Planeta Česko

Marián Polák

Kristian Koll

Kryštof Hádek (vyp.)

Radim Procházka

Dokument z lokální produkce "Planeta Česko" jsem byla na zkušební projekci 20. 6. 2017. Původně jsem si myslela, že se bude jednat o takový nemastný neslaný dokument pro menší diváky, který nám standardně převypráví všeobecně známé informace a ukáže nám, jak je tu krásně.. Čekalo mne ale příjemné překvapení.. "Planeta Česko" je oproti očekávání vtipná, srovnatelná se zahraniční kamerou, má živý střih a zajímavě provázanou osobní rovinu s dokumentaristou.. Dozvěděla jsem se bezesporu spousto zajímavých věcí a to i na místech, kde bych vzácnější formy života nečekala.. Hodně mě bavilo, že nás dokument přímo neponouká k ochraně přírody, ale naopak nás učí hledat život a přírodu všude kolem nás.. Krásné, povedené a mělo by se promítat povinně žákům ve školách ;-)(1.8.2017)

Zhlédnutí dokumentárního filmu Planeta Česko byl pro mě opravdu velkým zážitkem. Nejen že jsem se u něj pobavila (hlavně u sysla, vlaštovek a bobra), ale taky poučila, neboť jsem většinu zvířat (hlavně ptáků a brouků) ani neznala. S Marianem Polákem se určitě shodnu v tom, že se chodíme dívat na exotická zvířata do ZOO a přitom neznáme zvířata, která nám běhají za barákem. V dokumentu jsou nádherné záběry na Česko, z kterých mi spadla čelist a zároveň odstrašující podívaná na vydrancovanou přírodu, regulované řeky, z kterých se mi chtělo brečet. I právě proto mě moc potěšilo, jak se v dokumentu několikrát zmiňovalo, že není všechno tak černobílé, jak na první pohled vypadá (všechno zlé může být i k něčemu dobrému a naopak). Všech pět hvězd jsem dala taky hlavně proto, že jsem lepší dokument o české přírodě zatím neviděla. Marián Polák je v mých očích blázen v tom nejlepším slova smyslu. A jeho dcery, kterým svůj film věnoval, na něj můžou být opravdu náležitě hrdé.(3.4.2018)

Pokud jste zhyckani ultra kvalitou prirodnich dokumentu typu Planeta zeme, tak tohle je vlastne takovy o dost slabsi CZ odvar. Pekne zabery krasne prirody tam stale jsou, ale jelikoz v ramci CR to s tou florou/faunou neni zas takova pecka, tak linearne stejnou uroven ma pak zazivnost celeho dokumentu, kde tech 81minut pocitove pusobilo jako 3h. Par hezkych skoro mrtvych stromu na sumave v mlznem oparu, par ptaku, nejake ty uzovky, nebo sysel a to by bylo cca vse. Proste to logicky neni takove zradlo jako Amazonka & spol. K tomu kapku otravny soundtrack, ktery misto toho aby vam hral na pozadi nejakou prijemnou hudbu, jako doprovod k pekne prirode, tak se vam snazi uplne zbytecne agresivne rezat usi. 6/10(12.4.2018)

Dokumenty o přírodě mě většinou k smrti nudí a vyhýbám se jim, ale tenhle se mi líbil. Oceňuji na něm jeho poselství, které je podle mě v současné dokumentární produkci o přírodě docela výjimečné - a sice nepodceňujme přírodu, ona není zase tak bezmocná, jak si mnozí z nás myslí, a dokáže si poradit sama. Respektive aby nedošlo k mýlce - ten film podle mě neříká, aby se lidi o přírodu nestarali, ale že existuje nějaký zlatý střed mezi dvěma extrémy, bezuzdným drancováním a fanatickým ekoterorismem. Aby se lidi prostě z přírody víc těšili - a hlavně si jí víc všímali, protože není nutno jezdit někam do exotických krajin, když ji máme všichni doslova za humny (často i na místech, kde by to málokdo čekal) - film ukazuje spoustu zajímavých živočichů, kteří žijí v těsné blízkosti lidí (často jsou na jejich činnosti doslova životně závislí). Autor snímku Marián Polák na mě působí velmi sympaticky a Planeta Česko se mi tolik líbila mj. i proto, že ji natočil a věnoval svým dvěma dcerám, což filmu v mých očích dává vítaný osobní rozměr. Pouze u komentáře Kryštofa Hádka si nejsem jistý jestli se mi líbil (ale rozhodně to bylo lepší, než Tomáš Hanák v Příběhu lesa), a občas se mi tam přece jen trochu vkrádala nuda, ale jinak za mě rozhodně velmi příjemný divácký zážitek a doporučení všem, kdo mají podobný typ filmů v oblibě.(25.6.2017)

• Rover

Natočit kinofilm o české přírodě po dlouhých desetiletích je záslužné, potřebné a skvělé. Je proto škoda, že Planeta Česko hned v několika aspektech selhává. Nepopírám, že snímek si najde celou řadu nadšených divaček a diváků, u mě však převážily spíše výhrady. Předně koncept filmu je dost nepřehledný, skáče se od tématu k tématu bez jasnější motivace a logiky. Orámování dokumentu potřebou autora ukázat dcerám "českou divočinu, kterou má každý za humny" je pro Mariána Poláka a jeho okolí jistě legitimní, já jsem na tuto linii však zvědavý nebyl a zbytečně ukrajovala čas jinak velmi pěkným obrazům přírody. Komentář je Kryštofem Hádkem namluvený v ich-formě, přesto se ve filmu velmi často objevuje sám tvůrce (=vypraveč) a mluví přímou řečí sám za sebe. Je to možná maličkost, ale takové nedotažené momenty film zbytečně sráží. Představení české přírody a její divokosti na reintrodukovaných zvířatech (bobři, lososi a zejména v milovické oboře chovaní zubři, divocí koně a vyšlechtění pratuři) mi přijde přinejmenším zavádějící. Sice je stále možné v okolí našeho domova pozorovat dříve běžné živočišné druhy (o rostlinách Planeta Česko není), jejich počty však jdou rapidně dolů, což autor srováná s vlastní dvacet let starou dokumentací mokřadu u jeho bydliště. Proto spíše pozitivní vyznění snímku trochu překvapí. Hudba je velice doslovná, ale poměrně nápaditá. Při závěrečné písni jsem se však styděl i za tvůrce.(19.3.2018)

• - Natáčelo se mj. v bývalém vojenském prostoru Milovice. Natáčelo se cca 200 dní. (Stoka)

• - Jedná se o první celovečerní film o české přírodě. (Bioscop)

• - Podle slov režiséra Mariána Poláka trávil ve stanu na jediném místě kvůli pořízení záběrů až 20 hodin. (Jaroslaf)