Vážený občan

Toni M. Mir

Fernando Sokolowicz

Kostýmy:

Laura Donari

[MFFKV - 2017] Vážený občan je příjemným překvapením karlovarského festivalu. Spisovatel Daniel Mantovani, držitel Nobelovy ceny za literaturu je pozván do své rodné vísky na argentinském venkově, aby zde obdržel místní cenu za proslavení této malé vsi po celém světě. Námět, který sebou přináší spoustu velice vtipných situací a zároveň poodkrývá dávné křivdy. Hodně vtipné. Oscar Martínez snímek táhne a potěšil mě lehce otevřený konec. Žánrová trefa.(15.7.2017)

• poz3n

Neodbytnou součástí filmového díla je jeho estetická stránka, jeho vizuální zpracování. Pokud obraz vypadá tak, jako by ho někdo natočil na foťák, pokud záběrování vypadá tak, jako by nad tím nikdo nepřemýšlel (nebo přemýšlet neuměl) a pokud střihová skladba vypadá tak, jako když onen člověk střihá snad poprvé v životě, pak mi přijde absurdní, že se něco takového vůbec může promítat v kině. Vydržel jsem asi prvních 30 min a i to považuji za úspěch.(4.10.2017)

Výborný námět se skvělým Martínezem se sice občas nevyvaruje klišé, jež přináší návraty do rodných končin po letech, ale dokáže je kompenzovat takovými perlami jako soutěž moderního umění nebo odvoz z letiště! :-). Polootevřený konec zážitek ještě umocnil. Rozhodně jeden ze tří nej počinů, co mi 52. KVIFF nabídl...(9.7.2017)

Celý príbeh spisovateľa, ktorý nakoniec prijme pozvanie do svojho rodného mesta v Argentíne, aby mohol prijať titul váženého občana, je rozdelený do piatich kapitol. Kombinácia komédie a drámy tu funguje skvele. S pribúdajúcimi minútami postupne ubúdajú vtipné pasáže a situácia sa začína vyostrovať. Samotný koniec vyznel veľmi dobre. Dlho som sa nevedel rozhodnúť, ako tento film ohodnotiť. Niečo medzi troma a štyroma hviezdičkami. Pueblo Chico, Infierno Grande. 75%(25.10.2017)

Moc rád bych tak chytře sebereflexivní obraz zhlédl zasazený do českého prostředí. Ono jde v podstatě o u nás protežovaný žánr, odkrývat "maloměstskou náturu" - jenže Vážený občan byl bez problémů koukatelný a člověk nemá po zhlédnutí pocit, že mu režisér právě povýšeně (blahosklonně) nadiktoval, jaký jsou lidi opoždění, ale že on se s tím smířil. V Českém mainstreamu se zpravidla dostaneme pouze ke karikujícímu ohmatávání (a obnovování) stereotypů a archetypů. Vážený občan se sice nevzdává (a neubrání) komediální lince a výsměchu určitým "tradičních" postavičkám, které lemují vstup intelektuálního velikána do duší malého rodného městečka, kdy nostalgii a romantiku postupně střídá opovržení a uvědomění, proč že to vlastně na 40 let zmizel. Jenže ono městečko naštěstí není pro onu komediální linku zbaveno všeho ostatního. Autoři se nevzdávají zároveň nekomediálně (a naštěstí bez využití postupů tragikomedie) tematizovat "vážné sociální problémy," nebo chcete-li zkrátka i pro komedii se nehodící věci ze života malého města a našeho hlavního hrdiny. Spisovatel Mantovani je zde šarmantní a hbitostí jazyka ostatními postavami domněle nedosažitelný, ale naštěstí v důsledku pěkně snadno z piedestalu sesaditelný a (nejednou) sesazený. Vážený občan Mantovani je stejně tak obdivuhodný, jako lehce vychcaný, do sebe trochu zahleděný a v drobnostech prospěchářský, v sobě si libující a subtilně manipulující intelektuál, pravidelně zneužívající (nebo zkrátka využívající) svého intelektu a decentně se rochnící ve své morální a intelektuální nadřazenosti. Myslím, že všechny archetypální figurky jsou ve snímku polidšťovány, zasazeny do uvěřitelnějších sociálních (i unikátně osobních) rolí. Fakt se na to hezky koukalo. Příjemná jednohubka. Hoyt má ale pravdu, že některá klišé trochu bila do očí a střih v několika případech připomínal studentský film.(15.8.2017)