Toxický mstitel

The Toxic Avenger

Toxický mstiteľ

Komedie / Akční / Sci-Fi / Horor

USA, 1984, 87 min (Director's cut: 110 min)

• Subjektiv

V dnešní době stalo se oblíbeným omlouvat film, knihu či cokoliv dalšího, větou: "Ale prosím tě, vždyť se to nebere vážně." Je neoddiskutovatelný fakt, že Toxický mstitel se skutečně příliš vážně nebere. Od takových filmů osobně očekávám již jen slušnou dávku legrace, Toxie však s ní paběrkuje. Co na tom, že je plný odkazů na všeliké filmy let 80. a starších? Co na tom, že příslušná dobová klišé a scény posouvá ad absurdum? Příliš často nudí... Silné **.(17.3.2009)

Neskutečně absurdní film s nejdebilnějším scénářek jaký spatřil světlo světa a přesto dokáže Toxický mstitel bavit. Vulgární humor a řada nechutných scén, disko hudba a atmosféra 80 let, dementní hlavní postavy a neuvěřitelný děj. Špatně vypadající Superman bez svalů a s baltením oblečkem dokáže působit dost vtipně, zejména díky kontrastu mezi řevem, vzhledem a skutečným hlasem. Film bez děje s kopou nepovedených scén, které nemají hlavu a patu. Dočkáme se kopy extrémních nápadů, které nejsou dotažené do konce a přesto dovednou (ne)příjemně překvapit. Krom samotného mstitele tu je partička lidí bavící se přejížděním nevinných spoluobčanů (dítě pod 12 let je za 25 bodů), ustrašených policistů a jednoho tlustého pohlavára. Může to někoho bavit? Asi ne... ale baví.(5.10.2007)

Snad nejpokleslejší film jaký jsem kdy viděl. Toxický mstitel působí jako recyklovaný materiál té nejkonvenčnější silně komerční televizní produkce, který přičiněním největších nýmandů z praxe zmutoval do obludných rozměrů. Najdeme zde vše od pohádkových archetypů přes soap-operové konvence až po drsňácký chuck-norisovský absolutismus obohacený o supermanovské konotace. Film neustále vzbuzuje dojem, který by se dal nejpřesněji vyjádřit slovy: šílená tvůrčí křeč. Všechno je tlačeno k efektu tím neprůhlednějším způsobem, hlášky nejsou vtipné ani absurdní, ale působí jako něco, co dalece překračuje význam těchto dvou slov, všichni přehrávají ostošest a efekty stojí jednoduše za hovno. Nesmí chybět spousta brutality, nahé prsaté blondýnky, dement měnící se v super hrdinu, vlezlé disko osmdesátých let a jeden příběh velké lásky. S trochou nadsázky by se říct, že Toxický mstitel je sen všech televizních konzumentů implantovaný do jednoho filmu. Jednoduše řečeno, Toxický mstitel je zvrhlý k dokonalosti dovedený tvůrčí záměr.(10.1.2010)

The Toxic Avanger je pro mě první film z produkce studia Troma, který jsem si dobrovolně pustil. Možná i poslední. Film si na nic nehraje a stupidita je servírována naprosto otevřeně a bez studu. Příběhová linka je sice přehledná, ale bez jakéhokoliv překvapení, nebo gradace. Po prvních deseti minutách je jasné co se bude dít zbytek filmu. Vyobrazení násilných scén jednoznačně ukazuje na sadistickou poruchu osobnosti tvůrců. Veškeré násilí ve filmu totiž nemá žádný jiný účel, než ukázat trpícího člověka a v jednom případě psa. I když jsou filmové triky přes třicet let staré a nelze jim uvěřit, pořád jsou dost dobré na zvednutí divákova žaludku. Chápu, že je to žánr sám pro sebe, proto se nedá porovnávat s hororovými filmy "áčkových" produkcí. A také chápu, že si tenhle film dokázal vybudovat základnu fanoušků, kteří ho mají za kultovní snímek. Já mezi ně patřit nebudu.(31.5.2018)

Podobně úchylácký styl humoru, který se zakládá na těch nejpřízemnějších postupech mi není vlastní, ale chvílemi mi některé scény (a repliky) připomněly amatérské výtvory, které jsme natáčely s kámošem a v těch momentech mě pobavil nejvíce. To, že jsem od tohodle legendárního béčka čekal více je už věc podružná. Kardinální otázkou zůstává: Jak se k Toxiemu vlastně stavět, když hyperbola čiší z každého (většinou nechutného) záběru?No jasně! Bavit se! :)(12.1.2008)

• - Zloděj v restauraci, kterému Toxie utrhne ruku, je ve skutečnosti bez pravé ruky. V záběrech si můžete všimnout, že s ní nehýbe. (HellFire)

• - Pes, který je postřelen v restauraci, byl speciálně vycvičen, aby uměl klouzat po podlaze. Jeho vnitřnosti pak v jedné scéně nahradily špagety polété šedou barvou. (HellFire)

• - Pokud budete dobře sledovat, zahlédnete vycházet ze sprchy budoucí držitelku Oscara Marisu Tomei. (HellFire)