Marlon Brando - herec ze stanice Touha (TV film)

• Francie

Marlon Brando, un acteur nommé désir

• angličtina

Marlon Brando: An Actor Named Desire

Marlon Brando, herec zvaný Túžba

Dokumentární / Životopisný

Francie, 2014, 90 min (Alternativní: 52 min)

Philippe Kohly

Od těžkého dětství, které se trvale otisklo do jeho kariéry, přes hvězdné začátky s práskačem Kazanem, účinkování ve šmírách a vzkříšení Coppolou, až po bulvární podzim života, kdy se Brandova velikost změnila z umělecké na fyzickou.. Kontroverzní Mr. Mumbles. Čišela z něj povýšenost i pohrdání vlastní profesí, ale emoční intenzita vkládaná do jeho projevu z něj udělala Jor-Ela, otce nových hereckých Supermanů..(23.8.2019)

Když se poštěstí být synem Zlatého věku Hollywoodu. Když se poštěstí být synem, který si notuje písně své matky…. Tak šel světem filmovým a soukromým, až udeřil do mého srdce. Ti, kteří ho znali, pootevřeli zásuvky zasuté Marlonovy osobnosti, tak akorát i více. Pobavila ukázka „ukázky" flirtu se ženami. Dělání očí na moderátorku ve studiu i zájem o neznámou dámu z ulice.(19.7.2016)

• nascendi

Marlona Branda mám medzi svojou desiatkou najobľúbenejších hercov a tak bolo prirodzené, že som si so záujmom pozrel dokument o ňom. Poskytol mi množstvo pre mňa nových pohľadov na túto ikonu amerického herectva i veľmi uveriteľné zdroje jeho výnimočného hereckého talentu i vnútorných démonov, ktoré ho sprevádzali celým životom. Prekvapilo ma, že bol vzorom nielen pre Jamesa Deana, ale v začiatkoch aj pre Elvisa Presleyho. A ocenil som, že sa film venoval iba okrajovo neúspešným hereckým úlohám, ktorým sa nedalo v tom mlynčeku na talenty, zvanom Hollywood, vyhnúť.(21.12.2016)

Marlon Brando je veľká ikona svetového filmu. Jeho talent bol vzácny a ojedinelý. Dokument je slušne natočený, obsahuje zaujímavé dobové zábery i fotografie. Najviac si na Brandonovi cením jeho prirodzenosť a tvrdohlavosť, ktorou sa preslávil asi najviac. Ako hviezda si mohol dovoliť meniť či skracovať texty a svoje repliky. Nemal na texty pamäť a často používal schované papieriky s textom. Dokument sa venuje i jeho súkromnému životu, početným milenkám a manželkám, jeho úspechom i jeho pádom, jeho znechutením z filmového priemyslu i neuveriteľnému 10 ročnému obdobiu bez filmu! Talent a rebel v jednom- to je M. Brando. 80%.(10.1.2016)

Excelentný dokument o výnimočnom velikánovi KINEMATOGRAFIE, pred ktorým sa zo začiatku - všetci skláňali. BRANDO - patrí medzi mojich - najobľúbenejších hercov, konkrétne ho mám na 5. mieste. Mám na to viacero dôvodov, prečo nie je o priečky vyššie... Predtým nejestvoval herec, ktorý by sa dokázal maximálne zžiť so svojou postavou, používa sa výraz _ Stanislavského metóda. Vynikal najprv na JAVISKU, aby si ho všimli i filmári na čele s režisérom Kazanom, ktorý bol pre Marlona - duchovný otec, ale neskôr sa pritrafil - INCIDENT, kvôli ktorému sa pohádali, ale Elia ho prosil, aby si ešte zahral v vôbec - jeho najznámejšom filme - V prístave. Dokument zachytáva i jeho súkromie, o ktorom sa pravdivo - vyjadruje vo filme - Posledné tango v Paríži - režiséra - Bernarda Bertolucciho, kde hovorí : „nenávidím svojho otca, ktorý je alkoholik, pričom i matka pije... ” Nepamätám si presne, ako to bolo vo filme, ale v dokumente je jasne vytýčené, že nenávidí svojho otca, ale k matke má úplne iný vzťah, váži si ju. Bol SYMBOLOM - mládeže, kde ho OBDIVOVAL - JIM DEAN. Brando - nebral nikdy herecký chlebíček vážne, a to je škoda. Bol obklopený - najväčšími - krásavicami Hollywoodu : Dietrich, Kelly, Monroe, Gardner... Mileniek toľko, koľko ani sám nevie. Potom si akosi - sám serie do huby, kde sa z filmu na film - neuveriteľne kazí ! Už to nie je ten Marlon Brando. Je konfliktný, nepamätá si scenár, ktorý by stále len prepisoval a vylepšoval, skrátka - neznesiteľný tvor ! Potom sa vráti v Krstnom otcovi, ktorý sa dá chápať, ako veľký COMEBACK. Sám si to vybral, zahodil šancu - byť na výslní po celý čas, lebo mal na to najlepšie PREDPOKLADY. Zdá sa mi i to, že bol zdrvený zo smrti svojej matky, či konflikte s Kazanom, odvtedy to s ním ide dolu z kopca... Najviac si vážim tie snímky, v ktorých predvádza svoje majstrovské charakterné univerzálne chameleónske - nadčasové dokonalo - geniálne - HERECTVO, pre ktoré si ho vážim, a preto ho nemôžem - umiestniť vyššie, lebo zahodil šancu - byť najlepším, kde túto métu - skoro dosiahol, lebo generácie hercov, ktorí chcú niečo dokázať, ho majú za doživotný VZOR !(5.1.2016)