Kimi no na wa.

君の名は。

Your Name.

Animovaný / Fantasy / Romantický / Drama

Japonsko, 2016, 106 min

Nejpřeceňovanější anime roku 2016. Příběh nepřináší nic nového. Mistrně poskládané střípky nepříliš okoukaných klišé, skvěle odvedená řemeslná práce, emoce naladěné tak, aby film rezonoval ve vaší vlnové délce. Ale aby bylo jasno, stále je to výborná podívaná. U první poloviny jsem se náramně (neironicky!) bavila, ta druhá se na můj vkus už trochu táhla. Obávám se, že máme tendenci promíjet animovaným filmům mnohem víc, než by prošlo u hraných. Asi proto, že reálněji působící fikci budeme rozpitvávat ze všech hledisek, kdežto zde se necháme unést do jiné dimenze a když přistoupíme na režisérovu hru, zapomeneme na pozemské zákony a na konci nám zůstane jen ona melancholická rezonance... K žebříčku filmů mého života má však toto mooc daleko.(10.2.2017)

Jako kdybych viděl zfilmovanou verzi veleúspěšné hry Life Is Strange. Neskutečná nostalgie. Nádherné zpracování v anime formátu. Kloubouk dolů před panem Šinkai. I ty japonské skladby se člověku zaryjí do paměti. Ne jednou jsem si soundtrack z Kimi no na wa zpětně poslechl.(26.7.2017)

Odolal jsem pokušení, počkal si na kvalitní verzi filmu a to čekání stálo za to. O tom, že Shinkai je mistr animace netřeba snad ani mluvit, nádhera až oči přechází. Obdobnou pochvalu si zaslouží skladby ve filmu obsažené, instrumentální hudba už mne ale zase tolik neoslovila. Nějakou dobu trvalo než jsem zcela podlehl kouzlu filmu, nicméně od samého začátku jsem se nenudil i díky příjemnému stylu humoru - osahávání prsou bylo fakt povedené :-) Zhruba v půlce už jsem byl zcela pohlcen nápaditým a povedeným příběhem i postupně se rozvíjející romantickou linkou, tudíž si troufám tvrdit, že s výjimkou krátkometrážního snímku Hoshi no koe, se jedná o režisérovo nejlepší dosavadní dílo.(2.9.2017)

(No spoilers) Já prostě pro tyto příběhy osudových setkání / lidí svedených dohromady osudem (kolikrát podbarvených nějakou speciální schopností) mám slabost. Cashback, Sense8, Groundhog Day, z jiného soudku třeba videoherní Life is Strange. A nyní i Kimi No Na Wa. Když jsem si to tu tak vypsal tak si uvědomuji fakt, že z každé ze jmenovaných věcí by se v Kimi No Na Wa něco našlo. Oproti ostatním anime tu až tak není potřeba suspendovat disbelief (netuším jak to napsat česky), pokud přistoupíte na ústřední zápletku výměny těl, po zbytek filmu se vše pohybuje v mantinelech rozumu a smyslu. Když si tedy odmyslím některé momenty, které by se ale daly velice snadno odmávnout nebo vysvětlit (pokud se vše děje jako sen, tak se nedivím, že si nic nepamatují, já si totiž po prosněné noci kolikrát nic nevybavím)(ve stejném duchu - lucidní snění bohužel taky neovládám, abych si zjistil, kde se zrovna nacházím)(ohledně nepoužití sociálních sítí a internetových vyhledávačů jsem ale žádnou výmluvu nenašel). Dechberoucí animace, věrohodně nakreslené téměř vše a nádherné volby úhlů "kamery". Doporučuji si o filmu nic moc nezjišťovat. Není to sice "druhý příchod Ježíše Krista", jak hlásají některá média a žebříčky tržeb, rozhodně to ale má zasloužený úspěch.(10.9.2017)

Animovaný film s takýmto príbehom môžu natočiť len Japonci, rozhodne nič pre malé decká odchované na Disneym. Šinkai sa vysporiadal s rôznymi časovými rovinami v deji bezchybne, navyše príjemná romantika s potrebnou dávkou emócií a to všetko prevedené v nádhernej animácii. Dostal som viac, ako som očakával, jednoznačne plný počet.(13.2.2017)

• - Kráter nacházející se ve filmu je identický s tím z filmu Hoshi wo ou kodomo (2011). (bejkovec)

• - Jméno Mitsuha se dá do češtiny přeložit jako „tři listy“. Její babička se jmenuje Hitoha, což znamená „jeden list“, její matka Futaba - „dva listy“ a její mladší sestra Yotsuha - „čtyři listy“. (fallanga)

• - Restaurace, kde pracuje Taki, se jmenuje „Il giardino delle parole“, což je italsky „Zahrada slov“, název jednoho z předchozích filmů Makoty Šinkaie. (fallanga)