Železná pěst (TV film)

Götz von Berlichingen

Železná päsť

Dobrodružný / Historický

Německo / Česko, 2014, 107 min

Jako fanda historických filmů jsem spokojen. Hezky se na to dívalo kostýmy, krásné záběry na středověké hrady, kostýmy, obléhání a další. Na člověka ta atmosféra pozdního středověku chvílemi úplně dýchne. Bohužel velkou slabinou tohoto filmu byl jeho hodně slabý a navíc místy až naivní příběh (se vdovou by žádný šlechtic v té době nejednal jako s rovnocenným partnerem natož, aby si nechal velet, ve skutečnosti by byla ráda, pokud by mohla v klidu dožít na svém hradě). Pro ty, kdo se rádi podívají na historický film doporučuji, pro ostatní pro které je nezbytný kvalitní příběh radím porozhlédnout se jinde :) Jedná se o jeden z těch filmů, které vám v hlavě neuvíznou a když na něj po čase narazíte, tak budete přemýšlet, jestli jste ho už viděli...(10.1.2016)

• Scaevola

Tento snímek se zdá být moderním germánským pokusem o "sword and sorcery", který dává jasně tušit, kde jsou hranice žánru, německé zručnosti i televizní produkce. Na to, aby dokázal film v levně vypadajících českých kulisách sám sebe považovat za fantasy, se zde vyskytuje přespříliš typicky západoněmecké věcnosti, což se odráží především ve snaze aktualisovat historii tak, aby byla celá báchorka zábavná bez nutnosti vysvětlovat množství reálií. Zbývá tak dobrodružná podívaná se spoustou hromotluckého vtipkování, nezajímavými postavami a s nevěrohodnou zápletkou, které chybí dějový náboj.(11.3.2016)

• Berty00

Toto bola absolútna katastrofa..Každým aspektom dávajú v tomto filme najavo že to sú Nemci a že nevedia robiť filmy.Všetko bolo tak umelé,namiesto toho aby tam bol nejaký príbeh tam akurát ukazujú akurát výstrih ženskej a nič viac,samozrejme aby prekrili ten deravý príbeh...A tá železná ruka,no úplná hovadina...(10.8.2015)

Pokud se Němci drží Druhé světové války, může jim konkurovat jen málokdo. Nicméně jakmile zabrousí hlouběji do historie, skončí to téměř vždy tragédií. Železná pěst sice není nijak příšerným filmem, ale i tady Němci potvrzují, že jim tohle období moc nejde. Co se faktických dějin týče, tak ty tu dostávají neskutečnou sodu a s pravým von Berlichingenem má film vlastně společnou jen tu železnou ruku. Notabene i tady propadli tvůrci multikulti nátlaku a tak v německých lesích 16. století bydlí černošská vědma, ačkoliv uznávam, že Dennenesch Zoudé vypadá na svůj věk (a nejen na svůj věk) výborně a nebojí ukázat svoje přednosti. Na druhou stranu kostýmy i známé reálie jsou fajn, bitky se dají s přivřenýma očima označit jako přijatelné, nahota tu dostává celkem solidní prostor a výrazným plusem je i fakt, že ta neohrabanost a humpoláctví působí úsměvným dojmem a člověka dokáže pobavit. Nic, na co bych si zítra vzpomněl, ale na jedno podívání je to fajn. 50%(31.5.2016)

• burton

Hned zkraje jsem to chtěla vypnout, páč ty Němci jsou fakt úchylové a vypadalo, že jsem si spletla kanál a omylem klikla na nějaké středověké porno. Ale pak jsem se dala do štrykování a tak v první půlce, když ze scény zmizela jedna ruka a objevila se černošská čarodějka jsem si řekla, že budu štrykovat dál a snad to přežiju. Někdo přežil, někdo ne. Já přežila a hned jsem googlila informace o černošské čarodějce v 16. století v německých lesích a jejích léčebných praktikách . Nic. Zato jsem našla spoustu povídání a obrázků o Götzovi a jeho železné protéze. No, asi by zíral, co o něm jeho potomci natočili. Takže se podívejte a kdo chcete přežít, dejte si svářo, obalte se do něčeho teplého a dejte si kočku na klín. Myslím vaši kočku. Čtyřnohou, však víte.(1.7.2017)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na hradoch Točník a Pernštejn, tiež neďaleko obce Skryje v oblasti Skryjská jezírka. (dyfur)