Zahaleni stínem

(festivalový název)
  • Velká Británie Under the Shadow (více)

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka Shideh (Narges Rashidi) stará sama o svoju dcéru Dorsu (Avin Manshadi). Jej manžel je lekárom a často rodinu necháva osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom. V dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dorsa trpí nespavosťou, jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka spočiatku považuje za detskú hru. V dome sa kvôli udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. (Marceloo)

Mishqo

70% ... Netradičná téma na iránsku kinematografiu. Ale spojenie hororov vojnového konfliktu, strachu a beznádeje s niečím nadprirodzeným, čo vo vás vyvoláva rovnaké pocity, sa mi páčilo. ()

MatejNosal

Klasický hororovy ducharský príbeh zasadený do zaujímavého obdobia a prostredia. Z počiatku to skôr pripomínalo drámu no postupne začínali vychádzať na povrch hororove prvky. Jedna infarktová ľakačka a zimomriavková scéna robia z tohoto snímku mierne nadpriemermú záležitosť. Koniec mohol byť lepší. (70%) ()

Rozjimatel

2,5 Som subjektívne ovplyvnený tým, že mi je hlavná postava dosť nesympatická, tak svojim chovaním ako aj dreveným hereckým prejavom jej predstaviteľky (Narges Rashidi). Jej komplexy (nedoštudovala, nevie sa postarať o dcéru) si musia vyžierať jej najbližší, manžel a dcéra. V druhej polovici filmu sa ale tieto komplexy umným spôsobom pretavia do hororových prvkov. Dosť dlho trvá, kým sa film prehupne do svojej hororovej fázy, v podstate polovicu filmu ide o akúsi béčkovú psychologickú drámu na pozadí iránsko-irackej vojny. Musím ale uznať, že zakomponovanie leteckých poplachov do hororového príbehu je výborné, hlavne scéna, keď už boli v kryte len matka a dcéra, dýcha silnou atmosférou. ()

Flopik

Absolutne nechápem tak kladné ohlasy.Celé to bolo dosť pomalé a to sa proste pri 84 minutach nemôže stať.O džinoch sa v podstate nič nedozvieme, neuvidíme ich ako keby tam ani neboli.Ľakačky hrozne málo a v podstate žiadne.Jeden krát sa tam ukáže, aj to iba na sekundu a od zadu.Postavy v pohode ale to je naozaj jediné dobré.Koniec totálne zle, hrozný.Slabé 2*, naozaj nudilo.Naozaj nevidím nič strašidelné na lietajúcej plachte. ()

Illy

I podruhé jsem usnul jako miminko. nejstrašidelnější bylo uklízení a opětovné vyndávání sklenic. Ale za to možná mohlo thc.... ()

Extrakritik

Asi jako většina lidí, jsem se na snímek podíval kvůli exotickému prostředí.Film se rozjede až v polovině.Do té doby je to celkem o ničem.Od druhé poloviny na vás čekají dobré lekačky a nepříjemné děcko.60% ()

pilarius

Od začátku to vypadalo na průměr. Sice tam byla otravná holka a několik toporných jakožeherců, ale atmosféra fungovala, nenudil jsem se a zajímalo mě, co bude dál. Jenže když jsem čekal, že teda dojde k nějakému vyvrcholení, nebo alespoň k interakci s novými postavami, prostě že přijde nějaký závěr, tak šup - pár absolutně nepřekvapivých záběrů a titulky. Já se jednoduše nedočkal konce a bez vyvrcholení nad tím musím nakrčit nos. ()

Rockerman

Velké překvapení! Všudypřítomný strach nejen z nadpřirozena, ale i z války a islámského fundamentalismu. Výbornou atmosféru dokresluje temná zvuková kulisa. Délka tak akorát, aby to nepřestalo bavit. Nadprůměrná spokojenost. ()

dannyd14

Veľmi sľubná záležitosť, ktorá je potopená buď zanedbanosťou režiséra alebo nízkym rozpočtom. Nie, že by s postavami a scenárom kooperoval zle, ale aby v takomto na pohľad strašidelnom dome za hodinu a 20 minút nevedel ako posunúť intenzitu napätia, resp. ľakačiek ďalej, je pre rok 2016 obrovský skok dozadu. Neustále dialógové žvásty o tom ako sa v dome niekto vyskytuje a že treba z domu čím skôr odísť hlavne kvôli vojnou zmietanej krajine je vysoko nad hranicou únosnosti. Džinovia prídu, chvíľu urobia bububu a zmiznú a tak isto si hororový model džinov predstavujem inak ako takýchto podivínov. Najviac vyzdvihujem však kameramana, ktorý si s natáčaním každej scény dal obrovskú námahu, keďže od toho sa hlavne odvíjalo klbko hutnej hororovej atmosféry. Detská hrdinka sa tiež zaskvela, jej neprestajný hnev a krik mi neliezol na nervy ako u iných detí, ale vzbudzoval pocit strachu ako o ňu, tak aj o to, čo sa odohrá v nasledujúcom momente. Ostatné postavy sa snažia pomôcť vypíliť hororový scenár, ale je tam slabá interakcia medzi nimi a hlavnými postavami. Finále totálne klišé, akoby som pozeral nejaký televízny film o 22.h, niečo na spôsob Dark Water, neurazí, ale po dopozeraní zážitok rýchlo vyšumí z hlavy. ()

Miagy

Dosť slabý hororový zážitok, nemám nič proti hercom, krajine a podobne, ale celé mi to prišlo také amatérske, nudné, príliš veľa sa kecalo a celé to bolo o behaní z izby do izby a do bunkru a nič sa nedialo... ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Po 50ti minutách "poklidného", panelákového života ve válečném Íránu příjde celkem mrazivá část, která ale nikam nevede a bez vysvětlení. ()

flu

Za mně čistých pět, a všichni, kteří tady brblají kvůli trapným trikům, pitomé krávě a hysterickému frackovi, nechť si do omrzení pouští Drag Me To Hell, anebo jinou podobnou hororovou kokotinu. "Under the Shadow" evidentně není film pro vás. ()

Shanen29

Myslím že se jedná o první horor ze Středního východu vůbec, a taky nebyl v žádném případě špatný.Duchařina na opravdu dobré úrovni a herecká stránka se povedla taky.Pro mě celkem fajn horůrek. ()

Fungore

Na tenhle horor jsem čekal od doby, kdy jsem viděl první trailer. A můžu s klidem říct, že čekání se vyplatilo. Jedná se o kvalitně natočený horor v neobvyklém prostředí. Dalším plusem je, že místo duchů jsou tu džinové, kteří přinášejí svěžejší vítr do haunting hororů. Strašení se tu nedočkáme tolik, jako je známo u amerických "splachovaček". Zde se film zaměřuje spíše na dramatičnost a budování atmosféry. Ten, kdo má rád lekačky si ovšem přijde na své... minimálně dvě jsou opravdu povedené. Film obsahuje také pár klišé, jako je nevěřícnost nějaké osobě, že tu straší... ovšem bez toho by se film asi neobešel a určitě to filmu nijak neubírá své kvality. Film můžu doporučit a hodnotím 77%. ()

Víteček

Bylo fajn vidět horor zase z trochu jiného prostředí. Dobře to pracuje s hudbou a zvuky, těmi dokázali navodit nepříjemnou atmosféru. Naopak neoceňuji konec, který sice něco říká, ale až moc není přítomen.  Slabší 4*. ()