Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jedná se o dobrodružný film pro děti, ve kterém hlavní roli ztvárnil v té době velmi populární Michael Hofbauer (známý především jako Oswald z Lucie postrach ulice). Tento patnáctiletý hrdina v době prázdnin spolu se svým kamarádem pátrá po rakouském obchodníkovi, který jezdí pravidelně do Čech na výstavy holubů. Ovšem Vašek Zeman (přezdívka major), přichází na záhadu výměny poštovních holubů za holuby výstavní a odhaluje tajnou skupinu zaměřenou na pašování briliantů na západ.

Mírně tendenční době ve které vznikal, nicméně bez cílené propagandy ala Major Zeman. (ČSFD)

(více)

Recenze (34)

Drom 

všechny recenze uživatele

Když se na scéně poprvé objeví od pohledu podezřelý cizinec, je malému práskači Zemanovi ihned jasné, že je to imperialistický záškodník. Vždyť každý cizinec je podezřelý, pokud ne rovnou vinen. A proto se svým zaostalým kamarádem a nehezkou přítelkyní počíná pátrat po jeho hříchu. Pak tam půl filmu pobíhají jak při táborový bojovce, až nakonec po několikerém vloupání se k místnímu dědkovi bylinkáři mají již dost informací, signalizují příslušníkům Veřejné Bezpečnosti a ta zákeřné diverzanty dopadá. Jedinou smutnou událostí tak zůstává fakt, že Zuzka opouštní našeho milého udavače. Patrně vycítila, že proň není tak sexy jako silný dalekohled a že v křoví její partner již nějakou dobu zaučuje svého kamaráda do intimit tajného sledování. Mohl bych si myslet, že příběh začínajícího konfidenta Zemana byl omylem obsazen o deset let mladšími herci, asi aby nestárnul. Jenže příběh je tak pitomej, že rozhodně ne. Mezi další nedostatky považuju vyloženě slabou propagaci pionýrské organizace a nízkou militarizaci mládeže. Vždyť ti hrdinní smradi neměli ani červené šátky, natož samopaly. Také zápaďácký imperialista byl málo zlý a nedostatečně odporný. A největší chyba je absence silné postavy moudrého předsedy ONV, který by zdůraznil ideologický rozměr a říkal Práci čest. A takové chyby se neodpouští. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Jestli ty holuby vymění i letos, tak za tím určitě něco je !!" - "A co prosím tě ??" - "No, to já nevím !! Ale je to divný.." Stejně jako režisér Jiří Hanibal se smutnou pravidelností dost symbolicky zůstal stát před branami lepších než čistě průměrných bijáků, povětšinou pro nadšené pionýry, tak i prudce jako holubí řiť nesympatický Míša "navždy Oswald" Hofbauer, jehož jeho držka zkrátka předurčovala vynikat v rolích vejlupků, nakonec ostrouhal, když ve finále vlastně nic nevyřešil, jen si řekl o místo oblíbeného péesvébáka, a ještě přenechal Pavlínu Mourkovou, no, ono nakonec taky nebylo zrovna moc o co stát, nadrženýmu Vaculíkovi, možná i dík tomu, že ten ještě tenkrát neměl vítr v kapse, ani nenosil nejodpudivější svetr v dějinách filmu, a to včetně toho Kruegerova..;) Slabé tři hvězdy skutečně zrůdnému hudebnímu motivu Jana Hrábka navzdory zejména dík pointě, při níž Oswald, pardon major Zeman junior, dojde prozření, že je lepší na pionýru nahánět lolitky, ehm, vlastně spolužačky se zapalujícími se lejtky než otylé přestárlé rakouské chovatele holubů.. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Jako malý jsem míval rád tyhle dětské filmy, kdy kluci nebo parta dětí vlastním pátráním dopadnou zločince či na něj alespoň nasměrují VB. Akci totiž většinou vždy zakončovaly žluto-bílé Volhy nebo Žígulíky, velmi často se soudruhem Moučkou v roli bodrého vyšetřovatele a přítele všech dětí :-). Tady je ale zápletka značně dementní a od začátku si dnešní divák musí klást otázku co se asi následně z těch dvou hrdinů filmu stalo. Minimálně svazáci, spíše pomocná stráž VB nebo tak něco a zcela jistě komunisté. Prostě takoví ti bonzáci co za pár výhod a mnohdy jen odznáček a dojem, že jsou něco více než ostatní, pomáhali v roli užitečných blbů totalitnímu režimu více než si mohl sám přát. Chápu příběh, kdy děti pátrají po zloději co vykradl státní zámek... Ale aby dva pubescenti pronásledovali jak diví Rakušáka, protože mají dojem, že je diverzant, to už je silná káva i na dětský film. Z ideového hlediska je to opravdu sračka. Zaujme jen pár zajímavých záběrů na tehdejší opršelé neudržované Budějky, Trhové Sviny a mladého Vetchého s Mourkovou.  Dávám za jednoho holuba. * ()

Kmyn 

všechny recenze uživatele

Zemanovo fotra štve že synek porád leží v knihách, bojí se že z toho zblbne. Zeman se nejprv domnívá že s kámošem rozkrejvá imperialistickou špionáž pomocí holubů, ale jde o brilianty. Esenbák co si dal pivo ve službě vezme Zemana bez helmy na motorku a jedou řešit. Na závěr dostane Zeman kopačky od děvčete a znovu zazní odporná ústřední písnička kterou skřehotá Zdeněk Mann. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Mourková - nomen omen, byla to fakt kočka. Hofbauer - nomen omen, mířil fakt vysoko. Koloušek - nomen neomen, to umí pouze Helenka Vondráčková, vypadat furt na patnáct. Vaculík - nomen neomen, žádnej culík neměl. Vetchý - těžko říct, na scéně se zjevil jen párkrát a vypadal celkem pevně. Původně jsem očekával, že Hofbauer srovnání s majorem Zemanem odmítne ze skromnosti kvůli tomu, že jako Brabec má daleko větší schopnosti, takže malé, nicméně nezanedbatelné plus za to, že tomu bylo přesně naopak. ()

Zajímavosti (10)

  • Ochotníkovi za železničiarsku uniformu, ktorú vo filme štáb použil, zaplatili 800 korún. (Raccoon.city)
  • Ve scéně, kdy otec veze Zuzanu (Pavlína Mourková) na němčinu, se mihne záběr na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Zelená Škoda poté bloudí uličkami budějovického centra (křižovatka ul. Česká a Hroznová – Mstné krámy). Lokace v záběru, kdy Zuzana s otcem dorazili na němčinu, se nachází též v Českých Budějovicích (konkrétně ul. Kubatova 6). (HonzaBez)
  • Drevené pódium, ktoré stálo pred hotelom a bola na ňom umiestnená letná reštaurácia so slnečníkmi, vytvoril štáb iba kvôli natáčaniu. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama