Reklama

Reklama

Podezření pana Whichera: Vražedné tajemství

(TV film)
  • Velká Británie The Suspicions of Mr Whicher: Ties That Bind

Obsahy(1)

Soukromý vyšetřovatel Whicher přijíždí do sídla Sira Henryho Coverlyho, aby ho informoval o výsledcích svého pátrání. Sir Henry ho totiž pověřil sledováním své ženy lady Jane, kterou podezřívá z nevěry. Podezření se potvrdilo – lady Jane se tajně schází s jistým Matthewem Thorogoodem. Zdá se, že Sir Henry je rozhodnut manželství okamžitě ukončit, a žádá Whichera, aby se ve vesnici ještě zdržel kvůli svědectví. Whicher se ubytovává v domě poštmistrové Ruth Hallowsové, jejíž manžel Joshua se stará o koně. Brzy navštěvuje Thorogooda, který je ochoten u soudu dosvědčit svůj vztah s lady Jane, což rozvod urychlí. Když od něj Whicher odchází, slyší, jak na Matthewa zlostně volá jakýsi rozzuřený mladík... Když dojde k soudu, Thorogood se přes svůj slib nedostaví. Záhadně zmizel. Whicher ho hledá v jeho bytě, který najde zpřeházený. Doprovází ho Emma Finchová s malou dcerkou. Jak se brzy ukáže, Emma je s Matthewem zasnoubená a domnívá se, že byt zpřeházel její bratr Linus, který Matthewovi zazlívá, že si ji ještě nevzal. Emma tvrdí, že Matthew kamsi odjel na koni. Whicher se vydává v jeho stopách a brzy narazí na koně a pak i na mrtvolu: Matthewa kdosi zabil zezadu prudkou ranou do hlavy.

Seržant Evans, který případ vyšetřuje, podezřívá nejprve Linuse, který měl s mrtvým neshody. Mladík je zadržen, přes vášnivé protesty jeho sestry. Whicher ale v jeho vinu nevěří a pátrá na vlastní pěst. Tak zjistí nejen to, že Matthew se přátelil s žokejem Christopherem Skerritem, ale také že sám sázel a měl dluhy. Odhalí i fakt, že vystupuje pod falešným jménem – ve skutečnosti se jmenuje Turner a jeho otec je reverend. Zatímco se zdá, že Joshua před Whicherem něco skrývá, Ruth ochotně vypoví, že Sir Coverly dostává v poslední době mnoho dopisů od jakési ženy. Je tedy možné, že i Coverly byl své ženě nevěrný a má zájem na co nejrychlejším zrušení jejich manželství. Linuse čeká soud a zatím zůstává ve vazbě. Whicher vyslechne Jane, která mu vypráví o manželství s Henrym: provdal ji za něj její otec, Henry se k ní vždy choval surově, ale rozvést se nechtěl. Teprve v poslední době, když si našel milenku, souhlasil. Kvůli penězům ale chtěl, aby byl rozvod prohlášen z viny Jane. Proto najal Matthewa, který měl hrát manželčina milence. Thorogood si přišel v osudný den pro peníze, které měl u sebe, když byl zavražděn. Peníze se ale nenašly... Mezitím se prokáže Linusova nevina a on je propuštěn. Whicher zjišťuje, že mladý Joshua je zamilovaný do Jane, která se rozhoduje, že vezme v Americe místo učitelky. Chce co nejdříve odjet, z čehož je Joshua zoufalý. Spěchá do stáje k nemocnému koni, který nakonec umírá. Tato aféra pomůže odhalit podvody, kterých se dopouštěli společně Linus, Matthew a Christopher s dopováním koní před závody, samozřejmě kvůli penězům. Matthew ale chtěl všeho nechat, protože si přišel na slušné peníze od Sira Coverlyho, což se ovšem nelíbilo zejména Christopherovi. Je snad on jeho vrahem? Whicher se znovu schází s reverendem Turnerem a snaží se ho přesvědčit, aby se postaral o svou vnučku, Emminu dceru. Zcela náhodně pak odhalí strašné tajemství: Turner Hallowsovy zná, kdysi žili v jeho vesnici, než museli odejít. Jsou totiž sourozenci, kteří spolu žijí jako manželé. Když Whicher oběma oznamuje, co zjistil, Joshua se přiznává. Vypráví, jak jejich otec, když přišel na jejich vztah a na to, že čtrnáctiletá Ruth je těhotná, dítě jí doslova vykopal z břicha. Pak oba z vesnice utekli. On má teď ale v úmyslu odjet s Jane do Ameriky. Ruth se rozzuří a napadne ho. Pak uteče a běží k Jane. Whicher s Joshuou ji naštěstí dohoní a zabrání dalšímu útoku. Ruth, která zabila Matthewa, jenž se dozvěděl jejich tajemství a chtěl je všude rozhlásit, zjišťuje, že Jane Joshuu nemiluje a nepočítá s tím, že by odjel s ní. Mladík je nešťastný, pro Ruth přichází seržant Evans. Ještě než ji ale stačí odvést, mladá žena se oběsí. Whicher se konečně může vrátit do Londýna... (TV Prima)

(více)

Recenze (7)

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že tentokrát se pan Whicher se svým podezřením ukazuje v tom nejlepším světle. Nejenže (tak jako vždycky) za všech okolností zachovává autentický dobový design a udržuje diváka v napětí několika dosti nečekanými zvraty, ale bez sebemenších známek únavy udrží nastavenou laťku až do samotného finále - což je novinka, která mě neobyčejně těší, neboť se jedná o nadprůměrně charakterní postavu, jejíž osobní kouzlo nelze přehlédnout. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Po dvou slabších podezřeních si tenhle poslední Whicher spravil reputaci. Sice to pořád není tak dobré, jako první film s Capaldim (který byl prostě zajímavý celý, včetně zápletky), ale rozhodně je to mnohem lepší než druhý a třetí film. Herecky je to samozřejmě standart, všichni hrají perfektně, atmosféra opět prvotřídní (jak jinak), ale tentokrát je i ten případ a vyšetřování hodně fajn a prostě to zaujme. Zručná režie, celkové zpracování taky zručnější, než v minulých případech. Prostě fajn příjemná podívaná, která neurazí, ale přitom dovede i potěšit. Těším se na reprízu. A vlastně bych si klidně nechal líbit i další díly. 70%. ()

Reklama

Víteček 

všechny recenze uživatele

Nevím přesně proč, ale nemá to úplně tu správnou atmosféru, jako ty nejlepší britské historické kriminálky. Celkově takový průměr. Alespoň to tentokrát nebylo tak tmavé, jako "Společensky nepřijatelné", kde světlo bylo pro tvůrce sprostým slovem. SPOILER, ale ne úplný: A to mám věřit, že oběť někomu vyhrožovala, že mu zničí život, ta osoba ho poté v klidu "obsloužila" a když pak oběť o chvíli později potkala toho, komu vyhrožovala v lese, tak se nedivila, chovala se k němu přátelsky a nechala se v klidu zabít? No nevím nevím. ()

tomas_j 

všechny recenze uživatele

Dobově velmi pěkné a příběh docela hezky napínavý se zajímavými zvraty. Příjemná detektivní odpočinkovka. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama