Jedná se o dobrodružný film pro děti, ve kterém hlavní roli ztvárnil v té době velmi populární Michael Hofbauer (známý především jako Oswald z Lucie postrach ulice). Tento patnáctiletý hrdina v době prázdnin spolu se svým kamarádem pátrá po rakouském obchodníkovi, který jezdí pravidelně do Čech na výstavy holubů. Ovšem Vašek Zeman (přezdívka major), přichází na záhadu výměny poštovních holubů za holuby výstavní a odhaluje tajnou skupinu zaměřenou na pašování briliantů na západ.

Mírně tendenční době ve které vznikal, nicméně bez cílené propagandy ala Major Zeman. (ČSFD)

javlapippi

"Proč po nich ty imperialisti pasou?" "Protože to jsou bejci!" Hlavný pubertálny hrdina tejto detskej detektívky rozhodne bejk nie je, má síce šumnú pubertálnu frajerku, ale spomenie si na ňu, len keď potrebuje jej pomoc pri svojich hlavných aktivitách. Tým sa venuje s rovnako orientovaným kamarátom a jedná sa konkrétne o špehovanie, špiclovanie a udávanie esenbákom. V tesnom telesnom kontakte jazdia na motocykli pionier po česko-rakúskom pohraničí a ostrým zrakom posilneným ďalekohľadom sledujú a fotografujú podozrivých cudzincov aj s nimi sa družiacich našincov, aby nakoniec nejaké to zločinné sprisahanie predsa len odhalili, konkrétne sú mierové symboly zneužité na obchádzanie colnej povinnosti. Nesmierne úspechy na poli kriminalistiky sú bohužiaľ vyvážené neúspechmi v oblasti citovej, kedy sa ohrdnutá frajerka najprv spustí s Vaculíkom, aby o pár rokov morálneho zostupu neskôr vrieskala na ulici s futbalovými chuligánmi "co je, co je, co je?!" Príbeh jednoduchý, herecké výkony obstojné, atmosféra prázdninová, celok nijako zvlášť zapamätateľný, ale za jedno pozretie určite stojí. "Přišel sis se mnou zaplavat, nebo fackovat malý děti?" ()

MickeyStuma

I dětské detektivky měli nemalí úspěch u diváků a to ať byli napínavé, nebo ne. Dětskému divákovi to bylo vcelku jedno. Nejdůležitější bylo, že padouši byli vždy vypátráni a to stačilo. Ani tomuto snímku se však jistá naivita nevyhnula. Tedy alespoň pro dospělého diváka. Patnáctiletý Václav Zeman, kterého výborně ztvárnil Michael Hofbauer, je zapálen do detektivů staré školy, kdy rozhoduje jejich úsudek. Sám si na detektiva hraje, čímž je vystaven vůči svým soukmenovcům posměchu. Starý trafikant ho oslovuje majore a to kvůli stejnému příjmení jaké má jeden televizní hrdina. Jednoho dne začne sledovat rakouského turistu a zjistí, že pomocí poštovních holubů pašuje drahé kameny. Zajímalo by mě, jestli si to tvůrci vymysleli, anebo se inspirovali skutečným případem. Ono je to totiž velmi reálné. Každopádně se s ohledem na cíleného diváka jedná o velmi vkusné zpracování. Detektivní atmosféra se drží po celou stopáž a nijak neskomírá. Jedná se o jeden z mála povedených dětských detektivek své doby. ()

Big Bear

Jako malý jsem míval rád tyhle dětské filmy, kdy kluci nebo parta dětí vlastním pátráním dopadnou zločince či na něj alespoň nasměrují VB. Akci totiž většinou vždy zakončovaly žluto-bílé Volhy nebo Žígulíky, velmi často se soudruhem Moučkou v roli bodrého vyšetřovatele a přítele všech dětí :-). Tady je ale zápletka značně dementní a od začátku si dnešní divák musí klást otázku co se asi následně z těch dvou hrdinů filmu stalo. Minimálně svazáci, spíše pomocná stráž VB nebo tak něco a zcela jistě komunisté. Prostě takoví ti bonzáci co za pár výhod a mnohdy jen odznáček a dojem, že jsou něco více než ostatní, pomáhali v roli užitečných blbů totalitnímu režimu více než si mohl sám přát. Chápu příběh, kdy děti pátrají po zloději co vykradl státní zámek... Ale aby dva pubescenti pronásledovali jak diví Rakušáka, protože mají dojem, že je diverzant, to už je silná káva i na dětský film. Z ideového hlediska je to opravdu sračka. Zaujme jen pár zajímavých záběrů na tehdejší opršelé neudržované Budějky, Trhové Sviny a mladého Vetchého s Mourkovou.  Dávám za jednoho holuba. * ()

Olík

Jendo z mála kladných dětských dobrodružství Michaela „Oswalda“ Hofbauera má v rodném listě téměř stejné datum narození jako já a přesto se mu do dneška dařilo vyhýbat se mi jako kníže Vlad česneku. Až ve svých jednatřiceti letech jsem společně s Vaškem Zemanem (k jeho nelibosti přezdívaném podle jeho slavnějšího jmenovce major) přicházel na kloub záhadě, proč jeden z účastníků místní holubářské akce přijíždí každoročně s jinými exempláři než, které nakonec prezentuje na výstavě samotné a musím říct, že jsem se i ve svých dobrodružstvím odrostlých letech slušně bavil. Páni kluci ani Ať žijí duchové, to nejsou ani s přimhouřením obou očí, ale jak ho nazývá Homer, líne pejskařské odpoledne Neříkej mi majore! zaplácne bez sebemenších problémů. Ps: náladu zvednou i dva štěky tehdy devatenáctiletých zelenáčů, dvouvětý Ondry Vetchého a němý Lukáše Vaculíka. ()

Master19

Není divu, že o tuhle záležitost televize už ani nezakopnou. A není to rozhodně kvůli majorovi Zemanovi, ale kvůli slabému příběhu a toporných hereckých výkonech. Celé je to neuvěřitelné, ale ne pohádkově, ale hloupě. Za zmínku stojí ucha Vaculík a Vetchý, pár nečekaných momentů a ten závěr. Ten jsem Oswaldovi přál... ()

• Záber, keď malému dievčaťu položia studenú zmrzlinu na chrbát a ona začne plakať, museli pätnásťkrát opakovať, kým bol režisér spokojný. Potom objednal malej herečke Pavle Majerovej veľa zmrzliny, ktorú mohla zjesť. (Raccoon.city)
  • V dobe natáčania filmu bol populárny seriál 30 prípadov majora Zemana (od r. 1974), ktorým sa tvorcovia detskej detektívky inšpirovali nielen pri názve, ale aj pri mene hlavného hrdinu. (Raccoon.city)
  • Komparz do filmu dodala miestna divadelná spoločnosť prostredníctvom šéfa osvetovej besedy. Každý dostal sto korún, a to vrátane detí. (Raccoon.city)