Zavěste červené lucerny

• Česko Vyvěste červené lampiony (více)

Snímek líčí příběh devatenáctileté dívky Sung-Lien, která musí podle své macechy opustit životní perspektivu spojenou se vzděláním a stát se čtvrtou konkubínou bohatého muže. Někdejší plány a obzory mladé ženy se zúží na domácnost manželova domu, jehož chod má svá přesná, striktně vyžadovaná pravidla. Popis rodinných zvyků, poměrů uvnitř neprodyšně uzavřeného mikrosvěta a krutého nerovnoprávného zacházení se ženami tvoří pozadí tragického osudu individuality, která se ocitá v drtící mašinérii samoúčelných společenských pravidel a tradic. (oficiální text distributora)

Bozvav

Skvělé téma, které po mně díky svému způsobu zpracování  sklouzlo jak voda do okapu. Emoce nulové, z intrikování se dalo vytřřískat mnohem více.40% ()

Wolvie

Obrazově naprosto dechberoucí skvost,který Yimou Zhang nepřekonal ani svými pozdějšími wu šu spektákly.Co scéna,to skvost. ()

Aleister

Přehodnocení role ženy ve společnosti, téma revolty a boje jedince za vnitřní svobodu, motiv absolutního trestu a mytizace muže despoty, jež ztrácí konkrétní podobu a prostupuje celým příběhem jako abstraktní negativní síla, pojmenovaná jako tradice, nebo zákon, odmítání ideologie, psychologická propracovanost a vyjádření pocitů jedince žijícího v totalitním režimu činí ze čtvrtého filmu Čanga I-moua kanonické dílo páté generace. Příběh hrdinky, která odmítá pozici oběti, aktivně se bouří proti genderovým stereotypům, za což je potrestána, lze analyzovat v kontextu feministické filmové teorie jako obžalobu pozice žen v tradiční čínské kultuře. Jako protiargument k tomuto přístupu slouží vzájemné intriky a destruktivní vztahy mezi ženami, kdy se dané zákony stávají nástrojem pomsty a vzájemný konkurenční boj přerůstá do extrémních situací. Element zla není navíc vtělen do mužské postavy, která slouží jako vykonavatel vyššího řádu. Obraz omezeného životního prostoru s přesně danými pravidly, jež jsou zdrojem nesvobody a ponížení lze číst jako metaforu na režim, kritiku neúnosnosti života v podmínkám minimální svobody (duševní i fyzické). Práce s elementárními tématy koresponduje se statičností kamery, perfekcionistickou výpravou i kostýmy a komorním hereckým ansámblem s důrazem na psychologický profil postav. Zřetelná motivace, srozumitelná lineární narace a přehlednost dovolují plně se soustředit na budování napětí, které je podpořeno minimalistickou architekturou i hudební složkou, jež je tvořena téměř výhradně diegetickou hudbou a od toho postupu se odchyluje pouze ve třech případech, kdy se nediegetická hudba stává prvkem subjektivizace. V práci s hudební složkou, propracovanou psychologií a jednoduchým dějem ve prospěch budování napětí a vyjádření přesahové tematické roviny lze nalézt paralelu s filmem Xaviera Beauvoise o Bozích a lidech (2010). ()

mrtvej pes

Z Lampionů mě hodně dlouho bude mrazit. Je to ten z filmů, které vidím jednou a další dva roky nemůžu rozdýchat. Intimní a komorní, pro nás neblízké, a stejně to řeže na morek. Ráda bych si přečetla předlohu. / Dočteno (Su Tchung - Manželky a konkubíny). Obě verze si mě něčím získaly. Pro jednou pro mě netratí ani originál, ani adaptace; naopak obě obohacují už celistvou představu. ()

dokktor

nevím co říct ... jsem naprosto uchvácen. snad jen řečnickou otázku: proč ty nejlepší filmy o ženách točí muži? toto ale není jenom úžasný film o ženách, ale prostě úžasný film. moc se tu toho nenamluví, o to víc si musíte vyčíst z mimiky, gest a chování. statická kamera díky své lyrické monumentalitě není ani trichu nudná a co se týče hudební a zvukové stránky snímku, ani trochu ani moc: no zkrátka čang namíchal velice lahodný koktejl z toho nejlepšího, co mohl, přičemž ani jedna ingredience se nebije s druhou a dohromady tvoří celek s až omamným účinkem. ()

siloalampa

Na jednej strane ťažký život konkubín-na tej druhej boj rozmaznaných fuchtieľ o to, ktorá bude mať večer pohlavný styk a svoje obľúbené jedlo. S porovnaním životných osudov najmä afrických detičiek, ktoré nemajú kde spať a čo do huby, platí druhá možnosť... Tu si dámy určili svoj osud samé,ale na film sa určite pozrieť oplatí... ()

IXOXI

Mírně zdlouhavý pohled, kam až s intrikami mohou zajít ženy bojující o pozornost slabého, přesto dominantního muže. Ze začátku film vypadá průměrně, ale časem zraje. ()

mi-ib

Pokud nejste typickým divákem nekonečných seriálů konce 20. století, kde nikdo nikomu nic nedaroval a o intriky zde nebylo nouze, tak Vás děj asi příliš nepohltí. Ani já nepatřím do této skupiny. Přesto film kupodivu plynul a ani jsem příliš netrpěl. Ovšem výjimečnost tohoto snímku jsem úplně neobjevil... I když možná jsem ji právě popsal. ()

Fat'Fatal

Táhlé, monotónní, s předlouhými záběry. Vyzdvihovány jsou intriky manželek, ale "intrikují" de facto jen dvě, a to ještě dost slabě. Obecně tento styl života mi přijde dosti nešťastný, žít v kamenné místnosti, každý den to samé a jen se na sebe falešně usmívat u oběda, kde jsem vybral, co se bude jíst. Nějak takhle je zajímavý celý film. Když si chce páníček zapíchat, rozsvítí lucerny, když paninka lže, lucerny se začerní, aby to každý viděl. Přijde mi to jako na zavolání od psychiatra. Ke konci se občas něco stane, ale ten potenciál se nenaplní. Možná film jen zestárl, protože určité charisma má a před těmi 30 lety to nejspíš byl trochu šokující film. Dneska? Máme daleko lepší varianty. // CH, CZ SUB ()

Jablek

Většinou nemám s delšími filmy, ve kterých se toho "moc neděje" žádný problém. Tohle si ale myslím pozvedá danou frázi na novou úroveň :). I přesto, že je snímek velice zajímavý, tak přece jenom koukat se přes dvě hodiny na několik stále se opakujících scén je poměrně vyčerpávající záležitost i pro zkušeného diváka... ()

Brinkley

Už je to přes 10 let, co jsem byla ozářena svitem červených luceren. Dodnes mi však tento film v paměti nevyhasl, zvláště pak pocit stísněnosti z uzavřených pavilonů a neutěšeného, bezvýchodného postavení všech boháčových konkubín, toužebně čekajících na masáž nohou. Je otázka, jak by na mě tento film zapůsobil nyní.. Atmosféru citlivě dotvářela výborná hudba. ()

Izz

Jednoznačně ten nejlepší a nejupřímnější Zhangův film,který nestaví obrazovou stránku jako tu nejdůležitější složku,ale jen jako na pohled krásný obal,pod kterým se toho skrývá mnohem víc.Takhle vypadá skutečné filmové umění a je škoda,že režisér už se mu později nedokázal přiblížit. ()

Mes-siah

ako píše kikuka ..minimalisticke, staticke, ladove, klaustrofobicke..jednoducho pomaly sa zarezavajuca britva vo svetle cevnych lampionov.. Ja len dodám: Chirurgicky čistý rez do socialnych pomerov spoločnosti s tvrdými tradíciami. Posolstvo filmu je síce len medzi riadkami , no Zhang to podá jasne a zrozumiteľne. Režia 10/10. ()

gidzitka

Miluju čínské filmy, protože dokáží velmi rychle takřka bez keců ukázat silné emoce a pohltí vás svou poetikou. Nejinak tomu bylo u "Vyvěste červené lampiony". I když pravdou je, že jeden z nejsilnějších momentů je hned na začátku, kdy Li Gong brečí bez jakékoliv mimiky a popisuje "úděl ženy". Nicméně i tak jsou mistrně spřádané sítě intrik velmi dobře vygradované a vztahy mezi jednotlivými postavami nemilosrdně kruté. Ne, tady nás žádné americké ani svěrákovské konejšení nečeká. ()

muti

jedno panstvo, styri nadvoria, styri konkubiny. byt konkubinou nie je take jednoduche - sice nema nic mimoriadne na praci, cely den musi spriadat plany a vecer, aby si pan zmyslel vojst prave od jej pribytku a stravil s nou noc. splodit potomka znamena zabezpecit si buducnost a tak o tom kde prenocuje pan nastava kazdodenny boj. pikle, uklady a podvody su na kazdodennom poriadku. Na scene sa objavuje v poradi stvrta zena, konkubina, ktora postupne zistuje ako sa veci maju a az kam daleko sa da zajst... SPOILER ALERT - skoda toho zaveru, cakal som godfatherovske vyrovnanie uctov a zasadnutie na tron. ()