poster

Ruslan a Ludmila

 • Sovětský svaz

  Ruslan i Lyudmila

 • Sovětský svaz

  Руслан и Людмила

  (Sovětský svaz)
 • slovenský

  Ruslan a Ľudmila

Fantasy / Mysteriózní

Sovětský svaz, 1972, 150 min

 • Bluntman
  ***

  (SSR) Diváci, kteří se na výpravný sovětský velkofilm dívají jako na adaptaci Puškinovy prózy, jsou zklamáni, protože postrádají sofistikovanou hru s jazykem a tradicí (viz různé komentáře na databázích). Takovým divákem ale nejsem, jelikož jsem Puškina nečetl, a tak na RUSLANA A LUDMILU pohlížím jako na poslední - a svou metráží i množstvím triků - nejambicióznější počin Alexandra Ptuška. Spíš než o důmyslně odvyprávěný a sevřený příběh s jasným tahem, jako tomu bylo u KAMENNÉHO KVÍTKU, jde spíše o sérii atrakcí, které oslní nevídaným inscenačním talentem, bohatou výpravou i nápaditostí při realizací jednotlivých triků, ale nemají daleko k manýře. Navíc není zcela jasné - a to je potíž se všemi filmy, na kterých se Ptuško podílel a které jsem měl tu možnost vidět -, o jaký žánr se jedná, a tudíž na koho se konkrétně cílí. Výchozí látka je (falešnou!) folklorní pověstí, první část dvoudílného projektu jakoby byla pohádkou a druhá si zase vzpomene na to, že je dění zasazeno do středověku, a tak najednou sledujeme poměrně násilnou fantasy s létajícími useklými hlavami krvavými vraždami, což ale narušuje přítomnost pohádkových postav a prvků i motivů z předchozí části. Ptuško se tak svou poslední velkoprodukcí stal spíše sovětskou obdobou Raye Harryhausena než plnohodnotným režisérem.(28.1.2011)

 • Joski
  ****

  Klasická ruská bájka podľa Puškina. Na svoju dobu slušné filmové triky, bojové scény a nádherné výtvarné prevedenie:-) Dnešný divák možno nezvládne trošku pomalé tempo. Ale rozprávkový dej vďaka svojej rozmanitosti scén nepôsobí umelo a určite nie je zbytočne časovo natiahnutý. Pre pamätníkov jasná nostalgia:-) 80%(26.3.2010)

 • flanker.27
  ***

  Výtvarná stránka filmu je v některých chvílích velmi podařená (ta krystalová síň u Černomora stála za to). Docela mě zaujala Ludmilina "slabá mysl", kdy se po únosu zapřísahala nevzít do úst sousto, ale tváří v tvář pochoutkám před ní jí to odhodlání dlouho nevydrželo... :) Ale pak se docela hezky a statečně bránila Černomorovu nátlaku a samozřejmě jí v tom pomohl cenný artefakt - čapka neviditelnosti, náhodou zapomenutá hned na místě. :) I jinak je zajímavé, že klasická díla obsahují takřka identické chyby temných pánů jako ta nejbéčkovější fantasy, tedy někde nechat povalovat někoho, kdo hrdinovi prozradí, v čem tkví má síla, nechat hrdinu nabírat zkušenosti, lepší zbraně, místo aby ho čaroděj zabil hned a tak dále (prostě ideální materiál na rpg :) ). To jsem si nemohl odpustit. Ale jinak milá pohádka, kde mě překvapilo například, jak to dopadne s ostatními nápadníky (Ratmir to podle mě vyhrál).(10.10.2013)

 • drankeryth
  *

  To bol teda film, ktory bol fakt slaby. Hlavne to zabijali tie versovane reci, ktore mi liezli na nervy. Inac by to bolo celkom fajn film za oslobodenim Ludmily. Bolo to take skor pre male deti, ale v jednej chvili ma jedna scena fakt milo prekvapila a to konkretne ta, kde sa odohrala mensia bitka pri konci filmu. Ruslan cvalajuci na koni hravo odsekaval hlavy nepriatelom, tak to som necakal a ten jeden typek za Ruslanovu stranu dokonca presekol jedneho nepriatela na dve rovnake casti;) to bola taka brutalnejsia vsuvka v detskom filme, ale pre mna to bolo skor smiesne, pretoze to bolo take neprofesialne spracovane, Ale co uz, ved je to detsky film, takze tam nebudu ukazovat litre krvi:)(14.10.2011)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  "Společná" tvorba dvou Alexandrů, Ptuška a Puškina prostě přinášela výborné výsledky. Statečný Ruslan, okouzlující chazarský chán, poživačný Farlaf a už od pohledu nesympatický Rogdaj, kteří všichni, jak jinak, milují krásnou Ludmilu, stejně jako zlý čaroděj Černomor. (Nebo se jen Černobog chce pomstít Vladimírovi, Slunéčku jasnému?) Hlavnímu hrdinovi pomáhá starý Fin, který se pro lásku ke kouzelnici Naině sám stal kouzelníkem (a potom nezvládl skutečnost, že během 50 let, než se mu podařilo vystudovat, zestárl nejen on, ale i Naina, ach ti muži). Příběh obsahuje tolik rovin, kouzel, laskavosti a humoru, že se mu od doby vzniku nepodařilo zestárnout.(24.8.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace