Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna, který bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů... „Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ Karel Zeman... Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu. Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky. (Česká televize)

Willy Kufalt

Velice vydařený dokument o světoznámém československém režisérovi, který svými průkopníckymi snímky inspiroval řadu dalších tvůrců po celém světě. Nabízí se nám tu krásný přehled mistrových začátků, vzestupu, zákulisí tvorby téměř všech filmů, analyza mnoha trikových scén i něco málo zajímavého ze života Karla Zemana. Očekával jsem vzpomínky více žijících herců, ale nahrazují je zajímavé komentáře odborníků a tvůrců z celého světa, které krásně doplňují přehled přínosů tohoto velikána pro světovou kinematografii. Pak je tu především krásná výpravná rekonstrukce natáčení filmu Cesta do pravěku s originál partou kluků (dnes již důchodců), stejně tak pokus o znovunatočení vizuálně zajímavých scén z Vynálezu zkázy a Barona Prášila partou mladých nadšenců ze Zlína. Divák tak ještě víc žasne, jakou mravenčí práci odváděli naši tvůrci 60 let dozadu... Fascinující rovněž jako samotné Zemanovy filmy. Dokonalou atmosféru dokumentu dotváří i "vedlejší" ukázky vývoje čs. kultury v 40.-70.letech a využití původní filmové hudby Zdeňka Lišky, Luboše Fišera a EF Buriana. ()

eLeR

Dokument, ktorý je zameraný viac na jeho tvorbu, ako na jeho osobný život. Ale vlastne už názov dokumentu to naznačuje. Ja som bola spokojná, zaujalo ma to, ten chlap sa vedel vyhrať a samozrejme aj ľudia, ktorí pracovali s ním. ()

Marze

Absolvoval jsem v Polské Sczawnici kurz filmové animace a konečně jsem z dokumentu pochopil, jak animaci geniální Zeman dělal a vůbec jeho život. Na dokument je to tedy trochu dlouhé. ()

CiTrus007

Dokument věrně přibližuje život i dílo legendárního filmaře a animátora prostřednictvím rozhovorů s jeho nejbližšími, ukázek jeho tvorby, historických záběrů z natáčení a soudobou demonstrací technik trikového filmu. Pozitivisticky tónované vyprávění mi celkově přišlo lehké, laskavé a jen místy až příliš čecháčkovské. 8/10 [KVIFF 2015] ()

M.Macho

Ve vztahu ke Zlínu (i vzhledem k věku asi) si myslím, že město je naprosto samozřejmou součástí vnímání díla Karla Zemana a jeho fantaskních světů; dokonalosti s jakou se nebál vedle sebe postavit největší herecká esa kvůli několika málo - přesto úchvatným replikám. Dokument otevírá všechno, co na Zemanových filmech zbožňuju od svých tří. Koneckonců Fryštáckou přehradu jsem si oblíbil jenom díky tomu, že tam natáčel Cestu do pravěku. Když k tomu připočtu nadšené ódy brunátného Terryho Gilliama - má to kouzlo ještě o něco víc. Navíc z toho celého vystupuje povzdech, že takový druh filmů; tedy fantaskní nádhery tady dlouho nikdo neudělal a jestli vůbec udělá. ()

corpsy

Nemám čo, resp. ako by som komentoval. Proste sa mi splnil detský sen a to vidieť, ako sa rodili jedny z mojich najmilších a najobdivovanejších snímkov už od mojich chlapčenských čias. ()

roswelll

Dílo, které nám tu pan Karel Zeman zanechal, patří je klenotům československé kinematografie. Smekám před tímto králem animovaného a trikového filmu ()

Una111

Zpracování bylo tak trochu rozkouskované, proto nedávám plných 5*, ale stejně jako mladí nahlédli do kuchyně Karla Zemana tím, že vyzkoušeli jeho postupy a zažili radost z výsledků své snahy, tak i mně velmi pomohlo, že jsem se seznámila s tím, jak Karel Zeman tvořil své filmy, jak přepečlivě si připravoval každičký jednotlivý trik ve svých filmech, jak precizně pracoval a jaký smysl pro detail měl. Řekla bych, že měl "filmové oči", vždyť používá čistě filmové prostředky a s jakou bravurou! Tento skromný člověk byl skutečně Pan Režisér! ()

ledzepfan

Asi jsem trochu neznaboh, ale mě prostě krom Cesty do pravěku a (dejmetomu)Vynálezu zkázy Zeman nikdy zásadněji neoslovil a spíš mám respekt k jeho trikovému řemeslu než filmům samotným. Proto trošku odmítám uchcávat z téhle glorifikace, která se nám snaží namluvit, že Jméno a filmy Karla Zemana zásadně změnili světový film a dodnes jsou ve světě snad známější než u nás.... Z vyslýchaných osobností zde většinou trochu kostrbatě a zdlouhavě lezou dost banální a zřejmé věci a z mého pohledu ani experiment s mladými filmaři nepřinesl žádný závažnější poznatek. Gilliam –jako tahák dokumentu- své nadšení přecejen kapku přehrává. Jakože, věřím, že kdysi některé ty filmy viděl a líbili se mu, ale tady to skoro vyznívá, že by bez Zemanova vlivu nikdy nic nenatočil. Pozér Burton, který blábolí trochu z cesty (jakoby vlastně nevěděl o kom je řeč, ale dělal, že přesně ví a rád něco poví) to už je kapitolka sama pro sebe.... K Zemanovi respekt, Je to fajn osobitá filmařina, řemeslo v malíku a přeju mu, že jeho filmy nezestárly tak jako mnoho jejich vrstevníků, ale tenhle dokument jako celek na mě působil místy dost vlezdoprdelkovsky. ()

Bakllazaan

Napad se studenty, kteri rekonstruuji Zemanovy napady, je vitany osvezeni. Jinak bych ozelel sestrihy behind the scenes se Zemanem, ktere kazdy fanda uz videl na youtube. Neco blizsiho o Zemanove premysleni a o jeho zivote mi tam chybelo. Take se clovek nedozvi, kdo jsou ty mluvici hlavy, coz je u dokumentu slusny fail. ()

contrastic

Skvělé !!! Jedinečný člověk, filmař, režisér, umělec ….. si zaslouží poctu alespoň v podobě dobře natočeného dokumentu !!! Svou mimořádnou tvorbou překročil hranice okleštěného Československa a zapsal se do dějin kinematografie zlatým písmem. Jinak mě moc potěšily příspěvky mých oblíbených režisérů, Terryho Gilliama a Tima Burtona. ()

kaylin

Nádherný dokument, který ukazuje, že máme - anebo jsme alespoň měli - osobnosti, které skutečně výrazně promluvily do toho, jak by měl vypadat světový film. Je až neskutečné, koho dokázal Zeman ovlivnit, ale je ještě krásnější, že i dnes jsou tvůrci, kteří jdou v jeho stopách. Tenhle dokument snad otevře cestu ke Karlovi Zemanovi i pro další generaci. ()

MajklCZsk

Tento dokument je jářku povedený, ovšem se mi zdá, až moc přeceněný. To je jen můj názor. Krom titulku dokument by si měl Filmový dobrodruh ještě doplnit titul "Óda". Totiž to máte poznatky o Zemanově tvorbě, chvála, chvála, Zemanova tvorba, chvála a chvála... Pak je tam tedy rekonstrukce studentů UTB pár záběrů z filmů Karla Zemana, ale uvítal bych, abych viděl ty scény celé. Ne jen chvilkově, jak se na tom studentíci vyřádili a pak jak se na to čučeli v Malém kině (opravdu výborné kino na Kudlově). Mj. se mě dokument dotýkal, jakožto studenta kudlovské filmovky. Jedna ze studentek při rekonstrukci je i má učitelka animace slečna Chytková a učitel audiovize pan Krupa. Btw. oba dva patří mezi mé nejoblíbenější učitele na škole. Jinak jsem se dozvěděl i něco o tricích filmových, i když jsem se o tyto efekty zajímal dříve a věděl jsem, jak to zhruba fungovalo. ()

topi

Takhle by měl vypadat dokumentární film o každé umělecké osobnosti. Kéž by takové materiály vznikaly třeba o našich hudebních skladatelích (Liška, Fišer, Srnka, Novák, Blatný...). Karel Zeman byl opravdu nejlepší mistr filmových triků, jeho propojení animace s hranou částí je fantastická a kouzelná - nenapodobitelná! Dokument mě navnadil přečíst si o něm knihu Karel Zeman a jeho kouzelný svět, kterou jsem si nadělil na vánoce. Vzhůru do toho! ()

Duotone28

Zeman bol génius! Fakt som si neuvedomoval, koľko driny, hrubej roboty a trikov bolo za kamerou, až kým som nevidel teraz zákulisie. Remake scéna s pánem Mamutem TOP:). Výborná pocta, nazdar ()

Hamaradža

Veľmi vydarený profil tvorcu, chytrý, objektívny, s výpoveďami významných osobností svetového filmu, plný informácii, či už čo sa týka jeho trikových postupov, alebo historického kontextu. Na mňa je tu ale Zeman trošku moc idealizovaný a málo riešený ako osobnosť - jeho tvorba akoby bola zaujímavejšia, než on ako človek (Pavel Juráček, v tomto filme nepochopiteľne nespomenutý pri kapitole o Novej Vlne, o ňom píše vo svojich denníkoch ako o praktickom, no nudnom, naivnom a insitnom vykrádačovi bez názoru - vieme však, že Pavel Juráček nepísal pozitívne takmer o nikom). Vo výsledku to však chuť nepokazí a film takisto obsahuje príjemnú linku so súčasným napodobňovaním Zemanových trikov - a to s jeho starými detskými hercami. 4,5* a poctivá práca. ()

Aleee89

Film, kde za Zemana hovoří jeho dílo. To vůbec není špatně, protože jeho dílo je skvostné a obdivuhodné. Je příjemné sledovat, jak k němu vzhlížejí osobnosti světového filmu. Ale nepopírám, že i přesto bych se z dokumentu bývala byla ráda dozvěděla něco více i o Zemanovi samém. ()

Trevor

Príliš veľa angličtiny, príliš veľa sebavedomia slečny ktorá si myslela že je tak dobrá ako pán Zeman a typická česká trauma z okupácie (normálne som čakal že vojská Varšavskej zmluvy vtrhli do ČSSR iba kvôli tomu aby musel pán Zeman prestať tvoriť) v inak výbornom dokumente o svetovej Českej legende. Predstavte si keby sa pán Zeman rozhodol prispôsobiť sa režimu o niečo viac, teraz by po ňom pes neštekol a bol by zatracovaný ešte aj za Vynález zkazy...Pre ľudí ktorý sa o film zaujímajú do detailov určite povinnosť, pre nás laikov poučný dokument. ()

Chrysopras

Karel Zeman je jistě tvůrcem, který si dokument zaslouží. A nejspíš i mnohem víc. Jeho umění totiž skutečně převyšuje o třídu jeho současníky. Uspěl na poli z nejtěžších, totiž filmech pro děti. A není to jen atribut klukovského dobrodružství, ale i skvosty jako Krabat ( vlastně trochu protiúkol ) nebo JaM s jejich zvláštní atmosférou, která se nesmazatelně otiskla do mé dětské duše. A nebledne nijak výrazně ani po x letech. Snad mi chybělo víc informací z mistrova osobního života a jeho vlastních archivních promluv ( ovšem nevím jestli jsou k dispozici ). Zaujal mě detail, že si rozkresloval scénáře a nemohl jsem si je vzpomenout na F.Vláčila... Snad to není poslední dokument o KZ a vytěží se ještě víc, dokud žijí ještě pamětníci! P.S. Doufám, že vznikne i pořádný dokument o mistru jiného řemesla, který je také zmíněn. Filmová hudba Zdeňka Lišky, toť pokroutka pro nejedno ucho filmového labužníka! ()

zette

Pekny a hlavne zajimavy dokument o praci naseho nejslavnejsiho rezisera (spolecne s Formanem). Je s podivem, kolik lidi u nas dodnes nezna jmeno Karel Zeman, neskutecni kulturni ignoranti... Osobne mam nejradeji dokumenty, ktere podstatnou cast venuji soukromi dane osobnosti. Zde to je spise o remesle a jiste pocte znamych svetovych osobnosti. Skoda, ze tvurci nepouzili vice zaberu a mluveneho slova samotneho Zemana a nechali si to az na uplny zaver filmu. Zajimava je i prace studentu, kteri se snazi o kopie puvodnich filmovych del a setkani se tremi hlavnimi postavami z filmu Cesta do praveku. Mozna slo tedy cely dokument pojat jinak, presto zustavam spokojeny. ()

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku