The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Vydržet a přežít (S01E05)

(epizoda)
  • USA Endure and Survive
TV spot

Joel a Ellie se snaží uniknout povstalcům a přitom se dostanou do křížku s nejhledanějším mužem v Kansas City. Kathleen pokračuje ve své misi. (HBO Max)

TV spot

quido_zidle

Já nevím... 5 dílů čekám, kdy mě to chytne a nepustí a ono furt nic. Na 5 hvězd je vizuál, ten zbytek průměr. Táhne se to jak smrad , keců zase jak na Netflixu no a navíc u toho nesmíte moc přemýšlet - protože by vás pak napadlo, proč ten protřelý Joel jede ve dne skrz město (Kansas city), kde je cca 110% šance na průser a neobjede ho (no joo, ale to by to celé bylo o dva díly kratší a my přišli o  tlustou Katku honící černýho Henryho, že). Na konci pátého dílu jsem se pak přistihl, že mi je úplně jedno kdo tam zařve - i když je to třeba malinkatej roztomilej němej bubák. P.S.Necítím se býti cynikem, jen mě to prostě nevtáhlo do děje...:-( ()

boss123

Piata epizóda Vydržať a prežiť zo seriálu The Last of Us je jedným slovom bomba. Už zo záverečných minút minulej epizódy som približne vedel, čo ma asi približne čaká a som rád, že autori zachovali najdôležitejšie  príbehové momenty z hernej predlohy aj v tomto seriály. Mierne zmeny deja mi vôbec nevadili. Naopak pôsobili ako príjemné spestrenie a mne, ako fanúšikovi tým vlastne aj spríjemnili príbeh novými momentmi. Do deja sa dostávajú dve nové postavy, a to Henry a Sam. Obidvaja sa rovnako tak objavili aj v originály. Interakcia medzi nimi je veľmi uveriteľná a ich bratský vzťah je od prvých momentov krásny. Navyše sa tvorcom podľa môjho názoru podarilo natočiť jednu z najlepších a najviac napínavých akčných scén, čo som mal možnosť doteraz v seriálovej tvorbe vidieť. Vizuálne efekty sú fantastické. Je vidieť, že tvorcovia si opäť dali na zobrazení nakazených záležať. Kostýmy sú rovnako tak skvelé a od samotných vizuálnych efektov takmer až nerozoznateľné. Udalosti posledných minút sú rovnako devastujúce, ako aj vo videohre a budú mať v ďalších epizódach na ústrednú dvojicu veľký dopad. Napätie posledných minút sa stupňuje až, teda vyvrcholí v záver, ktorý málokto bude čakať a myslím, že nejedného nového diváka tieto udalosti dosť šokujú. Musím povedať je to zatiaľ najlepšia epizóda. Som rád, že som sa po dlhšej dobe dočkal znova poriadnej akcie a s veľkými očakávaniami sa teším na ďalšiu epizódu. Tentoraz jasných 5z5 a 95 percent. Som úplne spokojný. ()

muti

Konečne vidíme o čom je celý ten humbuk okolo série. Sledujeme osud dvojice Henry a Sam, ktorí sa predieraju Kansas city po revolúcii a páde fedry. Záporáčka je tiež super, vidíme jej motiváciu, zanietenie aj zaslepenost. Hru som nehral ale tie herné pasáže a scény zo seriálu úplne sálajú. Konečne topka ()

JamesConnorG

8/10. - Pokračujeme tam, kde jsme naposled skončili a hned se nám tu v úvodní sekvenci představí dvě nové postavy, Sam a Henry, který mají skvělou bratrskou chemii. Atmosféra tenhle epizody je dech beroucí, temná, nejistá a napínavá, bojíte se o hlavní hrdiny, kteří čelí nejen proti skupině krutých lidi, ale i ohavných infikovaných. Celkový závěr epizody byl drastický emotivní po tom všem, jak si hlavní postavy mezi sebou udělali vztahy a takový osud si určité postavy nezasloužili. "I am sorry". ()

vydumnica

Ani som nemala v úmysle písať recenziu k tejto epizóde, doteraz som komentovala len prvú, ale nedá mi to🙂. Totižto ráno som sa zobudila a moje prvé (!!!) myšlienky smerovali práve k tejto epizóde TLOU a to pritom (zatiaľ?) nepatrím k skalným fanúšikom. Epizóda Endure and Survive bola pre mňa doteraz najzaujímavejšia a najemocionálnejšia a považujem ju zatiaľ za najlepšiu celkovo. Príbeh bratov Henryho a Sama je tu veľmi pekne, pútavo a citlivo natočený. Divák si až praje, aby v spoločnej ceste do cieľa pokračovali v štvorici. Novovzniknuté kamarátstvo medzi Ellie a hluchonemým Samom má síce relatívne málo priestoru, ale pre mňa je to zatiaľ to najlepšie, čo seriál ponúkol. Emocionálne silná epizóda👍!!! Osud týchto dvoch chlapcov sa ma dotkol oveľa viac ako osud Billa a Franka v tretej epizóde. A teraz negatíva. Všetci tu spomínajú nejakého Bloatera, hmh??? Mám v tom zmätok. Mne stačí vedieť rozlišovať medzi infikovanými a nenakazenými, myslela som si, že zdraví sú zdraví a teda ľudia😄 a nakazení sú tzv. clickeri. Je tam ešte niečo medzi🤔? A ešte jedna vec, už vôbec nechápem, prečo to zmagorené ľudstvo, ktoré ešte žije - a v Kansas City je tých ľudí na moje prekvapenie nejako veľa(!), sa ešte rozdeľuje na podskupinky ako FEDRA, povstalci a čo ja viem kto ešte PROTI SEBE namierení, akoby nemohli radšej držať pokope. Ale keď tak nad tým premýšľam, asi aj v skutočnom živote by to dopadlo tiež tak! Postavu Kathleen už absolútne nechápem! Pomsta mi tu nielenže nedáva zmysel, ale vzhľadom na situáciu mi to pripadá až nelogické! Ellie si postupne získavá moje sympatie a po tejto epizóde aj rešpekt. A vlastne ešte mám nezodpovedané otázky :-). Moja recenzia je už neaktuálna, ošiaľ okolo TLOU už tak trochu pominul, do seriálu som sa nehrnula, hru nepoznám. ALE AK SI TO NÁHODOU NIEKTO PREČÍTAL A POZNÁ ODPOVEDE NA MOJE OTÁZKY, nech mi prosím pošle správu🙂, budem veľmi rada a vopred ĎAKUJEM. Čo by som mala o Bloaterovi vedieť? Čo alebo kto bol v predošlej epizóde pod hýbajúcou sa podlahou? Bol to on/oni, tí nakazení? Kto napísal odkaz na konci epizódy I'M SORRY? Bol to Sam ešte 'pred tým' alebo už Ellie 'po tom'? Nebála sa Ellie ostať v noci v spoločnej izbe so Samom? Prečo o tom PROBLÉME neupovedomila dospelákov? A ešte nechápem, prečo nezostali Joel a Ellie aspoň niekoľko dní v dome Billa a Franka, keď tam mali zásoby, teplú vodu atď. "If you turn into a monster is it still you on the inside?" ()

• Ellie (Ramsey) nájde rovnaký komiks ako v hre s názvom "Savage Starlight". (molcan2)
  • Celá štvrť, v ktorej sa odohráva scéna s ostreľovačom (a nájazd infikovaných), bola postavená od základov na veľkom prázdnom pozemku vedľa CFC (Calgary Film Center), kde sa natáčala veľká časť seriálu. Ulica bola dlhá približne 200 metrov a výstavba trvala približne mesiac. (molcan2)
  • Detského klikera stvárnila mladá akrobatická herečka Skye Belle Cowtonová; na vytvorenie tejto bytosti sa použila protetika a vizuálne efekty. Craig Mazin trval na tom, aby Cowtonová mala na sebe tričko zo seriálu Blue's Clues (od r. 1996), aby kontrastovala nevinnosť a hrôza. Tím vizuálnych efektov sa radil s Mazinom a Neilom Druckmannom, aby zdôraznili jej detské črty, pridali jej vrkoče a ukázali viac z jej tváre. (molcan2)