• Česko

USA, 2015, 132 min

Brett Morgen

Brett Morgen

Jeff Danna

Trochu jsem to odkládala, tušila jsem, že se po zhlédnutí budu cítit bídně - což se bezezbytku naplnilo:), ale je to výborný dokument; jde hodně i do Kurtova dětství. Což bylo důležité, protože se jen potvrdilo, že Cobain byl sebedestruktivní, přecitlivělý a znuděný už od rané puberty. Nevěděl moc co se sebou, byl hezkej, měl i plno jiných talentů (psal, kreslil), ale bylo vidět, že se jen tak potácí a snaží se zaplácnout čas. Plus tvrdé drogy v kombinaci se slávou, která přišla jakoby nečekaně - průser, bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy to zabalí (ale on už měl naštěstí stejně "splněno" - jeho písničky možná budou věčné). Vztah s Courtney ho sice táhl ke dnu, ale myslím, že jejich duše i těla k sobě dobře pásly, a že pokud byl někdy šťastný, tak jedině s ní.(23.1.2016)

Ešte kým začnem ospevovať tento dokonalý a nesmierne citlivý dokument, ktorý má v sebe pridanú ešte aj umeleckú, nie len. informačnú hodnotu, nedá mi aby som sa nespýtal sám seba: Stálo vôbec zato čakať vyše 20 rokov, od smrti Kurta Cobaina, na tento dokument? Odpoveď je jednoznačná ÁÁÁÁNNNO. Audiovizuálny materiál sa skladá výlučne s pôvodných záberov a fotiek kde sa nachádza Kurt Cobain. To však nie je všetko. Nachádza sa tu ešte veľmi zaujímavá časť v podobe zvukových nahrávok rozhovorov, v ktorých Kurt rozprával o svojom detstve a dospievaní. Tieto časti sú vizuálne dokreslené emotívne silnou animovanou časťou. Prizvaný hostia ako rodičia, frajerka, manželka a hudobníci sú samozrejmosťou. Fascinovalo ma tu naraz nesmierne veľa substancií.. Zvukový pod-maz bol väčšinou zostavený zo skladieb Nirvany, ale vtip je v tom, že skoro vždy išlo o cover buď sláčikových alebo dychových nástrojov. Malo to taký orchestrálny šmrnc. Celá snímka bola vyslovene zameraná na Kurta Cobaina a jeho celý život od prvého stretnutia jeho rodičov až po jeho smrť. Samozrejme tam priestor dostala aj hudba ale umenie ako také a životné patálie primárne. Dokument nejde násilne po krku rockovej hviezde ale iba poukazuje na obyčajného avšak talentovaného človeka, ktorého detstvo veľmi negatívne ovplyvnilo a tiahlo sa to s ním až do konca života. Svojou štruktúrou mi to pripomenulo náš Slovenský dokument, ktorý rovnako znázorňuje jeden premárnený hudobný talent menom Marek Brezovský. Tiež tam išlo primárne o jeho život až potom o hudbe. Citlivé témy zo života neboli prepalované pomyselným autogénom cez čiaru únosnosti a slušnosti a malo to takisto veľmi emotívnu animovanú časť. Veľmi sa to podobalo... veľmi veľmi. Skutočná 13 komnata Kurta Cobaina bola otvorená práve teraz. On sa nemal rád ale ľúbiť vedel nesmierne.. Inak by nezjedol 67 rohypnolov iba zato, že jeho manželka s niekym flirtovala, nič viac nič menej. Ako uznávam je to síce blbý príklad ale keby ste videli ako sa na domácich nahrávkach hrá zo svojou dcérou a stará sa o ňu ako o nič iné na svete, nespoznali by ste ho.(30.6.2015)

Jedna bláznivá mladistvá láska, kterou by chtěl v životě zažít každý. Opravdu vypadali, že byli pro sebe a ve stejném humoru stvořeni. Jiné dokumenty ale hovoří o opaku, přičemž právě drogy z nás dělají povahově schizofrenní... Nemohu dát pět hvězd, dokument se hodinu zbytečně potácel okolo dětství (namísto vztahu s Courtney), zatímco Kurtova smrt zůstala otevřena. Chybí mi tam třebas novinové ústřižky s oznámením a polemikou o jeho smrti, s posledními fotografiemi Kurta (ještě za života) nebo místa, kde jej nalezli a co spolu s ním vše nalezli (jak tuším svého času prezentoval již zaniklý Filter), s konspiračními teoriemi lékařů, novinářů i veřejnosti jak to vše bylo, se známou kauzou, kdy svět z Kurtovy smrti vinil Courtney... Chybí mi tam truchlení veřejnosti, následný dopad/rozchod kapely, a především info o pitevní zprávě (případně o tom, zda se mohl opravdu na jeho smrti podílet někdo další a co měl vlastně s tím žaludkem, že na to lékaři nepřišli ještě za jeho života), nebo následné chování Courtney (případně sociální dozor nad dítětem) a klidně by tam mohli dát i vsuvku života Frances dnes, která své rodiče nezapře. Prostě mi nestačí ukázat, že zkolaboval v Evropě a po návratu do Ameriky spáchal sebevraždu a konec. Courtney se mohla rozpovídat víc. Mimochodem proč těm, kteří exhibují své drogové orgie, v zemi jako je Amerika dítě nesebrali? Animovaný doprovod, výpisy z deníku i účtenky za benzín dokument umělecky oživily (udělaly dokumentu oněch nejméně 50% kvality), nicméně stále kvalitnějším dokumentem je dokument "Kurt a Courtney", který je souhrou náhod sám, jedním velkým důkazem zastrašování a výhružek, a hlavně doznáním, že za smrtí Kurta stál Courtney najatý vrah (náhodička, že ten, co to řekl, skončil pod vlakem...), byť jsem tento názor nikdy neobhajovala. Kurt Cobain: Montage of Heck tak měl být rozuzlením dokumentu Kurt a Courtney, jenže to by v něm nevystoupila sama Courtney, že... Byl nakonec někdo soudně nařčen z jeho vraždy? Řešila vůbec policie doznání v dokumentu Kurt a Courtney? Jak to obešla Courtney? Ono to nakonec opravdu nehrálo ta jeho causa mortis sebevražda těsně před změnou testamentu, těsně před oznámeným rozvodem, a zároveň s milionovým kontem a dítětem, které vám konečně dalo důvod proč žít a na Kurtovi bylo vidět, že to tak bylo...(8.5.2015)

Hudba Nirvany se mi vcelku líbí, ale nikdy jsem nepochopil jednu věc. A to, že by někdo měl mít za vzor Kurta Cobaina. Mě prostě komplikovaná osobnost utápějící se v drogové závislosti nepřijde ideální. Dokument nenabízí nic nového, co by nebylo všeobecně známé (s výjimkou malůvek) a některé příběhy jsou navíc zpochybňovány jinými (http://pitchfork.com/news/59856-melvins-buzz-osborne-slams-kurt-cobain-doc-montage-of-heck-says-90-is-total-bullshit/), protože nabízí jen jeden úhel pohledu, takže je vlastně otázkou, kolik pravdy na tom je. Navíc tohle home-video Courtney Love, která se očividně ráda ukazuje nahá, je docela dlouhý a malůvky pěkně depresivní. Nejvíc se mi líbila animace, kterou byly udělány některé "příběhy".(21.6.2015)

Ano, jako raná teenagerka jsem taky (asi jako všichni v devadesátkách) žrala Kurťáka a měla ho za novodobého Ježíše.. Viděla jsem s ním jakékoliv záznamy, četla o něm knihy a s ním rozhovory, sbírala plakáty, sjížděla videoklipy a hudbu poslouchala stále dokola.. Dnes už jsem slavného Kurta Cobaina přežila o další 4 roky.. Čím jsem starší, tím v něm vidím více pozéra a feťáka, jeho genialita ustupuje.. Myslela jsem, že nejnovější dokument "Kurt Cobain: Montage of Heck" mu vdechne více lidskosti a ukáže mi ho z jiné stránky.. Bohužel se tak nestalo.. V dokumentu zazní mnohem méně informací než v kterékoliv životopisné knize, kterou jsem četla.. Po této stránce jsem byla zklamána.. Dokument byl pravděpodobně myšlen jako soubor nepublikovaných a málo známých klípků, videí a textů navlečených na chabé kostře Kurtova životopisu.. Co mě ovšem hodně pozitivně překvapilo, jakou originální, koukatelnou a umělecky excelentní formou, bylo natočeno.. Díky formě před režisérem Brettem Morgenem smekám..(16.2.2017)

• - Film vznikal už od roku 2007, kdy Courtney Love navrhla režiséru Brettu Morgenovi, že by mohl dokument natočit. (TwoFace)

• - Po premiéře snímku se také ozvali Cobainovi přátelé, kteří řadu ze zveřejněných věcí označili za nesmysly. Buzz Osborne z kapely Melvins, který s Cobainem vyrůstal, například zpochybnil nejen vyprávění Courtney Love, ale i emotivní historku o prvním sexu, který měl Cobain mít s postiženou dívkou z domu, kam s kámoši chodili krást chlast. Cobain si ji prý vymyslel, protože si rád dělal z lidí srandu. (Zdroj: Mladá fronta DNES) (hippyman)

• - V úvodu filmu zazní dvanáctiminutová, dosud nevydaná akustická skladba Kurta Cobaina. (Punisher)