Kimi no na wa.

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Fantasy / Romantický / Drama

Japonsko, 2016, 106 min

Po tomto snímku se upevňuji v tom, že Makoto Šinkai není asi režisér pro mě. I když zrovna Your Name se mi od něj celkem líbilo, nicméně ne tolik jak bych čekal a to mám pro hrátky s časem slabost. Na druhou stranu je možné, že se mi to celkem líbilo právě kvůli nim, jelikož zatím všechny ostatním snímky od Makota kolem mě jen tak prolétly a když zanechaly stopu tak spíše negativní. Jeden z nich se mi ani nepodařilo na dva pokusy dokoukat, přitom pomalejší tempo vyprávění mi nevadí. Nevím čím to je. Možná, že se na můj vkus hodně zaměřuje na poetiku.(29.9.2017)

Odolal jsem pokušení, počkal si na kvalitní verzi filmu a to čekání stálo za to. O tom, že Shinkai je mistr animace netřeba snad ani mluvit, nádhera až oči přechází. Obdobnou pochvalu si zaslouží skladby ve filmu obsažené, instrumentální hudba není sice výrazná, ale na druhé zhlédnutí musím uznat, že funguje výborně. Nějakou dobu trvalo než jsem zcela podlehl kouzlu filmu, nicméně od samého začátku jsem se nenudil i díky příjemnému stylu humoru - osahávání prsou bylo fakt povedené :-) Zhruba v půlce už jsem byl zcela pohlcen nápaditým a povedeným příběhem i postupně se rozvíjející romantickou linkou, tudíž si troufám tvrdit, že s výjimkou krátkometrážního snímku Hoshi no koe, se jedná o režisérovo nejlepší dosavadní dílo. A trošku paradoxně mne to na druhé odkoukání zasáhlo ještě více než na první - zřejmě jsem tentokrát byl v tom správném rozpoložení.(2.9.2017)

Japonský komerční hit, dle lokálních tržeb a zjevně i prozatím dle hodnocení, mně však jako dospělému divákovi přišel až příliš sentimentální. Cílovka musí být věkově nižší. Jde o pseudoromantiku, výměnu těl, časové paradoxy, zkrátka vše co si mladší divák přeje. Nic vyloženě špatného, anime mi nevadí, samotná animace je nadprůměrná, bohužel nemohu hodnotit výše, vše je až příliš jednoduché a tím mě nechává chladným. Raději si pustím posté svůj oblíbený a hluboký Věčný svit neposkvrněné mysli, který mě emocionálně dokáže naprosto odrovnat - právě proto jak geniální a složitou má režii i scénář, a to tomuto filmu bohužel chybí... 55 %(21.9.2017)

Iba štyri hviezdičky, pretože vďaka celému hype a aj vďaka tomu, že Šinkai patrí medzi mojich najviac obľúbených tvorcov, som čakal niečo viac. Najhoršie na tom je, že ani ja sám neviem, čo presne. Animácia bola skvelá, to sa dalo predpokladať, hudba a postavy tiež, no zdalo sa mi, že istá dejová línia tam bola iba preto, aby tam bola. Možno si to budem musieť pozrieť ešte raz, možno mi niečo kvôli mojej nie celkom stopercentnej japončine ušlo. Ak je to tak, hodnotenie zmením na päť. Pretože už teraz, asi hodinu po skončení filmu, sa nad ním zamýšľam a leží mi na mysli, čo bolo u mňa vždy dobré znamenie. V každom prípade je to určite výtvor, ktorý si zaslúži pozornosť - nie len medzi fanúšikmi anime, ale aj od širokej verejnosti. V Londýne ho na BFI zaradili medzi súťažiace filmy, uvidíme, ako naň a na jeho úspech zareaguje senilná Akadémia.(8.9.2016)

I když to tak možná podle mých hodnocení nevypadá, tak mám tvorbu Makota Shinkaie v podstatě velmi rád. Ten pán dokáže rozehrát opravdu skvělé, příjemné, poetické a hluboké představení, které si člověk dokáže velmi dobře užít. Jediné s čím jsem měl až do dnešního dne tak trochu problém a asi hlavní důvod proč jsem některým jeho dílům nemohl dát plné hodnocení byl prostě konec. U většiny z nich jsem vždycky něco očekával, představoval si jak by to mělo být zakončené a snad nikdy mi to nevyšlo. Navíc ve mě způsoby jak to Makoto povětšinou uzavíral vyvolávaly spíše zklamání, které mírně posílalo do kopru ten silný zážitek, který jsem si během sledování úspěšně budoval. No a teď je to konečně překonáno. Makoto konečně předvedl závěr, který umocnil mé dojmy a tak si ode mě prostě 5* zaslouží. Animace, hudba i postavy jsou opět výborné a i to jak si Makoto pohrává s časem a vědomím je prostě hodně originální a zajímavá podívaná. Nemám co vytknout, krásné příjemné a poetické... 9,5/10(10.9.2016)

• - Hudbu k filmu složila japonská rocková kapela Radwimps. (figgo jr.)

• - Stužka, kterou nosí Mitsuha, reprezentuje nit osudu, která podle japonské pověry spojuje člověka s jeho osudovým protějškem. Tuto pověru dále zpracovává seriál Doteky osudu (od r. 2012). (fallanga)

• - Restaurace, kde pracuje Taki, se jmenuje „Il giardino delle parole“, což je italsky „Zahrada slov“, název jednoho z předchozích filmů Makoty Šinkaie. (fallanga)