Planeta Česko

Marián Polák

Kristian Koll

Kryštof Hádek (vyp.)

Radim Procházka

Zkušební projekce 20.6.2017: Český pokus o přírodovědný dokument moderního stylu alá David Attenborough. Kladem je výběr opravdu nevšedních kolací, kde by divokou přírodu nikdo nehledal a dobrý výběr hlasu komentáře (Kryštof Hádek). Mínusem pak zřejmě rozpočet, kdy je znát, že na některých lokacích nebylo natočeno dostatek materiálu,a ani dobrý střih nezakryl občasné obtíže odvyprávět příběh každé epizodky. Z toho vyplývá i další nedostatek a to až přílišná doslovnost komentáře, který málokdy nechá mluvit obrázky samy o sobě.(25.6.2017)

Planetu Česko bych sice s britskými dokumenty od BBC nesrovnávala, a to nejenom z důvodu rozpočtu, ale i tak smekám klobouk dolů a uznávám, že je to jeden z nejlepších dokumentů, který kdy v Česku vznikl. Zajímavosti se na diváka chrlí od samého začátku až po konec, i když v porovnání s již zmiňovaným BBC okruh zajímavostí a informací nebyl až tak rozsáhlý. Přiznám se ale, že mi film opravdu hodně dal a změnil pohled na naši krajinu. Téměř každá informace pro mě byla zajímavou novinkou. Navíc bych ráda tvůrcům poděkovala za obsazení Kryštofa Hádka jako vypravěče, nikdo jiný by mi do dokumentu tak skvěle neseděl. Planeta Česko mě navíc překvapila i tím faktem, že se při sledování divák opravdu pobaví. Do škol bych rozhodně doporučila! :) Přece jenom jsem se ale nakonec rozhodla hodnotit "pouze" čtyřma hvězdičkama, celkově mi vstupy a záběry s Mariánem Polákem přišly rušivé - jako bychom se nedívali na dokument, ale jeho "film o filmu" a sice chápu, že jej převážně natočil pro své dcery, ale nemyslím si, že by to bylo natolik důležité, aby nakonec film vyzněl tak, že je Planeta Česko právě jenom pro ně a že ostatní diváci vlastně nejsou vůbec důležití ...(25.3.2018)

• Dudek

I vzhledem k úchvatným záběrům je mi opravdu líto, že jako celek není Planeta Česko dokumentem jakým by mohla být. Největším problémem shledávám dramaturgii. Snímek není příliš koherentní a chybí mu jasná linie. Vyprávění o zvířatech, která se nečekaně adaptovala na nové podmínky je opravdu zajímavé. A to ať se mluví o vlaštovkách na nádraží nebo vojenských areálech a blahodárných vlivech těžké techniky na přírodu. Se zbytkem vyprávění však chybí jasná pojící linie. Tu se snaží filmař nahradit osobním příběhem, který je však zbytečně rozptilující a osoba režiséra bude málokoho opravdu zajímat. Krom nesouvislého děje a přeskakování je problematické i nedokončování načatých témat. Kupříkladu fascinující rozmnožování modráska bahenního by si zasloužilo i závěrečnou část, kdy dospělý motýl opouští mraveniště. Zvlášť když filmaři měli k dispozici tak úžasné záběry přímo z jeho nitra. Vydávat pak zvířata v oboře za českou divočinu už bohužel osciluje na hranici výsměchu.(2.4.2018)

Pokud jste zhyckani ultra kvalitou prirodnich dokumentu typu Planeta zeme, tak tohle je vlastne takovy o dost slabsi CZ odvar. Pekne zabery krasne prirody tam stale jsou, ale jelikoz v ramci CR to s tou florou/faunou neni zas takova pecka, tak linearne stejnou uroven ma pak zazivnost celeho dokumentu, kde tech 81minut pocitove pusobilo jako 3h. Par hezkych skoro mrtvych stromu na sumave v mlznem oparu, par ptaku, nejake ty uzovky, nebo sysel a to by bylo cca vse. Proste to logicky neni takove zradlo jako Amazonka & spol. K tomu kapku otravny soundtrack, ktery misto toho aby vam hral na pozadi nejakou prijemnou hudbu, jako doprovod k pekne prirode, tak se vam snazi uplne zbytecne agresivne rezat usi. 6/10(12.4.2018)

Skvělý nápad, vynikající technické zpracování, dokument vymykající se českým standardům, který potvrzuje, že česká příroda rozhodně má co nabídnout. Jenže i přes krásný vizuál, je Hádkův komentář místy dost zbytečný, jako celek to je občas roztrhané a tematicky nesourodé, také mi nesedly režisérovy vstupy, které celkový dojem poměrně sráží. Vizuálně to ale v kině vypadalo moc pěkně, cením si náročné práce a panu režisérovi do budoucnosti fandím.(3.6.2018)

• - Jedná se o první celovečerní film o české přírodě. (Bioscop)

• - Natáčelo se mj. v bývalém vojenském prostoru Milovice. Natáčelo se cca 200 dní. (Stoka)

• - Ne vždy měli filmaři na zvířata, která chtěli natočit, štěstí hned napoprvé. „Natočit dobře bobry žijící na mnoha místech naší země byl docela oříšek, protože jsou to noční zvířata s vynikajícím čichem. Trvalo nám mnoho dní a nocí, než se nám podařilo jejich příběh pro film zachytit,“ vysvětluje Marián Polák. (Zdroj: Aerofilms)