• Austrálie

Asif Kapadia

Antonio Pinto

James Gay-Rees

Chris King

K dokumentům se dá přistupovat různými způsoby. Ten od Asifa Kapadia je velmi sympatický. Nic neodflákne, nevolí jednoduché cesty, nehodí někoho před kameru, aby se rozvykládal, jak to měl ten a ten v životě těžké. Takže nejde jen o přehlídku blízkých, kteří křiví obličeje a vytahují kapesníky. I když někoho to může zklamat. Volí audionahrávky milenců, rodičů, producentů, sází na archivní záběry. Jde na to od základů, neuhýbá problémovým tématům, ukazuje drogové trable, blikající fotoaparáty paparazziů, vyzpívávání se z životních přešlapů. Tahle zpívající a skládající diva se hlavně nikdy neokoukala. Byla svá, byla jedinečná, nebyla figurkou studia. I tak její příklad varuje, že sápání se na hudební Olymp bez hroší kůže nelze. Dvě hodinky jsou dle mého trochu moc, ale tenhle nešťastný osud si je zaslouží.(16.12.2015)

Dlouhá stříhanice vesměs z archivních záběrů, kterých je překvapivě mnoho. Všechny střípky a fotky slepené do dvou hodin. A je to dobré, poutavé a vykresluje to precizně vzestup a pád hvězdy, se vším co to obnáší. Amy řadím k těm opravdu dobrým životopisným dokumentům. Rád bych dodal, že nejsem fanoušek Amy a i přesto mě to bavilo. A musím uznat, že její hlas byl dar. Její život bohužel už ne. Měla v srdci jazz, "blues" v mysli a rock'n'roll, bohužel, v krvi.(22.9.2015)

Nevím, jaký dojem z filmu bude mít někdo, kdo o Amy nikdy neslyšel. Já na něj musela jít ještě v den premiéry. Dokument sestříhaný z autentických záznamů vypráví příběh, ze kterého ke konci naskakuje husí kůže. Z malého zpívajícího děvčete vyrostla talentovaná zpěvačka, která se zamilovala do špatného chlapa. Dokud nebyla slavná, za nic ji neměl a nechtěl s ní být, jakmile ale začala vydělávat hodně peněz, sám se ozval a najednou z toho byla láska jako trám... Jenže když jste citlivá duše, tyhle věci nevidíte a nechcete vidět. Určitě je to hlavně zpracováním dostupného materiálu, ale dokument poskytuje dost dobrý náhled do Amyiny psychiky. Pro mě naprosto srdeční záležitost.(25.10.2015)

Ten její fotřík je teda pěknej grázl. Po malé holčíčce ani nevzdechne, ale jakmile se z ní začne sypat, je to největší kamarád. Čím skandálnější život, tím víc paparazi. Kdo by tohle ustál. Možná, že kdyby byla ošklivější, tak by o ní nebyl takový zájem. Škoda, že to nebylo natočeno trochu skandálnější formou. Tyhle autentické záběry jsou někdy trochu nudné.(23.10.2015)

Ach jo, taková talentovaná a krásná ženská! Amy byl přesně ten typ člověka, z něhož jeho vlastní temperament dělal osobnost, ale zároveň byl i stejnou měrou destruktivní. Vím, o čem mluvím, na vlastní kůži jsem tohle zažil. Amy byla odjaživa tak trochu střevo, avšak brzy se ukázalo jak velký talent v ní dřímá. Bohužel však byla takový ten klasický self-trable maker, který dokázal z řetězce údálostí vzít hlavně to špatné a už se to vezlo. Nešťastná láska, kompenzace prací a showbyznysem. Alkohol a porucha příjmu potravy. Koncerty, tours, desky, jedna Grammy za druhou. Do toho drogově závislý manžel a jeho následné uvěznění. Další kolotoč chlastu a drog, mediální tlak a nekonečná spirála osobnostního propadu. S odstupem času se to jeví jako zcela jasná křivka cesty do pekla. Nevím, jestli se něčemu takovému dá zabránit, jestli si člověk takovou cestu dobrovolně vybírá sám nebo prostě na začátku usedne na rychlodráhu a teprve po cestě zjišťuje, že nemá čím brzdit. Je strašný to říct nahlas, ale někdy je asi lepší lidi, kteří se trápí, prostě nechat jít. Tony Bennett v dokumentu říká: "Byla jednou z neopravdovějších jazzových zpěvaček, které kdy slyšel. Kdyby ještě žila, řekl bych jí: Zpomal, jsi příliž důležitá".(1.4.2017)

• - Amy Winehouse zemřela v červenci 2011 ve věku 27 na otravu alkoholem. Amy se tak stala součástí Klubu 27, někdy též Forever 27 Club (Klub navždy 27), jak fanoušci označují skupinu vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech. (Digi_cz)

• - Rodina Amy Winehouse dala filmařům přístup k jejím osobním záběrům, jejích přátel a její rodiny. Také souhlasili s rozhovory s rodinnými příslušníky a dalšími lidmi v Amyně okolí. Její otec však nakonec nebyl spokojen s tím, jak byla Amy ve filmu vyobrazena a nechal se slyšet, že se tvůrci dokumentu soustředili hlavně na negativní aspekty jejího života. (hansel97)

• - Více než polovinu filmu tvoří záběry pořízené paaparazzi. (Terva)