Neříkej mi majore!

Krimi / Rodinný

Československo, 1981, 70 min

"Jestli ty holuby vymění i letos, tak za tím určitě něco je !!" - "A co prosím tě ??" - "No, to já nevím !! Ale je to divný.." Stejně jako režisér Jiří Hanibal se smutnou pravidelností dost symbolicky zůstal stát před branami lepších než čistě průměrných bijáků, povětšinou pro nadšené pionýry, tak i prudce jako holubí řiť nesympatický Míša "navždy Oswald" Hofbauer, jehož jeho držka zkrátka předurčovala vynikat v rolích vejlupků, nakonec ostrouhal, když ve finále vlastně nic nevyřešil, jen si řekl o místo oblíbeného péesvébáka, a ještě přenechal Pavlínu Mourkovou, no, ono nakonec taky nebylo zrovna moc o co stát, nadrženýmu Vaculíkovi, možná i dík tomu, že ten ještě tenkrát neměl vítr v kapse, ani nenosil nejodpudivější svetr v dějinách filmu, a to včetně toho Kruegerova..;) Slabé tři hvězdy skutečně zrůdnému hudebnímu motivu Jana Hrábka navzdory zejména dík pointě, při níž Oswald, pardon major Zeman junior, dojde prozření, že je lepší na pionýru nahánět lolitky, ehm, vlastně spolužačky se zapalujícími se lejtky než otylé přestárlé rakouské chovatele holubů..(19.10.2014)

• Master19

Není divu, že o tuhle záležitost televize už ani nezakopnou. A není to rozhodně kvůli majorovi Zemanovi, ale kvůli slabému příběhu a toporných hereckých výkonech. Celé je to neuvěřitelné, ale ne pohádkově, ale hloupě. Za zmínku stojí ucha Vaculík a Vetchý, pár nečekaných momentů a ten závěr. Ten jsem Oswaldovi přál...(9.2.2015)

• Drom

Když se na scéně poprvé objeví od pohledu podezřelý cizinec, je malému práskači Zemanovi ihned jasné, že je to imperialistický záškodník. Vždyť každý cizinec je podezřelý, pokud ne rovnou vinen. A proto se svým zaostalým kamarádem a nehezkou přítelkyní počíná pátrat po jeho hříchu. Pak tam půl filmu pobíhají jak při táborový bojovce, až nakonec po několikerém vloupání se k místnímu dědkovi bylinkáři mají již dost informací, signalizují příslušníkům Veřejné Bezpečnosti a ta zákeřné diverzanty dopadá. Jedinou smutnou událostí tak zůstává fakt, že Zuzka opouštní našeho milého udavače. Patrně vycítila, že proň není tak sexy jako silný dalekohled a že v křoví její partner již nějakou dobu zaučuje svého kamaráda do intimit tajného sledování. Mohl bych si myslet, že příběh začínajícího konfidenta Zemana byl omylem obsazen o deset let mladšími herci, asi aby nestárnul. Jenže příběh je tak pitomej, že rozhodně ne. Mezi další nedostatky považuju vyloženě slabou propagaci pionýrské organizace a nízkou militarizaci mládeže. Vždyť ti hrdinní smradi neměli ani červené šátky, natož samopaly. Také zápaďácký imperialista byl málo zlý a nedostatečně odporný. A největší chyba je absence silné postavy moudrého předsedy ONV, který by zdůraznil ideologický rozměr a říkal Práci čest. A takové chyby se neodpouští.(27.9.2016)

• Kmyn

Zemanovo fotra štve že synek porád leží v knihách, bojí se že z toho zblbne. Zeman se nejprv domnívá že s kámošem rozkrejvá imperialistickou špionáž pomocí holubů, ale jde o brilianty. Esenbák co si dal pivo ve službě vezme Zemana bez helmy na motorku a jedou řešit. Na závěr dostane Zeman kopačky od děvčete a znovu zazní odporná ústřední písnička kterou skřehotá Zdeněk Mann.(9.10.2011)

Mourková - nomen omen, byla to fakt kočka. Hofbauer - nomen omen, mířil fakt vysoko. Koloušek - nomen neomen, to umí pouze Helenka Vondráčková, vypadat furt na patnáct. Vaculík - nomen neomen, žádnej culík neměl. Vetchý - těžko říct, na scéně se zjevil jen párkrát a vypadal celkem pevně. Původně jsem očekával, že Hofbauer srovnání s majorem Zemanem odmítne ze skromnosti kvůli tomu, že jako Brabec má daleko větší schopnosti, takže malé, nicméně nezanedbatelné plus za to, že tomu bylo přesně naopak.(21.12.2015)

• - Komparz do filmu dodala miestna divadelná spoločnosť prostredníctvom šéfa osvetovej besedy. Každý dostal sto korún, a to vrátane detí. (Raccoon.city)

• - Drevené pódium, ktoré stálo pred hotelom a bola na ňom umiestnená letná reštaurácia so slnečníkmi, vytvoril štáb iba kvôli natáčaniu. (Raccoon.city)

• - Celý film se natáčel v Trhových Svinech u Českých Budějovic a blízkem okolí. (Vitoraz)