Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna, který bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů... „Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ Karel Zeman... Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu. Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky. (Česká televize)

swiss

Není mnoho českých umělců o kterých by světové hvězdy mluvili tak uctivě. Či ho dokonce označili za vzor! ()

darthhokro

Pan Karel Zeman, byl prostě pečlivej detailista, génius, fantasta a vizionář. Tenhle dokument sice velice nic nového nepoví, ale krásně připomene jeho práci. Určitě bych snesl víc materiálu, o vzniku jeho triků. Docela mě překvapilo jak moc ovlivnil moje oblíbence Gilliama a Burtona. ()

soviczka

Povinný film pro obdivovatele geniálního Karla Zemana a jeho tvorby. Jen jsem doufala, že nás nechají do Zemanovy "kuchyně" nahlédnout ještě o něco více... ()

offlineman odpad!

Tohle si pan Zeman skutečně nezasloužil! Neustálé omílání jednoho triku a pak pár blbečků, co umí jen "mejkingworking workingmejking", několik "mladých a nadějných" filmařů, co trapně žvaní........ ()

BardDeLune

Genialitu a preciznost Karla Zemana těžko vytknout, jak je vidět v tomto dokumentu, jako génius filmového umění je tento režisér vnímán také u elit dnešního zahraničního filmu, což mi na tomto dokumentu přišlo jako velmi zajímavé, jelikož jsem například o vlivu na japonské tvůrce neměla ponětí. Dokument se mi velice líbil až na jednu věc, ono studenstvo filmové režie. Rozhodně, ať se na školách učí, jak se dříve postupovalo, co vše dokázal Zeman vymyslet, ale v dokumentu to pro mne byl rušivý element. ()

subic

S velkým zaujetím jsem shlédl, i když profesní konec byl tak trochu smutný, což jsem ani netušil, že spolutvůrci odešli do Večerníčku. Zavzpomíná zde i tehdejší asistent Karel Smyczek a k tvorbě také něco obdivného řekne Terry Gilliam (rež. 12 opic). ()

ESNYR

Takové dokumenty nepatří do kina, ale do televize, kde by si autoři mohli dovolit klidně 3 díly ve kterých by dokázaly zajít víc do detailů. Nemám rád tyhle typy dokumentů, kde ( dovolím si použít oblíbenou frázi ) "mluvící hlavy" popisují to a ono ze života někoho zajímavého. Kamarádi, příbuzní, celebrity tady opět pějí chválu na člověka. A jak jsem čekal, tak o umění a trikařině či nápadech a inovacích tady bylo řečeno jen opravdu velmi málo - málo v tom smyslu že Karel Zeman nenatočil jen Cestu do pravěku a Vynález zkázy. Dokumentu chybí to co bych od dokumentu očekával hlavně. Fantasie samotného Karla Zemana ( chyběly už jen vsuvky od lidí, kteří by nám řekly že do tohoto záběru režisér umístil antikomunistický odkaz budoucím generacím a že tímto místem v tamtom filmu bojoval proti komunismu ) Za mně velké zklamání. ()

Gig

Skvělý životopisný dokument o světovém průkopníku trikového ale i animovaného filmu. Je až neskutečné, co vše dokázal za pomocí pár lidí, kteří si navzájem pomáhali. Ještě dnes nejen renomovaní režiséři koukají na díla mistra starší než půl století a jako malí kluci se nechávají unášet do kosmu, do hlubin moře, ovzduším, prohánět se pravěkem, šplhat po skalách a já nevím co a zároveň dodnes, v době počítaču kdy vše je "snadné" a vypadá reálisticky, se nechávají inspirovat tímto bláznem do filmařiny s klukovskou duší. Je nádherné pozorovat mladé tvůrce jak zkouší si natočit úseky z filmů Karla Zemana a zo po Zemanovsku, po starém, a poté koukají na svůj výsledek, jak moc je koukatelný. Nádhera a složení velké pocty velkému umělci. ()

route60

Skvělá pocta jednomu s nejlepších filmařů na světě a to bez přehánění filmy Karla Zemana můžou sledovat všichni napříč generacemi a nechat se unášet krásnou fantazií a výbornou filmařinou. 100% ()

redfoxik

Amatérsky natočený dokument, který znalcům díla Karla Zemana nepřinesl vůbec nic nového. Přestože je celá řada materie literární, odborné i žurnalistické včetně filmových záběrů, které by šly využít, autoři se je nesnažili ani dohledat, což je smutné. Kontext doby, kdy Zeman tvořil, nelze opomenout, je krystalickou součástí jeho záměrů i realizovaných děl. Tuto skutečnost si tvůrci neuvědomili, tak jen nezkušeně papouškují ze sborníku studií o něm. Kritici ve filmu vyjadřují obdiv a jak na ně filmy působí, aby Zemanovo dílo celkově zhodnotili, na to se jich autoři snímku ani nezeptali. Podstatnou vadou snímku je také cenzurování některých témat ze života Karla Zemana a hostů, kteří by se k problematice mohli daleko lépe vyjádřit než příbuzní režiséra. ()

mouzi

Co se vylozene Karla Zemana a vystoupeni jeho spolupracovniku tyce, nemam vyhrad. Rovnez tak byli prijemnym zpestrenim lopotici se studenti. Ne tak skvele uz bylo blaboleni nekterych dalsich osob. Napriklad nicnerikajici zblebty Tima Burtona nebo vysmech Terryho Gilliama, ktery s klidnou tvari priznal, kolik uz z dila Karla Zemana stihl vykrast. Rovnez me dost popudila nepripravenost Kamila Fily alias Tetsua, o kterem jiz ted vim, ze ma mnohem kvalitnejsi psany nez mluveny projev. A u toho psani by mel zustat, protoze slyset v jedne vete petkrat "jako" je i pro otrleho prilis. Opravdu je tak tezke si rec pripravit anebo ji rovnou natocit znovu? ()

MorraEddie

Tohle je pocta mistrovi podle mého gusta. Zeman je režisérská legenda,která si zaslouží to nejvyšší ocenění. Ještě teď kroutím hlavou nad jeho filmy. S jakou hravosti tvořil a bortil do té doby filmové hranice, ()

tomino28

Karel Zeman, to byl nejen dobrodruh, ale především vizionář a mistr animace své doby. V dnešní době počítačů a zelených pláten jsou jeho metody možná lehce úsměvné, ale o to více je obdivuhodné, jak si Zeman se svým týmem dokázal v každé situaci poradit. Pokud ještě vezmeme v úvahu, že své snímky režíroval za doby tuhého komunismu v Československu, nezbývá než smeknout klobouk před tím, co všechno dokázal a jak se ve světě prosadil. Dělal tehdy místnímu filmu obrovskou reklamu a není náhodou, že inspiroval celou řadu tvůrců v nejrůznějších částech zeměkoule. ()

vrgulnik

Výborně natočený dokument mého oblíbeného režiséra. Spoustu věcí jsem nevěděl - hlavně jeho působení ve Francii a u Baťi pro mě byla zajímavé novinky. ()

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku