Planeta Česko

Marián Polák

Kristian Koll

Kryštof Hádek (vyp.)

Radim Procházka

Zkušební projekce 20.6.2017: Český pokus o přírodovědný dokument moderního stylu alá David Attenborough. Kladem je výběr opravdu nevšedních kolací, kde by divokou přírodu nikdo nehledal a dobrý výběr hlasu komentáře (Kryštof Hádek). Mínusem pak zřejmě rozpočet, kdy je znát, že na některých lokacích nebylo natočeno dostatek materiálu,a ani dobrý střih nezakryl občasné obtíže odvyprávět příběh každé epizodky. Z toho vyplývá i další nedostatek a to až přílišná doslovnost komentáře, který málokdy nechá mluvit obrázky samy o sobě.(25.6.2017)

• hammerhead

I přes kostrbaté vysvětlení neskromně pojatého a nelogického názvu dokumentu jsem litoval absence skutečně unikátních krajinných míst ČR. Některé záběry živočichů byly velmi pěkné, celý dokument však, podle mého soudu, moc nedržel pohromadě a jisté postoje ohledně biodiverzity by asi vyžadovaly diskuzi. Vzhledem k luxusnímu TV načasování a upoutávce spíše zklamání, fandím objevitelskému nadšení.(6.1.2019)

Nesouhlasím s předchozími komentáři, kdy filmu vyčítají nelineárnost a malou informativní hodnotu. Neberu to jako dokument, kdy se mám dozvědět kvantitativní data (copak by to jednodušší jedince a děti v kinech bavilo a přišli na něj?). Je to ideální rovnováha mezi informacemi, zábavou a milým pokoukáním, kdy i malé dítě pochopí, že by nemělo jen tak bezduše šlapat na krásné brouky, ale zamyslet se nad tím, o čem příroda je, jak je provázaná a co všechno krásného a důležitého nám poskytuje. Pátou hvězdu přidávám už čistě za tenhle nápad a snahu, něco takového do kina dovést.(12.4.2018)

Byly jednou dvě trapně pubertální dcery, které nedokázaly ocenit, jaký má jejich táta parádní a trpělivost i odolnost vyžadující koníček. Tak se jim to otec snaží všelijak dokazovat. Jako by důkazy něco zmohly. Zde pomůže jen čas - až dcery dozrají, dříve to nepochopí - marná snaha. A dokument jako takový? Slabé, škoda. Ty Milovice, ach, to už je trapné, jak jsou jaksi všude. Přál jsem si Klabavskou nádrž - nebyla. Přál jsem si rysa, nebyl. Na druhou stranu - díky i za to (relativní) málo. Na jednoho zapáleného jednotlivce to celkem ujde. Snad jen ten lehce přehnaný název - Planeta Česko - vzbuzoval v odbornějším divákovi (já) přílišná očekávání, která se nedostavila. Popisu druhů a obecně odborných informací málo - ale to se dá s ohledem na důvod vzniku (dokazování laickým dcerám) hořce pochopit.(1.1.2019)

Zdařilý dokument, který ukazuje krásy naší krajiny, jenomže je zde ukázáno podle mě strašně málo té naší přírody. Myslím si, že by se toho dalo najít daleko víc a také by se autor nemusel zaměřovat tolik na páření jednotlivých druhů zvířat. :D A myslím si, že je dost troufalé tohle srovnávat třeba se Zázračnou planetou. No ale po zhlédnutí má alespoň člověk pocit, že u nás máme stále něco vyjímečného.(5.1.2019)

• - Jedná se o první celovečerní film o české přírodě. (Bioscop)

• - Snímek vznikl jakožto jeden z výstupů projektu „Příroda, koho to zajímá?“ díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů Evropského hospodářského prostoru. [Zdroj: eeagrants.cz] (hippyman)

• - Ne vždy měli filmaři na zvířata, která chtěli natočit, štěstí hned napoprvé. „Natočit dobře bobry žijící na mnoha místech naší země byl docela oříšek, protože jsou to noční zvířata s vynikajícím čichem. Trvalo nám mnoho dní a nocí, než se nám podařilo jejich příběh pro film zachytit,“ vysvětluje Marián Polák. (Zdroj: Aerofilms)