poster

Anima Mundi (festivalový název)

 • USA

  Anima Mundi

 • USA

  The Soul of the World

  (neoficiální název)

Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 1992, 28 min

Režie:

Godfrey Reggio

Scénář:

Godfrey Reggio

Hudba:

Philip Glass

Střih:

Miroslav Janek
(další profese)
 • back up
  ***

  Kam se hrabe Anima Mundi na Koyaanisqatsi! Phil Glass samozřejmě nezklame, ale pochmurné poselství prvního filmu, kde zrychlené a zpomalené sekvence sledujeme s napětím, je pryč. Zatímco v Koyaanisqatsi a Powaqqatsi rytmus hudby posiluje účinek, v Anima Mundi už jen posloucháme hudbu a koukáme na zvířátka (nebo na světýlka z tekoucí lávy). Je lepší si pustit Phila Glasse jen tak, například Songs from Liquid Days a pořádně si je osolit.(1.1.2018)

 • SallyZen
  ****

  Kombinace Reggio - Glass prostě funguje. Jsem moc rád, že Reggio zpracoval i téma říše zvířat a nenechal soustředění jen a pouze na lidském konání a člověku. Trochu mě ale mrzí, že Anima Mundi nemá delší stopáž. Určitě by tento obsah snesl hodinu, ne-li stejně jako Koyaanisqatsi. Každopádně snímek je přehlídkou úžasných záběrů, střihu a především naprosto skvělé hudby, přičemž vše spolu tvoří koherentní a impozantní celek. 80%(12.4.2016)

 • Turiec
  ***

  Anima Mundi (Duša sveta) je ďalší z dokumentov Godfreya Reggia podfarbený hudbou Philipa Glassa. Tentoraz zo sveta zvierat. Pre mňa najzaujívavejšou časťou boli mikroskopické (jednobunkové) živočíchy. Ak nebudete v tej správnej nálade, je veľká pravdepodobnosť, že vás to uspí, aj keď je to veľmi krátky film.(23.5.2005)

 • LeoH
  ****

  Faktor úžasu nad vhledy do mikro- i makrosvěta trošku zeslábl s vývojem kamerové techniky a množstvím nevídaných obrazů, které do nás dnes hrnou přírodovědné TV kanály. Co zůstalo, je nápaditost, svěžest a dokonce humor (kterým smrtelně vážná Qatsi trilogie zrovna neoplývá) ve způsobu, jakým jsou archivní záběry sestříhané a propojené s Glassovou muzikou. I díky krátké stopáži je Duše světa přístupnější než ostatní Reggiovy filmy, ideální pro první seznámení s jeho tvorbou.(30.1.2018)

 • Ak.žena
  ****

  Nedávno jsem přečetla knížku Marka Váchy: Šestá cesta a nejsem si úplně tak jistá, jestli za dojem z filmu vděčím pouze filmu, nebo jestli za něj může spíš souvislost s poselstvím této knihy. Dojem je to tzv. "3D" - tělesný (líbilo, líbilo se mi to. krásné záběry, obdiv, rozmanitost, údiv, vzácnost), duševní (ne, zvířata a příroda obecně nejsou součástí života člověka, ale člověk je součástí života přírody) a duchovní (síla Božího díla a přesvědčení, že prostě není možné, aby to všechno, celý ten prastarý příběh života byl jen náhodným, neukotveným "čímsi"). A já 3D ráda. Hvězdička dolů je trochu daň knížce.(21.2.2012)