Planeta Česko

Kristian Koll

Kryštof Hádek (vyp.)

Radim Procházka
  • SG_ever

Dokument o režisérovi, který předstírá, že točí dokument o přírodě. Je to debilně osobní, absolutně nezajímavé (nejlepší záběry a materiál z umělé rezervace) snímek, který se honosí univerzálním názvem, ale ve skutečnosti nic nenabízí. A úvahy o ochraně přírody, působící jako vytažené z prdele studenta prvního ročníku enviromentálních věd, ty už jsou vysloveně k smíchu. Nic horšího jsem letos neviděl. 1 hvězdička za pár pěkných záběrů přírody a celkové technické vyvedení. (20 %)(5.10.2020)

Tohle mohl být tak dobrý dokument, kdyby Marián Polák zůstal za kamerou a před ni vůbec nechodil, kdyby ústřední myšlenku "všechno tohle máme doma" neopakoval do úmoru a kdyby projev Kryštofa Hádka působil více zasvěceně. Záběry jsou totiž krásné a třeba mufloni na Mostecku jsou úplně magická scéna.(11.9.2020)

Zhlédnutí dokumentárního filmu Planeta Česko byl pro mě opravdu velkým zážitkem. Nejen že jsem se u něj pobavila (hlavně u sysla, vlaštovek a bobra), ale taky poučila, neboť jsem většinu zvířat (hlavně ptáků a brouků) ani neznala. S Marianem Polákem se určitě shodnu v tom, že se chodíme dívat na exotická zvířata do ZOO a přitom neznáme zvířata, která nám běhají za barákem. V dokumentu jsou nádherné záběry na Česko, z kterých mi spadla čelist a zároveň odstrašující podívaná na vydrancovanou přírodu, regulované řeky, z kterých se mi chtělo brečet. I právě proto mě moc potěšilo, jak se v dokumentu několikrát zmiňovalo, že není všechno tak černobílé, jak na první pohled vypadá (všechno zlé může být i k něčemu dobrému a naopak). Všech pět hvězd jsem dala taky hlavně proto, že jsem lepší dokument o české přírodě zatím neviděla. Marián Polák je v mých očích blázen v tom nejlepším slova smyslu. A jeho dcery, kterým svůj film věnoval, na něj můžou být opravdu náležitě hrdé.(3.4.2018)

Prostě takový ten dokument o přírodě, ale v Česku. Překvapivě to není zkažené a má to rozumnou stopáž, i když ke konci už jsem se začínal trochu nudit. Některé záběry vypadají dost dobře a taky mě dost zajímalo, že první amatérské počiny pana režiséra byly černobílé statické záběry divočiny, takže tu dokonce máme českého Benninga. Škoda, že u toho nezůstal, i když o no to je spíš dobře, tenhle styl rouzhodně nesedne každému, na ten,co je ve filmu, jsou všichni zvyklí. Na Česko to je překvapivě dobrý, tak dávám 4*(18.12.2018)

Vizuální stránka skvělá, mnohé záběry jsou opravdu jedinečné. Koncepční a dramaturgická stránka je ale taková jakási jako by dělaná na koleně, a dvojhlasnost vypravěče je také divná. Celek tak působí spíš nadšenecky než profesionálně, což je s takovým materiálem škoda. (O tom děsivém popěvku na závěr radši pomlčet.)(13.1.2019)

• - Ne vždy měli filmaři na zvířata, která chtěli natočit, štěstí hned napoprvé. „Natočit dobře bobry žijící na mnoha místech naší země byl docela oříšek, protože jsou to noční zvířata s vynikajícím čichem. Trvalo nám mnoho dní a nocí, než se nám podařilo jejich příběh pro film zachytit,“ vysvětluje Marián Polák. (Zdroj: Aerofilms)

• - Natáčelo se mj. v bývalém vojenském prostoru Milovice. Natáčelo se cca 200 dní. (Stoka)

• - Jedná se o první celovečerní film o české přírodě. (Duoscop)