Reklama

Reklama

Šermíř

  • Finsko Miekkailija (více)
Trailer 1

Mladík Endel Nelis přijíždí na začátku padesátých let minulého století do estonské vesničky Haapsalu. Je nucen uprchnout z Leningradu, aby se ukryl před tajnou policií. Najde si práci učitele na místní škole a založí pro své žáky sportovní klub. Stane se pro děti otcovskou autoritou a začne je učit své velké vášni - šermu. Tím si však znesváří ředitele školy. Ten Endelovi závidí a rozhodne se zapátrat v jeho minulosti... Endel se naučí milovat děti a starat se o ně; z většiny z nich udělala ruská okupace sirotky. Šermování se pro žáky stává formou sebevyjádření a Endel pro ně představuje velký vzor. Když přijde možnost jet s oddílem na soutěž do Leningradu, stojí Endel před životním rozhodnutím: zradit jejich důvěru a soutěž dětem odepřít, nebo se tak dobrovolně vydat napospas KGB. (Cinemax)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (41)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Pekný príbeh, dokonca inšpirovaný skutočnými udalosťami, čo je vždy veľké plus. Film by sa dal rozdeliť do takých dvoch okruhov - jeden s politickým podtextom a druhý so šermiarskou tematikou. Musím uznať, že tá politická téma ma očarila omnoho viac - je to až neuveriteľné aký osud stihol tisíce estónskych mužov, ktorých násilne počas vojny naverbovali Nemci, a po vojne ich za to Sovieti prenasledovali a trestali. Hrôza! Čo sa týka šermiarskej línie, to mi pripomínalo tak trochu príbeh ako vystrihnutý zo športových Disneyoviek. Ale to nič nemení na tom, že to ako celok bolo naozaj kvalitné a pozoruhodné. Škoda, že filmová akadémia tento kúsok odignorovala a neodstalo to ani len nomináciu za najlepší cudzojazyčný film. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Předně bych rád uvedl, že s radostí očekávám každou filmařskou snahu z Pobaltí a tak mi vůbec nevadil námět, u kterého jsem byl úplně mimo. Ono šermířství není zrovna téma, o kterém bych cokoliv věděl, a tak jsem mohl být při nejmenším překvapený. Estonci to ale zvládli se ctí a odvyprávěli lidský příběh tehdejší doby tak, jak se sluší a patří, i když s notnou dávkou deprese. A já se navíc dozvěděl něco o Estonsku padesátých let. ()

Reklama

hansel97 

všechny recenze uživatele

Trochu váhám jestli jsem právě viděl něco nadprůměrného, nebo průměrného. Nejsem zrovna na sportovní dramata, ale zrovna ten šerm mě ve filmu docela oslovil. Ovšem příliš jsem se nenavázal na postavy, Endel je takový ten typický hrdina, co dělá to, co je správné a krása filmu spočívá v jeho lidskosti a obyčejnosti, to bez pochyb. Jenomže mě opravdu nějak nezasáhl. Ale pro lepší pocit je to tři a půl hvězdičky. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Překrásná scenérie Estonska, či kde se to celé natáčelo. Kdo by to byl čekal. Celkem sympatický hlavní hrdina a citlivý příběh o nelehké době. Dobová atmosféra na diváky rozhodně dýchla. Celý příběh je prakticky o jednom životním rozhodnutím a taky trošku o tom šermu. Učitel to byl šikovný, takže teoretický základ k tomuto sportu, bojovému umění, či kam to vlastně spadá by byl. Sebevědomí pro tohle odvětví by mi také nechybělo, takže až bude někdy čas, tak se stavím vyhrát nějaké to mistrovství. Závěrečný turnájek v tomto filmu je takovým zlatým hřebem. Moc jsem se tedy neorientoval v průběžném skóre, protože výcvikem assbuky jsem si doposud neprošel. Inspiraci skutečnou událostí vítám určitě velmi pozitivně. Dokonce mi celkem nevadil ani pomalu plynoucí děj a styl vyprávění. Viděl bych to na 3 kousky. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka eLeR. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,, Pane řediteli, jak mám vést sportovní kroužek, když mi vojáci z letecké základny odvezli všechno sportovní vybavení?'' -- ,,Já nevím, vy vedete sportovní kroužek ! '' ------------------------------------ Šermíř je velice laskavým a krásným filmem. Je filmem o osobní odvaze mladého muže v době stalinismu, který začal být unavený prcháním před tajnou policií MVD. Za války při okupaci Estonska byl jako osmnáctiletý stejně jako mnoho jeho spolužáků a vrstevníků odveden povolávacím rozkazem do wermachtu. Neuposlechnutí se rovnalo trestu smrti a tak nebylo o čem debatovat... Jakmile to šlo, zběhl a podařilo se mu do konce války přežít v úkrytu. Ve chvíli, kdy Rudá armáda dobyla Estonsko zpět, začala všechny Estonce bojující na straně Němců bez rozdílu zatýkat a šla po nich jako zrádcích i po válce. Proto Endel Nelis odjíždí z Leningradu, kde se na něj začínají ,,tajní'' vyptávat se změněnou identitou daleko na venkov do vesničky Haapsal. Kromě školy, několika domečků a blízké letecké základny tam není nic a čas jako by se tam zastavil. Ve škole, kde je přijat jako učitel a tělocvikář je mu dáno za úkol vybudovat sportovní kroužek. Škola je chudá, prakticky bez jakéhokoliv sportovního vybavení. Endel nelis se věnoval profesionálně šermu a když zjistí, že děti by o tento sport měli veliký zájem, začne je učit. Jenže ředitel školy má obavy, zda je šerm - pro něj typicky buržoazní sport - zrovna ideální disciplínou a nutí učitele aby s dětmi sportoval jinak. Ten podporován rodiči ve výuce šermu pokračuje. naštvaný a i vyděšený ředitel nechce nic riskovat a pošle na Endela udání. Zároveň si začne prověřovat zda je Endel opravdu tím učitelem, kterým se před ním při přijetí na školu prezentoval. To vše se odehrává v ovzduší, kdy náhle mizeli tisíce lidí neznámo kam a nikdo už o nich nikdy neslyšel.... ---------- Opravdu jsem netušil, že mne film tak chytne a souhlasím s ostatními, je to asi první film o šermu, co jsem viděl. Přesto jsem u něj ani nedutal. Ačkoliv je obsazení komorní, všichni hráli výborně, včetně dětí. Člověk si znovu uvědomí jak odporné to v Rusku bylo a jak nebezpečná ta doba byla i pro prosté lidi, kteří nic nikomu neudělali... Dýchne na vás z toho čistý hnus... Je dobře, že se točí tyto filmy! Za mne je to za 4 kroky vpřed! * * * * ()

Galerie (30)

Zajímavosti (2)

  • Skutočný Endel Nelis (Märt Avandi) nemal nikdy husto zarastenú bradu. Rovnako nebol zatknutý po turnaji v šerme vo vtedajšom Leningrade. (MikaelSVK)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v estónskej metropole Tallin a v mestách Haapsalu a Pärnu. (MikaelSVK)

Související novinky

23. Dny evropského filmu

23. Dny evropského filmu

02.04.2016

Dny evropského filmu jsou jediným festivalem v České republice zaměřeným výhradně na evropské filmy. Hlavní přehlídka proběhne v Praze ve dnech 7. - 14. 4. (kina Lucerna, Světozor a Royal) a v Brně… (více)

Zlaté glóby 2016 - nominace

Zlaté glóby 2016 - nominace

10.12.2015

Pokud nesledujete zahraniční filmové dění, o lesbickém dramatu Carol zřejmě slyšíte poprvé. Právě tenhle film ale vévodí letošním nominacím na Zlaté glóby, a to s pěti důležitými zářezy. Carol bude… (více)

Reklama

Reklama