Dehet a peří (festivalový název)

• Francie

Du goudron et des plumes

Patchwork Family

(festivalový název)

Komedie

Francie, 2014, 92 min

Z původně zajímavě se rozvíjejícího příběhu se v závěru stává klišoidní "rodinná", "oddychová" komedie. Semtam se zasmějete, ok, ale moc věrohodně to nepůsobí, a pak prostě happík. Plusové body přidává představitelka hlavní ženské postavy (z estetického hlediska) a depresivní bratr hlavního hrdiny (z humorného hlediska). Spíš než na festivalový film (v hlavní soutěži!) to na mě působilo jako snímek do běžné francouzské distribuce.(14.7.2014)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(10.1.2015)

Pascal Rabaté ukazuje rozpad tradiční francouzské společnosti i kvůli ekonomické krizi a s tím související pocity deprese či osamění. Východisko a motivaci ke změně nakonec nabízí hlavnímu hrdinovi podobně zasažená duše. Režisér Rabaté, který se dlouhodobě věnuje i komiksu, nápaditě odlehčuje ústřední téma spoustou anekdot a vizuálním zdůrazněním poetiky předměstí. Zdařilý výsledek podtrhují kvalitní herecké výkony obou hlavních představitelů, jejichž výrazová křehkost je pro správné vyznění snímku klíčová. Tři hvězdičky.(6.7.2014)

• Pluhy

Pascal Rabate a jeho druhý pokus mě pobavit. Jeho první groteska Prázdniny u moře, mi přišla jako hloupoučká lidová groteska, která je dobrá leda pro pobavení stařečků v pečovateláku. Jeho nová komedie Dehet a peří jí ale ještě překonala. Moje babička by se možná u té francouzské romantiky a neskutečně vtipných dialogů počůrala smíchy, já jsem ale myšlenkami posouval ručičky ciferníku na hodinkách a krátil čas vyndaváním ospalek z očí.(7.7.2014)

• Marla Singer

Přízemní podvodník s rozvinutou krizí středního věku se protlouká životem na malém městě a jediný důvod k hrdosti spočívá ve výchově dcery z prvního manželství. Předměstská rutina v podobě choreografického stříhání plotů, zahradničení nebo kolektivních sportů ho nijak nenaplňuje, ale v rámci urovnání sousedských vztahů požadovaným vzorcům chování beze zbytku podléhá. Po setkání se stejnojmennou spřízněnou duší se pokouší napravit vztahy v práci i v rodině nebo po letech dodělat rekonstrukci domu, letitá šmelina "hasiče-pyromana" ho ale nakonec stejně dožene a hromadné vyloučení z komunit na sebe nenechá dlouho čekat. Bezvýchodnost a deprese se mimo hlavního hrdinu projevuje i u bratra, majitele obchodu se zábavnými předměty, jež se omylem pokusil o sebevraždu, nebo čerstvě opuštěné těhotné přítelkyně. Pestrobarevná ironizující moralita v groteskním stylu Jacquese Tatiho sleduje bezradného muže bez ambicí a jeho snahu zapadat, i když není zcela jisté, jestli o uznání kolektivu vůbec stojí - nebo jestli vymáchání v dehtu a peří vede k lepšímu konci.(6.7.2014)

• - Film se natáčel ve francouzském městě Tours a v přilehlém okolí. (hous.enka)