Planeta Česko

Marián Polák

Kristian Koll

Kryštof Hádek (vyp.)

Radim Procházka

Pokud jste zhyckani ultra kvalitou prirodnich dokumentu typu Planeta zeme, tak tohle je vlastne takovy o dost slabsi CZ odvar. Pekne zabery krasne prirody tam stale jsou, ale jelikoz v ramci CR to s tou florou/faunou neni zas takova pecka, tak linearne stejnou uroven ma pak zazivnost celeho dokumentu, kde tech 81minut pocitove pusobilo jako 3h. Par hezkych skoro mrtvych stromu na sumave v mlznem oparu, par ptaku, nejake ty uzovky, nebo sysel a to by bylo cca vse. Proste to logicky neni takove zradlo jako Amazonka & spol. K tomu kapku otravny soundtrack, ktery misto toho aby vam hral na pozadi nejakou prijemnou hudbu, jako doprovod k pekne prirode, tak se vam snazi uplne zbytecne agresivne rezat usi. 6/10(12.4.2018)

Zkušební projekce 20.6.2017: Český pokus o přírodovědný dokument moderního stylu alá David Attenborough. Kladem je výběr opravdu nevšedních kolací, kde by divokou přírodu nikdo nehledal a dobrý výběr hlasu komentáře (Kryštof Hádek). Mínusem pak zřejmě rozpočet, kdy je znát, že na některých lokacích nebylo natočeno dostatek materiálu,a ani dobrý střih nezakryl občasné obtíže odvyprávět příběh každé epizodky. Z toho vyplývá i další nedostatek a to až přílišná doslovnost komentáře, který málokdy nechá mluvit obrázky samy o sobě.(25.6.2017)

Má to nedostatky, které zde diváci co film shlédli přede mnou uvádějí, ale poselství filmu zvítězilo.:) Vizuální stránka je nádherná. Na film navíc chodí do kina celé školní třídy a mnoho dětí se tak může nejenom něčemu přiučit, ale možná se stát i vnímavější k přírodě, kterou mají za dveřmi nebo třeba přímo nad hlavou v nádražní hale (viz usídlené vlaštovky)...:) Registrovat více zvířata naší krajiny a to i tam, kde by jsme je nehledali...(11.4.2018)

Dokument z lokální produkce "Planeta Česko" jsem byla na zkušební projekci 20. 6. 2017. Původně jsem si myslela, že se bude jednat o takový nemastný neslaný dokument pro menší diváky, který nám standardně převypráví všeobecně známé informace a ukáže nám, jak je tu krásně.. Čekalo mne ale příjemné překvapení.. "Planeta Česko" je oproti očekávání vtipná, srovnatelná se zahraniční kamerou, má živý střih a zajímavě provázanou osobní rovinu s dokumentaristou.. Dozvěděla jsem se bezesporu spousto zajímavých věcí a to i na místech, kde bych vzácnější formy života nečekala.. Hodně mě bavilo, že nás dokument přímo neponouká k ochraně přírody, ale naopak nás učí hledat život a přírodu všude kolem nás.. Krásné, povedené a mělo by se promítat povinně žákům ve školách ;-)(1.8.2017)

Dokumenty o přírodě mě většinou k smrti nudí a vyhýbám se jim, ale tenhle se mi líbil. Oceňuji na něm jeho poselství, které je podle mě v současné dokumentární produkci o přírodě docela výjimečné - a sice nepodceňujme přírodu, ona není zase tak bezmocná, jak si mnozí z nás myslí, a dokáže si poradit sama. Respektive aby nedošlo k mýlce - ten film podle mě neříká, aby se lidi o přírodu nestarali, ale že existuje nějaký zlatý střed mezi dvěma extrémy, bezuzdným drancováním a fanatickým ekoterorismem. Aby se lidi prostě z přírody víc těšili - a hlavně si jí víc všímali, protože není nutno jezdit někam do exotických krajin, když ji máme všichni doslova za humny (často i na místech, kde by to málokdo čekal) - film ukazuje spoustu zajímavých živočichů, kteří žijí v těsné blízkosti lidí (často jsou na jejich činnosti doslova životně závislí). Autor snímku Marián Polák na mě působí velmi sympaticky a Planeta Česko se mi tolik líbila mj. i proto, že ji natočil a věnoval svým dvěma dcerám, což filmu v mých očích dává vítaný osobní rozměr. Pouze u komentáře Kryštofa Hádka si nejsem jistý jestli se mi líbil (ale rozhodně to bylo lepší, než Tomáš Hanák v Příběhu lesa), a občas se mi tam přece jen trochu vkrádala nuda, ale jinak za mě rozhodně velmi příjemný divácký zážitek a doporučení všem, kdo mají podobný typ filmů v oblibě.(25.6.2017)

• - Snímek vznikl jakožto jeden z výstupů projektu „Příroda, koho to zajímá?“ díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů Evropského hospodářského prostoru. [Zdroj: eeagrants.cz] (hippyman)

• - K filmu existuje ještě druhý scénář, který je zpracovaný jako hraný film. (MTHRFCKR)

• - Jedná se o první celovečerní film o české přírodě. (Bioscop)