LENI (divadelní záznam)

Slovensko, 2015, 90 min

Valéria Schulczová (divadelní hra), Roman Olekšák (divadelní hra)

Ivan Finta

Martin Hasák

Tvorba Leni Riefenstahlovej je plná paradoxov. Fantasticky spracované filmy. Po filmárskej stránke top úroveň. Na jednej strane vysoko propagandistický a Tretiu ríšu ospevujúci "Triumf vôle", na druhej strane fantastické a perfekcionistické zábery z Olympijských hier v Berlíne v roku 1938. ... V tejto divadelnej hre autorovi ide presne o to, či odsúdiť jej filmovú tvorbu, kvôli zrejmým úzkym vzťahom s pohlavármi fašistického štátu, alebo oddeliť jej profesionálnu stránku od súkromného života ... Zdenu Studenkovú nemusím, ale tu to zahrala na výbornú. Na pochopenie celej inscenácie je vhodné si niečo naštudovať o Leni, prípadne napozerať niečo z jej tvorby. Až potom súdiť .... 5*****(31.8.2015)

Zdena Studenková tu dala zo seba to najlepšie. Fiktívna talk-show s Leni, ženou, ktorá niečo dokázala, a dostala sa pri práci aj na zlé chodníčky. Takýto typ roly silnej ženy je pre Studenkovú ideálom. Nestratil sa pri nej ani Paulovič a vytvorili spolu výbornú dvojicu pre hodinový rozhovor plus scény zo zákulisia a príprav rozhovoru. Chvíľami to ani nie je talk-show, ale čistokrvný súdny proces so žalobcom, obvinenou a porotou sú všetci diváci. Silné štyri hviezdy. –––– Ja mám svedomie čisté. Točila som len to, čo sa dialo v skutočnosti. Ja som Hitlera nestvorila.(2.9.2018)

Tato verze divadelního záznamu "Leni" je velmi dobrá, dávám 4 hvězdy, nicméně, jestli bude pořízen divadelní záznam v hlavní roli s Vilmou Cibulkovou, tak té dám pět hvězd. Viděl jsem tuto hru u nás v divadle. A už vím, proč dostala cenu Thálie za roli Leni ve stejnojmenné inscenaci v pražském Divadle v Řeznické. Díky této divadelní hře mám nyní "období Leni Reifenstahl" a ještě mi to asi nějaký pátek vydrží :-)(14.4.2015)

Nebudem to brať ako divadelnú hru, ale ako film. A vôbec už nebudem sa zaoberať hercami a ich výkonom. Pre mňa je smerodajná osoba Leni Riefenstahlovej, chránenkyňa samotného Hitlera, ale na druhej strane aj výnimočná osobnosť. Film je fiktívne stretnutie dvoch osôb, ktorí sa v reálnej situácii nestretli. Leni tretinu svojho života zažívala ohromný úspech, dve tretiny ďalšieho života trpela za to, komu slúžila tú úspešnú jednu tretinu. Snažila sa túto časť života očistiť, ale sa jej to nepodarilo. Jej tvorivé obdobie bolo predovšetkým v dobe rozkvitajúceho sa nacizmu a posilňovania moci Adolfa Hitlera v Nemecku. Jej prvým filmom, Víťazstvo viery (Der Sieg des Glaubens, 1933), Triumf vôle (Triumph des Willens, 1935), Deň slobody - naša armáda Tag der Freiheit - Unsere Wehrmacht, 1935). Potom nasledoval film Olympia je to dokument z 11. letných olympijských hier konajúcich sa v Berlíne v roku 1936. Pozostáva z dvoch dielov 1. Festival národov a 2. Oslava krásy. Týmto filmom zavŕšila svoju režisérsku kariéru s propagandistickými filmami propagujúcimi Tretiu ríšu a jej pohlavárov. Po vojne Leni Riefenstahl bola štyri roky väznená Spojencami, ale ani jeden súd ju neodsúdil za vojnové zločiny. Nálepky nacistickej režisérky sa nezbavila do konca svojho života. Zomrela 101 ročná, najtalentovanejšia režisérka na svete.(21.3.2020)

Videné v SND v Bratislave. Musím sa priznať, že to bolo poňaté značne netradične, mne osobne sa to však páčilo. Zdena Studenková proste nestarne. Pokiaľ ide o príbeh, ten je sám o sebe kontroverzný, takže sa k nemu nebudem vyjadrovať, jeho spracovanie je však určite zaujímavé. I keď neviem, či by som na to znovu išiel, určite som sa v sále nenudil.(25.11.2019)