Mikrob a Gasoil

(festivalový název)

Microbe & Gasoline

Komedie / Road movie

Francie, 2015, 103 min

Gondry kdysi patříval mezi moje oblíbence. Mám ale pocit, že kvalita jeho filmů je po Věčném svitu hodně kolísavá. Částečně to asi souvisí i s tím, zda točí svoje scénáře, nebo cizí. Sám sebe - mám ten dojem - nedokáže moc ohlídat. A přesně tak je tomu u Mikroba a Gasoila, snímku, který se rozbíhá do zbytečně moc směrů a ve výsledku je tak nějak o ničem. Ale atmosféra a dílčí nápady jsou sympatické a nepostrádá to godryovsky divnou vtipnost.(23.4.2017)

Nevím, co si o tomhle filmu myslet. Idea tu jistě je a ty tři hvězdičky si to zaslouží. Počáteční filozofování, které se příliš nehodilo na čtrnáctileté kluky, sice přetrvávalo po celý film, ale postupně snad nabývalo s příhodami, jež kluci prožili na cestě Francií, smysl. Trošku přehnané uvažování dvou puberťáků, kteří se přestávají ohlížet na rodiče a chtějí nacházet svůj smysl života. Jak by také ne, když jedna matka je bigotní katolička a veganka, druhá matka nemocná tlustá primitivní žena. A tak si hoši vyrazili... Některé scény smysl trochu postrádají, ale koukatelné to je. Jednou.(25.3.2017)

Film pro dospívající děti a nedospělé dospělé. Velmi příjemná "cestovní" skorokomedie, kde se i smutné věci berou s nadhledem (smrt nemocné matky). Režisér si napsal vlastní scénář a nasypal do něj neotřelé nápady a scény - např. autodům na silnici. Velmi šťastnou ruku měl při volbě představitele Mikroba. Útlý chlapec s jemnými rysy, kterého si lidé pletou s dívkou, strhával pozornost zcela na sebe, jeho optikou jsme mohli prožít několik měsíců jeho života. Všichni dospělí tak působili jako zranitelné děti, která si nedovedou poradit ani s vlastním životem, ani s výchovou potomků. Audrey Tautou tak vlastně hrála opět Amélii, která se vdala a má děti a neví co s tím, tak se hroutí. Gondry se tak vrací v plné síle, poté co vyděsil své věrné diváky těžko kousatelnou Pěnou dní.(24.6.2016)

Chápem, že tento film môže niekto brať ako nostalgické, no pritom zábavné obzretie sa na posledné záchvevy detstva, ktorými si prešiel každý z nás, no mňa to moc nenadchlo. Prvá polhodina snímku bola neskutočná nuda - chalaniská iba chodili sem a tam a riešili také obyčajné veci úplne obyčajným spôsobom. Kým konečne prišli k nápadu postaviť si motokáru a ísť s ňou na výlet prešla nejaká tá doba a ja som od nudy nevedel čo mám robiť. Je to škoda, pretože prostredie, ktoré oboch chalanov obklopovalo bolo načrtnuté veľmi dobre - dve svojrázne rodiny, v ktorých to chalani naozaj nemali ľahké, hlavne ten Gasoil. Nečudo, že obaja chceli ísť preč. Žiaľ v tomto smere sa ďalej nepopracovalo a tak tento ohromný potenciál zostal nevyužitý. Samotná road movie bola už trocha zábavnejšia, no aj tak neišlo o nič svetoborné. Vidím to na slabý priemer. 50/100(27.6.2017)

Michel Gondry natočil skoro normální film, místy dokonce i sociálně kritický...to jsou věci... '-) Jak už se dá od Gondryho čekat, dost originální konverze žánru road movie, něco mezi Svěrákovou Jízdou, Lynchovým Příběhem Alvina Straighta a Jeunetovým T.S. Spivetem, kde stejně jako Jeunet Gondry navíc přidává k road movie neobvyklý rozměr, totiž rovinu dospívání...originální mix...(téměř) žádné surrealistické pasáže...a zřejmě nejcivilnější snímek, který kdy Michel Gondry natočil...(10.9.2016)