LENI (divadelní záznam)

Slovensko, 2015, 90 min

Valéria Schulczová (divadelní hra), Roman Olekšák (divadelní hra)

Ivan Finta

Martin Hasák

Výborná divadelná hra so silným posolstvom, ktorá výborne vyznie aj z obrazovky televízie (a to pritom nemám príliš rada divadlo v televízii). Pre mňa Leni symbolizuje každého Nemca a Nemku, ktorí povedali svoje "áno" Hitlerovi, s tým, že ona mala relatívne väčšiu moc ako napr. predavačka v obchode a tak s ňou naložila tak, ako naložila. Naďalej pre mňa zostáva otázkou, ako sa vnútorne vysporiadala s faktom, že slúžila ohavnému režimu, o ktorom musela vedieť (ak mala aspoň trochu morálneho cítenia) už aj za čias jeho najväčšieho rozkvetu, že je ohavný. Herecky to nemalo chybu. Studenková, Kráľovičová aj Paulovič dali 100%.(30.3.2015)

Videné v SND v Bratislave. Musím sa priznať, že to bolo poňaté značne netradične, mne osobne sa to však páčilo. Zdena Studenková proste nestarne. Pokiaľ ide o príbeh, ten je sám o sebe kontroverzný, takže sa k nemu nebudem vyjadrovať, jeho spracovanie je však určite zaujímavé. I keď neviem, či by som na to znovu išiel, určite som sa v sále nenudil.(25.11.2019)

Zdena Studenková tu dala zo seba to najlepšie. Fiktívna talk-show s Leni, ženou, ktorá niečo dokázala, a dostala sa pri práci aj na zlé chodníčky. Takýto typ roly silnej ženy je pre Studenkovú ideálom. Nestratil sa pri nej ani Paulovič a vytvorili spolu výbornú dvojicu pre hodinový rozhovor plus scény zo zákulisia a príprav rozhovoru. Chvíľami to ani nie je talk-show, ale čistokrvný súdny proces so žalobcom, obvinenou a porotou sú všetci diváci. Silné štyri hviezdy. –––– Ja mám svedomie čisté. Točila som len to, čo sa dialo v skutočnosti. Ja som Hitlera nestvorila.(2.9.2018)

Fenomenálny herecký koncert na doskách SND. Zdenka Studenková opäť raz dokazuje, že je pani Herečka a táto inscenácia bola pre ňu ako stavaná. Zároveň chválim i Ľubomíra Pauloviča a Máriu Kráľovičovú, ktorí odvádzajú nemenej skvelú prácu. A k hre samotnej - už dlho som nevidel nič podobné, čo by ma ohúrilo do takej miery a tak veľmi prinútilo premýšľať, analyzovať a hĺbať nad touto hrou a jej posolstvom. Hoci hry v TV nie sú to pravé orechová, práve táto však v televíznej obrazovke vyznela perfektne, neumelo a mňa osobne dokázala zaujať minimálne tak, ako keby som bol priamo v hľadisku. Sledoval som miestami so zatajeným dychom. 100% za hru ako celok, 200% za výkon Zdeny Studenkovej.(22.4.2015)

• kamals

Nehodnotim divadelni zaznam, ale divadelni hru, kterou jsem dnes videl na pude SND v Modrem salonku. Divim se uprimne vysokym hodnocenim, ale mozna, ze divadelni zaznam ma jine kouzlo a je nejak lepe "sestrihany", nez to, co jsem videl na vlastni oci. Vadili mi tri veci, za prve, ze v anotaci dramatu bylo na peti radkach napsano vse, co se odehralo na prknech divadla, nic vic, nic min, casem clovek jde na znamou hru a presto mu spadne celist nad zpracovanim, zde jsem sel seznamen s peti radky anotace a nic vic se nestalo; za druhe, Modry salonek SND je opravdu salonek, kde se vejde takovych 80 -100 divaku a ma opravdu atmosferu televizniho studia (idealne to sedi na format teto hry - alespon jsem si to na uvod myslel), ale tento potencial zustal uplne nevyuzity, nevim jak moc to ovlivnilo relativne chladne bratislavske publikum a nakolik svazanost a nenadcasovost projevu Luba Paulovice. Proste ocekaval jsem uplne jinou interakci, zvlaste i proto, ze Modry salonek to ma jaksi v popisu prace, bohuzel ale pouze v popisu, realita je uplne jina, tak jako tolik jinych veci na Slovensku. Za treti, pokud se o rezimu v Nemecku celou hru mluvi jako o fasismu, tak je asi neco spatne. A jeste za ctvrte, pokud zaver vyzni uplne jinak, nez kam zpeje celou hru, tak uz vlastne nevim o napsat. Vlastne ano, na 89 let dobry vykon od pani Marie Kralovicovej-Prochazkovej a neuveritelne prehravani Petera Brajercika. Pekny vecer.(9.6.2016)