Kurt Cobain: Montage of Heck

USA, 2015, 132 min

Brett Morgen

Brett Morgen

Jeff Danna

Povedenej dokument, hlavně do doby, než tam nakráčí Courtney (btw strávit s touhle ženskou byť jen jeden den, tak si tu hlavu prostřelím taky...). Kurt byl hodně složitá povaha a při pohledu na jeho dětství, resp. mládí se ani není čemu divit. Svojí hudbou ovlivnil spoustu lidí a byl rozhodně nejzásadnější rockovou postavou poslední dekády, kdy hudba ještě za něco stála, přestože on tohle nikdy nechtěl, vzor naprosté antihvězdy, a i když o tomhle kecá kdejaká star, jak jí ta sláva hrozně unavuje, Kurtovi to rozhodně věřím. Dokument skalním fanouškům asi nepřinese nic moc nového (to už asi ani nejde), ale nabízí zajímavý pohled na rozervanou duši jednoho hudebního génia. (Vrchol filmu: záběry Kurta z dětství a záběry, kdy Kurt není rockovou hvězdou, ale ("trochu" neortodoxním) rodičem). A btw zapomeňte na Smells Like Teen Spirit, tohle je teprv pecka!(20.5.2015)

Trochu jsem to odkládala, tušila jsem, že se po zhlédnutí budu cítit bídně - což se bezezbytku naplnilo:), ale je to výborný dokument; jde hodně i do Kurtova dětství. Což bylo důležité, protože se jen potvrdilo, že Cobain byl sebedestruktivní, přecitlivělý a znuděný už od rané puberty. Nevěděl moc co se sebou, byl hezkej, měl i plno jiných talentů (psal, kreslil), ale bylo vidět, že se jen tak potácí a snaží se zaplácnout čas. Plus tvrdé drogy v kombinaci se slávou, která přišla jakoby nečekaně - průser, bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy to zabalí (ale on už měl naštěstí stejně "splněno" - jeho písničky možná budou věčné). Vztah s Courtney ho sice táhl ke dnu, ale myslím, že jejich duše i těla k sobě dobře pásly, a že pokud byl někdy šťastný, tak jedině s ní.(23.1.2016)

Skvělý životopisný dokument, nejen po obsahové stránce, ale i obrazové (o té hudební se ani zmiňovat nemusím). Moc se mi líbil například nápad doplnit zvukovou stopu animací zobrazující pravděpodobný děj. Taky musím ocenit, že se dokument striktně držel časové osy - od Kurtova dětství, přes školní léta, začátek kapely, vztah s Courtney, až po jeho poslední dny - bylo to v příjemném protikladu k absolutně neuspořádanému životu páně Cobaina. Na několika místech se mi vybavil film Doors, protože mi přišlo, že Kurt byl stižen stejnou hudební genialitou a naprostou duševní rozervaností zároveň jako Jim Morrison. Však se taky oba dožili stejného věku. Pozorovat některé záběry z Cobainova soukromí bylo dost depresivní. Jinými slovy, dokument dokázal přiblížit pocity ústřední postavy velmi autenticky.(23.4.2016)

Naprosto skvělé !! Předčilo to mé očekávání a dvě hodiny uběhly jak nic.. ty animace z Kurtova života doplněné hudbou a hlasem z nahrávek byly dokonalé. Myslím, že tenhle film si zamiluje každý, kdo má Cobaina a Nirvanu rád, a i když ví téměř vše, co má opravdový fanoušek vědět. Velice povedené a propracované k dokonalosti.(27.5.2015)

Co k tomuhle říct? Asi tolik, že Kurt byl opravdu extrémní. Muž, který se nechá živit od své přítelkyně, žije v undergroundu a snovém světě a následně se stane "mluvčím" celé generace znechucených a apatických postmoderních lidiček. Hezounek, ale zároveň skromný a vtipný, jindy melancholický a sebedestruktivní. Punk, řev, chaos, tuny pozitivní i negativní energie, heroin a balancování na hraně života a smrti. Prostě tomu musím dát 5* a to přitom považuji Reagana za nejzajímavějšího prezidenta USA a obdivuji jej možná více než kdejakého hudebníka.(23.9.2017)

• - Po premiéře snímku se také ozvali Cobainovi přátelé, kteří řadu ze zveřejněných věcí označili za nesmysly. Buzz Osborne z kapely Melvins, který s Cobainem vyrůstal, například zpochybnil nejen vyprávění Courtney Love, ale i emotivní historku o prvním sexu, který měl Cobain mít s postiženou dívkou z domu, kam s kámoši chodili krást chlast. Cobain si ji prý vymyslel, protože si rád dělal z lidí srandu. (Zdroj: Mladá fronta DNES) (hippyman)

• - Film vznikal už od roku 2007, kdy Courtney Love navrhla režiséru Brettu Morgenovi, že by mohl dokument natočit. (TwoFace)

• - Název filmu Montage of Heck pochází ze stejnojmenné hudební koláže, kterou vytvořil Kurt Cobain kolem roku 1988. Existují dvě verze: první má okolo 36 minut a druhá okolo 8. (TwoFace)