• Austrálie

Asif Kapadia

Antonio Pinto

James Gay-Rees

Chris King

Spoilery! Obrovský talent uvězněný v neskutečně křehkém těle s emočně labilní osobností. Asif Kapadia už mi jednou ukázal, že tvořit dokumenty rozhodně umí. Tento dokument je neskutečně věrohodnou výpovědí už proto, že je celý poslepován z domácích videí či audio záznamů lidí, kterými Amy bývala celý život obklopována. Kdo ji mohl znát lépe? Amy měla skutečně zlato v hrdle a vzhledem ke způsobu jejího promiskuitního života, tam obvykle nebývalo pouze zlato, nýbrž i spousta cizího DNA. Od mládí holdovala travičce zelené, která doposud nezabila jediného člověka. Kdyby u ní zůstala, tak mohla zpívat dodnes. Já osobně vidím problém Amy v totálním nevkusu při výběru svých životních partnerů, a to nehovořím pouze o jejich nuzných zevnějšcích. Kvůli první zrůdičce začala holdovat alkoholu. Kvůli druhé zrůdičce poté našla cestu k nějakému tomu kokainu a kdoví čemu ještě. Z této cestičky bývá už velice těžký návrat, jak již historie mnohokrát ukázala. K Amy nějaký nehynoucí obdiv nechovám. Má jednoznačně identifikovatelný hlas a líbí se mi pár jejích písniček. Ze začátku dokumentu jsem se malinko nudil. K docenění kvality tohoto dokumentu, je zřejmě třeba mít k Amy vybudovaný nějaký vztah, obdivovat její tvorbu, či si alespoň najít nějaké větší sympatie k její osobnosti. To se mi bohužel nepodařilo. Proto dávám "jen" 3 hvězdy.(10.12.2016)

Nikdy som nebol fanúšik Amy Winehouse, poznal som pár jej pesničiek, ale nepočúval som ju, o jej živote som vedel málo a vôbec celá jej kariéra frčala tak nejak mimo mňa. Do dokumentu som išiel s neutrálnymi očakávaniami. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som film videl. Silné to je. Fakt je. Páčilo sa mi, že režisér využil v celom filme zábery, ktoré sa sústreďujú len na Amy, pričom tu nie sú prestrihy na žiadne „hovoriace hlavy“ ľudí, ktorí ju poznali (namiesto toho ich iba počujeme). Dôkladne zmapovaná jej životná cesta, od začiatkov až po tragický pád. A teraz trochu subjektívnych / moralistických kecov: ako som povedal, pred sledovaním som bol takmer nepopísaný list, rozhodne netuším, kto je za to, čo sa stalo vinný (dokument naznačuje, že možno otec / nenažraní producenti, ale aj okolo toho boli rôzne kontroverzie). Ja som na začiatku videl Amy – veľmi sympatickú, trochu „trafenú,“ až detsky naivnú a citlivú holku s bohovským hlasom. Fascinovala ma jej neprehliadnuteľná láska k hudbe, jej spontánnosť, zmysel pre humor, ako komunikovala s novinármi, keď vždy dokázala zadrieť niečo, čo všetkých na moment vykoľajilo. Skrátka veľmi úprimné dievča, pohoďáčka, do ktorej som sa okamžite platonicky zamiloval. Ako stúpala jej sláva, pridávali sa problémy. Vyvstávali jednak tie, ktoré si niesla so sebou: trauma z rozvodu rodičov, depresia, bulímia. A potom drogy, chlast, deštruktívne vzťahy. Od tejto chvíle to bol špirálovitý pád ku dnu. Oslepujúce blesky foťákov, nemožnosť prejsť po ulici bez toho aby vám za chrbtom nestál nejaký paparazzi. Nebol som v tomto smere naivný a rozhodne som nepotreboval tento film, aby ma „prebudil,“ ale aj tak... vidieť Amy ako stojí na chodníku, úplne mimo, len s cigaretou v ruke a okolo nej krúžia fotografovia, to pôsobilo výjav z nejakej hnusnej nočnej mory. A videl som tú sympatickú Amy ako postupne hasne, ako sa sťahuje do seba. Zmizla iskra z jej tváre; keď poskytovala rozhovory, alebo hovorila do kamery, akoby to ani nebola ona. A pri spackanom koncerte v Belehrade muselo byť každému jasné, že niet cesty späť. Tam som mal už skutočne pocit, že je totálne „odpojená“ - nielen, čo sa týkalo tej konkrétnej situácie, ale celkovo. Akoby jej život už dávno odletel preč a nezostal ani odlesk, len prázdno. Ale čo, bulvár mal o čom písať a meno Amy Winehouse bolo stále fajn pri vtipkovaní v show Jaya Lena... Triple H tu napísal, že mala skrátka len hrať svoj jazz v malých podnikoch. Nikdy sa nemala stať popovou hviezdou, nikdy sa nemala stať tzv. „celebritou.“ S tým súhlasím. Netuším, kto z nej tú celebritu „vyrobil,“ ale odrazu ňou bola – a pôsobila strašne stratene, v každom jej pohľade a geste bolo patrné ako strašne nerozumie svetu v ktorom sa ocitla. Keď sa potom v závere opäť ukážu zábery z úvodu filmu – na „tú pravú“ Amy, je to ako rana kladivom do hlavy, ako pohľad z inej planéty... Neviem, všetky tie reči o tom, kto za to mohol, mi prídu strašne splošťujúce. Hralo tu rolu tak obrovské množstvo rôznych faktorov, že je podľa mňa nemožné priamo na niekoho ukázať. Každý k tomu pridal svoje: ľudia okolo nej, sláva a neschopnosť vyrovnať sa s ňou a (IMHO hlavne) spoločnosť, bulvár a paparazzi, ktorí ju hnali stále viac a viac do kúta. Nebola a – bohužiaľ – ani nebude posledná. Každá podobná tragédia je mementom, ale nezdá sa, že by si z toho niekto niečo robil. Ako povedal Alan Moore, slávni ľudia a celebrity sú ako obilie, jedni odídu, prídu ďalší. Sú len položkou a keď prestanú byť potrební, tak končia. Amy skončila a po jej smrti všetci plačeme. Chceli sme to, dostali sme to. Takto to je a vždy bude. A z toho mi nie je úplne dobre.(24.1.2016)

Od šestnácti brala antidepresiva. Z domova se odstěhovala, aby mohla hulit a pít. Měla neuvěřitelný talent. Ale i když jí chyběla opora v rodině i manželství, její osud nestál pouze na této podpoře, což se dokument snaží trochu prvoplánově ukázat. Ona sama byla sebedestruktivní typ, kterého Vám bude líto, protože měla velmi milou povahu, ale její smrt byla souhrou v podstatě celého jejího života. Chybou dokumentu je, že je až příliš zaměřen na osobu Amy a ani okrajově nerozvede postavy z jejího okolí, především osud jejího manžela, matky a otce.(27.8.2015)

Na úvod musím poznamenať, že som nebol nejaký zaťatý fanúšik Amy Winehouse, ale ako speváčku som ju uznával a mnohé z jej pesničiek boli jednoducho geniálne. .... (a teraz k filmu) ... Natočiť dokument o zosnulej osobe bez pátosu je dnes veľká rarita. Autor sa ju nesnaží zbytočne vykresliť za svätú, ani vám nevnucuje nijak iný obraz o nej. Jej život podáva zhruba tak ako sa sám vyvíjal, ukazuje tie dobré aj zlé veci a je čisto na divákovi ako sa k samotnému dokumentu, no predovšetkým k Amy postaví. Veselé pasáže striedajú tie smutné ba až depresívne. Koniec filmu sa pre vnímajúceho človeka jednoducho zvládnuť nedá. Slzy jak hrom, no moji dvaja spolusediaci spustili ešte väčšmi. A preto som v úvode spomínal môj postoj k Amy, no film ma i tak neskutočne dojal. Práca profesionála sa pozná. Nechcem sa vyjadrovať percentuálne ale v terminológii csfd.cz by to bolo 5/5 a v terminológii imdb.com asi 9/10(25.9.2015)

Zajímavý film, o zajímavé holce, která uměla teda fest zpívat. Která měla nula důvodů pro to, aby se nořila hluboko do bahna. Tenhle příznak je ale syndromem doby. Naprosto průměrný příběh jedné průměrné holky, kterou dobrý hlas strhl do světa showbusinessu a ona se v něm upila se k smrti, vůbec díky tomu vznikl a je v kinech. Na druhu stranu stovky dobrých zpěvaček, které dřou, hledají samy sebe, objíždějí koncerty, skládají a vydávají desky jsou zcela mimo zájem diváků a médií. Upřímně? Edukativně ok, ale jinak spíše k povzdechu.(23.4.2016)

• - Rodina Amy Winehouse dala filmařům přístup k jejím osobním záběrům, jejích přátel a její rodiny. Také souhlasili s rozhovory s rodinnými příslušníky a dalšími lidmi v Amyně okolí. Její otec však nakonec nebyl spokojen s tím, jak byla Amy ve filmu vyobrazena a nechal se slyšet, že se tvůrci dokumentu soustředili hlavně na negativní aspekty jejího života. (hansel97)

• - Více než polovinu filmu tvoří záběry pořízené paaparazzi. (Terva)

• - Amy Winehouse zemřela v červenci 2011 ve věku 27 na otravu alkoholem. Amy se tak stala součástí Klubu 27, někdy též Forever 27 Club (Klub navždy 27), jak fanoušci označují skupinu vlivných rockových a bluesových hudebníků, jejichž život skončil neočekávaně v sedmadvaceti letech. (Digi_cz)