Do Montaubanu dorazilo léto se vším, co k němu patří – prázdniny, grilování a populární televizní soutěž „Letní triatlon".
Christian je rozvedený obchodník s ne zrovna čistými praktikami a jeho jedinou radostí v životě je dvanáctiletá dcera. To z lásky k ní a také proto, že se tím chce tak trochu vykoupit ze všech svých lží a úskoků, se rozhodne sportovní akce zúčastnit.
V momentě, kdy Christian potkává těhotnou svobodnou matku Christine, to začne vypadat, že je připraven začít zase od začátku... (Festival francouzského filmu)

Trailer

Marla Singer

Přízemní podvodník s rozvinutou krizí středního věku se protlouká životem na malém městě a jediný důvod k hrdosti spočívá ve výchově dcery z prvního manželství. Předměstská rutina v podobě choreografického stříhání plotů, zahradničení nebo kolektivních sportů ho nijak nenaplňuje, ale v rámci urovnání sousedských vztahů požadovaným vzorcům chování beze zbytku podléhá. Po setkání se stejnojmennou spřízněnou duší se pokouší napravit vztahy v práci i v rodině nebo po letech dodělat rekonstrukci domu, letitá šmelina "hasiče-pyromana" ho ale nakonec stejně dožene a hromadné vyloučení z komunit na sebe nenechá dlouho čekat. Bezvýchodnost a deprese se mimo hlavního hrdinu projevuje i u bratra, majitele obchodu se zábavnými předměty, jež se omylem pokusil o sebevraždu, nebo čerstvě opuštěné těhotné přítelkyně. Pestrobarevná ironizující moralita v groteskním stylu Jacquese Tatiho sleduje bezradného muže bez ambicí a jeho snahu zapadat, i když není zcela jisté, jestli o uznání kolektivu vůbec stojí - nebo jestli vymáchání v dehtu a peří vede k lepšímu konci. ()

Jevablo

Z původně zajímavě se rozvíjejícího příběhu se v závěru stává klišoidní "rodinná", "oddychová" komedie. Semtam se zasmějete, ok, ale moc věrohodně to nepůsobí, a pak prostě happík. Plusové body přidává představitelka hlavní ženské postavy (z estetického hlediska) a depresivní bratr hlavního hrdiny (z humorného hlediska). Spíš než na festivalový film (v hlavní soutěži!) to na mě působilo jako snímek do běžné francouzské distribuce. ()

Brylin

Pascal Rabaté ukazuje rozpad tradiční francouzské společnosti i kvůli ekonomické krizi a s tím související pocity deprese či osamění. Východisko a motivaci ke změně nakonec nabízí hlavnímu hrdinovi podobně zasažená duše. Režisér Rabaté, který se dlouhodobě věnuje i komiksu, nápaditě odlehčuje ústřední téma spoustou anekdot a vizuálním zdůrazněním poetiky předměstí. Zdařilý výsledek podtrhují kvalitní herecké výkony obou hlavních představitelů, jejichž výrazová křehkost je pro správné vyznění snímku klíčová. Tři hvězdičky. ()

Pluhy odpad!

Pascal Rabate a jeho druhý pokus mě pobavit. Jeho první groteska Prázdniny u moře, mi přišla jako hloupoučká lidová groteska, která je dobrá leda pro pobavení stařečků v pečovateláku. Jeho nová komedie Dehet a peří jí ale ještě překonala. Moje babička by se možná u té francouzské romantiky a neskutečně vtipných dialogů počůrala smíchy, já jsem ale myšlenkami posouval ručičky ciferníku na hodinkách a krátil čas vyndaváním ospalek z očí. ()

• Film se natáčel ve francouzském městě Tours a v přilehlém okolí. (hous.enka)