Neříkej mi majore!

Krimi / Rodinný

Československo, 1981, 70 min

I dětské detektivky měli nemalí úspěch u diváků a to ať byli napínavé, nebo ne. Dětskému divákovi to bylo vcelku jedno. Nejdůležitější bylo, že padouši byli vždy vypátráni a to stačilo. Ani tomuto snímku se však jistá naivita nevyhnula. Tedy alespoň pro dospělého diváka. Patnáctiletý Václav Zeman, kterého výborně ztvárnil Michael Hofbauer, je zapálen do detektivů staré školy, kdy rozhoduje jejich úsudek. Sám si na detektiva hraje, čímž je vystaven vůči svým soukmenovcům posměchu. Starý trafikant ho oslovuje majore a to kvůli stejnému příjmení jaké má jeden televizní hrdina. Jednoho dne začne sledovat rakouského turistu a zjistí, že pomocí poštovních holubů pašuje drahé kameny. Zajímalo by mě, jestli si to tvůrci vymysleli, anebo se inspirovali skutečným případem. Ono je to totiž velmi reálné. Každopádně se s ohledem na cíleného diváka jedná o velmi vkusné zpracování. Detektivní atmosféra se drží po celou stopáž a nijak neskomírá. Jedná se o jeden z mála povedených dětských detektivek své doby.(23.7.2014)

Mourková - nomen omen, byla to fakt kočka. Hofbauer - nomen omen, mířil fakt vysoko. Koloušek - nomen neomen, to umí pouze Helenka Vondráčková, vypadat furt na patnáct. Vaculík - nomen neomen, žádnej culík neměl. Vetchý - těžko říct, na scéně se zjevil jen párkrát a vypadal celkem pevně. Původně jsem očekával, že Hofbauer srovnání s majorem Zemanem odmítne ze skromnosti kvůli tomu, že jako Brabec má daleko větší schopnosti, takže malé, nicméně nezanedbatelné plus za to, že tomu bylo přesně naopak.(21.12.2015)

• Kmyn

Zemanovo fotra štve že synek porád leží v knihách, bojí se že z toho zblbne. Zeman se nejprv domnívá že s kámošem rozkrejvá imperialistickou špionáž pomocí holubů, ale jde o brilianty. Esenbák co si dal pivo ve službě vezme Zemana bez helmy na motorku a jedou řešit. Na závěr dostane Zeman kopačky od děvčete a znovu zazní odporná ústřední písnička kterou skřehotá Zdeněk Mann.(9.10.2011)

• Pitryx

Já nevím. Mně se celý film zdálo, jako by někdo mladého Michala Hofbauera do toho hraní tlačil. Jeho partner je o to horší. Vůbec je celý film herecky absolutně nevýrazný. O tom, že je to stejně celé blbina nemá ani smysl psát. Vůbec se mi to nelíbilo a dost jsem se u toho nudil. Kdo dělal tu písničku po začátku filmu?? Ta byla děsná. No, ostatní taky. Měl to být pokus o muzikál? Je zde uvedeno jméno Michael Hofbauer, v titulcích je však napsáno Michal.(3.9.2016)

• Master19

Není divu, že o tuhle záležitost televize už ani nezakopnou. A není to rozhodně kvůli majorovi Zemanovi, ale kvůli slabému příběhu a toporných hereckých výkonech. Celé je to neuvěřitelné, ale ne pohádkově, ale hloupě. Za zmínku stojí ucha Vaculík a Vetchý, pár nečekaných momentů a ten závěr. Ten jsem Oswaldovi přál...(9.2.2015)

• - Komparz do filmu dodala miestna divadelná spoločnosť prostredníctvom šéfa osvetovej besedy. Každý dostal sto korún, a to vrátane detí. (Raccoon.city)

• - V dobe natáčania filmu bol populárny seriál 30 prípadov majora Zemana (od r. 1974), ktorým sa tvorcovia detskej detektívky inšpirovali nielen pri názve, ale aj pri mene hlavného hrdinu. (Raccoon.city)

• - Ochotníkovi za železničiarsku uniformu, ktorú vo filme štáb použil, zaplatili 800 korún. (Raccoon.city)