Amy

• Velká Británie Amy (více)
Trailer 1
Velká Británie, 2015, 128 min (Alternativní 123 min)

Kým ve skutečnosti byla dívka, která stojí za slavným jménem Amy Winehouse? Co tato hudební ikona skrývala před okolním světem a proč zemřela v pouhých 27 letech? Celovečerní dokument nechává promlouvat zejména Amy samotnou prostřednictvím dosud nezveřejněných archivních záběrů, rozhovorů, ale především skrze její hudbu a původní texty, které vždy reflektovaly aktuální události jejího života. Vidíme Amy jako obyčejnou dívku s obrovským talentem a touhou zpívat, jako zjevení ohromující hudební fajnšmekry, jako popovou hvězdu obletovanou fanoušky i jako oběť manipulovanou manažery a pronásledovanou bulvárními novináři, unikající k závislostem. Za známým mediálním obrazem ale odhalujeme hlavně Amy, která skutečně touží jen po dvou věcech: opravdové lásce a hudbě. (Aerofilms)

Trailer 1

Mishqo

Na úvod musím poznamenať, že som nebol nejaký zaťatý fanúšik Amy Winehouse, ale ako speváčku som ju uznával a mnohé z jej pesničiek boli jednoducho geniálne. .... (a teraz k filmu) ... Natočiť dokument o zosnulej osobe bez pátosu je dnes veľká rarita. Autor sa ju nesnaží zbytočne vykresliť za svätú, ani vám nevnucuje nijak iný obraz o nej. Jej život podáva zhruba tak ako sa sám vyvíjal, ukazuje tie dobré aj zlé veci a je čisto na divákovi ako sa k samotnému dokumentu, no predovšetkým k Amy postaví. Veselé pasáže striedajú tie smutné ba až depresívne. Koniec filmu sa pre vnímajúceho človeka jednoducho zvládnuť nedá. Slzy jak hrom, no moji dvaja spolusediaci spustili ešte väčšmi. A preto som v úvode spomínal môj postoj k Amy, no film ma i tak neskutočne dojal. Práca profesionála sa pozná. Nechcem sa vyjadrovať percentuálne ale v terminológii csfd.cz by to bolo 5/5 a v terminológii imdb.com asi 9/10 ()

Vančura

Výborný dokumentární počin, který mě hodně oslovil. (Kapadiův starší dokument Senna mě moc nebral, ale Amy mě dostala). V podstatě vše, co se lze o tomuto dokumentu dočíst, je pravda. Film ukazuje Amy z mnoha stránek, přináší unikátní záběry, nesnižuje se k bulvární senzacechtivosti a jeho zhlédnutí člověka rozesmutní. Strašná škoda, že už tady není - byla to krásná holka s neuvěřitelným hlasem i talentem, po níž zbyla dvě výborná alba a tento působivý filmový pomníček. Co se mi na dokumentu líbilo, byla skutečnost, že se nedere za každou cenu za jediným vysvětlením zpěvaččiny předčasné smrti - tak, jak je to zde podáno, se ukazuje, že to byla souhra celé řady nešťastných okolností, mezi nimiž stojí na předních místech její milostné karamboly, pronásledování ze strany paparazzi, tlak ze strany fanoušků i hudební branže a jakási vrozená autodestrukce, která ji nakonec přivedla do smutné společnosti Klubu 27. Cynik by zde mohl pronést, že už samotná existence označení pro tuhle partičku předčasně zesnulých hudebníků svědčí o tom, že Amy nebyla první (a jistě ani poslední), kterou podobný trudný osud postihl, a že předčasná tragická smrt je tím nejlepším způsobem, jak si zajistit posmrtnou slávu a katapultovat prodej svých desek do závratných výšin - jistě tomu tak je, ale stejně se nemohu ubránit povzdechnutí nad tím, že bych byl raději, kdyby tu s námi ještě Amy byla. Když jsem ji včera v totálně vyprodaném kině Aero viděl v tomto filmu na velkém plátně zpívat moji oblíbenou píseň "I Heard Love Is Blind" i další, bylo to jako zjevení. Dneska celý den sjíždím obě alba "Frank" i "Back to Black" a nemůžu se toho naposlouchat, jaké nápadité texty, jaký hlasový projev! Jinak nejpůsobivější moment z celého dokumentu je asi scéna s udílením cen Grammy, kdy naprosto konsternovaná Amy nevěřícně sleduje, jak vyhrává jednu nominaci za druhou. Kdyby byl celý dokument takto silný, bylo by to na 5* - takto za mě "jen" 4*. ()

BoXBe

Zajímavý film, o zajímavé holce, která uměla teda fest zpívat. Která měla nula důvodů pro to, aby se nořila hluboko do bahna. Tenhle příznak je ale syndromem doby. Naprosto průměrný příběh jedné průměrné holky, kterou dobrý hlas strhl do světa showbusinessu a ona se v něm upila se k smrti, vůbec díky tomu vznikl a je v kinech. Na druhu stranu stovky dobrých zpěvaček, které dřou, hledají samy sebe, objíždějí koncerty, skládají a vydávají desky jsou zcela mimo zájem diváků a médií. Upřímně? Edukativně ok, ale jinak spíše k povzdechu. ()

silentname

Amy Winehouse bola skutočne fascinujúcou osobnosťou a myslím si, že tento film to skutočne veľmi dobre dokazuje. Tentokrát tu máme skutočný dokument bez toho, aby sa mal nejakú filmovú zápletku alebo pôsobil ako film. Takto podľa mňa majú dokumenty vyzerať a je to skutočne zvladnuté. Je pozoruhodné sledovať túto dámu ako prechádzala rôznymi obdobiami svojho života a človek tým mal možnosť aj posúdiť, čo všetko stálo za tým, že sme túto talentovanú osobnosť v roku 2011 stratili. Osobne si myslím, že americkí komici, ktorí si robili srandu z jej problémov tak nechutným a drsným štýlom by si mali prejsť rovnakými problémami a ľudia by sa pre zmenu mali smiať im. Bolo to tak nechutné a hnusné, že som mal ich chuť prefackať. Plus je aj smutné ale vidieť, keď Amy povie, že bez drog tento život už nie je to pravé... a ako sa postupne vzdáva vecí, na ktorých jej podľa mňa záležalo najviac. A okrem toho je to aj skvelé predstavenie hudobníčky, ktorej hudbu som moc nepočúval, no dokázala vo mne prebudiť veľkú dávku záujmu. A nielen preto, že už jej niet. Jej hudba skutočne dokázala pohnúť... najmä ak človek dokázal zachytiť každé jej slovo. Osobne som veľmi rád, že som Amyin príbeh videl a ďakujem tvorcom tohto dokumentu za to, že nám ho priniesli. Ich práca na ňom je ohromná. Hodnotenie: B+ ()

Pajky3

Zajímavý dokument, který nabízí bližší náhled na osobnost Amy a ukazuje, že v dnešním showbussinesu musí mít člověk štěstí, mít kolem sebe dobrý lidi a být neskutečně silná osobnost. Jak se postupně dozvídáme, tak Amy kolem sebe dobré lidi neměla (přítel, otec) a za silnou osobnost lze být považována také jen těžko. To nic neubírá na faktu, že měla úžasný hlas a neskutečný talent. Bohužel to však díky tomu dopadlo tak, jak to dopadlo. Dokument rozhodně stojí za podívání, nabízí minimum mluvících hlav a umně využívá hudbu a texty, kterými se Amy proslavila. ()

• Amy v tomto dokumentu často zmiňuje, že ji nikdy neuchvátila tehdejší hudební tvorba. Chtěla ji posunout o úroveň výše, hudbu vnímala jako niterní výpověď bez příkras. (Emo-haunter)
  • Rodina Amy Winehouse dala filmařům přístup k jejím osobním záběrům, jejích přátel a její rodiny. Také souhlasili s rozhovory s rodinnými příslušníky a dalšími lidmi v Amyně okolí. Její otec však nakonec nebyl spokojen s tím, jak byla Amy ve filmu vyobrazena a nechal se slyšet, že se tvůrci dokumentu soustředili hlavně na negativní aspekty jejího života. (hansel97)
  • Amy Winehouse zemřela v červenci 2011 ve věku 27 na otravu alkoholem. Amy se tak stala součástí Klubu 27, někdy též Forever 27 Club (Klub navždy 27), jak fanoušci označují skupinu vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech. (Digi_cz)

Související novinky

88. Oscary - výsledky

88. Oscary - výsledky

29.02.2016

Letošní "kontroverzní" ročník udělování Oscarů skončil. Akademie umění a věd rozdala svá každoroční ocenění. Jedním z několika překvapení večera bylo vyhlášení nejlepšího filmu, kterým se stalo drama… (více)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (více)

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)