Filmový dokument o Karlu Zemanovi, dobrodruhovi filmového plátna, který bez počítačových efektů dokázal vzít diváky na cestu do pravěku, na Měsíc nebo do hloubek oceánů... „Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.“ Karel Zeman... Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu. Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky. (Česká televize)

ClimbVibe

Karel Zeman je bezpochyby top naší kinematografie. Jeho vrcholné snímky stárnou velice pomalu, protože poezie z módy tak nějak nevychází. Tento dokument je oslavou jeho nápaditosti a pracovitosti. Sestavený je citlivě a potěšil mě i nápad konfrontovat studenty filmové školy s jeho trikovými postupy. To že v dokumentu mluví i Gilliam či Burton příjemně zvedá kredit celému snímku. Paráda. ()

Rozjimatel

4,5 Zaslúžená pocta Karlovi Zemanovi, tomuto géniovi v invenčnosti filmových trikov, umelcovi s osobitou výtvarnou estetikou. Takto nejako si predstavujem kvalitný dokument, ktorý obsahuje všetko podstatné o tvorbe tohto filmového samorasta. Je tu výborne spravený prierez jeho tvorbou, pričom zaujímavo sú podané problémy, s ktorými sa Zeman potýkal. Sú tu zaujímavé rekonštrukcie jeho trikov rukami študentov. A napokon sú tu vyjadrenia popredných osobností filmu, ktorí o ňom hovoria s veľkým rešpektom. Veľa priestoru dostáva najmä Terry Gilliam, úprimne sa vyznávajúci z obdivu ku Karlovi Zemanovi. Naopak, škoda, že viac zmysluplného priestoru nemá môj obľúbenec Tim Burton. Len toho nezaujímavého Kamila Filu tam je akosi priveľa, pretože jednak nemá veľmi čo povedať a keby aj náhodou mal, nie je mu príliš rozumieť. ()

mira007

Ikdyž jsem znal jméno Zeman a i jeho filmy z mého dětství, nikdy jsem si neuvědomil jaká to je osobnost světového významu. Tento dokument ukazuje jeho tvorbu a život v historických souvislostech přehledně a je prokládáno nejen rozhovory pamětníků a odborníků ale i realizací některých jeho triků skupinou studentů. To mi přijde jako nejpřínosnější, protože si člověk uvědomí , jak jsou ty triky na velice jednoduchém principu a jen jsou vypilované do detailu. ()

bobstock

Občas se z naší malé zemičky vyhoupne ikona, která jakoby necítila hranice možného. Jeho neutuchající dětská povaha neprobádaných území stvořila díla obdivovaná největšími filmovými tvůrci a diváky dodnes. Cesta do pravěku navždy i v mém dětském srdci... ()

zdeny99

Velkolepé vzdání pocty tomuto slavnému režisérovi animovaných a trikových filmů, podle kterého se učil i Stephen Spielberg. Já na jeho filmy nahlížím rozpačitě. Některé jsou i po 60 letech stále vynikající (VYNÁLEZ ZKÁZY), další mě baví i po dvacátém shlédnutí (CESTA DO PRAVĚKU), ale také jsou filmy, které mě vůbec nebaví (ČARODĚJŮV UČEŇ, BARON PRÁŠIL). Tento dokument přináší ovšem i to nejlepší z těch filmů, které mě nebaví a samozřejmě dopodrobna zkoumá vesměs všechny filmy. Je to výborná sonda do trikařského umění, kterou si divák vybaví ty hlavní scény. [1589. hodnocení, 81. komentář, 84%] ()

hazaba

Hodně zajímavý pohled na tvorbu Karla Zemana, jak a které techniky využíval. Nejedná se o typický životopisný film, ale přesto vás pohltí. Díky prokládaným rozhovorům se známými zahraničními režiséry si uvědomíme, jak geniální Karel Zeman byl. ()

krabatt76

Krásné,dojemné..Moc pěkný dokument o člověku,který přenesl na plátno spoustu dětských i dospěláckých snů.Na to kolik relativně málo filmů K.Zeman natočil,udělal do světa filmu obrovskou díru.Díky mu za to. Už se nemůžu dočkat až prolistuji knihou o jeho životě a díle a která byla krátce po vydání beznadějně vyprodána a já musím doufat v dotisk ! ()

agassi68

Pocta človeku, ktorý predbehol svoju dobu a stal sa inšpiráciou svetoznámym filmárom sa nadmieru vydarila. Konečne som zhliadol ako tie Zemanove filmy vlastne vznikali a žasol som nad invenciou a talentom tohto filmového samouka. Aj keď sa špeciálne efekty posunuli až na hranice reality nemáte z nich ten čarovný pocit ako u pradávnych Zemanových animáciách. Vyskúšal som si to aj na súčasných mojich žiakoch, ktorí boli unesení z Cesty do praveku práve tak ako ja v ich veku.. ()

lemonova

Krásny dokument o najväčšom talente "našej" kinematografie, akú sme kedy v týchto končinách mali. Niekoľko vecí som o ňom netušila a som vďačná, že ma s nimi film oboznámil. A ešte viac som vďačná za výpoveď Terryho Gilliama aj Tima Burtona, aj keď Terry sa ukázal ako oveľa prínosnejší rozprávač :-) ()

JBMAVERICK

Moc hezkej dokument o člověku s neskutečnym výtvarnym talentem a představivostí. Člověk žasne nad tím jak hravě a jednoduše si Karel Zeman dokázal poradit s hlubinou moře, vesmírem, dobou ledovou i komunistickým režimem. Chtělo by to víc takových tvůrců. ()

kondor77

Moc hezký dokument potvrzující rčení "zlaté české ručičky". Přiznám se, že ta současná línie s natáčením mě příliš nebrala, ale pro ty studenty to muselo být k nezaplacení, vidět ty stařičké herce, natáčet s nimi, vyzkoušet si původní animační techniky, to musel být zážitek. A tak přimhouřím oko, protože jsem jim hrozně záviděl. ()

loveless

Zajímavý dokument o jednom z našich nejoriginálnějších režisérů, Karlu Zemanovi. Je zde ukázáno velké množství triků a technik, které Zeman používal, zmíněny fáze jeho tvorby včetně jednotlivých filmů. Mluví jeho bývalí spolupracovníci, ale i jeho obdivovatelé mimo jiné z řad světově proslulých režisérů. ()

Nocturno culto

Lze si jen domýšlet, co by zvládl natočit, kdyby měl k ruce současnou filmařskou techniku a zda by ji vůbec přijal, když dokázal ohromit tehdejší svět ručně kreslenými dekoracemi a výrobou triků ve velmi skromných podmínkách.Byl to génius své doby a má stále vliv na dnešní mistry stříbrného plátna, kteří z jeho odkazu čerpají .. ()

markotter

Pro mně zajímavé hlavně proto, že jsem si při sledování Vynálezu zkázy kladl několikrát otázku, jak to ten Zeman tenkrát dělal. A tady jsem se spoustu z těch věcí dověděl. Jinak klasické mluvící hlavy také s některými významnými režiséry (Gilliam, Burton). ()

Psycho.R

Karel Zeman byl frajer, vo tom žádná. Všechny ty triky, který vymyslel a aplikoval měli šťávu. I pokusy filmových studentů, kdy se pokoušejí napodobit jeho styl mě bavili. Terry Gilliam překvapil. Jen Tim Burton vypadá, jako kdyby ho vystřihli z jiného dokumentu, ani jednou nezmíní Zemanovo jméno a řekne tak cca. 5 vět. ()

LuiCJ

Skutočne nádherný a hlavne neskutočne zaujímavý dokumentárny film o jednom z velikánov svetovej kinematografie. Životopisné filmy mám veľmi rád a tento sa mi páčil obzvlášť. Príbehmi a skúsenosťami naplnené výpovede rôznych hercov, filmárov atď. svetových rozmerov spojené s celkom emocionálnym prvkom. Myslím tým, nanovo pretočené zábery zo Zemanovych filmov. Najviac ma dostala scéna z Cesty do praveku. Jednoznačne odporúčam všetkým priaznivcom kinematografie a tým, ktorých by život tohto Muža 20. storočia zaujímal. ()

rivah

Pečlivé a dokonalé sestavení vývoje Zemanovy animace a jejího dosahu, odlehčené studenty napodobujícími jeho postupy. Prostě dokonalá pocta výsledkům jeho fantastické práce. ()

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku

14. ročník Duhové kuličky ocenil Gangster Ku