Příběh lesa

Po úchvatných dokumentech Mikrokosmos, Ptačí svět a Oceány přicházejí Jacques Perrin a Jacques Cluzaud s Příběhem lesa. Ne tropického pralesa s exotickou zvěří, ale toho nám dobře známého lesa, který máme za humny a který pulsuje překvapivě bohatým životem. Tou nejmodernější technikou natáčeli tvůrci čtyři roky na desítkách lokací po celé Evropě, dokonce žili v lese se sledovanými divokými zvířaty. Jen díky unikátním metodám natáčení dokážou autenticky převyprávět příběh lesa od doby ledové až po současnost a zachytit vzrušující koloběh života v něm, který ohromí dospělé a i dětské diváky. (Aerofilms)

vitac.

Po drtivou většinu stopáže krásný dokument o životě v lesích mírného pásu, plný fantastických záběrů přirozeného chování nic netušících lesních tvorů (převážně zvěře a ptactva, občas i hmyzu). Se smyslem pro detail, nad kterým někdy zůstával rozum stát. Jenže naneštěstí místo objektivního komentáře bez negativního citového zabarvení v pozdějších fázích časové osy příběhu - nedávného vývoje lesa a ústupu jeho rozlohy s růstem kvality života člověka - sklouzne film k ekologistické propagandě a pokryteckému sypání si popela na hlavu za to, že si vůbec dovolujeme žít a využívat zdrojů, které kolem sebe nacházíme. Jasně, Paříž zbořit a vrátit lesu...:) To je ohromná škoda, jinak by nebylo co vytknout. Tak proto nakonec jen tři hvězdičky, ale např. pro rodinu s dětmi a dovysvětlujícím komentářem posléze je Les saisons výborným vyplněním volného večera. Po dlouhé době jsem viděl film s dabingem (v provedení Tomáše Hanáka), no... u dokumentu a s takto nízkým počtem slov se to dalo přežít:) (Kino Scala, ČSFD projekce, 9. 4. 2016.) ()

brzozin

Fantastický dokument, který na rozdíl od mnoha jiných mapuje vývoj krajiny v naší domovině. Neříkám, že nemám rád roztomilé lachtánky nebo barevné papoušky, ale mnohem více mi k srdci přirostla naše evropská krajina. Krajina, kterou jsme za tisíce let změnili k nepoznání. Tahle vizuálně i zvukově dokonale vyladěná retrosonda ukazuje náš kontinent tak, jak vypadal a jak se vyvíjel až k dnešku. Jediné, co mi vadilo byly moralistické ekokecy - ano, vykáceli jsme ty lesy a domestikovali zvěř, ale bez toho bychom tu asi dneska neseděli v teplém domě u PC. A také nekonečná délka byla ke konci k uzoufání. Chápu, že tvůrci měli nutkavou potřebu vměstnat sem maximum těch unikátních záběrů, které natočili (osobně jsem místy seděl s otevřenou pusou a nechápal), ale ta stopáž je fakt dlouhá, lidi. ()

janahorova

Kamera opravdu úžasná a každou chvíli jsme přemýšlela: Jak tohle sakra udělali? Bohužel velmi nudný komentář a jako celek to tak nějak není ono. ()

ostravak30

Kdyby nic jiného, tak Příběh lesa a jemu podobné dokumentární velké projekty svůj smysl mají právě pro to uvědomění si, jak příšerný tvor člověk jak. Jak moc je důležité chránit přírodu a její ekosystémy. Protože my prostě bez přírody, stromů a konec konců ani zvířat a celého koloběhu nemůžeme žít, ale chováme se tak, jako by ano. Vlastně i máme pravdu. My to přežijeme, budoucí generace nás nepochopí, budou nám spílat, ale hlavně budou mít problém. Samotná ekologická linka je ale až závěrem celého velkofilmu. Do té doby sledujeme úžasné záběry časosběrného charakteru a historie lesa. Právě tyto typy filmů jsou pro mě na 5 hvězd. ()

Juuroo

Veľmi pekný dokument o lesnom ekosystéme v Európe. Krásne zábery, úsmevné scény. V závere filmu sa divák až hanbí za to, že je človekom, keď vidí čo sme dokázali urobiť ( a stále robíme ) s tak nádhernou prírodou. 4* ()

sysyphus

Takto nejako by asi vyzeral Revenant bez prítomnosti DiCapria. :) Veľmi zaujímavý prírodopisný počin, ktorý po výbornom Microcozme (a rozpačitom Genesise) naplno otvára otázku ekologickej zodpovednosti človeka za všetko, čo spôsobil svojím počínaním povrchu tejto planéty za ostatných pár storočí svojho vývoja. Krásna kamera aj Coulaisov atmosferický hudobný doprovod otvárajú v Les Saisons okno do lesnej prírody našeho pásma nebývale krásnym spôsobom. Bola by to naozaj veľká škoda, keby sa po nasledujúcich dekádach neuvedomelého humpľovania pozemskej prírody zachovali prejavy života nádherných lesných tvorov už len v takýchto filmoch ako archívne zábery. Rozhodnutie, či to tak bude alebo nie je stále na nás. ()

blondboss

Keď sa nad tým zamyslíme, v dnešnej dobe sa vyrába veľké množstvo brutálne kvalitných a hodnotných prírodopisných filmov, takže tento snímok mal naozaj čo robiť, aby mohol uspieť. A dá sa povedať, že aj uspel. Nedosahuje síce takých kvalít ako BBC dokumenty, ale zábery boli naozaj nádherné a v HD kvalite je to pre milovníkov prírody doslova balzam na dušu. Keď k tomu prirátame aký taký príbeh spojený s ekológiou, ktorý sa tu rozpráva, tak celkovo tento snímok ponúkne celkom slušný vizuálny zážitok aj s posolstvom. 75 % ()

pekko

Krasne zabery z kratkych utrzkov zivota roznych zvierat, bohuzial ako kulisa smutneho pribehu 'Ako clovek znicil Zem'. ()

Leonisa

Pro první stupeň ZŠ je to dobrý vzdělávací dokument, pro dospělého je to hlavně relaxační pohled do lesa. ()

Kokutek

Některý záběry jsou dechberoucí a krásný, ale nic novýho...co mě vyloženě ale sralo, byly hraný scénky...umělej neandrtálec nebo co to bylo...možná, že to, co krmil, bylo čévéčko, nevím...to škrcení lišky v drátovým oku bylo nahraný? Doufám, že ne... ()

abi9

Jak šel čas od doby ledové až po současnost nám ukáže autentická výpověď přírody Příběh lesa. Snímek předkládá průřez historií z pohledu zvířat, od nekonečné zimy přes zlatou éru lesa až po dnešní nehostinné prostředí. Ponoříme se do světa tvorů, se kterými sdílíme teritorium i dějiny. Uvidíme vývoj krutého a divokého zeleného království, které je stále více a více omezované člověkem. Přestože si lidé kladou čím dál větší nároky, příroda se ještě nevzdala. Snad není pozdě a je stále šance na vytvoření symbiózy mezi námi a zvířaty. 90 % ()

Fjera

Do tří čtvrtin délky to bylo skvělé vizuální představení. Škoda, že do filmu vstoupili i lidé. Bohužel to na mě působilo rušivě. A poslední část filmu mě bohužel díky tomu nudila. Téma ničení přírody člověkem by vydalo na další celovečerní film, ale míchat to do dokumentu mi přišlo zbytečné. Jako vzdělávací film pro školy ale zřejmě poslouží dobře. Doporučuji film o natáčení filmu. ()

Za zvířaty do kina Atlas

Za zvířaty do kina Atlas

30.10.2016

Druhý ročník dokumentárního filmového festivalu Zvířata jsou taky lidi nabídne v pražském kině Atlas celkem 12 projekcí ve čtyřech festivalových dnech. Tématem přehlídky, která proběhne od 10. do 13.… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST