
Film navzdory svým kvalitám ve své době divácky propadl a znamenal odchod bratrů Marxových ze studia Paramout ke konkurenčnímu MGM (kde Marxové vzápětí natočili další komediální skvosty, zejm. Noc v opeře a Kobylkáře). Kachní polévka se dočkala divácké rehabilitace až v šedesátých letech, kdy v ní publikum spatřovalo silný satirický podtext. Film však dodnes oslňuje především čistými, dokonale načasovanými slovními i situačními gagy. Scéna s rozbitým zrcadlem a Grouchovým dvojníkem patří mezi nejlepší filmové komediální výstupy vůbec. Kachní polévka tak právem figuruje v Národním filmovém registru při Knihovně kongresu na seznamu titulů tvořících americké národní filmové dědictví. (Česká televize)

(více)

Recenze (124)

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Bavil som sa celkom dobre, to je fakt. Problémom však je, že charakter humoru Marx Bros má omnoho viac do činenia s kabaretnými estrádnymi vystúpeniami entertainerov než s kinematografiou. Väčšina filmu pôsobí dojmom dokumentárneho záznamu takejto komediantskej produkcie (i keď špičkovej), čo je na tridsiate roky naozaj anachronizmus. Zlatý český film - Vlasta Burian v tom istom čase zvládal komediálny muzikál neporovnateľne lepšie. A bez bratov... (Na druhej strane Werich dobre vedel, koho cituje pri svojej zrkadlovej scéne...) ()

RHK

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. ()

Reklama

Cimr 

všechny recenze uživatele

Kachní polévka bratří Marxů, to je něco, čemu říkám totální humor. Jsou tu vytříbené slovní hříčky, rozkošné situační gagy i naprosté dada. Je tu humor černý, inteligentní, dětinský, sarkastický i absurdní (a to zhruba 20 let před ,,vynalezením" absurdního dramatu). Kachní polévka je rozpustilý muzikálek i závažná politická satira. Tento film nebere vážně naprosto nic, a tím je zkrátka kouzelný. Má ovšem i pár nedostatků. Chybí jakákoli dějová linka, film není nijak ukotven v realitě. Postavy se chovají zcela anarchisticky, např. přestupují od jedné válčící strany k druhé, jak je zrovna napadne, takže jediné, co mám v hlavě po skončení (byť tak krátkého) díla, je naprostý zmatek. Některé vtipy navíc ve zkoušce časem neobstály a vyvolávají spíš rozpaky, než smích. A jedna tak trochu osobní výtka - projev němého a neustále oči poulícího Harpa Marxe je v tomto snímku nepříjemnější, než kdy jindy. Hodnotil bych tedy třemi a půl. Ale vzhledem k tomu, jak velký vliv měli tihle chlapíci na celou plejádu mých oblíbenců - od Woodyho Allena přes Jana Wericha až k Monty Pythonům - s radostí zaokrouhluji nahoru. Marxové byli pankáči. A punk´s not dead! ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Moji druzí Marxové. Je to horší než Noc v opeře (byť ani ta mě nijak extra nevzala). Je to množství vtipů a gagů zabalených v šaškárně. Nejlepší opět Grucho Marx. Aspoň že muzikálu to moc nebylo. Uznávám, je tu ještě víc slovních hříček, které v češtině nemůžou tak dobře vyniknout. Jestli si film ještě někdy pustím, pak s anglickými titulky. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 4 | hudba 4 | humor 3 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

Morloth 

všechny recenze uživatele

Pokud byli Kobylkáři pro mou osobu nadbytečně uzpívaní, tak v Kachní polévce šlape vše jak má. Břitké absurdní konverzace se střídají s ještě absurdnějšími gagy a vše doplňují báječně parodické hudební sekvence. Nedivím se, že Salvador Dalí hovořil ve spojitosti s tímto snímkem o surrealismu ve filmu. Jako desert je podávána společenská satira. Zábava famózní, jen logiku pohledat. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (14)

  • Ve filmu hrají čtyři bratři Marxové. Jejich plat činil 200 000 dolarů. (M.B)
  • Benito Mussolini zakázal promítání filmu v Itálii, protože považoval Grouchovu roli za útok na svou osobu. (Witta)
  • Film skončil finanční katastrofou, po níž museli Marxové přesídlit z studií Paramountu v New Yorku do služeb MGM v Hollywoodu, kde natočili další filmy své kariéry. (Hwaelos)

Reklama

Reklama