Frankensteinka

Frankenhooker

Frankenhooker

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1990, 85 min

Obdobie druhej polovice 80. a začiatku 90. rokov hororovým komédiám nezvyčajne prialo. V tomto časovom rozpätí vznikli skutočné žánrové skvosty ako The Return of the Living Dead, Re-Animator, From Beyond, Bride of Re-Animator, Braindead a pod.. Jedným z garantov šťavnatej hororovej zábavy tejto garnitúry bol aj režisér Frank Henenlotter, v ktorého filmoch nikdy nebolo núdza o zvrátenosti a bizarnosti. Frankenhooker štýlovo pripomína zlaté časy dvojice Brian Yuzna & Stuart Gordon a prináša také úlety ako je vedátor, resetujúci si mozog vŕtačkou, explodujúce prostitútky či časti ľudského tela, ktoré po oddelení od trupu fungujú samostatne (hlava, ruka, noha) a dožadujú sa dávky cracku... Henenlotter tu pracoval s oveľa štedrejším rozpočtom než mal pri svojich predchádzajúcich filmoch a najmä na efektoch je to aj patrične poznať. Jeho svojskí hrdinovia končia vždy tragicky (Basket Case, Brain Damage) a tejto zásady sa drží aj tu.(19.8.2010)

Hlavnému hrdinovi rozseká kosačka na trávu snúbenicu, tak sa rozhodne zrekonštruovať jej telo pomocou častí tiel prostitútok. Síce to má trochu dlhý rozjazd, ale minimálne od scény s húlením cracku je to úplne ultimatívna 80s splatterová zábava, kde klimax pripomenie Yuznu/Stuarta a záverečná scéna je mind-fuck nadpozemských rozmerov. A hej, Patty Mullen je neskutočná femme fatale!(11.7.2015)

První půlka o hledání perfektních náhradních dílů byla super stejně jako posledních cca 10 bizardních minut. Mezi tím je možná až příliš komediální a zbytečně groteskní Elizabetina procházka městem, která mě moc nebrala, ale to je prostě celý Henenlotter(šašek s vizí)... Příjenmá, oddychová, braková, divná, trashoidní-ale stále chytrá-romance.(28.10.2013)

Tohle ultra béčko Franka Henenlottera se drží docela při zemi (oproti jeho počinům Basket case nebo Brain damage), až na závěrečnou re-animátorskou scénu, která má super grády. I myšlenka je dost podobná Re-animátorské sérii. Příběh o Jeffreym, kterému nešťastnou náhodou zahyne přítelkyně a tak si musí opatřit různé části ženských těl a zkusit experimentem oživit svoji milou. Potřebuje na to dva dny, aby mohl experiment vyjít a kde tak rychle sehnat vhodné dárkyně? No přece mezi prostitutkami!(8.12.2016)

Bill Murray citovaný na plakátu k filmu povídal: "If you only see one movie this year it should be FRANKENHOOKER". Mě ho doporučil IMDB po shlédnutí Reanimátora. A jsem rád. Spíš ale za to, že jsem objevil Franka Hehenlottera a tak zase nebudu pár večerů sám. Pár dlouhých zimních večerů mě bude doprovázet úchylný humor a pořádné ujetosti. Frankensteinka je úlet. Bohužel v okamžicích mezi parádními scénami, kde lítají vzduchem končetiny a vybuchují lidská těla (nebo to byly figuríny? :-)) docela nudí a proto si u mě nevysloužila víc než 3 hvězdičky.(17.2.2011)

• - V jednej časti film separuje hudbu zo snímky Stevena Spielberga Čeľuste (1975). (ancientone)

• - Natáčení probíhalo od 19. 6. 1989 do 2. srpna 1989 v New Jersey a New Yorku. (Stoka)

• - Interiér rodinné garáže Franken je záměrně čtyřikrát větší než exteriér, tedy větší, než jak je uveden ve scénáři. (Stoka)