Mikrob a Gasoil

(festivalový název)

Microbe & Gasoline

Komedie / Road movie

Francie, 2015, 103 min

Gondry kdysi patříval mezi moje oblíbence. Mám ale pocit, že kvalita jeho filmů je po Věčném svitu hodně kolísavá. Částečně to asi souvisí i s tím, zda točí svoje scénáře, nebo cizí. Sám sebe - mám ten dojem - nedokáže moc ohlídat. A přesně tak je tomu u Mikroba a Gasoila, snímku, který se rozbíhá do zbytečně moc směrů a ve výsledku je tak nějak o ničem. Ale atmosféra a dílčí nápady jsou sympatické a nepostrádá to godryovsky divnou vtipnost.(23.4.2017)

Pro mě osobně zatím asi nejhezčí letošní filmová premiéra a velký divácký zážitek - nic lepšího jsem letos v kinech neviděl. Po strašné PĚNĚ DNÍ člověk mohl mít tendenci Gondryho odepsat, ale to by bylo předčasné - ve svém nejnovějším filmu mi přesvědčivě dokázal, že je to stále ten starý dobrý Gondry, který neztrácí nic na své osobitosti a tvůrčím elánu - vyjma pár slabších momentů, kdy jsem měl pocit, že mu při psaní scénáře trochu došel dech, jsem byl z toho filmu naprosto nadšený - je to krásný a srozumitelný film, který si razí nekompromisní cestu do divákova srdce - smích zde střídá dojetí téměř stejným dílem - a některé scény jsou něco tak neuvěřitelného, že už kvůli nim nemohu dát méně než 5 hvězd. Za všechny budiž třeba zmíněna nádherná scéna, kdy Mikrob masturbuje nad obrázkem nahotinky, kterou sám nakreslil - něco tak originálního jsem v žádném filmu ještě neviděl, a úplně mě to okouzlilo. Vlastně celý ten film mě okouzlil - dost možná podobným způsobem, jako kdysi AMÉLIE Z MONTMARTRU - za sebe sice nemám problém napsat, že vidět zestárlou Audrey Tautou na prahu čtyřicítky docela bolí (to jsem ostatně psal už u zmíněné Pěny dní před 3 lety) - ale co už, nikdo z nás nemládne a možná je to jen o zvyku, smířit se s tím, že zbožňovaná "Amélie" už dávno nevypadá tak, jak si ji všichni pamatujeme. Nádherný film, který mě téměř bezvýhradně dostal - velký respekt ke Gondrymu, že dokázal něco takového napsat a zrežírovat, a nejen všem jeho fandům mohu tuhle filmovou libovku jen doporučit - smál jsem se nahlas celou dobu a bylo mi dobře, jako už dlouho ne. Naprosto perfektní obsazení, scénář a režie - na tomhle filmu se povedlo snad všechno.(26.5.2016)

• Vikki

A je to tu zas, dva koloiušci, jejich sexulaita a masturbace a hned tu čteme kupu spermatických výstřiků a vysoké kvalitě filmu. No aby ne, nějak si přeci pokrytecky okecat svoje choutky musíte. Film sám o sobě je spíš pěkná splácanina včetně příliš rádoby-intelektuálních keců, ale má hodně daleko k něčemu velkému.Chvílemi jakoby nabírá tempo, že snad už se konečně rozjede a bude to fajn jízda, pak ale chcípne na nudném fylozofování. Prostě takový těžký podprůměr. Autoři nedokázali využít velký potenciál, který jim vybrané téma nabízí(dva kluci s pojízdným domečkem je dobrý nápad na slušné dobrodružství) a docela ho zmasakrovali. Podstatně lepší jsou dobrodružné a klasiké rm filmy z dřívějších let. I Dobrodružství Huckleberryho Finna je o dost lepší.(25.11.2017)

Nevím, co si o tomhle filmu myslet. Idea tu jistě je a ty tři hvězdičky si to zaslouží. Počáteční filozofování, které se příliš nehodilo na čtrnáctileté kluky, sice přetrvávalo po celý film, ale postupně snad nabývalo s příhodami, jež kluci prožili na cestě Francií, smysl. Trošku přehnané uvažování dvou puberťáků, kteří se přestávají ohlížet na rodiče a chtějí nacházet svůj smysl života. Jak by také ne, když jedna matka je bigotní katolička a veganka, druhá matka nemocná tlustá primitivní žena. A tak si hoši vyrazili... Některé scény smysl trochu postrádají, ale koukatelné to je. Jednou.(25.3.2017)

Film pro dospívající děti a nedospělé dospělé. Velmi příjemná "cestovní" skorokomedie, kde se i smutné věci berou s nadhledem (smrt nemocné matky). Režisér si napsal vlastní scénář a nasypal do něj neotřelé nápady a scény - např. autodům na silnici. Velmi šťastnou ruku měl při volbě představitele Mikroba. Útlý chlapec s jemnými rysy, kterého si lidé pletou s dívkou, strhával pozornost zcela na sebe, jeho optikou jsme mohli prožít několik měsíců jeho života. Všichni dospělí tak působili jako zranitelné děti, která si nedovedou poradit ani s vlastním životem, ani s výchovou potomků. Audrey Tautou tak vlastně hrála opět Amélii, která se vdala a má děti a neví co s tím, tak se hroutí. Gondry se tak vrací v plné síle, poté co vyděsil své věrné diváky těžko kousatelnou Pěnou dní.(24.6.2016)